Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, lightsout είπε

Το θέμα θα κλειδώσει όταν ο tsofras αποφασίσει ότι δεν του αρέσουν τα αυτοκίνητα και θελήσει μηχανάκι. Μέχρι τότε, θα έχει ανοίξει δική του μάντρα και θα πουλάει αυτά που αγοράζει κι έπειτα δεν του αρέσουν. 

Το ότι μου αρέσουν τα μηχανάκια περισσότερο το γνωρίζω εδώ και πολλά χρόνια , είχα φάει γερή σαβουρα όταν ήταν η γυναίκα μου έγγυος στο πρώτο παιδί και το πήρα από φόβο και δεν ξανά αγόρασα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, paylidis είπε

3 εβδομάδες ή 3 μέρες εννοείς; Οι μάρκες που είδα εγώ αν όχι αυθημερόν με είχαν καλέσει την επόμενη!!

3 βδομάδες πριν την καραντίνα και με ξανακάλεσαν μετά την καραντίνα για το corolla που ήθελα τότε. Αλλά πολύ στριμωγμένο αυτοκίνητο, αν και πανέμορφο, και ειλικρινά δε δέχομαι σε αυτοκίνητο 25000 να μην έχει επιλογή για εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος και ακόμα χειρότερα να μου λέει ο πωλητής 800 για να μου βάλει aftermarket.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kgkatzi είπε

3 βδομάδες πριν την καραντίνα και με ξανακάλεσαν μετά την καραντίνα για το corolla που ήθελα τότε. Αλλά πολύ στριμωγμένο αυτοκίνητο, αν και πανέμορφο, και ειλικρινά δε δέχομαι σε αυτοκίνητο 25000 να μην έχει επιλογή για εργοστασιακούς αισθητήρες παρκαρίσματος και ακόμα χειρότερα να μου λέει ο πωλητής 800 για να μου βάλει aftermarket.

Πήγα και το είδα και εγώ γιατί μου άρεσε αρκετά, πολύ μικροί χώροι και σπαρτιάτικο από εξοπλισμό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Πήγα και το είδα και εγώ γιατί μου άρεσε αρκετά, πολύ μικροί χώροι και σπαρτιάτικο από εξοπλισμό

Από εξοπλισμό μόνο οι αισθητήρες παρκαρίσματος μου έλειπαν στην έκδοση style που ήθελα, άντε και να είχε 2ο usb (και το ένα που είχε να ήταν σε πιο βολική θέση), αλλά αυτά είναι γούστα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pareisaktos είπε

Το βλέπω το thread να καταλήγει όπως αυτό με τα κλιματιστικά. 8000 σελίδες +++

PS: Για την ιστορία και εγώ τελικά έκλεισα το C-HR CLUB hybrid. Η μόνη σκέψη στο τέλος ήταν αν θα έβαζα το tech pack με κόστος περί τα 3κ το οποίο δίνει full led, αναδιπλούμενους καθρέφτες, keyless, προειδοποίηση τυφλού σημείου κτλ. Αλλά μάλλον δεν θα τα προσθέσω γιατί έχω πάθει και εγώ λίγο @tsofras , οπότε σκέφτομαι σε 3-4 χρόνια το πολύ να το πουλήσω και να κινηθώ προς plug-in hybrid, ηλεκτρικό κτλ. 

Καταστροφή το thread 😅

Eδώ εγώ έχω ξαναμπεί στο τριπάκι και κοιτάω αμάξια και configurations που μόλις πέρσι ήρθανε 2 καινούργια αυτοκίνητα στην οικογένεια. Προφανώς δε σκέφτομαι να αγοράσω αλλά ένα χάζι το κάνω. 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kgkatzi είπε

περιμένω μήπως περάσουν επιτέλους το νομοσχέδιο για τα τέλη ταξινόμησης και πέσει λίγο η τιμή στα έξτρα

Το σκέφτηκα και εγώ να περιμένω για το νέο νομοσχέδιο αλλά έτσι όπως πάνε το βλέπω να ψηφίζεται το 2022. Επιπλέον στα υβριδικά λόγω και της μείωσης 50% στο τέλος ταξινόμησης δεν πιστεύω ότι θα προκύψουν σημαντικά οφέλη με τον νέο τρόπο υπολογισμού. Θα άξιζε να περιμένει κάποιος σε αυτοκίνητα τύπου κάμικ με λτπφ 16999 όπου όποιο έξτρα και να προσθέσεις η τιμή του εκτοξεύεται 2000 ευρώ λόγω της κλίμακας. 

Σε περίπτωση παραγγελίας, εάν το νέο νομοσχέδιο περάσει πριν εκτελωνιστεί το αυτοκίνητο, το τ.τ. θα υπολογιστεί με τον νέο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Το σκέφτηκα και εγώ να περιμένω για το νέο νομοσχέδιο αλλά έτσι όπως πάνε το βλέπω να ψηφίζεται το 2022. Επιπλέον στα υβριδικά λόγω και της μείωσης 50% στο τέλος ταξινόμησης δεν πιστεύω ότι θα προκύψουν σημαντικά οφέλη με τον νέο τρόπο υπολογισμού. Θα άξιζε να περιμένει κάποιος σε αυτοκίνητα τύπου κάμικ με λτπφ 16999 όπου όποιο έξτρα και να προσθέσεις η τιμή του εκτοξεύεται 2000 ευρώ λόγω της κλίμακας. 

