Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για όποιον έχει ακολουθήσει την πορεία...τι ταση εχουν οι τιμες το τελευταίο 6μηνο??το covid πειραξε την αγορα??υπάρχει κάποια πρόβλεψη???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σχετικά με την στατική επάρκεια των παλαιών κτηρίων είναι πολύ εύκολο με ένα 150αρι να διαπιστωθεί η αντοχή του κτηρίου. Μετρήσεις ph, ανιόντα και δεν ξέρω πως αλλιώς τα λένε οι μηχανικοί. Βρέθηκα πρόσφατα προ δυσάρεστης έκπληξης στην μονοκατοικία μου του '70 η όποια τελικά δεν ήταν τόσο δυσάρεστη. Παραμένει ωστόσο η πάγια θέση όλων των μηχανικών ότι όλα τα σπίτια πριν το 99 θέλουν έλεγχο!!! Σε μένα είπαν ναι μεν δεν είναι τίποτα σπουδαίο αλλά ή θα ρίξεις φράγκα στο σκελετό ή θα κοιτάξεις για άλλο σπίτι. Και φυσικά ξεκίνησα ήδη την έρευνα και μελέτη των επόμενων βημάτων μου... Στην επόμενη δεκαετία θα σηκώσω νέα κατασκευή σε ένα οικόπεδο στα δυτικά (Μαγούλα). Το τι θα κάνω με την παρούσα οικία μου δεν ξέρω....εχω λίγα χρόνια να το σκεφτώ και να συμβουλευτώ τους κατάλληλους. 

Κατά τα σαν μικρό ιδιοκτήτης βλέπω ραγδαία αύξηση στην ζήτηση και στις τιμές την τελευταία 3ετια. Χαρακτηριστικά να πω πως φεύγει φίλος από σπίτι μου τέλη του μήνα. Μου δίνουν διπλό ενοίκιο για να μπουν άμεσα - χωρίς αγγελίες, από στόμα σε στόμα - αλλά λέω να κάνω μια μίνι ανακίνηση τους επόμενους μήνες και να ζητήσω τα τριπλά 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αμα το λέει το πρω(κ)το θέμα έτσι είναι σίγουρα. Απορώ ποιοί διαβάζουν αυτά τα σκουπίδια...

Ολα θα εξαρτηθούν από την πορεία της πανδημίας στην Ελλάδα/Ευρώπη  το χειμώνα του 2020 και από το πόσο γρήγορα θα έχουμε εμβόλιο.  Αμα κλατάρει ο ιδιωτικός τομέας (αυτος που παράγει και φορολογείται)  σε ένα παρατεταμένο lockdown, θα δεις μετά πως αλλάζουν τα πράγματα.

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές μπορεί να παραμένουν υψηλές. Το θέμα είναι πόσοι αγοράζουν. 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι λόγοι για τους οποίους οι τιμές ανεβηκαν είναι λίγο πολύ γνωστοί.  Στρεβλή οικονομία, στρεβλοί ανθρωποι, full παραοικονομία ,  νόμοι έτσι και γιουβέτσι,  επιδόματα  μέχρι να σβήσει ο ήλιος,  easy come easy go...... Οπότε τα εισοδηματά σου από τα ενοίκια είναι μαλλον εξασφαλισμένα κύριε Μάριε...

Παντως κρατάτε μικρό καλάθι, τουλάχιστον για τους επόμενους 6 μήνες.  

Την τελευταία προτασή σου μόνο ως κακόγουστο αστείο μπορώ να την εκλάβω αλλά επειδή δεν με ξέρεις δεν δινω σημασία..

 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πεσουν οι τιμες αλλά τα πάντα θα εξαρτηθούν από την επόμενη χρονιά αν συνεχίσει αυτο δεν νομίζω να αντέξουν για πολύ ακόμα ειδικά αν δεν έχουμε επανέλθει σε μια κανονικότητα από το επόμενο καλοκαίρι, πολλοί θεωρούν ότι θα τελειώσει όλο αυτό με τον κορωνοιο και τα μέτρα οπότε κρατάνε τις τιμές ακόμα κι αν δεν αγοράζει/νοικιάζει κανένας. Το εμβόλιο από την στιγμή που θα ανακοινωθεί ότι βρέθηκε και θα κυκλοφορήσει μέχρι την στιγμή που θα φτάσει στα φαρμακεία θα περάσει καιρός πιστεύω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 hours ago, kirileman said:

Όσοι θέλετε να αγοράσετε, κάντε λιγάκι υπομονή ακόμα. Μερικούς μήνες.

