Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

43 λεπτά πριν, m3ltd0wn είπε

Ψάχνω σπίτι 3 χρόνια τώρα (Παγκράτι και γύρω περιοχές). Πρώτη φορά στέλνω σε αγγελία μήνυμα και με καλούν στο επόμενο μισάωρο...

Επίσης βλέπω κολλημένα χαρτάκια για πωλήσεις και στις πόρτες των πολυκατοικιών από ιδιοκτήτες μετά από τόσο καιρό.

Γείτονας που νοίκιαζε με 600€ τα 70τμ σε λιγότερο από χρόνο πήρε τα μπογαλάκια του και φεύγει. Μου είπε πως δεν είναι πλέον καιροί για τόσο μεγάλες πάγια έξοδα στον μήνα καθώς βρήκε κάτι λίγο χειρότερο με τα μισά λεφτά...

Φίλη την κάλεσαν από γνωστό μεσιτικό γραφείο να κάνει την μεσίτρια από το σπίτι και της είπαν (ως νέα βέβαια) ότι αν κάνει πώληση αυτή μάλλον θα είναι μετά από κανέναν χρόνο ή αν είναι τυχερή.

Πολλά δεδομένα μαζεύονται που δίνουν θάρρος σε κάποιον που θέλει να αγοράσει αλλά αυτό μένει να αποδειχθεί τον επόμενο καιρό.

Έχω ξανά αρχίσει να κάνω την έρευνα μου αλλά με πολύ σκεπτικισμό καθώς κάτι που ξεφεύγει τα 1000€/τμ ακόμα το θεωρώ ακριβό (δεδομένης περιοχής και ηλικίας κατοικιών), ειδικά όταν έχεις όλο το ποσό μετρητά στην σημερινή εποχή.

Και εγώ είμαι στα ίδια, 2,5 χρόνια ψάχνω στα Ν. Προάστια, και δυστυχώς έχω τις χειρότερες εντυπώσεις από μεσίτες.... Εν πάσει περιπτώσει, για α' κατοικία νομίζω ότι είναι λογικό κάποιος να αποφασίσει να "ξεκολήσει" από τις μέγιστες τιμές / τετραγωνικό που είναι διατεθιμένος να δώσει, με το σκεπτικό ότι πρόκειται για α' κατοικία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, kirileman είπε

https://www.insider.gr/epiheiriseis/toyrismos/145665/hanei-ti-lampsi-tis-i-hrysi-biza-logo-pandimias
Την ελεύθερη πτώση αποτυπώνουν και τα στοιχεία του υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής. Σύμφωνα με αυτά από τις αρχές του τρέχοντος έτους μέχρι και τις αρχές Σεπτεμβρίου, είχαν εκδοθεί μόλις 368 νέες άδειες και σύμφωνα με ειδήμονες της αγοράς, οι λιγοστοί μήνες που απομένουν δεν θα αυξήσουν κατά πολύ τον αριθμό των νέων αδειών. Να θυμίσουμε ότι το 2019 είχε εκδοθεί 3.428 νέες άδειες.  
Την κατακόρυφη πτώση επιβεβαιώνει και ο κ. Λευτέρης Ποταμιάνος, πρόεδρος της Ένωσης Μεσιτών, μιλώντας στο insider.gr, επισημαίνοντας ότι
το μεγαλύτερο μέρος των 368 αδειών εκδόθηκε τους δύο πρώτους μήνες του έτους.

Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοείς εσύ την "ανάπτυξη" (και μάλιστα "στο φουλ") στο κομμάτι της Golden Visa, πάντως τα στοιχεία (και αυτό που βλέπω και εγώ μέσα από τη δουλειά μου) δείχνουν είναι ότι έχουμε τεράστια πτώση.
 

Φοβάμαι ότι διαβάζεις βιαστικά, δείξε λίγη προσοχή σε αυτά που γράφει ο άλλος.
 

Μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας θα σε πεισει. Αυτη τη στιγμη που γραφω, υπαρχουν δρομοι οπου εχουν αγοραστει και ανακαινιζονται/μετατρεπονται/ανοικοδομουνται ακομα και 3 κτιρια σε ακτινα ενος οικοδομικου τετραγωνου. Αυτο σημαινει πως μπορει στα στατιστικα οι χρυσες βιζες, οι πελατες δηλαδη να φαινονται μειωμενοι ομως η συζητηση εδω γινεται για την κτηματαγορα η οποια και συνεχιζει να αναπτυσσεται.

