Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Οποτε ποια είναι η αξία που γράφεται; Νόμιζα ότι κανονικά στο συμβόλαιο γράφεις την αξια των χρημάτων που εισέπραξες από τον αγοραστή για το ακίνητο το οποίο πούλησες.

H συμφωνηθείσα αναγράφεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Όχι βέβαια...

Μην το λες με σιγουριά. Ότι συμφωνήσουν τα 2 μέρη γράφεται. Ο μεν πωλητής μπορεί να θέλει να εμφανίσει όλο το ποσό για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε μια άλλη συναλλαγή και ο δε αγοραστής μπορεί να έχει δάνειο και να μην τον νοιάζει να αποκρυψη χρήμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, primeragt είπε

Λογικό από την άποψη ότι δεν υπάρχουν πολλά κτήρια μετά το 2000 στη περιοχή και από αυτά που υπάρχουν ακόμα λιγότερα σπίτια βγαίνουν στην αγορά. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει το τι ποσό θες να δώσεις για ένα τέτοιο σπίτι.

Υπάρχουν αρκετά ακίνητα προς διάθεση ηλικίας μέχρι 20 ετών στην περιοχή 

Δες την ΧΕ 

Δεν εξετάζουμε πόσα θέλω να δώσω εγώ, εξετάζουμε πόσα πωλούνται τελικά... 

1 λεπτό πριν, mihanikos1 είπε

Μην το λες με σιγουριά. Ότι συμφωνήσουν τα 2 μέρη γράφεται. Ο μεν πωλητής μπορεί να θέλει να εμφανίσει όλο το ποσό για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε μια άλλη συναλλαγή και ο δε αγοραστής μπορεί να έχει δάνειο και να μην τον νοιάζει να αποκρυψη χρήμα. 

Με σιγουριά λέω ότι δεν αναγράφεται η εμπορική αξία, αλλά η συμφωνηθείσα 

Τώρα αν αυτές συμπίπτουν, ΟΚ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Νομιζω ότι πλέον δεν μπορείς να γράψεις διαφορετική αξία στο συμβόλαιο και την εφορία από αυτή που έγινε η πραγματική αγορά του ακινήτου, είναι πολύ δύσκολο και μπορούν να σε εντοπίσουν, παλαιότερα παιζόταν σχεδόν παντού αυτό το κόλπο. Οπότε θεωρώ ότι οι τιμες του μητρώου είναι πραγματικές. 

Και τι ακριβώς "νομίζεις" πως έχει αλλάξει από παλιότερα που όπως λες και εσύ "παιζόταν σχεδόν παντού αυτό το κόλπο"?

Πουλάω σε σένα ένα διαμέρισμα αντί 100.000€, συμφωνούμε να μπει στα συμβόλαια 70.000€, οπότε μου δίνεις μέσω τραπέζης 70.000€ και τα υπόλοιπα 30.000€ μου τα δίνεις σε μετρητά τη στιγμή που υπογράφουμε τα συμβόλαια. Πως ακριβώς μπορούν να μας εντοπίσουν?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Υπάρχουν αρκετά ακίνητα προς διάθεση ηλικίας μέχρι 20 ετών στην περιοχή 

Δες την ΧΕ 

Δεν εξετάζουμε πόσα θέλω να δώσω εγώ, εξετάζουμε πόσα πωλούνται τελικά... 

Με σιγουριά λέω ότι δεν αναγράφεται η εμπορική αξία, αλλά η συμφωνηθείσα 

Τώρα αν αυτές συμπίπτουν, ΟΚ 

Η Χρυσή ευκαιρία δεν λέει πάντα την αλήθεια καθώς αρκετά συχνά βρίσκεις ακίνητα που έχουν πουληθεί ήδη. Το θέμα το δικό σου δεν είναι η γενικότερη πορεία της αγοράς αλλά ένα εξειδικευμένο κομμάτι της. Νεόδμητο με χχ χαρακτηριστικά και το ότι αυτά δεν πέφτουν στη Δραπετσώνα. Αν έγραφες και τα χαρακτηριστικά θα έβγαινε ένα καλύτερο συμπέρασμα, άσχετο πάντως η περιοχή έχει ανέβει αρκετά τη τελευταία πενταετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Μην το λες με σιγουριά. Ότι συμφωνήσουν τα 2 μέρη γράφεται. Ο μεν πωλητής μπορεί να θέλει να εμφανίσει όλο το ποσό για να μπορεί να το χρησιμοποιήσει σε μια άλλη συναλλαγή και ο δε αγοραστής μπορεί να έχει δάνειο και να μην τον νοιάζει να αποκρυψη χρήμα. 