Το κάνεις λίγο elaborate? Ευχαριστώ εκ των προτέρων 👍

Επεξ/σία από noasgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 4:35 ΜΜ, kirileman είπε

Όσοι θέλετε να αγοράσετε, κάντε λιγάκι υπομονή ακόμα. Μερικούς μήνες.

Όντως, που το στηρίζεις αυτό; Για πες γιατί ήδη ψάχνω 10 μήνες και η σπιτονοικοκυρά μου με πιέζει να φύγω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/9/2020 στις 5:49 ΜΜ, DhZou είπε

Όντως, που το στηρίζεις αυτό; Για πες γιατί ήδη ψάχνω 10 μήνες και η σπιτονοικοκυρά μου με πιέζει να φύγω.

Στο ότι η Golden Visa έχει ουσιαστικά μηδενιστεί, στα 419 κρούσματα και 79 διασωληνωμένους, στον χειμώνα που έρχεται και στο ακόμα πιο δύσκολο 2021. Με λίγα λόγια, περιμένουμε πτώση τιμών, αλλού μικρότερη, αλλού μεγαλύτερη. Εγώ δεν θα αγόραζα ακόμα, εκτός αν έβρισκα κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ και σε πολύ καλή τιμή με τα σημερινά δεδομένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, kirileman είπε

Στο ότι η Golden Visa έχει ουσιαστικά μηδενιστεί, στα 419 κρούσματα και 79 διασωληνωμένους, στον χειμώνα που έρχεται και στο ακόμα πιο δύσκολο 2021. Με λίγα λόγια, περιμένουμε πτώση τιμών, αλλού μικρότερη, αλλού μεγαλύτερη. Εγώ δεν θα αγόραζα ακόμα, εκτός αν έβρισκα κάτι που μου άρεσε πάρα πολύ και σε πολύ καλή τιμή με τα σημερινά δεδομένα.

Το κομματι της Golden Visa οσο και στο οργανωμενο bnb οχι μονον δεν εχουν πεσει αλλα αναπτυσσονται στο φουλ. Τουλαχιστον σε οτι αφορα την Αθηνα και ιδιαιτερα το κεντρο.

Η περιπτωση του κορονοιου και το πιο δυσκολο ακομα 2021 ποθεν τεκμαιρονται; Οταν κανεις μα κανεις δεν μπορει να γνωριζει ουτε την πορεια της νοσου και της επιδημιας αλλα ουτε και της οικονομιας; Περα απο το κομματι του τουρισμου, των επισκεπτων δηλαδη στα ξενοδοχεια και οχι στις ενοικιασεις ολοκληρων σπιτιων με αποκλειστικους κατοικους οπου οντως ειναι λογικη και αναμενομενη η πτωση ή η παραμονη στα επιπεδα του 2020, οπου οι προβλεψεις ειναι λογικες και πιο ευκολες. Αν και παλι με μεγαλους αγνωστους παραγοντες.

Τελος εσυ γιατι δεν θα αγοραζες ακομα κι αν εβρισκες κατι που σου αρεσε πολυ και σε πολυ καλη τιμη; Επειδη το 2021 ή το 2022 θα εβρισκες κατι ακομα καλυτερο; Και καλα αυτο ειναι το προσωπικο γουστο. Επειδη ομως θα εβρισκες ακομα καλυτερες τιμες; Γιατι και πως το τεκμηριωνεις αυτο; Αυτο σε ρωτουν ολοι παραπανω. Μονον με τις εκτιμησεις σου για τις συνεπειες του κορονοιου; Οι οποιες και υπηρξαν το 2020 μονον για τις ενοικιασεις των επαγγελματικων ακινητων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, 29gk είπε

