Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Από τα γραφόμενά μου, που προκύπτει η έννοια της χασούρας ;


ι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Προφανώς την τάση αυτή δε τη διαμορφώνω εγώ προσωπικά

Εφόσον τα ακίνητα δε πωλούνται πάει να πει ότι εγώ, και άλλοι 2 - 5 - 10 - 100 που κοιτάνε αυτό ή/και αντίστοιχα ακίνητα κρίνουν ότι το ζητούμενο τίμημα είναι υπερβολικό

Αλλιώς θα είχαν πουληθεί τα διαμερίσματα

Ο κάθε ιδιοκτήτης όσο θέλει πουλάει, και εγώ κρίνω το τίμημα

Εφόσον κανείς δε το κρίνει λογικό, τα σπίτια μένουν στα αζήτητα

Δε με απασχολεί αν ο ιδιοκτήτης κερδίζει ή χάνει κάτι

Η υπερβολή ήταν απάντηση σε έναν χρήστη που χρησιμοποιεί ανάλογο ύφος

Ούτε τρύπες είναι τα σπίτια κάτω από 80 τ.μ., ούτε χρέπια είναι τα σπίτια του 85

Η όλη κουβέντα έγινε για να αποδείξω ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες στα διαμερίσματα που κοιτάω εγώ, και αυτή τη στιγμή κινούνται στα 2000+ €/τ.μ.

Εγώ είμαι πεπεισμένος ότι η ως άνω τιμή δεν είναι ρεαλιστική, και τα στοιχεία συμφωνούν μαζί μου

Αυτό ήθελα να γράψω, και συγνώμη αν το ύφος μου ήταν κάπως

2000 το τ/μ. ;   Φυσικα τωρα μιλάμε για καινούριο με πάρκινγ και πάνω από τρίτο όροφο. Αν επιτρέπετε που ;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Από τα γραφόμενά μου, που προκύπτει η έννοια της χασούρας ;


ι μπορώ και θέλω να κάνω μια αγορά στην οποία όμως δεν προβαίνω, έχει εν προκειμένω αντικειμενικά αντίκτυπο στο real estate της γειτονιάς μου, εφόσον τα ακίνητα παραμένουν αδιάθετα 

Προφανώς την τάση αυτή δε τη διαμορφώνω εγώ προσωπικά

Εφόσον τα ακίνητα δε πωλούνται πάει να πει ότι εγώ, και άλλοι 2 - 5 - 10 - 100 που κοιτάνε αυτό ή/και αντίστοιχα ακίνητα κρίνουν ότι το ζητούμενο τίμημα είναι υπερβολικό

Αλλιώς θα είχαν πουληθεί τα διαμερίσματα

Ο κάθε ιδιοκτήτης όσο θέλει πουλάει, και εγώ κρίνω το τίμημα

Εφόσον κανείς δε το κρίνει λογικό, τα σπίτια μένουν στα αζήτητα

Δε με απασχολεί αν ο ιδιοκτήτης κερδίζει ή χάνει κάτι

Εγραψα περισσοτερα αλλα τελικα τα εσβησα. Αρκουμαι μονον στο οτι ειναι παντοτε χρησιμο να ....απλωνονται ενα πραμα, οι συλλογιστικες.

 

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

2000 το τ/μ. ;   Φυσικα τωρα μιλάμε για καινούριο με πάρκινγ και πάνω από τρίτο όροφο. Αν επιτρέπετε που ;  

Δραπετσωνα. Αναφερεται μαλλον σε οικοδομες σαν κι εκεινη στην Εθν.Αντιστασεως κοντα στα lidl που αποπερατωθηκε καπου το 2010 και επειδη προφανως η ολη χρηματοδοτηση επαιζε με δανεισμο ( της τοτε εποχης ), ο εργολαβος ακομα και σημερα τα εχει αδιαθετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

2000 το τ/μ. ;   Φυσικα τωρα μιλάμε για καινούριο με πάρκινγ και πάνω από τρίτο όροφο. Αν επιτρέπετε που ;  

https://www.xe.gr/property/search?System.item_type=re_residence&Item.area.from=85&Item.type=31945&Item.has_parking=5332&Transaction.type_channel=117518&Publication.level_num.from=4&Item.construction_year.from=2000&Geo.area_id_new__hierarchy=82518

Δράτσα City

Καινούργιο δεν υφίσταται, μη το ψάχνεις, τα σπίτια είναι στην καλύτερη του 2008-2009

Για κέντρο Πειραιά δε το συζητάμε, άστο καλύτερα...

