Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Με το καλό να το παραλάβεις. Τι χρώμα διάλεξες αν επιτρέπεται?

Το ανθρακι θέλω θα πάω σήμερα αν δω αν έχει ετοιμοπαραδοτο

Το κλείσαμε που έγραψα ήταν η τιμή, θα δώσω με το καλό σήμερα αύριο το δικό μου γιατί υπάρχει μία δυσκολία με την μεταβίβαση λόγω του ιού και μετά πάω να κλείσω και το αμάξι με την προκαταβολή

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα από τεστ ντραιβ μίας ώρας

Το αμάξι είναι τούμπανο πολύ ωραία ποιότητα κύλισης, ηχομόνωση, άνεση

Κομπλέ και ο κινητήρας με την ροπή του με το κλίμα ανοιχτό

Γενικά μου άρεσε πάρα πολύ

Περιμένω αύριο μια προσφορά για ένα γκρί ετοιμοπαραδοτο σε έκδοση business που δεν υπάρχει κανονικά τα έφερναν για επιχειρήσεις μου είπε και έχει μείνει ένα με εξοπλισμό σαν του inspire + 18αρες

Παίζει να μου κάνει δώρο το μεταλλικό και τις 18ρες οπότε η τιμή στα 23160 με όλα αυτά είναι τούμπανο.

Βασικά το έκλεισα και αύριο πάω για προκαταβολή αν τα βρούμε στην τιμή

Σε 10 εργάσιμες παράδοση αυτά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Καλώς ηρθες στην οικογένεια των suv ..Καλοτάξιδο.. Εγω όταν έκανα test drive το kodiaq, μπήκα αμέσως μετά στην Octavia και με έπιασε κατάθλιψη.

Αυτό το έπαθα εχθές που έκατσα 10 λεπτά μέσα στο C5 και μετά πέρασα από την Renault και είδα τα clio και megane.

, Όταν μπήκα στο megane GT το οποίο έχει απίστευτα μπακετ ένιωσα λες και με έπνιγαν σε σχέση με του C5 που είναι σαν πολυθρόνες και έσκυψα για να μπω και να βγω.

Δεν ξέρω αν μεγαλώνω, τα έβριζα τα SUV και τελικά σε τέτοιο κατέληξα γιατί πλέον αναζητώ την άνεση

Πιστεύω αν με τα χρόνια μάθεις σε τέτοια θέση οδήγησης και άνεσης δεν ξαναγυρνας σε sedan/hatchback , θα δείξει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Καλώς ηρθες στην οικογένεια των suv ..Καλοτάξιδο.. Εγω όταν έκανα test drive το kodiaq, μπήκα αμέσως μετά στην Octavia και με έπιασε κατάθλιψη.

Δεν ξέρω ίσως δεν έχω μεγαλώσει ακόμα ή κάτι πάει λάθος αλλά όταν οδήγησα το t-roc συγγενικού προσώπου ήθελα να πηδήξω έξω και να τρέξω στο scirocco μου 😂😂. Εννοείται δεν λέω ότι δεν αξίζει το t-roc απλά δεν είναι στα γούστα μου. Πιστεύω suv και τζιποειδη δεν θα ήθελα να έχω ποτέ μου 😂😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Δεν ξέρω ίσως δεν έχω μεγαλώσει ακόμα ή κάτι πάει λάθος αλλά όταν οδήγησα το t-roc συγγενικού προσώπου ήθελα να πηδήξω έξω και να τρέξω στο scirocco μου 😂😂. Εννοείται δεν λέω ότι δεν αξίζει το t-roc απλά δεν είναι στα γούστα μου. Πιστεύω suv και τζιποειδη δεν θα ήθελα να έχω ποτέ μου 😂😂

Ακριβώς το ίδιο έλεγα πριν 2 χρόνια

Τους τελευταίους μήνες όμως που για να πάω ένα τριήμερο ήθελε μπαγκαζιερα ή για να πάω τα παιδιά για ποδήλατο το απόγευμα ήθελα βάση που μου έβγαζε το λάδι, όταν είδα το C5 είπα θα τα πετάω μέσα και θα τελειώνω.

