Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σίγουρα δεν κάνει κακό σε κανέναν και ειδικά στο τοπικ να αναφερθούν τα μείων που μπορεί να έχουν οι τρικύλινδροι 1000αρηδες κινητήρες

Ο ford πιστεύω έχει δοκιμαστεί που κυκλοφορεί τόσα χρόνια για τους άλλους δεν γνωρίζω

Εκτός απο θόρυβο δεν βλέπω να αναφέρουν κάτι άλλο αυτές τις ημέρες που το ψάχνω , αν γνωρίζετε κάτι περισσότερο μπορείτε να το αναφέρετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/5/2020 στις 1:20 ΠΜ, tsofras είπε

Αυτός ο κωλος να ήταν αλλιώς..... Πολύ άθλιος

Επίσης ξεφεύγει η τιμή αν βάλεις χρώμα , έξοδα , πινακίδες πάει στα 22.500

Τι σε ενοχλεί ο κώλος του, οι άλλοι θα τον βλέπουν... Αν προλαβαίνουν 😉. Οι προσφορές που έχει βγάλει τώρα τελευταία για κάποια ταξινομημένα 1.5 Civic είναι εξαιρετική. Τετράπορτα μεν (αυτά σε προσφορά) αλλά καλύπτουν ΟΛΑ όσα ζητάς στο 99%, κατά τη γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tasosspat είπε

Τι σε ενοχλεί ο κώλος του, οι άλλοι θα τον βλέπουν... Αν προλαβαίνουν 😉. Οι προσφορές που έχει βγάλει τώρα τελευταία για κάποια ταξινομημένα 1.5 Civic είναι εξαιρετική. Τετράπορτα μεν (αυτά σε προσφορά) αλλά καλύπτουν ΟΛΑ όσα ζητάς στο 99%, κατά τη γνώμη μου.

Είναι μεγάλο , αν στα 22 όμως είχε τον άλλο κινητήρα μπορεί και να το αγόραζα 

Edit: βλέπω κάτι βιντεάκια για το Civic και βγήκε πάλι ο καγκουρας που εθαβα τα τελευταία χρόνια, θα πάω να το δω και αυτό, αν με κερδίσει η θέση οδήγησης ( που φαντάζομαι ναι πάντα έψαχνα την πιο χαμηλή) στη χειρότερη να πάω γιαε bodykit 🤣🤣🤣

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, tsofras είπε

Άραγε από βελτίωση πως τα πάνε αυτοί? Παίρνουν κανά άλογο, ροπή ή είναι στα όρια τους?

Μην φοβάσαι τα τρικυλινδρα από βελτίωση. Όλα πλέον έχουν ανοχές. Έχω κοιτάξει αρκετά προγράμματα από περιέργεια σε τέτοια μοτέρ και σίγουρα είναι vfm και θα έβαζα σε κάθε αυτοκίνητο τούρμπο που θα αγόραζα απλά για να βγάλει λίγο την δύναμη γιατί τα έχουν φιμωμενα από τα εργοστάσια.

Απλά υπάρχουν προγράμματα και προγράμματα και μιας και από ότι καταλαβαίνω δεν το θες για να τρέχεις όπως οι πιτσιρικάδες θα ζητήσεις ένα πρόγραμμα ήπιο που να κρατάει την ροπή από χαμηλά όπως έχει από το εργοστάσιο και όχι κάποιο που ανεβάζει τα άλογα αρκετά αλλά η ροπή μετατοπίζεται στις 3.5χιλ στροφές και πάνω και ψοφαει χαμηλά.

Οποιαδήποτε επώνυμη εταιρία θα σε καλύψει με ασφάλεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mp123 είπε

Το να σου κατεβάσω 100 ποστ για τον αν είναι καλοί η όχι οι τρικυλινδροι θα με θεωρήσεις πως είμαι καλός μηχανικός και πως ξέρω ; Το μόνο εύκολο είναι αυτό.

Ας μην χαλαστεί το νήμα .

Απ τη μία συμβουλεύεις "μακριά απο τρικύλινδρο", απ' την άλλη λες δεν χρειάζεται να κατεβάσεις 100 ποστ για να εξηγήσεις την συμβουλή σου. Αν πραγματικα ελεγες κατι αξιολογο και τεκμηριωμενο και με εβαζες εμενα αλλα και τον οποιοδηποτε εδω μεσα σε εναν τροπο σκεψης θα κερδιζες το ενδιαφερον, αλλα εσυ επιμενεις να μην μοιραστεις τις πολυτιμες γνωσεις σου...

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, ideal09 είπε

Απ τη μία συμβουλεύεις "μακριά απο τρικύλινδρο", απ' την άλλη λες δεν χρειάζεται να κατεβάσεις 100 ποστ για να εξηγήσεις την συμβουλή σου. Αν πραγματικα ελεγες κατι αξιολογο και τεκμηριωμενο και με εβαζες εμενα αλλα και τον οποιοδηποτε εδω μεσα σε εναν τροπο σκεψης θα κερδιζες το ενδιαφερον, αλλα εσυ επιμενεις να μην μοιραστεις τις πολυτιμες γνωσεις σου...