Και εχει σχολιαστει και πιο πισω σε αυτο το θεμα. Η περιπτωσιολογια δεν ειναι ενδεικτικη. Αυτο σχολιαζει το μηνυμα του αλλου φιλου για το Παγκρατι κτλ. Υπαρχει ηδη σε εξελιξη μεγαλη "μετακινηση πληθυσμων", αν ειναι δοκιμος ο ορος και αλλαγες και χρησης οπως και ζητησης. Και περα απο τη βολτα που καποιος μπορει μονος του να διαπιστωσει καποια πραγματα, αδιασειστο επιχειρημα ειναι τα ενοικια των κατοικιων. Οχι τα επαγγελματικα βεβαια. Αυτο και με το παραλληλο παγωμα της αγορας στις αγοραπωλησιες που εχει να κανει και με αλλους λογους εκτος κορονοιου πχ τα μεγαλα προβληματα που δημιουργουν οι φορολογικες υποχρεωσεις και εκκρεμοτητες ( το taxis δεν εμφανιζει παντα σωστα τα υπολοιπα, τις πληρωμες, τα χρεη κτλ ) μαλλον μια στασιμοτητα υποδηλωνουν, κρατημενη ομως σε ανοδικες εκτιμησεις ή ελπιδες αν θες, παρα μια επερχομενη πτωση οπως πολλοι ελπιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, 29gk είπε

Μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας θα σε πεισει. Αυτη τη στιγμη που γραφω, υπαρχουν δρομοι οπου εχουν αγοραστει και ανακαινιζονται/μετατρεπονται/ανοικοδομουνται ακομα και 3 κτιρια σε ακτινα ενος οικοδομικου τετραγωνου. Αυτο σημαινει πως μπορει στα στατιστικα οι χρυσες βιζες, οι πελατες δηλαδη να φαινονται μειωμενοι ομως η συζητηση εδω γινεται για την κτηματαγορα η οποια και συνεχιζει να αναπτυσσεται.

Και εχει σχολιαστει και πιο πισω σε αυτο το θεμα. Η περιπτωσιολογια δεν ειναι ενδεικτικη. Αυτο σχολιαζει το μηνυμα του αλλου φιλου για το Παγκρατι κτλ. Υπαρχει ηδη σε εξελιξη μεγαλη "μετακινηση πληθυσμων", αν ειναι δοκιμος ο ορος και αλλαγες και χρησης οπως και ζητησης. Και περα απο τη βολτα που καποιος μπορει μονος του να διαπιστωσει καποια πραγματα, αδιασειστο επιχειρημα ειναι τα ενοικια των κατοικιων. Οχι τα επαγγελματικα βεβαια. Αυτο και με το παραλληλο παγωμα της αγορας στις αγοραπωλησιες που εχει να κανει και με αλλους λογους εκτος κορονοιου πχ τα μεγαλα προβληματα που δημιουργουν οι φορολογικες υποχρεωσεις και εκκρεμοτητες ( το taxis δεν εμφανιζει παντα σωστα τα υπολοιπα, τις πληρωμες, τα χρεη κτλ ) μαλλον μια στασιμοτητα υποδηλωνουν, κρατημενη ομως σε ανοδικες εκτιμησεις ή ελπιδες αν θες, παρα μια επερχομενη πτωση οπως πολλοι ελπιζουν.

Ξέρεις τι δουλειά κάνει ο @kirileman ε ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μεσίτης...

Τώρα ξανασκέψου τι σου έγραψε ;)

Και; Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, εχω μια αντικειμενικη δυσκολια εξακριβωσης της ορθοτητας των γραφομενων σε ενα φορουμ ανωνυμων. Αυτο βεβαια ισχυει για τους παντες. Απο εκει και περα καθεις με τη γνωμη του, τις εννοιες του και τα λοιπα.

Εγω θα το κλεισω εδω, επιμενοντας ομως στη βολτα οχι επειδη απλα την εκανα αλλα επειδη εχω μια προσωπικη εμπλοκη με 2 ακινητα, ως ιδιωτης, στην περιοχη και με τετοιους σκοπους ηδη απο τον Ιουνιο του 2019. Και σε οτι αφορα τις εκτιμησεις μεσιτων, δικηγορων-μεσιτων, εμπορων γενικα η αληθεια ειναι πως ποικιλλουν.