Φτάσαν και στα Καμίνια και στη Κοκκινιά να ζητάνε 1600€ το μέτρο για διαμέρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

https://www.xe.gr/property/search?System.item_type=re_residence&Item.area.from=85&Item.type=31945&Item.has_parking=5332&Transaction.type_channel=117518&Publication.level_num.from=4&Item.construction_year.from=2000&Geo.area_id_new__hierarchy=82518

Δράτσα City

Καινούργιο δεν υφίσταται, μη το ψάχνεις, τα σπίτια είναι στην καλύτερη του 2008-2009

Για κέντρο Πειραιά δε το συζητάμε, άστο καλύτερα...

Φτάσαν και στα Καμίνια και στη Κοκκινιά να ζητάνε 1600€ το μέτρο για διαμέρισμα

Φιλε μου ξέρεις ποσό τυχερος νοιωθω που πηρα 78 τμ ολοκαίνουριο με 73800 στον τρίτο όροφο με κλειστό γκαράζ κσι αποθήκη  το 2016 ; Σήμερα θα ηθελα 120κ τουλάχιστον. 
Στην θέση σου θα κοίταζα και αλλου. Κορυδαλλό , κερατσινι , Αμφιάλη , περαμα ( χαμηλά όμως το πολυ δυο τρία στενά από την λεοφωρο ). Ταμπούρια ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, 29gk είπε

Εγραψα περισσοτερα αλλα τελικα τα εσβησα. Αρκουμαι μονον στο οτι ειναι παντοτε χρησιμο να ....απλωνονται ενα πραμα, οι συλλογιστικες.

Δραπετσωνα. Αναφερεται μαλλον σε οικοδομες σαν κι εκεινη στην Εθν.Αντιστασεως κοντα στα lidl που αποπερατωθηκε καπου το 2010 και επειδη προφανως η ολη χρηματοδοτηση επαιζε με δανεισμο ( της τοτε εποχης ), ο εργολαβος ακομα και σημερα τα εχει αδιαθετα.

Καμία σχέση, δεν κοιτάω καν από εκεί, δεν θα έπαιρνα διαμέρισμα του κατασκευαστή που λες που να μου το χάριζαν 

Συν τοις άλλοις τα πιο μεγάλα που έχει δεν είναι ούτε 80 τμ

Με ενδιαφέρει το κομμάτι προς το πάρκο των λιπασμάτων 

Δες τις αγγελίες που ποσταρα παραπάνω  

9 λεπτά πριν, mp123 είπε

Στην θέση σου θα κοίταζα και αλλου. Κορυδαλλό , κερατσινι , Αμφιάλη , περαμα ( χαμηλά όμως το πολυ δυο τρία στενά από την λεοφωρο ). Ταμπούρια

Υπάρχει σχέδιο Β 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Καμία σχέση, δεν κοιτάω καν από εκεί, δεν θα έπαιρνα διαμέρισμα του κατασκευαστή που λες που να μου το χάριζαν 

Συν τοις άλλοις τα πιο μεγάλα που έχει δεν είναι ούτε 80 τμ

Με ενδιαφέρει το κομμάτι προς το πάρκο των λιπασμάτων 

Δες τις αγγελίες που ποσταρα παραπάνω  

Καταλαβαινεις οτι εδω συζητουμε για τις τασεις της αγορας ακινητων και ο καθενας με το φτωχο του μυαλο και το οποιο κληρονομικο χαρισμα προσπαθει να προβλεψει και οχι να συστησει "ευκαιριες", "επενδυσεις" κι "αξιοποιησεις κεφαλαιων", φανταζομαι. Επισης το οτι πολλοι ειναι εκεινοι που δοκιμασαν να αγορασουν σοκολατα του ενος ευρω με μονον 50 λεπτα, αυτα διεθεταν, αλλα ο περιπτερας δεν τους εκανε την χαρη. Και ουτε και περασε ως ζημιες τις μη αγορες εκεινων των προθυμων με τα 50λεπτα.

