Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

30 λεπτά πριν, kage είπε

...Οι χιλιάδες golden visa ήταν /είναι  μια απάτη...το μεγαλύτερο ποσοστό αγόρασε κάτι ρημαδια με τα μισά λεφτά κ τα άλλα επιστράφηκαν μαυρα στους αλλοδαπούς ή εξαπατήθηκε και όντως έσκασε 250κ σε σπίτι των 80κ...πιστέψτε με τα περισσοτερα από αυτά π αγόρασαν ούτε καν θα τα κοιταγατε...κέντρο Αθήνας σχεδόν όλα σε υποβαθμισμενες περιοχές..

Σίγουρα δεν ήταν το μεγαλύτερο ποσοστό και ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι δεν ήταν όλα σε υποβαθμισμένες περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, kage είπε

...Οι χιλιάδες golden visa ήταν /είναι  μια απάτη...το μεγαλύτερο ποσοστό αγόρασε κάτι ρημαδια με τα μισά λεφτά κ τα άλλα επιστράφηκαν μαυρα στους αλλοδαπούς ή εξαπατήθηκε και όντως έσκασε 250κ σε σπίτι των 80κ...πιστέψτε με τα περισσοτερα από αυτά π αγόρασαν ούτε καν θα τα κοιταγατε...κέντρο Αθήνας σχεδόν όλα σε υποβαθμισμενες περιοχές..

Πολύ θα ήθελα να μαθω αν οι πολ.κιες που αγόρασαν κάποιοι ξενοι επενδυτές  και ανακαινίστηκαν πήγαν για airbnb π λέτε συνεχεια(λινκ οποίος έχει από αγγελία της Πολ.κιας) και όχι στους παραπάνω αλλοδαπούς που αγοράζουν ερείπια ή ανακαινισμένα ερείπια  μέσω φωτό από agency στην Κίνα είτε φέρνοντας τους σαν γκρουπ Ελλάδα με free διακοπές ...  ;)

Xονδρικα υπαρχουν 2 κατηγοριες αγοραστων και πωλητων βεβαιως. Η μια αφορα ολοκληρα κτιρια σε οτι αφορα το κεντρο της Αθηνας, ιστορικο και περιξ αυτου, οπου αυτη τη στιγμη που μιλαμε καποια κτιρια εχουν αποπερατωθει ηδη ( παραδειγμα στην οδο Χαλκοκονδυλη και Σωκρατους ), πολλα βρισκονται υπο διαπραγματευση ή "ανταλλαγες" μεταξυ συμφεροντων ( εχω παραδειγματα αλλα δεν μπορω να αναφερω ) και καμποσα αλλα ηδη βρισκονται σε καθεστως πληρους ανακαινισης ( παραδειγμα το κτιριο Πειραιως και Ζηνωνος ).

Ολα τα παραπανω δεν βρισκονται απλως σε "υποβαθμισμενες" περιοχες αλλα σε εξαιρετικα ασχημη κατασταση μετα απο χρονια επιτηδευμενης καθως φαινεται απαξιωσης. Ακομα και σημερα μαλιστα, εξω απο ιλουστρασιον εμφανισεις, πρεζακια, αλητεια και διαφορα αλλα κακα εξακολουθουν να συσσωρευονται. Αυτο ομως σημαινει ενα πολυ απλο πραγμα. Οτι προκειται για απολυτως συμφερουσες περιπτωσεις αγορας. Φτηνης και αμεσα αξιοποιησιμης. Με την αστυνομια και τον Δημο να καθαριζει τα παντα σε μολις μια εβδομαδα. Οταν και αφου φυσικα παρει την εντολη. Να προσθεσω εδω οτι πολλες απο αυτες τις εταιρειες, αλλοδαπων συμφεροντων, φημολογειται ( κακες γλωσσες πρεπει να ειναι ) οτι εχουν μετοχους και ελληνες μεγαλοσχημους; Δεν χρειαζεται.

Στην αλλη κατηγορια, εκεινη των μεμονωμενων ακινητων, κυριως διαμερισματων οντως επικρατει ενα χαος ως γενικη περιγραφη. Υπαρχουν δηλαδη προθυμοι πωλητες, υπαρχουν ακινητα ( απο εκεινα που ο ελλην μικροαστος σνομπαρει και ανταλλασει με αλλα σε "καλες περιοχες αγοραζοντας μαλλον χειροτερης ποιοτητας καταστασεις οσο κι αν ακουγεται παραξενο ), υπαρχουν χρηματα κι αγοραστες αλλα υπαρχουν και πολλοι, μα παρα πολλοι μεσαζοντες. Που μεσολαβουν κι οχι απλα μεσιτευουν και παιζουν διαφορα παιχνιδια σε βαρος και των αγοραστων αλλα και των πωλητων. Υπερτιμησεις στην μια πλευρα με υποτιμησεις για την αλλη. Ακραιες βεβαια και στις δυο.