Τελος, εξηγηση για το γιατι δεν θα παει καλα το 2021 περα απο το ρεαλιστικα ασαφες πλαισιο των συνεπειων του κορονοιου, δεν πηρα.

Εdit

Περι αποψεων που λεγαμε......

https://www.iefimerida.gr/ellada/ereyna-hartis-akiniton-enoikiasi-athina-periohes-times

Επεξ/σία από 29gk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, 29gk είπε

Και; Χωρις να θελω να προσβαλλω κανεναν, εχω μια αντικειμενικη δυσκολια εξακριβωσης της ορθοτητας των γραφομενων σε ενα φορουμ ανωνυμων. Αυτο βεβαια ισχυει για τους παντες. Απο εκει και περα καθεις με τη γνωμη του, τις εννοιες του και τα λοιπα.

Εγω θα το κλεισω εδω, επιμενοντας ομως στη βολτα οχι επειδη απλα την εκανα αλλα επειδη εχω μια προσωπικη εμπλοκη με 2 ακινητα, ως ιδιωτης, στην περιοχη και με τετοιους σκοπους ηδη απο τον Ιουνιο του 2019. Και σε οτι αφορα τις εκτιμησεις μεσιτων, δικηγορων-μεσιτων, εμπορων γενικα η αληθεια ειναι πως ποικιλλουν.

Τελος, εξηγηση για το γιατι δεν θα παει καλα το 2021 περα απο το ρεαλιστικα ασαφες πλαισιο των συνεπειων του κορονοιου, δεν πηρα.

Εdit

Περι αποψεων που λεγαμε......

https://www.iefimerida.gr/ellada/ereyna-hartis-akiniton-enoikiasi-athina-periohes-times

Έχεις δίκιο φίλε μου. Γίνεται χαμός με Golden Visa το 2020. Δεν προλαβαίνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kirileman είπε

Έχεις δίκιο φίλε μου. Γίνεται χαμός με Golden Visa το 2020. Δεν προλαβαίνουμε.

Δικηο ή αδικο δεν ενδιαφερει κανενα. Η συζητηση ειναι αλλη και εξακολουθεις να μην συμμετεχεις ενω την ξεκινησες και σου ζητηθηκε.

Εγραψες

Αναφορά σε κείμενο

Όσοι θέλετε να αγοράσετε, κάντε λιγάκι υπομονή ακόμα. Μερικούς μήνες.

και η μονη επεξηγηση που εδωσες ειναι ο κορονοιος και οι μειωμενες χρυσες βιζες. Οι οποιες τελευταιες εχουν και μια πρακτικη εξηγηση οτι με τις πτησεις γενικα προβληματικες, οπως και με τις καραντινες απο χωρα σε χωρα απο τον Μαρτιο, ητοι τους 6-7 μηνες του 2020 εως τωρα που γραφουμε.

Εγω θα επιμεινω ( δικαιωμα μου ) να ζητω μια επεξηγηση με ειλικρινη απορια. Εσυ να θες την δινεις εαν οχι ( γουστο σου ) οχι.  Υπογραφη για τα μελλουμενα παντως δεν ζητα κανεις, μια απλη κουβεντα καφενειου ομως ειναι οσο ναναι χρησιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βασίζεστε σε αυτούς και οι μεν και οι δεν ( 250 golden visa τον χρόνο νομίζω πως δίνει η Ελλάδα τον χρόνο για αυτούς ) δεν νομίζω πως στέκει.Δεν επηρεάζουν τωρα 250 σπίτια τον χρόνο την αγορά. Εξάλλου αυτοι δεν θα είναι μπατηριδες από το Μπανγκλαντές .Συτους δεν τους νοιάζει ποσό κάνει εξάλλου λογικά σε ακριβές περιοχές θα αγοράζουν.Εκει που ολοι μας η μικρομεσαία τάξη δεν αγοράζει. Την αγορά ακινήτων το μεγαλύτερο ποσοστό εινσι μικρομεσαίοι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι τιμές πέφτουν μόνο σε σπίτια του 80 μέχρι στιγμής.

Τα νεόδμητα και τα προσεγμένα 20ετιας ειναι στο Θεό 

Ισως από τις αρχές του 2021 υπάρξει μεγαλύτερη πτώση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, john1987 said:

Πάντως οι τιμές πέφτουν μόνο σε σπίτια του 80 μέχρι στιγμής.