Λάθος κάνεις, δεν γράφεται ότι συμφωνήσουν τα 2 μέρη, γράφεται ότι δηλώσουν τα 2 μέρη στον συμβολαιογράφο.

Επίσης πέρα από το τι βολεύει τον έναν και τι τον άλλον υπάρχει και άλλος παράγοντας, η αντικειμενική αξία. Αν η αντικειμενική αξία του ακινήτου είναι μικρότερη από την δηλωμένη τιμή πώλησης τότε ο φόρος θα υπολογιστεί βάση της δηλωμένης τιμής, για αυτό πάντα όλοι φροντίζουν η τιμή που δηλώνουν να είναι μικρότερη της αντικειμενικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Λάθος κάνεις, δεν γράφεται ότι συμφωνήσουν τα 2 μέρη, γράφεται ότι δηλώσουν τα 2 μέρη στον συμβολαιογράφο.

Επίσης πέρα από το τι βολεύει τον έναν και τι τον άλλον υπάρχει και άλλος παράγοντας, η αντικειμενική αξία. Αν η αντικειμενική αξία του ακινήτου είναι μικρότερη από την δηλωμένη τιμή πώλησης τότε ο φόρος θα υπολογιστεί βάση της δηλωμένης τιμής, για αυτό πάντα όλοι φροντίζουν η τιμή που δηλώνουν να είναι μικρότερη της αντικειμενικής.

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι συμφωνήσουν. Ότι συμφωνήσουν να γραφτεί στα συμβόλαια. Αν κάποιος πχ κάνει αγορά 1ης κατοικίας μπορεί να γράψει μέχρι το ποσό που έχει απαλλαγή από τον φόρο. Αν το ακίνητο δεν ξεπερνάει αυτό το ποσό δεν τον ενδιαφέρει να γραφτεί και όλο το ποσό της αγοράς μιας και δεν πληρώνει κάτι, και σε μια ενδεχόμενη πώληση μετά από κάποια χρόνια ο φόρος που θα υπολογιστεί θα είναι μικρότερος λόγο χαμηλότερης ενδεχομένως υπεραξίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, primeragt είπε

Η Χρυσή ευκαιρία δεν λέει πάντα την αλήθεια καθώς αρκετά συχνά βρίσκεις ακίνητα που έχουν πουληθεί ήδη. Το θέμα το δικό σου δεν είναι η γενικότερη πορεία της αγοράς αλλά ένα εξειδικευμένο κομμάτι της. Νεόδμητο με χχ χαρακτηριστικά και το ότι αυτά δεν πέφτουν στη Δραπετσώνα. Αν έγραφες και τα χαρακτηριστικά θα έβγαινε ένα καλύτερο συμπέρασμα, άσχετο πάντως η περιοχή έχει ανέβει αρκετά τη τελευταία πενταετία.

Κοιτάω και άλλες περιοχές, πάντα όμως με κάποια συγκεκριμένα κριτήρια (π.χ. 85+ τ.μ., όχι 1ο, γκαράζ κλπ) 

Σε πληροφορώ ότι πέφτω στις ίδιες αγγελίες με άλλες τιμές (π.χ. διαμέρισμα που πωλείτο 120κ πριν 3 χρόνια σήμερα έχει 160)

Δε μπαίνω τώρα στη διαδικασία να ψάξω τι και πως, όμως για συγκεκριμένα ακίνητα που έχω σταμπάρει ξέρω ακριβείς λεπτομέρειες, και ξέρω ότι ακόμα και κάποια που αποσύρθηκαν από "προς πώληση" έγινε όχι γιατί πωλήθηκαν, αλλά επειδή ενοικιάστηκαν 

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι τιμές που ζητώνται δεν μπορούν ούτε καν να χαρακτηρισθούν σαν εμπορικές, υπό την έννοια ότι τελικά αποδεικνύεται ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες 

Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και τι ακριβώς "νομίζεις" πως έχει αλλάξει από παλιότερα που όπως λες και εσύ "παιζόταν σχεδόν παντού αυτό το κόλπο"?

Πουλάω σε σένα ένα διαμέρισμα αντί 100.000€, συμφωνούμε να μπει στα συμβόλαια 70.000€, οπότε μου δίνεις μέσω τραπέζης 70.000€ και τα υπόλοιπα 30.000€ μου τα δίνεις σε μετρητά τη στιγμή που υπογράφουμε τα συμβόλαια. Πως ακριβώς μπορούν να μας εντοπίσουν?