Σε καθε περιπτωση ..... τα λεφτα ειναι πολλα Αρη !!!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στη Λάρισα μετά την τελευταία απόφαση της κυβέρνησης να χαρίσει το φπα για 3 χρόνια ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων (η απόφαση πάρθηκε μια Παρασκευή του 2019 αν θυμάμαι καλά) από την επόμενη μέρα Σάββατο γίνεται της πόπης.

Είδα μέχρι και 5όρωφη οικοδομή στην καλύτερη περιοχή της Λάρισας (Νεράιδα), δηλαδή μια περιοχή που έχει κυρίως διώροφα κατά 95%.

Πάντως για χώρα που απαγορεύεται ουσιαστικά το επιχειρείν μια χαρά διατηρούνται οι τιμές στα ακίνητα.

Υποτίθεται ότι οι τιμές συνδυάζονται πάντα με κάποια παραγωγική δραστηριότητα.

Επεξ/σία από skiabox
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, skiabox said:

Υποτίθεται ότι οι τιμές συνδυάζονται πάντα με κάποια παραγωγική δραστηριότητα.

Κυρίως θα έλεγα πως οι τιμές συνδυάζονται με την αγοραστική δύναμη. Προφανώς για να διατηρούνται εκεί είτε δεν έχουν ανάγκη οι ιδιοκτήτες να πουλήσουν κι απλώς περιμένουν τον ενδιαφερόμενο στην ιδανική για αυτούς τιμή, είτε (πολυ πιο λογικό) υπάρχει λίπος, μαύρο χρήμα, ικανά εισοδήματα - όπως θες πες το - ώστε να γίνονται αγοραπωλησίες σε αυτές τις τιμές.

Εχω εντυπωσιαστεί από την ταχύτητα με την οποία πωλούνται τα λίγα πανάκριβα  νεόδμητα εντός του πολεοδομικού συγκροτήματος της Θεσσαλονίκης (2500-4000€+/τμ) από τα σχέδια ακόμη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Προφανώς για να διατηρούνται εκεί είτε δεν έχουν ανάγκη οι ιδιοκτήτες να πουλήσουν κι απλώς περιμένουν τον ενδιαφερόμενο στην ιδανική για αυτούς τιμή,

το αυτο.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν μπορεί να ισχύει για όλους αυτό. Προφανώς μένουν εκεί γιατί η αγορά κινείται και βλέπουν ενδιαφέρον. Όσοι δεν βλέπουν προφανώς ρίχνουν τιμές για να φύγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, primeragt είπε

Καλά δεν μπορεί να ισχύει για όλους αυτό. Προφανώς μένουν εκεί γιατί η αγορά κινείται και βλέπουν ενδιαφέρον. Όσοι δεν βλέπουν προφανώς ρίχνουν τιμές για να φύγουν.

Δεν ισχύει αυτό

Έχω σταμπαρει συγκεκριμένα διαμερίσματα που είναι προς πώληση χρόνια τώρα και ενώ προφανώς δεν τα αγοραζει κάνεις, η τιμή είναι μπετόν αρμε, δε πέφτουν ευρώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, AristidisZ said:

Δεν ισχύει αυτό

Έχω σταμπαρει συγκεκριμένα διαμερίσματα που είναι προς πώληση χρόνια τώρα και ενώ προφανώς δεν τα αγοραζει κάνεις, η τιμή είναι μπετόν αρμε, δε πέφτουν ευρώ...

Εχω δει κι εγώ τέτοια διαμερίσματα. Οταν μίλησα με τους ιδιοκτήτες δε, χωρίς εξαίρεση ήταν άνθρωποι που δεν είχαν "ανάγκη" την πώληση εκείνη τη στιγμή - ή και γενικότερα. Θεωρούσαν πως το διαμέρισμα είχε την Χ αξία και δεν έπεφταν ούτε 1 ευρώ.

Επεξ/σία από DrFreeman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαύρο χρήμα παιδιά. Η παραοικονομία κινεί τα πάντα στην Ελλάδα όσο οι μισθοί ειναι καθηλωμένοι στα νούμερα που λίγο πολύ ξέρουμε..

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Δεν ισχύει αυτό

Έχω σταμπαρει συγκεκριμένα διαμερίσματα που είναι προς πώληση χρόνια τώρα και ενώ προφανώς δεν τα αγοραζει κάνεις, η τιμή είναι μπετόν αρμε, δε πέφτουν ευρώ...