Ναι δεν έχει καμία σχέση με το fr, το χαμόγελο αυτό δεν θα μουετο δώσει ποτέ , αλλά πάω ταξιδακια χωρίς να μου βγαίνει η μέση και θα το φορτώνω σαν να μην υπάρχει αύριο

Άτιμο πράγμα η αγορά αυτοκινήτου , ξεκινάς για hatchback καταλήγεις σε SUV

Ξεκινάς με 20.000 καταλήγεις στα 23.000+ επειδή σου αρέσει κάποιο

Αρχίζεις να σκέφτεσαι τι άλλο πέρνεις με τα 23.000ε αφού αποφάσισες να τα δώσεις

Ένας φαύλος κύκλος :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και όπως πάντα πριν την κρίσιμη στιγμή έρχεται πάλι η στιγμή της λογικής

Και αναρωτιέμαι λοιπόν

Κάνω 5.000 χλμ τον χρόνο , 1000χλμ ταξίδια τα άλλα για την δουλειά που είναι 5χλμ την ημέρα να πάω και άλλα 5 να γυρίσω

Αξίζει να δώσω μαζί με τους τόκους για 5 χρόνια , 25740 απλά για 5.000χλμ τον χρόνο?

Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο ή να ψάξω πάλι να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο 2ετίας μέχρι 30.000χλμ κάτω απο 20.000?

Γιατί κακά τα ψέμματα τόσα χρόνια με τα καινούρια αμάξια τα αγόραζα 22-24 χιλιάρικα και τα πούλαγα στην 4ετία στα 8-10 χιλιάρικα

Το leon το πήρα 16.500 και το έδωσα 11 μετά απο 5 χρόνια χρήσης χωρίς προβλήματα (το DSG δεν το βάζω μέσα , θα μου το έβγαζε πιθανόν και καινούριο απλά αργότερα)

Με πήρε και ο πωλητής απο την Οπελ για το Grandland και μου λέει ελά να τα ξαναπούμε και θα σου κάνω καλύτερη τιμή (20.800 μου είχε πεί )

Οπότε μιλάμε για 2.500-3.000ε διαφορά αρκετά σεβαστό ποσό

Δεν ξέρω προβληματίστηκα πάλι

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, tsofras είπε

Και όπως πάντα πριν την κρίσιμη στιγμή έρχεται πάλι η στιγμή της λογικής

Και αναρωτιέμαι λοιπόν

Κάνω 5.000 χλμ τον χρόνο , 1000χλμ ταξίδια τα άλλα για την δουλειά που είναι 5χλμ την ημέρα να πάω και άλλα 5 να γυρίσω

Αξίζει να δώσω μαζί με τους τόκους για 5 χρόνια , 25740 απλά για 5.000χλμ τον χρόνο?

Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο ή να ψάξω πάλι να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο 2ετίας μέχρι 30.000χλμ κάτω απο 20.000?

Γιατί κακά τα ψέμματα τόσα χρόνια με τα καινούρια αμάξια τα αγόραζα 22-24 χιλιάρικα και τα πούλαγα στην 4ετία στα 8-10 χιλιάρικα

Το leon το πήρα 16.500 και το έδωσα 11 μετά απο 5 χρόνια χρήσης χωρίς προβλήματα (το DSG δεν το βάζω μέσα , θα μου το έβγαζε πιθανόν και καινούριο απλά αργότερα)

Με πήρε και ο πωλητής απο την Οπελ για το Grandland και μου λέει ελά να τα ξαναπούμε και θα σου κάνω καλύτερη τιμή (20.800 μου είχε πεί )

Οπότε μιλάμε για 2.500-3.000ε διαφορά αρκετά σεβαστό ποσό

Δεν ξέρω προβληματίστηκα πάλι

Πολλές φορές στην αγορά αυτοκινήτου μιλάει η καρδιά αντί της λογικής και μετά το μετανιώνουμε. Μου έχει συμβεί και σίγουρα έχει συμβεί σε πολλούς.

