Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Βρήκες ιδιώτη τελικά?

Ναι το πούλησα σήμερα 10.800 για την ακρίβεια

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό

Citroen C5 aircross : Τελική τιμή με τόκους --> 25740

Ford Puma : Τελική τιμή με τόκους --> 22240 ( Διαφορά 3500ε )

Seat Arona : Τελική τιμή με τόκους --> 19840 ( Διαφορά 5900ε )

Ναι το τελευταίο δεν έχει τους χώρους του C5 αλλά έχει πολύ καλό εξοπλισμό , 1.5 150Hp (το FR ) και γλυτώνω 6.000ε

Θα κάνω νέα έρευνα σύμφωνα με την παραπάνω λογική και θα επανέλθω

Ευχαριστώ που με ανέχεστε :D

44 λεπτά πριν, achilles_g_ είπε

Αν πας σε μικρότερο skoda kamiq αέριο!

Η γυναίκα μου, με αφήνει να κάνω ότι γουστάρω το μόνο που δεν θέλει είναι η Σκόντα , θα την σεβαστώ 😅

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτι σε "premium" μεταχειρισμένο παρόμοιας χρονολογίας με τον leon σου όπως πχ audi a4 δεν θα σε ενδιέφερε? Θα γλυτώσεις αρκετά χρήματα. Το κακό είναι ότι θα παραμείνεις σε 1.800cc.

Υπάρχουν και τα νεότερα a4 με τον 1.400cc κινητήρα αλλά αυτά θα σου πάνε σχεδόν όσο το καινούριο c5..

Εγώ πάντως αν δώσω το δικό μου για τέτοια φάση sedan με βλέπω.

Επεξ/σία από Liapisftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sedan δεν θα ήθελα να πω την αλήθεια και δεν είναι η τσέπη μου για premium μάρκα

Μεταχειρισμένο επίσης θα κοιτάγα μόνο με εγγύηση που τρέχει τουλάχιστον για αλλά 2-6 χρόνια

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tsofras είπε

Και όπως πάντα πριν την κρίσιμη στιγμή έρχεται πάλι η στιγμή της λογικής

Και αναρωτιέμαι λοιπόν

Κάνω 5.000 χλμ τον χρόνο , 1000χλμ ταξίδια τα άλλα για την δουλειά που είναι 5χλμ την ημέρα να πάω και άλλα 5 να γυρίσω

Αξίζει να δώσω μαζί με τους τόκους για 5 χρόνια , 25740 απλά για 5.000χλμ τον χρόνο?

Μήπως να κοιτάξω κάτι άλλο ή να ψάξω πάλι να βρώ κάποιο μεταχειρισμένο 2ετίας μέχρι 30.000χλμ κάτω απο 20.000?

Γιατί κακά τα ψέμματα τόσα χρόνια με τα καινούρια αμάξια τα αγόραζα 22-24 χιλιάρικα και τα πούλαγα στην 4ετία στα 8-10 χιλιάρικα

Το leon το πήρα 16.500 και το έδωσα 11 μετά απο 5 χρόνια χρήσης χωρίς προβλήματα (το DSG δεν το βάζω μέσα , θα μου το έβγαζε πιθανόν και καινούριο απλά αργότερα)

Με πήρε και ο πωλητής απο την Οπελ για το Grandland και μου λέει ελά να τα ξαναπούμε και θα σου κάνω καλύτερη τιμή (20.800 μου είχε πεί )

Οπότε μιλάμε για 2.500-3.000ε διαφορά αρκετά σεβαστό ποσό

Δεν ξέρω προβληματίστηκα πάλι

Να σου πω τι εκανα εγω  που βλέπω ότι ότι κάνουμε σχεδόν την ίδια χρήση , τα πουλάμε στην 3 ετια  ίδια χλμ ένα ταξίδι τον χρόνο το καλοκαίρι  αλλά μόνο με ένα παιδί.

Για αυτοκίνητο το πολύ 15000  δίνω τωρα πια .  Βάλε ένα δικό σου ταβάνι και πες τόσα θα διαθέσω. Ούτε 100 ευρώ παραπάνω.

Υ.γ Αφού σου άρεσε πολυ το c5 sir cross γιατί δεν παίρνεις τιμή για το c3 aircros  που σίγουρα θα είναι 5 ως 7 000 πιο φτηνό ;

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, tsofras είπε

Ναι το πούλησα σήμερα 10.800 για την ακρίβεια

Με έναν πρόχειρο υπολογισμό

Citroen C5 aircross : Τελική τιμή με τόκους --> 25740

Ford Puma : Τελική τιμή με τόκους --> 22240 ( Διαφορά 3500ε )

Seat Arona : Τελική τιμή με τόκους --> 19840 ( Διαφορά 5900ε )

Ναι το τελευταίο δεν έχει τους χώρους του C5 αλλά έχει πολύ καλό εξοπλισμό , 1.5 150Hp (το FR ) και γλυτώνω 6.000ε

Θα κάνω νέα έρευνα σύμφωνα με την παραπάνω λογική και θα επανέλθω

Ευχαριστώ που με ανέχεστε :D

Η γυναίκα μου, με αφήνει να κάνω ότι γουστάρω το μόνο που δεν θέλει είναι η Σκόντα , θα την σεβαστώ 😅

Ρώτησες μήπως δίνουν κανένα c5 από test drive σε καλύτερη τιμή? Θα γλιτώσεις σίγουρα κάποια χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Να σου πω τι εκανα εγω  που βλέπω ότι ότι κάνουμε σχεδόν την ίδια χρήση , τα πουλάμε στην 3 ετια  ίδια χλμ ένα ταξίδι τον χρόνο το καλοκαίρι  αλλά μόνο με ένα παιδί.

