Προς το περιεχόμενο

Αγορά ακινήτων, πορεία κτηματαγοράς από τώρα και στο εξής


stefagr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, 29gk είπε

ΥΓ

Αυτα τα οικονομικα του τυπου "εφοσον εγω δεν παω στο περιπτερο να αγορασω τη σοκολατα, και αρα ο βιομηχανος με προσμετρα στα δυσμενη οικονομικα του αποτελεσματα" σε ποια σχολη διδασκεται;

Πολύ καλό παράδειγμα. Η σοκολάτα είναι προϊόν που παράγεται συνέχεια με συγκεκριμένο κόστος.

Τα σπίτια παραμένουν σταθερά σε αριθμό και η ζήτηση είναι χαοτικη και βάσει πολλών μεταβλητών.

Αν η σοκολάτα δεν αποφέρει το προβλεπομενο κέρδος, τότε η γραμμή παραγωγής αλλάζει και προσαρμόζεται στην ζήτηση βάσει κάποιων προβλέψεων. Στο real estate τα πράγματα είναι σαφώς πιο δυσκινητα και έχουν άλλους κινδύνους οι οποίοι πέρα από το προσωπικό συμφέρον διαμορφωνονται και από κυβερνητικούς και τραπεζικους παράγοντες αλλά και γενικότερα κοινωνικους.

Νομίζω πως σε κάθε σχολή διοίκησης υπάρχει σαν μάθημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Συμφωνούμε απόλυτα 

7 αγοραπωλησίες από το 2017 στο Δήμο που με ενδιαφέρει, για διαμερίσματα άνω των 80 τ.μ. και κατασκευής μετά το 2000, τα τελευταία 3 1/2 χρόνια

Μπορείς και καλύτερα, περιόρισε ακόμα περισσότερο την αναζήτηση, βάλε πχ από 80 έως 81 τμ για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες.

Μου φαίνεται πως διαφωνείς απλά για να διαφωνείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τιμές που έπαιζαν μέσα στην κρίση και μετά την εμφάνιση του ΕΝΦΙΑ, θα κάνουμε πάρα πολλά χρόνια να τις ξαναδούμε. Εφόσον υπάρχει αύξηση της ζήτησης και απο funds ή ιδιώτες απο το εξωτερικό και η οικοδομική δραστηριότητα έχει μειωθεί, σε συνδιασμό με airbnb , πιστεύω ότι οι τιμές θα ανέβουν ακόμη περισσότερο και είμαστε ακόμη στην μέση.

Το γεγονός ότι ο μέσος Έλληνας δεν μπορεί να ακολουθήσει, δεν ενδιαφέρει την αγορά. Με μία βόλτα στα Βαλκάνια θα δείτε ότι πρωτεύουσες όπως το Βελιγράδι, το Βουκουρέστι κτλ έχουν τιμές αντίστοιχες ή και μεγαλύτερες της Αθήνας και το εισόδημα και οικονομική κατάσταση των κατοίκων είναι χειρότερη του Έλληνα.

Ακόμη και σε νησιά που δεν ήταν δημοφιλή, παρουσιάζεται τεράστιο ενδιαφέρον απο το εξωτερικό και οι τιμές όλα και ανεβαίνουν.

Το συμπέρασμά μου είναι ότι όποιος θέλει να κινηθεί για αγορά, πρέπει να το δεί τώρα ή και λίγο αργότερα μέσα στο 2021, καθώς λόγω της αβεβαιότητας του ιού υπάρχει στασιμότητα για νέες επενδύσεις και ίσως δημιουργήσει και μικροευκαιρίες. Στη συνέχεια θα γίνει πανικός και ακόμη μεγαλύτερες αυξήσεις.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Joshua21 είπε

Μπορείς και καλύτερα, περιόρισε ακόμα περισσότερο την αναζήτηση, βάλε πχ από 80 έως 81 τμ για να αποδείξεις τον ισχυρισμό σου ότι δεν γίνονται αγοραπωλησίες.

Μου φαίνεται πως διαφωνείς απλά για να διαφωνείς.

0/10 για την προσπάθεια.

Έγραψα ότι μιλάω για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή  

Αν θες για να ικανοποιήσουμε το εγώ σου να βάλουμε στη κουβέντα κάθε γκαρσονιέρα 25 τ.μ. και κάθε προπολεμικό χρέπι, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

0/10 για την προσπάθεια.

Έγραψα ότι μιλάω για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή  

Αν θες για να ικανοποιήσουμε το εγώ σου να βάλουμε στη κουβέντα κάθε γκαρσονιέρα 25 τ.μ. και κάθε προπολεμικό χρέπι, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα

Πως ακριβώς είναι δυνατόν να μιλούσες για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών ενώ δεν έχεις αναφέρει καμία απολύτως προδιαγραφή?

Πως ακριβώς είναι δυνατόν να μιλούσες για αγοραπωλησίες ακινήτων σε συγκεκριμένες περιοχές ενώ δεν έχεις αναφέρει καμία απολύτως περιοχή?

Αλήθεια τι σε κάνει να πιστεύεις πως τα ακίνητα συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή που έχεις στο μυαλό σου δεν υπακούουν στους κανόνες της κτηματαγοράς όπως κάθε άλλο ακίνητο?

Εγώ πάντως - μια και ρώτησες - ικανοποιημένος θα ήμουν μόνο αν παραδεχόσουν πως απλά γράφεις για να γράφεις, είμαι σίγουρος όμως πως δεν πρόκειται να γίνει, πως θα συνεχίσεις να γράφεις ότι να ναι.