Για τα χιλιόμετρα που αναφέρεις και ειδικά για το πόσο απαξιώθηκαν οι τιμές των μεταχειρισμένων πλέον, με βάση την λογική θα σου πρότεινα να μην το κάνεις. Πιστεύω είναι πολλά τα χρήματα για αυτή την χρήση. Καλύτερα κάποιο μεταχειρισμένο σε κατάσταση καινούριου που να σε εξυπηρετεί και να γλυτώσεις χρήματα.

Από την άλλη θα μιλήσει και η φωνή της καρδιάς και του ενθουσιασμού που θα σε ωθήσει να πας στο καινούριο.

Δεν θεωρώ καμία από της 2 περιπτώσεις λάθος γιατί στην μια εξοικονομείς χρήματα και στην άλλη κάνεις κάτι που γουστάρεις. Τα βάζεις κάτω τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Επεξ/σία από Liapisftw
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Πολλές φορές στην αγορά αυτοκινήτου μιλάει η καρδιά αντί της λογικής και μετά το μετανιώνουμε. Μου έχει συμβεί και σίγουρα έχει συμβεί σε πολλούς.

Για τα χιλιόμετρα που αναφέρεις και ειδικά για το πόσο απαξιώθηκαν οι τιμές των μεταχειρισμένων πλέον, με βάση την λογική θα σου πρότεινα να μην το κάνεις. Πιστεύω είναι πολλά τα χρήματα για αυτή την χρήση. Καλύτερα κάποιο μεταχειρισμένο σε κατάσταση καινούριου που να σε εξυπηρετεί και να γλυτώσεις χρήματα.

Από την άλλη θα μιλήσει και η φωνή της καρδιάς και του ενθουσιασμού που θα σε ωθήσει να πας στο καινούριο.

Δεν θεωρώ καμία από της 2 περιπτώσεις λάθος γιατί στην μια εξοικονομείς χρήματα και στην άλλη κάνεις κάτι που γουστάρεις. Τα βάζεις κάτω τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

Όλα τα προηγούμενα τα είχα πάρει με την καρδιά.

Επειδή όμως μεγαλώνω και ωριμάζω πρέπει να πάω στη λογική. Προτιμώ αυτά που θα γλιτώσω να τα φάω στις βενζίνες και τα διόδια , παρά να σφιχτώ και να καταλήξω να κάνω λιγότερα ταξίδια

Έτσι έκανα και με το προηγούμενο , αγόρασα 180 άλογα για να τα τρέχω 2 φορές τον χρόνο εάν

Θα το σκεφτώ και θα επανέλθω , δεν θα κάνω βιαστική αγορά , όσο περνάει η ώρα τόσο νιώθω ότι θα είναι τσάμπα η αγορά που θα κάνω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Αν θέλεις να πάρεις πάρε γιατί όσο το σκέφτεται τόσο δεν θα παίρνεις κ θα σε τρώει.  Οδήγησε και το grandland  και δες όποιο θα σου κανει κλικ. 

Θα κανονίσω αν είναι να το οδηγήσω και αυτό

Άλλη μία σκέψη που κάνω τώρα , είναι καλός ο ενθουσιασμός με τους χώρους , 4/5 των χιλιομέτρων τα κάνω μέσα στην πόλη. Οπότε μήπως η κατηγορία του Puma π.χ. τα 4.2 μέτρα είναι ιδανικά και τα 4.5 είναι μεγάλο?

Έχω πάρκιγκ στο σπίτι , αλλά στη δουλειά ζορίζομαι και με το leon ....

Πφφφ θα σκάσω πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...