Τα νεόδμητα και τα προσεγμένα 20ετιας ειναι στο Θεό 

Ισως από τις αρχές του 2021 υπάρξει μεγαλύτερη πτώση.

Ούτε σε διαμερίσματα του ‘60-‘80 παρατηρώ πτώση και είμαι σε αναζήτηση περίπου 6 μήνες τώρα (Θεσσαλονίκη), για ιδιοκατοίκηση. Μέχρι στιγμής περισσότερο ως ευχολόγια ακούγονται τα περί πτώσης λόγω κορωναϊου...

On 24/09/2020 at 16:35, kirileman said:

Όσοι θέλετε να αγοράσετε, κάντε λιγάκι υπομονή ακόμα. Μερικούς μήνες.

Ειλικρινής ερώτηση διότι με ενδιαφέρει προσωπικά: τι περιμένεις να συμβεί; Μικρή πτώση τιμών (π.χ. 10% σε βάθος χρόνου); Περισσότερα ακίνητα στην αγορά; Πλειστηριασμοί; 
 

Μεχρι στιγμής με το καθημερινό ψάξιμο που ρίχνουμε (μετά συζύγου) - κι έχοντας βάλει λυτούς και δεμένους να έχουν το νου τους - έχουμε δει αρκετά deals να κλείνονται πριν προλάβουμε καν να δούμε το ακίνητο - και μάλιστα όχι σε τιμές ευκαιρίας, αλλά στις συνηθισμένες τιμές αγοράς ανά τ.μ. στην Αν. Θεσσαλονίκη.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 6:52 ΜΜ, 29gk είπε

Μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας θα σε πεισει. Αυτη τη στιγμη που γραφω, υπαρχουν δρομοι οπου εχουν αγοραστει και ανακαινιζονται/μετατρεπονται/ανοικοδομουνται ακομα και 3 κτιρια σε ακτινα ενος οικοδομικου τετραγωνου. Αυτο σημαινει πως μπορει στα στατιστικα οι χρυσες βιζες, οι πελατες δηλαδη να φαινονται μειωμενοι ομως η συζητηση εδω γινεται για την κτηματαγορα η οποια και συνεχιζει να αναπτυσσεται.

Και εχει σχολιαστει και πιο πισω σε αυτο το θεμα. Η περιπτωσιολογια δεν ειναι ενδεικτικη. Αυτο σχολιαζει το μηνυμα του αλλου φιλου για το Παγκρατι κτλ. Υπαρχει ηδη σε εξελιξη μεγαλη "μετακινηση πληθυσμων", αν ειναι δοκιμος ο ορος και αλλαγες και χρησης οπως και ζητησης. Και περα απο τη βολτα που καποιος μπορει μονος του να διαπιστωσει καποια πραγματα, αδιασειστο επιχειρημα ειναι τα ενοικια των κατοικιων. Οχι τα επαγγελματικα βεβαια. Αυτο και με το παραλληλο παγωμα της αγορας στις αγοραπωλησιες που εχει να κανει και με αλλους λογους εκτος κορονοιου πχ τα μεγαλα προβληματα που δημιουργουν οι φορολογικες υποχρεωσεις και εκκρεμοτητες ( το taxis δεν εμφανιζει παντα σωστα τα υπολοιπα, τις πληρωμες, τα χρεη κτλ ) μαλλον μια στασιμοτητα υποδηλωνουν, κρατημενη ομως σε ανοδικες εκτιμησεις ή ελπιδες αν θες, παρα μια επερχομενη πτωση οπως πολλοι ελπιζουν.

Και εμένα μου κάνει εντύπωση ότι ενώ κανονικά θα έπρεπε να είχαν μειωθεί σημαντικά οι μισθώσεις airbnb λόγω κορωνοιου και θα έπρεπε να είχε επηρεαστεί ο τομέας αυτός της αγοράς ακινήτων, είδα μέχρι στιγμής τρεις κάδους για μπάζα μέσα σε μικρή απόσταση σε δρόμους των Εξαρχείων, φαίνεται ότι γίνονται ανακαινίσεις και δεν έχουν σταματήσει, τώρα για airbnb, για διαμονή σε μετανάστες με κονδύλια από ΕΕ-ΟΗΕ η για ιδιοκατοικηση από τους ιδιοκτήτες; Δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Και εμένα μου κάνει εντύπωση ότι ενώ κανονικά θα έπρεπε να είχαν μειωθεί σημαντικά οι μισθώσεις airbnb λόγω κορωνοιου και θα έπρεπε να είχε επηρεαστεί ο τομέας αυτός της αγοράς ακινήτων, είδα μέχρι στιγμής τρεις κάδους για μπάζα μέσα σε μικρή απόσταση σε δρόμους των Εξαρχείων, φαίνεται ότι γίνονται ανακαινίσεις και δεν έχουν σταματήσει, τώρα για airbnb, για διαμονή σε μετανάστες με κονδύλια από ΕΕ-ΟΗΕ η για ιδιοκατοικηση από τους ιδιοκτήτες; Δεν γνωρίζω. 