Συνέχισε μόνος σου χωρίς εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, AristidisZ said:

0/10 για την προσπάθεια.

Έγραψα ότι μιλάω για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών σε συγκεκριμένη περιοχή  

Αν θες για να ικανοποιήσουμε το εγώ σου να βάλουμε στη κουβέντα κάθε γκαρσονιέρα 25 τ.μ. και κάθε προπολεμικό χρέπι, πολύ ευχαρίστως να το κάνουμε, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα

Με συγχωρείς, αν το σπίτι δηλαδή είναι προ του 2000 θεωρείται προπολεμικό χρέπι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πως ακριβώς είναι δυνατόν να μιλούσες για αγοραπωλησίες ακινήτων συγκεκριμένων προδιαγραφών ενώ δεν έχεις αναφέρει καμία απολύτως προδιαγραφή?

 

 

7 ώρες πριν, AristidisZ είπε

Δεν ισχύει αυτό

Έχω σταμπαρει συγκεκριμένα διαμερίσματα που είναι προς πώληση χρόνια τώρα και ενώ προφανώς δεν τα αγοραζει κάνεις, η τιμή είναι μπετόν αρμε, δε πέφτουν ευρώ...

 

  

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Πως ακριβώς είναι δυνατόν να μιλούσες για αγοραπωλησίες ακινήτων σε συγκεκριμένες περιοχές ενώ δεν έχεις αναφέρει καμία απολύτως περιοχή?

1 ώρα πριν, AristidisZ είπε

Eσύ προφανώς από την Πάτρα ξέρεις πολύ καλύτερα την κτηματαγορά της Δραπετσώνας από εμένα, οπότε έχεις δίκιο

 

 

 

7 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Συνέχισε μόνος σου χωρίς εμένα.

 

Που τέτοια τύχη...

7 λεπτά πριν, DrFreeman είπε

Με συγχωρείς, αν το σπίτι δηλαδή είναι προ του 2000 θεωρείται προπολεμικό χρέπι;

Εσύ αυτό κατάλαβες από τη κουβέντα ;

Επεξ/σία από AristidisZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Σχετικά με τις εμπορικές αξίες εννοείται πως δεν μου λέει απολύτως τίποτα μια και οι αξίες που ανακοινώνει είναι οι δηλωμένες/αντικειμενικές, και όχι οι αξίες στις οποίες έγινε η πράξη.

Για να βλέπω στατιστικά αγοραπωλησιών όμως μου λέει πάρα πολλά.

Εσένα αλήθεια τι σου λέει αυτό το μητρώο? Όχι τίποτα άλλο, αλλά μια και μπήκες στον κόπο να το αναφέρεις.

Νομιζω ότι πλέον δεν μπορείς να γράψεις διαφορετική αξία στο συμβόλαιο και την εφορία από αυτή που έγινε η πραγματική αγορά του ακινήτου, είναι πολύ δύσκολο και μπορούν να σε εντοπίσουν, παλαιότερα παιζόταν σχεδόν παντού αυτό το κόλπο. Οπότε θεωρώ ότι οι τιμες του μητρώου είναι πραγματικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Νομιζω ότι πλέον δεν μπορείς να γράψεις διαφορετική αξία στο συμβόλαιο και την εφορία από αυτή που έγινε η πραγματική αγορά του ακινήτου, είναι πολύ δύσκολο και μπορούν να σε εντοπίσουν, παλαιότερα παιζόταν σχεδόν παντού αυτό το κόλπο. Οπότε θεωρώ ότι οι τιμες του μητρώου είναι πραγματικές. 

Ότι θες γράφεις, καλό είναι όμως να μη το παρακάνεις 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AristidisZ είπε

Ότι θες γράφεις, καλό είναι όμως να μη το παρακάνεις 

Τι να μην παρακάνω; Για μητρώο εμπορικών αξιών δεν αναφερθηκες; Οι εμπορικές αξίες δεν γινεται να είναι οι αντικειμενικες, τα λεφτά που θα εισπράξεις από την πώληση ακινήτου δηλώνονται και τα ξέρει η εφορία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Τι να μην παρακάνω; Για μητρώο εμπορικών αξιών δεν αναφερθηκες; Οι εμπορικές αξίες δεν γινεται να είναι οι αντικειμενικες, τα λεφτά που θα εισπράξεις από την πώληση ακινήτου δηλώνονται και τα ξέρει η εφορία. 

Άλλο πράγμα η εμπορική αξία, άλλο η αντικειμενική, και άλλο αυτή που αναγράφεται σε ένα συμβόλαιο 

Η εφορία γνωρίζει αυτά που θα γράψεις στο συμβόλαιο

Πως να το πω πιο απλά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Άλλο πράγμα η εμπορική αξία, άλλο η αντικειμενική, και άλλο αυτή που αναγράφεται σε ένα συμβόλαιο 

Η εφορία γνωρίζει αυτά που θα γράψεις στο συμβόλαιο

Πως να το πω πιο απλά... 

Η εμπορική αξία δεν αναγραφεται στο συμβόλαιο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AristidisZ είπε

Όχι βέβαια...

Οποτε ποια είναι η αξία που γράφεται; Νόμιζα ότι κανονικά στο συμβόλαιο γράφεις την αξια των χρημάτων που εισέπραξες από τον αγοραστή για το ακίνητο το οποίο πούλησες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό από την άποψη ότι δεν υπάρχουν πολλά κτήρια μετά το 2000 στη περιοχή και από αυτά που υπάρχουν ακόμα λιγότερα σπίτια βγαίνουν στην αγορά. Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει το τι ποσό θες να δώσεις για ένα τέτοιο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...