Το κομματι της Golden Visa οσο και στο οργανωμενο bnb οχι μονον δεν εχουν πεσει αλλα αναπτυσσονται στο φουλ. Τουλαχιστον σε οτι αφορα την Αθηνα και ιδιαιτερα το κεντρο.

https://www.insider.gr/epiheiriseis/toyrismos/145665/hanei-ti-lampsi-tis-i-hrysi-biza-logo-pandimias
Την ελεύθερη πτώση αποτυπώνουν και τα στοιχεία του υπουργείου Μεταναστευτικής Πολιτικής. Σύμφωνα με αυτά από τις αρχές του τρέχοντος έτους μέχρι και τις αρχές Σεπτεμβρίου, είχαν εκδοθεί μόλις 368 νέες άδειες και σύμφωνα με ειδήμονες της αγοράς, οι λιγοστοί μήνες που απομένουν δεν θα αυξήσουν κατά πολύ τον αριθμό των νέων αδειών. Να θυμίσουμε ότι το 2019 είχε εκδοθεί 3.428 νέες άδειες.  
Την κατακόρυφη πτώση επιβεβαιώνει και ο κ. Λευτέρης Ποταμιάνος, πρόεδρος της Ένωσης Μεσιτών, μιλώντας στο insider.gr, επισημαίνοντας ότι
το μεγαλύτερο μέρος των 368 αδειών εκδόθηκε τους δύο πρώτους μήνες του έτους.

Δεν ξέρω πώς ακριβώς εννοείς εσύ την "ανάπτυξη" (και μάλιστα "στο φουλ") στο κομμάτι της Golden Visa, πάντως τα στοιχεία (και αυτό που βλέπω και εγώ μέσα από τη δουλειά μου) δείχνουν είναι ότι έχουμε τεράστια πτώση.
 

1 ώρα πριν, 29gk είπε

Τελος εσυ γιατι δεν θα αγοραζες ακομα κι αν εβρισκες κατι που σου αρεσε πολυ και σε πολυ καλη τιμη;

Φοβάμαι ότι διαβάζεις βιαστικά, δείξε λίγη προσοχή σε αυτά που γράφει ο άλλος.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψάχνω σπίτι 3 χρόνια τώρα (Παγκράτι και γύρω περιοχές). Πρώτη φορά στέλνω σε αγγελία μήνυμα και με καλούν στο επόμενο μισάωρο...

Επίσης βλέπω κολλημένα χαρτάκια για πωλήσεις και στις πόρτες των πολυκατοικιών από ιδιοκτήτες μετά από τόσο καιρό.

Γείτονας που νοίκιαζε με 600€ τα 70τμ σε λιγότερο από χρόνο πήρε τα μπογαλάκια του και φεύγει. Μου είπε πως δεν είναι πλέον καιροί για τόσο μεγάλες πάγια έξοδα στον μήνα καθώς βρήκε κάτι λίγο χειρότερο με τα μισά λεφτά...

Φίλη την κάλεσαν από γνωστό μεσιτικό γραφείο να κάνει την μεσίτρια από το σπίτι και της είπαν (ως νέα βέβαια) ότι αν κάνει πώληση αυτή μάλλον θα είναι μετά από κανέναν χρόνο ή αν είναι τυχερή.

Πολλά δεδομένα μαζεύονται που δίνουν θάρρος σε κάποιον που θέλει να αγοράσει αλλά αυτό μένει να αποδειχθεί τον επόμενο καιρό.

Έχω ξανά αρχίσει να κάνω την έρευνα μου αλλά με πολύ σκεπτικισμό καθώς κάτι που ξεφεύγει τα 1000€/τμ ακόμα το θεωρώ ακριβό (δεδομένης περιοχής και ηλικίας κατοικιών), ειδικά όταν έχεις όλο το ποσό μετρητά στην σημερινή εποχή.

Επεξ/σία από m3ltd0wn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κινεζοι δεν ερχονται πια Ελλαδα για αγοραπωλησιες λογω του ιου

Btw αν μπει κινεζος σε πολυκατοικια την γαμησες,δεν πληρωνει κοινοχρηστα ειτε μενει εκει ,ειτε το πηρε μονο για τη visa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...