Δεν έχω όρεξη για άλλες αντιπαραθεσεις, είχα ακούσει ότι υπάρχουν περισσότερες δικλείδες ελέγχου σήμερα σε σχέση με παλιά κατά την διαδικασία αγοραπωλησίας ακινήτων και έπρεπε να δηλώνεις στο συμβόλαιο το χρηματικό ποσόν που πραγματικά θα εισέπρατες από τον αγοραστή αλλιώς μπορούσαν να σε εντοπίσουν και να μπλοκάρει η μεταβίβαση η να πέσουν πρόστιμα, παλαιότερα γινόταν κατά κόρον να γράφουν διαφορετική αξία στο συμβόλαιο ακόμα και μέσω τράπεζας να έμπαιναν όλα τα λεφτά δεν ασχολιόταν κανένας να σε ελέγξει πέρα από καραμπινατες περιπτωσεις φοροδιαφυγής και παρανομιων. Τώρα μου λέτε ότι συμφωνήσεις γράφεις και ποιος θα σε βρει αν τα πάρεις μετά στο χέρι, θα σε βρουν όταν καταθέσεις το υπόλοιπο στην τράπεζα εκτός αν τα βάλεις στο στρώμα και στις θυρίδες, και τα λεφτά που θα δώσει ο άλλος από κάπου θα τα κάνει ανάληψη οπότε αν δεν ρωτήσουν εσένα θα ρωτήσουν τον άλλον που φαίνεται να έχει υψηλότερες δαπάνες. Συζητάμε υποτίθεται για το τι ειναι το σωστό και το νόμιμο όχι πως να αποκρύψεις ότι πήρες παραπάνω χρήματα από τον αγοραστή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mihanikos1 είπε

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι συμφωνήσουν. Ότι συμφωνήσουν να γραφτεί στα συμβόλαια. Αν κάποιος πχ κάνει αγορά 1ης κατοικίας μπορεί να γράψει μέχρι το ποσό που έχει απαλλαγή από τον φόρο. Αν το ακίνητο δεν ξεπερνάει αυτό το ποσό δεν τον ενδιαφέρει να γραφτεί και όλο το ποσό της αγοράς μιας και δεν πληρώνει κάτι, και σε μια ενδεχόμενη πώληση μετά από κάποια χρόνια ο φόρος που θα υπολογιστεί θα είναι μικρότερος λόγο χαμηλότερης ενδεχομένως υπεραξίας. 

Ε νόμιζα πως είναι αυτονόητο ότι για να γραφτεί μικρότερο ποσό στα συμβόλαια είναι απαραίτητη προϋπόθεση να συμφωνούν και τα δύο μέρη.

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Δεν έχω όρεξη για άλλες αντιπαραθεσεις, είχα ακούσει ότι υπάρχουν περισσότερες δικλείδες ελέγχου σήμερα σε σχέση με παλιά κατά την διαδικασία αγοραπωλησίας ακινήτων και έπρεπε να δηλώνεις στο συμβόλαιο το χρηματικό ποσόν που πραγματικά θα εισέπρατες από τον αγοραστή αλλιώς μπορούσαν να σε εντοπίσουν και να μπλοκάρει η μεταβίβαση η να πέσουν πρόστιμα, παλαιότερα γινόταν κατά κόρον να γράφουν διαφορετική αξία στο συμβόλαιο ακόμα και μέσω τράπεζας να έμπαιναν όλα τα λεφτά δεν ασχολιόταν κανένας να σε ελέγξει πέρα από καραμπινατες περιπτωσεις φοροδιαφυγής και παρανομιων. Τώρα μου λέτε ότι συμφωνήσεις γράφεις και ποιος θα σε βρει αν τα πάρεις μετά στο χέρι, θα σε βρουν όταν καταθέσεις το υπόλοιπο στην τράπεζα εκτός αν τα βάλεις στο στρώμα και στις θυρίδες, και τα λεφτά που θα δώσει ο άλλος από κάπου θα τα κάνει ανάληψη οπότε αν δεν ρωτήσουν εσένα θα ρωτήσουν τον άλλον που φαίνεται να έχει υψηλότερες δαπάνες. Συζητάμε υποτίθεται για το τι ειναι το σωστό και το νόμιμο όχι πως να αποκρύψεις ότι πήρες παραπάνω χρήματα από τον αγοραστή. 