Σε περίπτωση παραγγελίας, εάν το νέο νομοσχέδιο περάσει πριν εκτελωνιστεί το αυτοκίνητο, το τ.τ. θα υπολογιστεί με τον νέο τρόπο;

Φυσιολογικά ναι , γιατί έχει σχέση με τέλη ταξινόμησης και όχι εργοστασιακή αξία . Το θέμα είναι όμως να ξέρεις πόσο πάει τελική το αμάξι.

Γιατί μπορεί να μην βάλεις 2 εξτρα που τα ήθελες επειδή ανεβαίνει πολύ η τιμή και μετά να καταφέρεις να τα βάλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Καταστροφή το thread 😅

Eδώ εγώ έχω ξαναμπεί στο τριπάκι και κοιτάω αμάξια και configurations που μόλις πέρσι ήρθανε 2 καινούργια αυτοκίνητα στην οικογένεια. Προφανώς δε σκέφτομαι να αγοράσω αλλά ένα χάζι το κάνω. 😀

Σε παρόμοια κατάσταση κι εγώ, παρακολουθώ το νήμα από την αρχή του, βλέπω κι εγώ πλέον μοντέλα και διαμορφώσεις και συμπάσχω με τον @tsofras  🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dapostolidis είπε

Σε παρόμοια κατάσταση κι εγώ, παρακολουθώ το νήμα από την αρχή του, βλέπω κι εγώ πλέον μοντέλα και διαμορφώσεις και συμπάσχω με τον @tsofras  🤣

Ψωνίστε κιόλας παιδιά και μετά τα πουλάτε , έτσι για να το νιώσετε καλύτερα :D

A μπορούμε να τα ανταλλάζουμε κιόλας αν θέλετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτηκα διαβαζοντας ολο το thread και με ελουσε κρυος ιδρωτας: η αμηχανη στιγμη που ο @tsofras θα μπει στο καινουριο Leon & κατι θα τον χαλασει τοσο πολυ σε βαθμο deal braking. Αλλα παραλληλα δεν θα ειναι ικανοποιημενος απ το 2008 και θα ψαχνει να το αλλαξει χωρις να εχει πια την "safe" επιλογη του Leon....

Μπρρρρρρρρ

 

:P :) 

Επεξ/σία από gazp
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, gazp είπε

Σκεφτηκα διαβαζοντας ολο το thread και με ελουσε κρυος ιδρωτας: η αμηχανη στιγμη που ο @tsofras θα μπει στο καινουριο Leon & κατι θα τον χαλασει τοσο πολυ σε βαθμο deal braking. Αλλα παραλληλα δεν θα ειναι ικανοποιημενος απ το 2008 και θα ψαχνει να το αλλαξει χωρις να εχει πια την "safe" επιλογη του Leon....

Μπρρρρρρρρ

  Απόκρυψη περιεχομένων

:P :) 

Έλα ντε και δεν έρχεται κάτι μέχρι το '22 που έχω κοιτάξει που να με ενδιαφέρει .....

Απλά από hatchback δεν θα έλεγα όχι και στο Ford Focus St line με ηλιοροφούμπα , έπεσα που έπεσα σε τρικύλινδρο με 100 άλογα , ο τρικύλινδρος με 155 φαντάζει δυναμίτης :D

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω που ημουν μαλλον ο πιο ικανοποιημενος με την αγορα μου (karoq 1,5tsi) δεν εχω regrets εκτος απο καποιες μικρες σκεψεις οταν πετυχαινω 3008 στον δρομο. Λεω ωραιο ειναι μηπως βιαστηκα; Αλλα θυμαμαι εκεινη την τεραστια κονσολα αναμεσα απο τις δυο μπροστινες θεσεις που ηταν λες και εχω αγκαλια ενα τεραστιο τουνελ πλαστικου που λεω μια χαρα ειμαι εδω στην απλα μου. Σημειωτεον οτι καποια φαση τελη του προηγουμενου μηνα ειχαν βγει κατι ετοιμοπαραδοτα 3008 business εκδοση που προοριζονταν για leasing και τα σκοτωνανε 22,5Κ με το κλειδι στο χερι.