Τουτεστιν αγοραζουμε οταν κατι μας κανει και διαθετουμε τα χρηματα. Εαν δεν διαθετουμε τα χρηματα τα ψαχνουμε. Διαφορετικα περιμενουμε να πεσουν οι τιμες αλλα να μην μας προλαβουν αλλοι, να μας πεσει το Λοττο, καμια κληρονομια ή να πιασουν οι εκκλησεις του μπατζανακη μας που εκανε ενα φεγγαρι μαγος γιατρος σε μια φυλη καπου στον Αμαζονιο. Οταν τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει, δεν μας φταιει ο απεναντι κι ο πωλητης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό να σε ενδιαφέρει το κομμάτι στο πάρκο. Όπως και λογικό να έχει ανέβει το κομμάτι αυτό. Από "μπουρδέλο" παρατημενο έχει γίνει λουλούδι στυλ φλοίσβος με ωραία περατζαδα κλπ κλπ. Αναβάθμισε την περιοχή και λογικό είτε να συγκρατήσει κάποια υπερτιμημένα στα ίδια επίπεδα ή να ανέβασε κάποια που ήταν πιο χαμηλά. Κοιτάς έτσι και αλλιώς κυρίως νεόδμητα, αφού ότι είναι έως 2005 άντε 2007 συμπεριφέρεται ως τετοιο αφού δεν έχουμε πολλές οικοδομές από εκεί και πέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 29gk είπε

Καταλαβαινεις οτι εδω συζητουμε για τις τασεις της αγορας ακινητων και ο καθενας με το φτωχο του μυαλο και το οποιο κληρονομικο χαρισμα προσπαθει να προβλεψει και οχι να συστησει "ευκαιριες", "επενδυσεις" κι "αξιοποιησεις κεφαλαιων", φανταζομαι. Επισης το οτι πολλοι ειναι εκεινοι που δοκιμασαν να αγορασουν σοκολατα του ενος ευρω με μονον 50 λεπτα, αυτα διεθεταν, αλλα ο περιπτερας δεν τους εκανε την χαρη. Και ουτε και περασε ως ζημιες τις μη αγορες εκεινων των προθυμων με τα 50λεπτα.

Τουτεστιν αγοραζουμε οταν κατι μας κανει και διαθετουμε τα χρηματα. Εαν δεν διαθετουμε τα χρηματα τα ψαχνουμε. Διαφορετικα περιμενουμε να πεσουν οι τιμες αλλα να μην μας προλαβουν αλλοι, να μας πεσει το Λοττο, καμια κληρονομια ή να πιασουν οι εκκλησεις του μπατζανακη μας που εκανε ενα φεγγαρι μαγος γιατρος σε μια φυλη καπου στον Αμαζονιο. Οταν τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει, δεν μας φταιει ο απεναντι κι ο πωλητης.

Και ποιος σου είπε εσένα ότι η σοκολάτα έχει ένα ευρώ;

Επειδή το λες εσύ;

Εγώ λέω ότι έχει σαράντα λεπτά και χάρη του κάνω που του δίνω πενήντα 

Κάθε επιχείρημα έχει και ένα αντεπιχείρημα 

Και σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς το επιχείρημα "όπου φτάνει το χέρι σου", γιατί προφανώς δε ξέρεις ούτε τι έχω ούτε πόσα μπορώ να δώσω αν βρω αυτό που θέλω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Καμία σχέση, δεν κοιτάω καν από εκεί, δεν θα έπαιρνα διαμέρισμα του κατασκευαστή που λες που να μου το χάριζαν 

Συν τοις άλλοις τα πιο μεγάλα που έχει δεν είναι ούτε 80 τμ

Με ενδιαφέρει το κομμάτι προς το πάρκο των λιπασμάτων 

Δες τις αγγελίες που ποσταρα παραπάνω  

Υπάρχει σχέδιο Β 😊

Τα λιπάσματα οκ ωραία είναι αλλά να βλέπεις θέα θάλασσα. 
λοιπόν ετσι κοιτάζω σπίτια στη περιοχή μου και έχω πάθει πλάκα.σπιτι που το 2016 είχα πάει και το είχα δει ( το απέρριψα λίγο ότι ήταν νοικιαζόμενο , Εγω ηθελα απάτητο ) από 80κ το 2016 τωρα έχει πάει 115κ.  Έχουν ανεβεί πάλι οι τιμές.  
 