3 κάδοι για μπάζα σε δρόμους των Εξαρχείων δεν είναι σοβαρό νούμερο, άσε που μπορεί να ήταν για καταστήματα/γραφεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

3 κάδοι για μπάζα σε δρόμους των Εξαρχείων δεν είναι σοβαρό νούμερο, άσε που μπορεί να ήταν για καταστήματα/γραφεία.

Σοβαρό νούμερο είναι καθώς πριν μερικά χρόνια ούτε που έβλεπες έξω, επίσης οι κάδοι έχουν τοποθετηθει πρόσφατα οχι μόνιμα που τους αφήνουν παρατημενους. Ήταν για ανακαινιση σε διαμερίσματα  συγκεκριμένα με το γνωστό χωνί από το μπαλκόνι και το δίχτυ επάνω στον κάδο για να μην σηκώνεται σκόνη, δεν ήταν από κάποιους κάδους που τους αφήνουν καιρό  σε άσχετα σημεία με σκουπίδια και συμπραγκαλα. Μιλάω για συγκεκριμένους 3-4 δρόμους που περνάω σταθερα και τακτικά όχι γενικά για την περιοχη που σίγουρα είναι περισσότεροι, έχουμε δει και ανακαινίσεις κτιρίων και γενικά επιβεβαιώνω αυτό που λέει ο 29kg. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Ούτε σε διαμερίσματα του ‘60-‘80 παρατηρώ πτώση και είμαι σε αναζήτηση περίπου 6 μήνες τώρα (Θεσσαλονίκη), για ιδιοκατοίκηση. Μέχρι στιγμής περισσότερο ως ευχολόγια ακούγονται τα περί πτώσης λόγω κορωναϊου...

Ειλικρινής ερώτηση διότι με ενδιαφέρει προσωπικά: τι περιμένεις να συμβεί; Μικρή πτώση τιμών (π.χ. 10% σε βάθος χρόνου); Περισσότερα ακίνητα στην αγορά; Πλειστηριασμοί; 
 

Μεχρι στιγμής με το καθημερινό ψάξιμο που ρίχνουμε (μετά συζύγου) - κι έχοντας βάλει λυτούς και δεμένους να έχουν το νου τους - έχουμε δει αρκετά deals να κλείνονται πριν προλάβουμε καν να δούμε το ακίνητο - και μάλιστα όχι σε τιμές ευκαιρίας, αλλά στις συνηθισμένες τιμές αγοράς ανά τ.μ. στην Αν. Θεσσαλονίκη.

Υπάρχει, αλλά όχι σημαντική πτώση, ειδικά στις δημοφιλείς περιοχές. Είδαμε μικρή πτώση ακόμα και σε κλεισμένα ακίνητα που έγινε επαναδιαπραγμάτευση τιμής και είδαμε και μικρές μειώσεις ζητούμενων τιμών που ενδεχομένως να ήταν αρχικά πολύ υψηλές. Θα δούμε και τα στοιχεία στο τέλος του χρόνου για τις εμπορικές αξίες και το πόσο επηρεάστηκαν από τον Covid. Δική μου εκτίμηση, ξαναλέω, είναι ότι οι τιμές θα πέσουν τους επόμενους μήνες, αλλού περισσότερο, αλλού λιγότερο. Παρατηρώ ότι βγαίνουν με αυξανόμενο ρυθμό ακίνητα προς πώληση και θεωρώ ότι το επόμενο 6μηνο θα βγουν ακόμα περισσότερα, το οποίο θα μεταφραστεί σε μείωση τιμών. Επίσης, λέω, ότι αν βρείτε τώρα κάτι αξιόλογο σε σχετικά καλή τιμή, κάντε προσφορά, μην περιμένετε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...