Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άστρα πήρες τιμή ;κάπου στο 20αρικο το βλέπω. 

Το κλιο 17 είναι πολλά . Τωρα Megane ?

Μόνο γερμανικό βλέπω θέλεις. Περίμενε το νέο λεον. Μεταχειρισμένο 20000 ούτε καν.

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πφφ κ γω στην ιδια κατασταση ειμαι!! Ξεκινησα με μπατζετ 16-17000 πηγα στα 20000 τωρα κ παλι μπερδεμα φουλ! Ξεκινησα πολυ ζεστα για i30 που καινουριο σ αυτα τα χρηματα ειναι πληρες εξοπλισμενο κ σιγουρα οχι ζημιαρικο! Μετα περιμενα λιγο κ τωρα κοιταω το Puma στα 21000! Κ μετα παλι απτην αρχη το μυαλο κανει κυκλους 🤣🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, mp123 είπε

Άστρα πήρες τιμή ;κάπου στο 20αρικο το βλέπω. 

Το κλιο 17 είναι πολλά . Τωρα Megane ?

Μόνο γερμανικό βλέπω θέλεις. Περίμενε το νέο λεον. Μεταχειρισμένο 20000 ούτε καν.

Όχι ρε τι γερμανικό σε όλες έχω πάει

Θα πάω αύριο Renault καις fiat να έως το 500x

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tsofras είπε

380 είχα στο leon και ίσα ίσα χωραγαν για αυτό είπα 400

Το νέο clio ας πούμε είναι μια χαρά με 390 λίτρα αλλά σε μηχανικό κιβώτιο έχει μόνο τον χιλιαρη με τα 100 άλογα

 

Μην παίρνεις πολύ τοις μετροιτοίς τα λίτρα που ανακοινώνει ο κάθε κατασκευαστής. Ο καθένας έχει ελαφρώς διαφορετικό σύστημα μέτρησης.

Σημαντικό ρόλο παίζει και το σχήμα του χώρου αποσκευών. Όσο πιο τετραγωνισμένο χωρίς εσοχές τόσο το καλύτερο.

Τo Clio αν είναι όπως το παλιό θα έχει το λάστιχο ανάγκης κάτω από το πορτ μπαγκάζ. Σκύβεις κάτω από το αμάξι για να το βγάλεις.

 

Κάπου είδα να αναφέρεις ότι κόβεις το Arona για το Moose test. Δες αν αφορά την έκδοση που σε ενδιαφέρει ή την βασική. Στις βασικές έχουν πιο απλές αναρτήσεις και άλλο στήσιμο από τις FR εκδόσεις.

Τέλος προσωπικά μου αρέσει αρκετά το Stonic. Ο κινητήρας 1.2 με 120 άλογα που φοράει και το Kona μπορεί να σε ξαφνιάσει ευχάριστα διότι έχει πολύ απόκριση (κι ας είναι κάτω των 130 που χεις όριο) για το συγκεκριμένο αμάξωμα.

Επεξ/σία από EmpYristis
Arona Fr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, EmpYristis είπε

Μην παίρνεις πολύ τοις μετροιτοίς τα λίτρα που ανακοινώνει ο κάθε κατασκευαστής. Ο καθένας έχει ελαφρώς διαφορετικό σύστημα μέτρησης.

Σημαντικό ρόλο παίζει και το σχήμα του χώρου αποσκευών. Όσο πιο τετραγωνισμένο χωρίς εσοχές τόσο το καλύτερο.

Τo Clio αν είναι όπως το παλιό θα έχει το λάστιχο ανάγκης κάτω από το πορτ μπαγκάζ. Σκύβεις κάτω από το αμάξι για να το βγάλεις.

Κάπου είδα να αναφέρεις ότι κόβεις το Arona για το Moose test. Δες αν αφορά την έκδοση που σε ενδιαφέρει ή την βασική. Στις βασικές έχουν πιο απλές αναρτήσεις και άλλο στήσιμο από τις FR εκδόσεις.

Τέλος προσωπικά μου αρέσει αρκετά το Stonic. Ο κινητήρας 1.2 με 120 άλογα που φοράει και το Kona μπορεί να σε ξαφνιάσει ευχάριστα διότι έχει πολύ απόκριση (κι ας είναι κάτω των 130 που χεις όριο) για το συγκεκριμένο αμάξωμα.