Για αυτοκίνητο το πολύ 15000  δίνω τωρα πια .  Βάλε ένα δικό σου ταβάνι και πες τόσα θα διαθέσω. Ούτε 100 ευρώ παραπάνω.

Υ.γ Αφού σου άρεσε πολυ το c5 sir cross γιατί δεν παίρνεις τιμή για το c3 aircros  που σίγουρα θα είναι 5 ως 7 000 πιο φτηνό ;

Μπα το c3 aircross δεν μου άρεσε καθόλου

53 λεπτά πριν, turbakiasss είπε

Ρώτησες μήπως δίνουν κανένα c5 από test drive σε καλύτερη τιμή? Θα γλιτώσεις σίγουρα κάποια χρήματα.

Δεν έχουν , αλλά με πήρε τώρα ο πωλητής και μου το αφήνει 22690 δεν με αφήνει να αγιασω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Δεν έχουν , αλλά με πήρε τώρα ο πωλητής και μου το αφήνει 22690 δεν με αφήνει να αγιασω

Γενικά το κάνουν αυτό στη citroen. Δεν ξέρω γιατί. Είναι σχεδόν χαζό να αγοράσεις στην πρώτη τιμή που θα σου δώσουν.

Είχα πάρει πέρισυ προσφορά για τον πεθερό μου στο c3 aircross κάπου στα 17.500. Ήταν πολύ καλή προσφορά και το σκεφτόμασταν αν και εκείνος προτιμούσε το T-roc στα 22.500. Όσο το σκεφτόμασταν, πέρασε κάνας μήνας, οπότε μας ξαναπήραν από τη citroen και μας το κατέβασαν άλλο ένα χιλιάρικο! Μας το έδιναν στα 16.500!

Ε, τελικά προτίμησε το T-roc...😆

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγα και είδα το Arona FR με τα 150 άλογα , το αφήνει 20.500 αλλά το είδα και στα 18.300 στο car.gr ίδια έκδοση.

Μικρότερο Πορτ μπαγκαζ αλλά ωραίο γενικά

Είδα και Tucson πλαστικουρα

Kia Sportage , Ceed GT line, Xceed όλα πολύ ωραία με ωραίο εξοπλισμό αλλά ο πωλητής ήταν γίδι , μου είπε για όλα γύρω στις 22.000 και ούτε διακανονισμό δεν πρότεινε να κοιτάξουμε οπότε έφυγα. Αρκετά ποιοτικά όμως μέσα

Μόλις είδα το moose test του Arona και του Puma

Πάω στο Puma να τελειώνω :D

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, hountalas είπε

Ρώτα τους λίγο πότε ξεκινάει η παραγωγή με την μπαταρία για το υβριδικό κάτω από το κάθισμα του οδηγού. Θα κερδίσει λίγο σε χώρο το πορτ μπαγκαζ

Θα ρωτήσω αν το θυμηθώ , αν και εγώ κοιτάω για άμεσα αμάξι

Απλά με χαλάει λίγο που δεν έχει ρεζέρβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, hountalas είπε

Και εμένα με χαλούσε λίγο στην αρχή αλλά σκέφτομαι ότι λάστιχο έχω να πάθω πολλά χρόνια. Βέβαια βάζεις αν θες στον χώρο του mega box.

Επίσης να σε ξενερώσω λίγο ακόμα, το πορτάκι της βενζίνης δεν κλείνει. Δεν κλειδώνει.

Και αυτό είναι ένα χαζό μείον αλλά όχι αποτρεπτικό

Και εγώ δεν έχω πάθει ποτέ , αλλά είμαι σίγουρος ότι θα πάθω αν δεν έχω ρεζέρβα :D

Τραγικό αυτό με το πορτάκι

Επίσης είδα ότι έχει aircondition αντί για κλιματισμό στα 22.000 έλεος δηλαδή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν έχω τέτοια προβλήματα. 10 έχω αλλάξει.Πρωτα τα βάζω κάτω και λέω ποσά έχω budget ( ούτε ευρώ παραπάνω ) και τι τύπο θέλω.Δεν βλέπω τίποτε άλλο. Σε δυο μέρες τέλος καθάρισα..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mp123 είπε

Εγω δεν έχω τέτοια προβλήματα. 10 έχω αλλάξει.Πρωτα τα βάζω κάτω και λέω ποσά έχω budget ( ούτε ευρώ παραπάνω ) και τι τύπο θέλω.Δεν βλέπω τίποτε άλλο. Σε δυο μέρες τέλος καθάρισα..

Εγώ θα πω αυτό έχει κουμπί αντί για κλειδί, το άλλο έχει camera, το άλλο έχει xenon κτλ κτλ

Δεν ξέρω γιατί έχω δυσκολευτεί τόσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Εγώ θα πω αυτό έχει κουμπί αντί για κλειδί, το άλλο έχει camera, το άλλο έχει xenon κτλ κτλ

Δεν ξέρω γιατί έχω δυσκολευτεί τόσο

Ωραία ολα ετσι είναι . Και εμένα είναι αυτόματο έχει κάμερα οπισθοπορείας , navi , θερμάνομε να καθίσματα αλλά πίσω παράθυρα είναι στο χέρι.Δεν μπορεις να τα έχεις ολα.

Να σου κάνω μια ερώτηση αν θέλεις απαντάς.Ποσο budget έχεις και τι τύπο αυτοκινήτου θέλεις ;Ξεκινά από αυτά πρώτα. Μετά απόκλεισε Ιαπωνία Κορέα που διαβαζω δεν τα θέλεις και βρήκες τι αμάξι θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...