Οταν ειχα παει εγω να δω το 2008 μου ειχαν προτεινει για ενα τεμαχιο ταξινομημενο με 0χλμ 23.800€ αλλα ηταν ασπρο και μισω τα ασπρα αμαξια γιαυτο και δεν ασχοληθηκα καθολου με το 3008. Παντως ειναι το μονο αλλο αμαξι της κατηγοριας το οποιο μου αρεσε και ηταν σχετικα κοντα στο μπατζετ μου. Μπατζετ τωρα που ξεκινησε απο 18-19 και εφτασε 23 τελικα αλλα ενιγουει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Noobios είπε

Εγω που ημουν μαλλον ο πιο ικανοποιημενος με την αγορα μου (karoq 1,5tsi) δεν εχω regrets εκτος απο καποιες μικρες σκεψεις οταν πετυχαινω 3008 στον δρομο. Λεω ωραιο ειναι μηπως βιαστηκα; Αλλα θυμαμαι εκεινη την τεραστια κονσολα αναμεσα απο τις δυο μπροστινες θεσεις που ηταν λες και εχω αγκαλια ενα τεραστιο τουνελ πλαστικου που λεω μια χαρα ειμαι εδω στην απλα μου. Σημειωτεον οτι καποια φαση τελη του προηγουμενου μηνα ειχαν βγει κατι ετοιμοπαραδοτα 3008 business εκδοση που προοριζονταν για leasing και τα σκοτωνανε 22,5Κ με το κλειδι στο χερι.

Οταν ειχα παει εγω να δω το 2008 μου ειχαν προτεινει για ενα τεμαχιο ταξινομημενο με 0χλμ 23.800€ αλλα ηταν ασπρο και μισω τα ασπρα αμαξια γιαυτο και δεν ασχοληθηκα καθολου με το 3008. Παντως ειναι το μονο αλλο αμαξι της κατηγοριας το οποιο μου αρεσε και ηταν σχετικα κοντα στο μπατζετ μου. Μπατζετ τωρα που ξεκινησε απο 18-19 και εφτασε 23 τελικα αλλα ενιγουει.

Δύσκολο budget το 18-19κ όπως έχουμε πεί , κάποτε είχες επιλογές τώρα όχι

Εμένα μου αρέσει αυτή η κονσόλα στη μέση , την ζηλεύω που δεν την έχει το δικό μου και την έχει το Allure

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hountalas είπε

Είσαι στο club του fb? Γιατί αναφέρθηκε εκεί ένα όνομα - πωλητής σε κάποια Αθηναϊκή νομίζω αντιπροσωπεία για "καλύτερες" πωλήσεις!

Και εγώ κατά 95% σαν το δικό σου θα κλείσω αλλά φιμέ εργοστασιακά κρύσταλλα δεν μπορούν να μου κάνουν δώρο επειδή αυτό μπαίνει στο εργοστάσιο και επιβαρύνεται η ΛΤΠΦ, ανεβαίνει τα 17.000. Διευκρίνισε λίγο τι θα σου κάνουν δώρο , ζελατίνες ή το κρύσταλλο? Όπως και την διχρωμία μήπως θα περάσουν αυτοκόλλητο? Γιατί αυτή η επιλογή είναι μόνο στο gt line αν δεν κάνω λάθος.

Εδώ Θεσσαλονίκη που είμαι , στο τέλος θα το αγοράσω από 

Επεξ/σία από The_Dunedain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, hountalas είπε

Είσαι στο club του fb? Γιατί αναφέρθηκε εκεί ένα όνομα - πωλητής σε κάποια Αθηναϊκή νομίζω αντιπροσωπεία για "καλύτερες" πωλήσεις!

Και εγώ κατά 95% σαν το δικό σου θα κλείσω αλλά φιμέ εργοστασιακά κρύσταλλα δεν μπορούν να μου κάνουν δώρο επειδή αυτό μπαίνει στο εργοστάσιο και επιβαρύνεται η ΛΤΠΦ, ανεβαίνει τα 17.000. Διευκρίνισε λίγο τι θα σου κάνουν δώρο , ζελατίνες ή το κρύσταλλο? Όπως και την διχρωμία μήπως θα περάσουν αυτοκόλλητο? Γιατί αυτή η επιλογή είναι μόνο στο gt line αν δεν κάνω λάθος.

Εδώ Θεσσαλονίκη που είμαι , στο τέλος θα το αγοράσω από άλλο πλανήτη

Δεν το κατάλαβα αυτό με το club του Fb, αν θέλεις εξήγησε μου. 

Ναι τα εργοστασιακά έξτρα, ανεβάζουν πολύ την τιμή και νομίζω σε κάποια από αυτά δεν υπάρχει λόγος να τα πάρεις εργοστασιακά. Για να είμαι ειλικρινής δε ρώτησα την τεχνοτροπία που θα χρησιμοποιήσουν στη διχρωμία και τα φιμέ, η επιλογή είναι όπως σωστά λες μόνο στο gt line. Χθες πριν το κλείσω τους είπα πως θα ήθελα διχρωμία και μου είπαν "θα στο κάνουμε δώρο εμείς". Για τα φιμέ δε με πολυνοιάζει, απλά δεν ήθελα συναγερμό.  Πάντως, δε θέλω να κάνω διαφήμιση, εγώ στην αντιπροσωπεία της Κατερίνης πήγα, δεν είσαι μακριά

 

Επεξ/σία από chriskourou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...