Δυστυχώς δεν έχει το test με το fr 

Το S tonic το άφησα λόγω χώρου 

θα πάω να δω και το νέο capture , βλέπω την έκδοση με τα 130 και τον καλό εξοπλισμό στα 22300 και με ετήσια ασφάλεια και με χαμηλό επιτόκιο 

Ωραίο δείχνει και με χώρους και στο moose test τούμπανο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως θα ήταν καλή ιδέα να αποκλείσουμε το group vag λόγω των γνωστών θεμάτων που έχουν με τους κινητήρες και το λάδι που καίνε βάσει προδιαγραφών... 

Ford προσωπικά δεν μου αρέσουν

Η Toyota και Honda είναι πολύ αξιόλογες αν σηκώνει η τσέπη

Από κει και πέρα

Hyundai i30 N 250 άλογα γύρω στα 26.000 ευρώ νομίζω δεν έχει ανταγωνισμό σε αυτή την τιμή.

Το απλό i30 έχει κάπου 16-18 χιλιάρικα

Προσωπικά και το ΚΟΝΑ θα έβλεπα με τα 120 άλογα κινητήρα 1.0 τουμπο

Και η ΚΙΑ έχει το Ceed αντίστοιχα το οποίο το έχει βγάλει και λίγο πιο ψηλό δλδ ψευτο suv με όνομα xceed  1.4 μοτέρ 140ps μέγιστη ροπή 252nm στις 1500 στροφές αλλά πάει γύρω στα 26-27 χιλιάρικα

Όλα υποκειμενικά είναι , εγώ προσωπικά είμαι φαν του Ιάπωνα και του Κορεάτη και για αυτό έχω Nissan X trail (80.000) και Toyota Corolla 1998 (190.000) και ένα μικρό Hyundai i10 (20.000)το οποίο για 10 χιλιάδες ευρώ είναι μια χαρά αμαξάκι για μέσ την πόλη. 

Αυτά τα αμάξια τα θυμάσαι κάθε αλλαγή λαδιών και μετά τα ξεχνάς μέχρι την επόμενη αλλαγή λαδιών. Με στρωτή οδήγηση απλά δεν θα βγάλουν πρόβλημα ποτέ .

Ότι και να αγορασεις φίλε καλοταξιδο να είναι και να έχεις τα χέρια στο τιμόνι και το μυαλό στον δρόμο.

 

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsofras είπε

Όχι ρε τι γερμανικό σε όλες έχω πάει

Θα πάω αύριο Renault καις fiat να έως το 500x

Από φιατ μην μπεις ούτε για αστείο στο Tipo. πηγαινε κατευθείαν στην χαμηλή έκδοση του x.( με ζάντες 17 και ηλιοροφή δεν θα ξεπεράσει τα 20).

Βλέπω ότι φτάνεις και 22500. Εγω θα πήγαινα ετσι από περιέργεια και σε μερσεντές για την α. Δεν χάνεις τίποτα. Μπορεί να έχουν κανενα εκθεσιακό καινούριο στα 22 23000 προσφορά η’ καμμία ακύρωση .Τι έχεις να χάσεις ; 

Επεξ/σία από mp123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

1 ώρα πριν, mp123 είπε

Βλέπω ότι φτάνεις και 22500. 

Όχι, μέχρι 20 είπε, βαριά 21.

12 ώρες πριν, tsofras είπε

20.000 θα ήταν το ιδανικό , δεν θέλω να δώσω παραπάνω άντε 21.000 αν αξίζει και έχει χαμηλό επιτόκιο.

Επεξ/σία από turbat0s
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Όχι μέχρι 20 είπε, βαριά 21.

22300 πάει για το captur .

Οπως και να έχει καλή επιτυχία στον άνθρωπο να βρει κάτι να του αρέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακρυα απο Κορσα, τα τελευταια χρονια εχει πεσει η ποιοτητα κατασκευης στα πλαστικα μερη, ενω σε συνεργατες εβγαλαν και μηχανικα προβληματα.