Ωραίο αυτό, δηλώνεις πως δεν έχεις όρεξη για άλλες αντιπαραθέσεις, και πριν τελειώσεις τη φράση σου συνεχίζεις κανονικά την αντιπαράθεση lol

Το τι είχες ακούσει δεν είναι απαραίτητο να συμπίπτει με το τι ισχύει. Πρακτικά δεν υπάρχει κανένας απολύτως τρόπος να ελέγξουν αν το δηλωμένο τίμημα αγοραπωλησίας ακινήτου είναι και το πραγματικό, τα μετρητά από όσο ξέρω δεν είναι παράνομα, δεν είναι παράνομο να σηκώσεις μετρητά και να μην τα ξοδέψεις κτλ.

Και μη μου λες τι είναι σωστό και τι λάθος, γιατί πρώτα από όλα το κράτος φταίει με τον παρανοϊκό τρόπο που λειτουργεί. Το κράτος φταίει που δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις χρήματα που προέρχονται από δηλωμένο και φορολογημένο εισόδημα επειδή στο έχουν μασουλήσει τα ανύπαρκτα τεκμήρια διαβίωσης και έτσι όταν αγοράζεις αναγκάζεσαι να εκβιάσεις τον ιδιοκτήτη για να μπει χαμηλό τίμημα... Το κράτος φταίει σε αναγκάζει να δηλώσεις μικρότερο τίμημα όταν αγοράζεις ένα σπιτάκι για το παιδί σου και σου ζητάει εκτός από όλα τα υπόλοιπα το 10% ως φόρο δωρεάς... Δε συνεχίζω γιατί θα γράφω ως το πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, m3ltd0wn είπε

Πολύ καλό παράδειγμα. Η σοκολάτα είναι προϊόν που παράγεται συνέχεια με συγκεκριμένο κόστος.

Τα σπίτια παραμένουν σταθερά σε αριθμό και η ζήτηση είναι χαοτικη και βάσει πολλών μεταβλητών.

Αν η σοκολάτα δεν αποφέρει το προβλεπομενο κέρδος, τότε η γραμμή παραγωγής αλλάζει και προσαρμόζεται στην ζήτηση βάσει κάποιων προβλέψεων. Στο real estate τα πράγματα είναι σαφώς πιο δυσκινητα και έχουν άλλους κινδύνους οι οποίοι πέρα από το προσωπικό συμφέρον διαμορφωνονται και από κυβερνητικούς και τραπεζικους παράγοντες αλλά και γενικότερα κοινωνικους.

Νομίζω πως σε κάθε σχολή διοίκησης υπάρχει σαν μάθημα.

Ευχαριστω, αλλα δεν  ηταν αυτη η απορια μου. Για την ακριβεια, το επιχειρημα που διατυπωθηκε, ειναι πως καποιος θελει να αγορασει, εχει καποια χρηματα αν και οχι απαραιτητα τα απαιτουμενα-ζητουμενα-τιμολογημενα και επειδη δεν αγοραζει, δεν μπορει βασικα, ο πωλητης του ειδους-προιοντος-αντικειμενου προσμετρα αυτον οπως και ολους τους υπολοιπους ανθρωπους ( παγκοσμιως μαλλον κι υποθετω αφου η συγκεκριμενη αγορα ενδιαφερει και αλλοδαπους και οχι μονον ελληνες ιθαγενεις ) ως χασουρα !!!!

Αυτο το  .....επιχειρημα ρωτω ποθεν προκυπτει και σε ποια οικονομικη σχολη διδασκεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ευχαριστω, αλλα δεν  ηταν αυτη η απορια μου. Για την ακριβεια, το επιχειρημα που διατυπωθηκε, ειναι πως καποιος θελει να αγορασει, εχει καποια χρηματα αν και οχι απαραιτητα τα απαιτουμενα-ζητουμενα-τιμολογημενα και επειδη δεν αγοραζει, δεν μπορει βασικα, ο πωλητης του ειδους-προιοντος-αντικειμενου προσμετρα αυτον οπως και ολους τους υπολοιπους ανθρωπους ( παγκοσμιως μαλλον κι υποθετω αφου η συγκεκριμενη αγορα ενδιαφερει και αλλοδαπους και οχι μονον ελληνες ιθαγενεις ) ως χασουρα !!!!

 

Μπορείς να μας πεις ποιος μίλησε για "χασούρα" ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Μπορείς να μας πεις ποιος μίλησε για "χασούρα" ; 

Ο παρακατω.....