Είναι πολύ απλό. Google .Ψαξτο μόνο σου. Εύκολο είναι. Τι θες να σου εξηγήσω ;Ποσό πιο απλά να στο πω να το καταλάβεις; Σοβαρά δεν το καταλαβαίνω.   Μόνο και μόνο που ασχολησε  και ρωτάς ( με εχεισ πρήξει δλδ ) αυτό δηλώνει πως σε έχω βάλει σε σκέψεις.Εγω είπα πως δεν θα έπαιρνα 3 κύλινδρο.αποψη μου. Τι ασχολησε ; 
Επισεις μου αρέσουν τα αυτόματα αυτοκίνητα.Ποτε δεν θα ξαναπάρω αυτόματο.Δεν  έχω πει στο θέμα η σε κάποιον άλλο και να επιμένω όχι ρε φιλε παρε αυτόματο είναι καλό και εξήγησε μου γιατί δεν θες να πάρεις αυτόματο.. Ο άνθρωπος το δήλωσε μια φορά. Τέλος. Είπε μια κουβέντα σεβαστή δεν προχωράω σε ανάλυσεις των αναλύσεων..Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Σοβαρα δλδ ασχολησου με κάτι άλλο οπώς π.χ με το θέμα.

Δεν έχω πολύτιμες γνώσεις απλώς διαβαζω πάντα και τις δυο απόψεις σε ένα θέμα και κρίνω.Ποτε μονόπλευρα ένα θέμα. Δεν παίρνω γνώμες από τον καθένα . Εσυ υποστηρίζεις κάτι. Σεβαστό. Ούτε με νοιάζει ούτε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη..Αυτά και λήγει εδώ το θέμα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, tsofras είπε

Το είχα δει πριν κανά χρόνο δεν μου άρεσε ιδιαίτερα , και μέσα μου φάνηκε πολύ σπαρτιάτικο

Ειλικρινά δυσκολεύομαι παρά πολύ να βρω κάτι που να μην είναι 1000αρης τρικυλινδρος

Οντως είναι το στυλ έτσι κάπως σπαρτιάτικο, αλλα έκαναν ενα facelift. Εχει τους χώρους που αναζητάς, γιατί τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα ψηλώνουν,αλλα και τα άλογα (Λεόν δεν είναι)

Όσο για τους τρικύλινδρους ο πατέρας μου πήρε το γκολφ 7.5 το 17, καινούργιο με τον 1.0 στα 110 άλογα και είναι παρα πολυ καλό. Και γκάζι εχει με 4 ενήλικες μεσα και δεν καίει τίποτα σε πόλη και εθνική  υπό νορμαλ ταχύτητες 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, mourlos είπε

Οντως είναι το στυλ έτσι κάπως σπαρτιάτικο, αλλα έκαναν ενα facelift. Εχει τους χώρους που αναζητάς, γιατί τα παιδιά θα μεγαλώσουν και θα ψηλώνουν,αλλα και τα άλογα (Λεόν δεν είναι)

Όσο για τους τρικύλινδρους ο πατέρας μου πήρε το γκολφ 7.5 το 17, καινούργιο με τον 1.0 στα 110 άλογα και είναι παρα πολυ καλό. Και γκάζι εχει με 4 ενήλικες μεσα και δεν καίει τίποτα σε πόλη και εθνική  υπό νορμαλ ταχύτητες 

Φίλε μου είναι ωραίο το jeep renegade αλλά βλέποντας το παρακάτω βίντεο, δε ξέρω πόσο ασφαλές είναι.

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ifes είπε

Φίλε μου είναι ωραίο το jeep renegade αλλά βλέποντας το παρακάτω βίντεο, δε ξέρω πόσο ασφαλές είναι.

Αφού δεν έκανα endo με την μηχανή θα έχω πάλι την ευκαιρία μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mp123 είπε

Είναι πολύ απλό. Google .Ψαξτο μόνο σου. Εύκολο είναι. Τι θες να σου εξηγήσω ;Ποσό πιο απλά να στο πω να το καταλάβεις; Σοβαρά δεν το καταλαβαίνω.   Μόνο και μόνο που ασχολησε  και ρωτάς ( με εχεισ πρήξει δλδ ) αυτό δηλώνει πως σε έχω βάλει σε σκέψεις.Εγω είπα πως δεν θα έπαιρνα 3 κύλινδρο.αποψη μου. Τι ασχολησε ; 
Επισεις μου αρέσουν τα αυτόματα αυτοκίνητα.Ποτε δεν θα ξαναπάρω αυτόματο.Δεν  έχω πει στο θέμα η σε κάποιον άλλο και να επιμένω όχι ρε φιλε παρε αυτόματο είναι καλό και εξήγησε μου γιατί δεν θες να πάρεις αυτόματο.. Ο άνθρωπος το δήλωσε μια φορά. Τέλος. Είπε μια κουβέντα σεβαστή δεν προχωράω σε ανάλυσεις των αναλύσεων..Ο καθένας έχει τις απόψεις του.