Hyundai i30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελεις να τσεκαρεις χωρους παρε το μεγαλυτερο ποδηλατο που εχεις να δεις να μπαινει ευκολα στο πορτ μπαγκαζ , γιατι αποτι καταλαβα θελεις να ριχνεις 2 ποδηλατα να πας τα παιδια βολτα γρηγορα και οχι να λυνεις μπροστινο λαστιχο για να φορτωσεις

αφου εχεις ποδηλατα να εξετασεις τι ραγες εχει και τι σχαρα ποδηλατων παιρνει.....αν δε θες να τα βαζεις μεσα....

η αν δε θες τιποτα απο αυτα εξετασε το ενδεχομενο να παρεις ενα μικρο τρειλερ(αρα θες κοτσαδορο) να τα πετας ολα χυμα......αυτο εχω κανει εγω και εχω suv γιατι πεταω τα σερφοπραγματα ,ποδηλατα ,ολα στο τρειλερ και δε στενοχωριεμαι να λερωσω η να βρεξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mp123 είπε

22300 πάει για το captur .

Οπως και να έχει καλή επιτυχία στον άνθρωπο να βρει κάτι να του αρέσει.

Θα πάω σε λίγο μήπως έχει κάποια έκπτωση και πέσει κάτω

38 λεπτά πριν, 4saken είπε

Μακρυα απο Κορσα, τα τελευταια χρονια εχει πεσει η ποιοτητα κατασκευης στα πλαστικα μερη, ενω σε συνεργατες εβγαλαν και μηχανικα προβληματα.

Hyundai i30?

Δεν μου άρεσε ο πωλητής και έφυγα χωρίς να το δω

22 λεπτά πριν, kostasbm είπε

αν θελεις να τσεκαρεις χωρους παρε το μεγαλυτερο ποδηλατο που εχεις να δεις να μπαινει ευκολα στο πορτ μπαγκαζ , γιατι αποτι καταλαβα θελεις να ριχνεις 2 ποδηλατα να πας τα παιδια βολτα γρηγορα και οχι να λυνεις μπροστινο λαστιχο για να φορτωσεις

αφου εχεις ποδηλατα να εξετασεις τι ραγες εχει και τι σχαρα ποδηλατων παιρνει.....αν δε θες να τα βαζεις μεσα....

η αν δε θες τιποτα απο αυτα εξετασε το ενδεχομενο να παρεις ενα μικρο τρειλερ(αρα θες κοτσαδορο) να τα πετας ολα χυμα......αυτο εχω κανει εγω και εχω suv γιατι πεταω τα σερφοπραγματα ,ποδηλατα ,ολα στο τρειλερ και δε στενοχωριεμαι να λερωσω η να βρεξω.

Κοίτα να δεις επειδή τα έχω δει σχεδόν όλα, αν θέλω να έχω και λίγους χώρους με εξοπλισμό της προκοπής και στο δικό μου budget επειδή τα είδα όλα σχεδόν μέχρι 22.000

Αν και δεν μου αρέσουν ίδιαιτερα αλλά καλύπτουν όλες τις ανάγκες οι επιλογές νομίζω είναι 2

Opel Crossland X ή Citroen C3 Aircross

Στο δεύτερο μπορεί να χτυπήσω και καμιά έκπτωση γιατί έχω τον πωλητή ψημένο από το C5 + 15% έκπτωση σε service και ανταλλακτικά για εμένα και την γυναίκα μου για το c3 που έχει

Οπότε θα πάω τώρα Renault να δω τι παίζει, fiat δεν πάω στα 350 λίτρα οπότε τσάμπα θα περάσω και θα αποφασίσω μετά τι με συμφέρει από τα παραπάνω.

Απλά θα είναι λύση λογικής και όχι αμάξι που με τρελαίνει, αλλά σε αυτό το budget δεν νομίζω ότι θα ικανοποιήσω και τα γούστα μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΙχα και εγώ το ίδιο θέμα με εσένα.

Οπως είχα γράψει και πρίν, είχα δεί το Vitara, το Daster, το Captur, το Puma και το Renegade (το 500Χ το είδα απλά δεν μου άρεσε σε σχέση με το Renegade).