Υ.γ.  Αν ηθελα τωρα σπίτι και είχα στο χέρι 100κ θα έβλεπα σπίτια. 120 130κ . Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο περίπτερο θα έπεφτε στην τιμή.μην βλέπεις τιμές και λες αυτό είναι . Πάντα θα βρεις μια ευκαιρία να το πάρεις στα λεφτά σου.

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Και ποιος σου είπε εσένα ότι η σοκολάτα έχει ένα ευρώ;

Επειδή το λες εσύ;

Εγώ λέω ότι έχει σαράντα λεπτά και χάρη του κάνω που του δίνω πενήντα 

Κάθε επιχείρημα έχει και ένα αντεπιχείρημα 

Και σε παρακαλώ μη χρησιμοποιείς το επιχείρημα "όπου φτάνει το χέρι σου", γιατί προφανώς δε ξέρεις ούτε τι έχω ούτε πόσα μπορώ να δώσω αν βρω αυτό που θέλω 

Δυστηχως δεν αντιλαμβανεσαι το ποσο προβληματικο ειναι αυτο το "χαρη του κανω" οταν αφορα την περιουσια του αλλου. Ως νοοτροπια και κυριως ως αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά είναι απλό. Πας να αγοράσεις κάτι ( δεν λέμε τωρα στο περίπτερο ) θα είσαι μεγάλο βοδι αν δώσεις όσα ζητάει. Κρίνεις μια τιμή ( λογική Φυσικα ) κσι του λες τόσα έχω . Τωρα ο πωλητής ας πει ότι θέλει. Μπορεί να το σκεφτεί μπορεί να γελάσει. Αν το σκεφτεί έχει καλος αν γελάσει καλύτερα να γελάσει αυτός παρά να πιαστείς κορόιδο εσυ . Πάντα και πάντοτε θα υπάρχουν ευκαιρίες. Θέλει ψάξιμο . Ειδικα στα σπίτια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, 29gk είπε

Δυστηχως δεν αντιλαμβανεσαι το ποσο προβληματικο ειναι αυτο το "χαρη του κανω" οταν αφορα την περιουσια του αλλου. Ως νοοτροπια και κυριως ως αποτελεσμα.

Ξανά είπα γράφω υπερβολικά σε υπερβολικές απαντήσεις 

Το έγραψα και πριν, δε με απασχολεί αν κερδίζει ή χάνει ο ιδιοκτήτης, εγώ για το Α διαμέρισμα κρίνω ότι αξίζει να πληρώσω Χ χρήματα 

Αν ο άλλος ζητάει 1.3Χ δε μπαίνω καν στη διαδικασία να του κάνω πρόταση γιατί το θεωρώ προσβολή 

Όταν το πάει στο 1.1-1.15Χ το βλέπουμε 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, primeragt είπε

Λογικό να σε ενδιαφέρει το κομμάτι στο πάρκο. Όπως και λογικό να έχει ανέβει το κομμάτι αυτό. Από "μπουρδέλο" παρατημενο έχει γίνει λουλούδι στυλ φλοίσβος με ωραία περατζαδα κλπ κλπ. Αναβάθμισε την περιοχή και λογικό είτε να συγκρατήσει κάποια υπερτιμημένα στα ίδια επίπεδα ή να ανέβασε κάποια που ήταν πιο χαμηλά. Κοιτάς έτσι και αλλιώς κυρίως νεόδμητα, αφού ότι είναι έως 2005 άντε 2007 συμπεριφέρεται ως τετοιο αφού δεν έχουμε πολλές οικοδομές από εκεί και πέρα.

Έλα τωρα μην τα παραλέμε. Είπαμε.

Και Εγω εκεί κοντά μενω , πάω που και που για καφεδάκι αλλά όχι και Φλοίσβος.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Νομιζω ότι πλέον δεν μπορείς να γράψεις διαφορετική αξία στο συμβόλαιο και την εφορία από αυτή που έγινε η πραγματική αγορά του ακινήτου,

Γκούχου.

3 ώρες πριν, AristidisZ είπε

H συμφωνηθείσα αναγράφεται 

Η συμφωνηθείσα αναγραφόμενη...

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

για αυτό οι περισσότεροι φροντίζουν η τιμή που δηλώνουν να είναι ίση με την αντικειμενική

fixed

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...