Δε σημαίνει ότι και οοολοι οι υπόλοιποι κάνουν το ίδιο. Εκτός αν μιλάς για κατασκευαστές που δεν πέφτουν με τίποτα στις αγγελίες τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, primeragt είπε

Δε σημαίνει ότι και οοολοι οι υπόλοιποι κάνουν το ίδιο. Εκτός αν μιλάς για κατασκευαστές που δεν πέφτουν με τίποτα στις αγγελίες τους.

2 περιπτώσεις ιδιωτών, μία περίπτωση κατασκευαστή 

Εντάξει, είναι προφανές ότι δεν λειτουργεί το σύνολο έτσι, αλλά επειδή κοιτάω συγκεκριμένη περιοχή και ακίνητα με κάποιες (δικές μου) απαιτήσεις, δε βλέπω να μπαίνει νεράκι στο κρασί

Υπομονή, ευτυχώς προσωπικά, δε βιάζομαι καθόλου... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

2 περιπτώσεις ιδιωτών, μία περίπτωση κατασκευαστή 

Εντάξει, είναι προφανές ότι δεν λειτουργεί το σύνολο έτσι, αλλά επειδή κοιτάω συγκεκριμένη περιοχή και ακίνητα με κάποιες (δικές μου) απαιτήσεις, δε βλέπω να μπαίνει νεράκι στο κρασί

Υπομονή, ευτυχώς προσωπικά, δε βιάζομαι καθόλου... 

Το ευτυχώς θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που θα ήταν 100% σίγουρο ότι οι τιμές στα ακίνητα που κοιτάς θα πέσουν, δεν είναι όμως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ευτυχώς θα ίσχυε μόνο στην περίπτωση που θα ήταν 100% σίγουρο ότι οι τιμές στα ακίνητα που κοιτάς θα πέσουν, δεν είναι όμως...

Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο, και κάθε πρωί που καβαλάω το μηχανάκι να πάω στη δουλειά δε ξέρω αν θα γυρίσω το βράδυ σπίτι μου 

Εκτίμησή μου είναι προφανώς 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο, και κάθε πρωί που καβαλάω το μηχανάκι να πάω στη δουλειά δε ξέρω αν θα γυρίσω το βράδυ σπίτι μου 

Εκτίμησή μου είναι προφανώς 

Το να γυρίσεις σπίτι σου το βράδυ όντως δεν είναι 100% σίγουρο, είναι όμως σχεδόν σίγουρο, 99,99% ας πούμε.

Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει για τις την πτώση των τιμών στα ακίνητα που έχεις σταμπάρει, μάλλον το αντίθετο είναι το πιο πιθανό, ειδικά αν συνυπολογίσεις και το ότι οι ζητούμενες τιμές στα συγκεκριμένα δεν έχουν πέσει εδώ και χρόνια, αλλά και το ότι η γενικότερη τάση τιμών είναι ανοδική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το να γυρίσεις σπίτι σου το βράδυ όντως δεν είναι 100% σίγουρο, είναι όμως σχεδόν σίγουρο, 99,99% ας πούμε.

Κάτι τέτοιο όμως δεν ισχύει για τις την πτώση των τιμών στα ακίνητα που έχεις σταμπάρει, μάλλον το αντίθετο είναι το πιο πιθανό, ειδικά αν συνυπολογίσεις και το ότι οι ζητούμενες τιμές στα συγκεκριμένα δεν έχουν πέσει εδώ και χρόνια, αλλά και το ότι η γενικότερη τάση τιμών είναι ανοδική.

Σεβαστή η άποψή σου, εμένα πάλι είναι διαφορετική 

Για μένα επειδή η πραγματική οικονομία είναι στη καλύτερη των περιπτώσεων στάσιμη την τελευταία 5ετία, η αύξηση τιμών που παρατηρώ σε κάποιες περιοχές δεν έχει καμία μα καμία λογική και απλά έγινε λόγω domino effect, χωρίς καμία λογική εξήγηση 

Άλλο οι τουριστικές περιοχές, άλλο π.χ. οι περιοχές που ξεκίνησαν να εξυπηρετούνται από σταθερής τροχιάς ΜΜΜ (και άρα μπορείς να δικαιολογήσεις μια αύξηση τιμών) και άλλο τρίτες περιοχές που επειδή έγινε ένα γενικό μπουμ τσιμπήσαν ένα 20-30% 

Αυτό δε που αναφέρεις

 μάλλον το αντίθετο είναι το πιο πιθανό, ειδικά αν συνυπολογίσεις και το ότι οι ζητούμενες τιμές στα συγκεκριμένα δεν έχουν πέσει εδώ και χρόνια

Μπορεί να διαβαστεί και ανάποδα 

Αφού δε πουλήθηκαν τα 2 τελευταία χρόνια που ανέβηκαν οι τιμές, γιατί να μη πέσουν τώρα που σφίγγουν τα γάλατα ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...