Πρίν σκεφτόμουν για μτχ. Κοίταζα διάφορα, και ήταν στην τιμή των 17.000 με 18.000 απο εταιρείες μεταχειρισμένων. Είπα, να κάνω την υπέρβαση να πάω σε καινούργιο. (Το προηγούμενο Fiatακι μου το είχα πάρει καινούργιο πριν 8 χρόνια).

Οπότε όπως είπα και πρίν, για διάφορους λόγους πήγα στο Jeep..Απ όλα όσα είδα (και το puma το οποίο αντικειμενικά ήταν πιο φρέσκο, αλλά κάτι με χάλασε σε χώρους κλπ), το renagade ου έκανε κλικ..

Τα 4.000  παραπάνω είναι αρκετά χρήματα αλλά,  επειδή δεν βρήκα κάτι αξιόλογο να δώ (διότι επειδή απο επαρχία, ότι βρήκα ήταν Αθήνα, και το κόστος στο πήγαινε έλα θα ανέβαινε για το μτχ) πήγα αντιπροσωπία.

Καλοτάξιδο οτι σου αρέσει!!!!

 

(Και εμένα το πρώτο SUV είναι, αλλά νομίζω οτι τελικά είναι καλύτερα απο τα χαμηλά.Μεγαλώσαμε....Επίσης μένω και στην μαμα εταιρία!!!) Ειχα Alfa Romeo, Fiat και τώρα Jeep !!!!)

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tsofras είπε

Θα πάω σε λίγο μήπως έχει κάποια έκπτωση και πέσει κάτω

Δεν μου άρεσε ο πωλητής και έφυγα χωρίς να το δω

Κοίτα να δεις επειδή τα έχω δει σχεδόν όλα, αν θέλω να έχω και λίγους χώρους με εξοπλισμό της προκοπής και στο δικό μου budget επειδή τα είδα όλα σχεδόν μέχρι 22.000

Αν και δεν μου αρέσουν ίδιαιτερα αλλά καλύπτουν όλες τις ανάγκες οι επιλογές νομίζω είναι 2

Opel Crossland X ή Citroen C3 Aircross

Στο δεύτερο μπορεί να χτυπήσω και καμιά έκπτωση γιατί έχω τον πωλητή ψημένο από το C5 + 15% έκπτωση σε service και ανταλλακτικά για εμένα και την γυναίκα μου για το c3 που έχει

Οπότε θα πάω τώρα Renault να δω τι παίζει, fiat δεν πάω στα 350 λίτρα οπότε τσάμπα θα περάσω και θα αποφασίσω μετά τι με συμφέρει από τα παραπάνω.

Απλά θα είναι λύση λογικής και όχι αμάξι που με τρελαίνει, αλλά σε αυτό το budget δεν νομίζω ότι θα ικανοποιήσω και τα γούστα μου

to c3 μου αρεσει αλλα σε διακοπες και συναφη θελεις τρειλερ για να εισαι οργανωμενος για να μη το κανεις αγροτικο ....τα λιτρα που αναφερουν οι εταιρειες ειναι μια παπαρια...τι να τα κανω

τα λίτρα αν δε μπορώ να βάλω το ποδήλατο μου η το καρότσι η κάτι άλλο ογκώδες....... δε φορτώνεις ζάχαρη

Επεξ/σία από kostasbm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έκανα όλη την Βουλιαγμένης μέσα στην κίνηση fiat δεν βρήκα....

Καλή φάση Renault megane 1.3 140hp dynamic , μεταλλικό, φυμε τζάμια μαμά , 430 λίτρα Πορτ μπαγκαζ τα πάντα όλα 20.690 με 3.9% επιτόκιο

Είναι ότι καλύτερο έχω δει μέχρι στιγμής σε ομορφιά, λεφτά, εξοπλισμό, τόκους

Δυστυχώς έχω μπει σε mode SUV και με χαλάει ότι δεν αλλάζω κατηγορία.

Πάντος είναι ένα από αυτά που θα το σκεφτώ σοβαρά γιατί σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει κανένα άλλο με τέτοιο εξοπλισμό , και αρκετά ποιοτικό φάνηκε μέσα.

Λίγο η τεράστια οθόνη με χαλάει αλλά οκ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...