5 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Μη παραποιείς τα γραφόμενά μου, έγραψα με σαφήνεια ότι σε κάποιες περιοχές θεωρώ λογική την αύξηση των τιμών

Από εκεί και πέρα, κάνεις λάθος, προφανώς και εγώ διαμορφώνω την αγορά με τον τρόπο μου, το γεγονός ότι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις την συλλογιστική μου 

Σφίγγουν τα γάλατα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, AristidisZ said:

Εσύ αυτό κατάλαβες από τη κουβέντα ;

Οχι από την κουβέντα, μόνο από τα δικά σου λεγόμενα στο συγκεκριμένο post.

Εγραψες: "για διαμερίσματα άνω των 80 τ.μ. και κατασκευής μετά το 2000, τα τελευταία 3 1/2 χρόνια"

και απαντώντας στις αιτίασεις για πολύ συγκεκριμένο εύρος αναζήτησης απάντησες: "Έγραψα ότι μιλάω για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή Αν θες για να ικανοποιήσουμε το εγώ σου να βάλουμε στη κουβέντα κάθε γκαρσονιέρα 25 τ.μ. και κάθε προπολεμικό χρέπι, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα"

Από αυτό συνάγω ότι τα μικρότερα των 80τμ τα θεωρείς γκαρσονιέρες-τρύπες και τα παλαιότερα του 2000 χρέπια. Τώρα αν κάποιος άλλος κατάλαβε κάτι διαφορετικό, πάσο.

Να προσέχουμε όμως και την υπερβολή στα λεγόμενα μας. Από που κι ως που χρέπι ένα διαμέρισμα του 1985; (που θα μπορούσε να συμπεριληφθεί μια χαρά στην αναζήτηση).

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, 29gk είπε

Ο παρακατω.....

Από τα γραφόμενά μου, που προκύπτει η έννοια της χασούρας ;

ι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Προφανώς την τάση αυτή δε τη διαμορφώνω εγώ προσωπικά

Εφόσον τα ακίνητα δε πωλούνται πάει να πει ότι εγώ, και άλλοι 2 - 5 - 10 - 100 που κοιτάνε αυτό ή/και αντίστοιχα ακίνητα κρίνουν ότι το ζητούμενο τίμημα είναι υπερβολικό

Αλλιώς θα είχαν πουληθεί τα διαμερίσματα

Ο κάθε ιδιοκτήτης όσο θέλει πουλάει, και εγώ κρίνω το τίμημα

Εφόσον κανείς δε το κρίνει λογικό, τα σπίτια μένουν στα αζήτητα

Δε με απασχολεί αν ο ιδιοκτήτης κερδίζει ή χάνει κάτι

 

 

 

35 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Οχι από την κουβέντα, μόνο από τα δικά σου λεγόμενα στο συγκεκριμένο post.

Εγραψες: "για διαμερίσματα άνω των 80 τ.μ. και κατασκευής μετά το 2000, τα τελευταία 3 1/2 χρόνια"

και απαντώντας στις αιτίασεις για πολύ συγκεκριμένο εύρος αναζήτησης απάντησες: "Έγραψα ότι μιλάω για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή Αν θες για να ικανοποιήσουμε το εγώ σου να βάλουμε στη κουβέντα κάθε γκαρσονιέρα 25 τ.μ. και κάθε προπολεμικό χρέπι, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα"

Από αυτό συνάγω ότι τα μικρότερα των 80τμ τα θεωρείς γκαρσονιέρες-τρύπες και τα παλαιότερα του 2000 χρέπια. Τώρα αν κάποιος άλλος κατάλαβε κάτι διαφορετικό, πάσο.

Να προσέχουμε όμως και την υπερβολή στα λεγόμενα μας. Από που κι ως που χρέπι ένα διαμέρισμα του 1985; (που θα μπορούσε να συμπεριληφθεί μια χαρά στην αναζήτηση).

Η υπερβολή ήταν απάντηση σε έναν χρήστη που χρησιμοποιεί ανάλογο ύφος

Ούτε τρύπες είναι τα σπίτια κάτω από 80 τ.μ., ούτε χρέπια είναι τα σπίτια του 85

Η όλη κουβέντα έγινε για να αποδείξω ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες στα διαμερίσματα που κοιτάω εγώ, και αυτή τη στιγμή κινούνται στα 2000+ €/τ.μ.

Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι η ως άνω τιμή δεν είναι ρεαλιστική, και τα στοιχεία συμφωνούν μαζί μου

Αυτό ήθελα να γράψω, και συγνώμη αν το ύφος μου ήταν κάπως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...