Σοβαρα δλδ ασχολησου με κάτι άλλο οπώς π.χ με το θέμα.

Δεν έχω πολύτιμες γνώσεις απλώς διαβαζω πάντα και τις δυο απόψεις σε ένα θέμα και κρίνω.Ποτε μονόπλευρα ένα θέμα. Δεν παίρνω γνώμες από τον καθένα . Εσυ υποστηρίζεις κάτι. Σεβαστό. Ούτε με νοιάζει ούτε θα προσπαθήσω να σου αλλάξω γνώμη..Αυτά και λήγει εδώ το θέμα.

Όντως με χεις βάλεις σε σκέψεις για το γεγονός ότι ο καθένας λέει ότι θέλει χωρίς να μπορεί να το δικαιολογήσει. Καλή συνέχεια μηχανικέ μου.

Επεξ/σία από ideal09
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ideal09 είπε

Όντως με χεις βάλεις σε σκέψεις για το γεγονός ότι ο καθένας λέει ότι θέλει χωρίς να μπορεί να το δικαιολογήσει. Καλή συνέχεια μηχανικέ μου.

Καλή συνέχεια φιλε μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν έκανα την πρώτη βόλτα

Seat

Το καινούριο leon σε ένα μήνα τιμές δεν ξέρουν

Opel

Corsa : Ωραίο αλλά τελικά μεγάλωσα και έχω συνηθίσει σε μεγαλύτερα αυτοκίνητα, ένιωθα κλειστοφοβία μέσα στο αμάξι

Astra: Είναι δυνατόν 310 λίτρα πορτμπαγκάζ με ρεζέρβα , 370 χωρίς? Κατά τα άλλα έμοιαζε κλασικά σαν τα 2 προηγούμενα που είχα

Grandland X : Στα 20.800 η έκδοση City με 1.2t 130hp αρκετά καλός εξοπλισμός είναι καλή επιλογή , αλλά και πάλι είναι σαν τα άλλα Όπελ που είχα

Ford

Focus: Πολύ ωραία θέση οδήγησης, ωραίο μέσα και έξω, μία χαρά από χώρους και ωραία ποιότητα. Τον κινητήρα με τα 155 δεν τον φέρνουν

Puma

Μου άρεσε πάρα πολύ, έβαλα την θέση εκεί που κάθομαι και έκατσα από πίσω μία χαρά άνετα. 8 χρόνια εγγύηση με το καλύτερο επιτόκιο 3.6 . Τεστ ντραιβ από τις 18

Nissan

Juke: Και αυτό μου άρεσε πάρα πολύ και σε θέση και σε χώρους. 3 χρόνια εγγύηση και με 800€ κανείς επέκταση άλλα 3 χρόνια

Προς το παρών είμαι ανάμεσα σε puma και juke.

Οι Renault, kia, Hyundai, Pegeuot ήταν κλειστές

Honda δεν ξέρω που έχει νότια προάστια δεν βρήκα κάποια επάνω στη Βουλιαγμένης που είναι οι άλλες

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανέβα μια την σύγγρου   ( μην με παρεξηγήσεις φυσικα ) και πήγαινε fms να δεις αφού πας και για  suv το Fiat 500x. Το X σκέτο. Το είχα δει περσυ .. Ετσι από περιέργεια πήγαινε αν μπορεις. Δεν χάνεις τίποτα.Αν σου αρέσει φυσικα και δεν έχεις θέμα που είναι φιατ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, mp123 είπε

Ανέβα μια την σύγγρου   ( μην με παρεξηγήσεις φυσικα ) και πήγαινε fms να δεις αφού πας και για  suv το Fiat 500x. Το X σκέτο. Το είχα δει περσυ .. Ετσι από περιέργεια πήγαινε αν μπορεις. Δεν χάνεις τίποτα.Αν σου αρέσει φυσικα και δεν έχεις θέμα που είναι φιατ.

Έχει μικρό πορτ μπαγκαζ 350 λίτρα αν δεν κάνω λάθος.

Θέμα με την fiat δεν έχω

Υ.Γ. με έχουν πάρει άλλοι 4 τηλέφωνο , το δείχνω αύριο και Τετάρτη σε άλλον σε αντιπροσωπεία για έλεγχο.

Πολύ σουξέ έχει το αμαξάκι μου τουλάχιστον

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Έχει μικρό πορτ μπαγκαζ 350 λίτρα αν δεν κάνω λάθος.

Θέμα με την fiat δεν έχω

Υ.Γ. με έχουν πάρει άλλοι 4 τηλέφωνο , το δείχνω αύριο και Τετάρτη σε άλλον σε αντιπροσωπεία για έλεγχο.

Πολύ σουξέ έχει το αμαξάκι μου τουλάχιστον

11500 μια χαρά είσαι να φύγει.

Πέρασε μια βόλτα για το X .Κριμα μόνο που σταματάει η giulietta τέλος του 2020.Ειδα σήμερα Γλυφάδα δυο μίτο και μια giulietta .. όμορφα αυτόκινητα αλλά τέλος. Δεν ξαναβγαίνουν. . Κρίμα. Το γύρισε η άλφα στα suv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...