Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην σε αγχώνει , 50% έκπτωση έχουν τα τέλη. Απλά δεν είναι σίγουρο αν έχουν υπολογιστεί με το νέο τρόπο για τον οποίο : 1)  που δεν ξέρουμε από πότε θα ισχύσει και 2) συνεχίζει η έκπτωση του 50% για τα mh. Και η ΚΙΑ στο site αναφέρει τελικές τιμές με τα νέα τέλη (αν και έχει ανεβάσει στο site εδώ και 2 μήνες!!!!) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Θωμά δεν σου ζήτησαν κασέρι?

Κοίτα να δεις

1) τους έχω ζαλίσει εδώ και 2 μήνες οπότε με έχουν σίγουρο ( που να ήξεραν 🤣 , καλά ξέρουν γιατί είχα πάει με το Peugeot και είχαν μείνει)

2) Έχει παραγγείλει ήδη κάποια η αντιπροσωπεία που θα τα φέρει έτσι και αλλιώς. Οπότε απλά έκλεισα εγώ το αυτόματο που μπαίνει σε παραγωγή σε 2 εβδομάδες, και να μην το πάρω αυτοί θα το φέρουν. Οπότε αφού δεν προσθέσαμε εξοπλισμό δεν ζήτησαν ούτε ένα ευρώ.

Σε ερώτηση βέβαια , παιδιά τι να δώσω για να το κλείσω μου είπαν :

Καλά , εσύ ? Ο καλύτερος πελάτης και θα δώσεις λεφτά? Όταν έρθει υπογράφουμε το δάνειο , δίνεις και τα υπόλοιπα και είμαστε κομπλέ.

Ο άλλος βγήκε και λέει αυτός να είναι ο πρώτος είναι γουρλης

Μάλλον με έχουν μπερδέψει με άλλο δεν εξηγείται αλλιώς 🤣

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos_di είπε

Νομίζω ότι το συγκεκριμένο νήμα μετά από 220 σελίδες αξίζει να γίνει pinned στην ενότητα Auto & Moto.

Για όποιον δεν θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο , κατά τα αλλά δεν νομίζω Ότι βοηθάει κάποιον εκτός από την ψυχολογία μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για όποιον δεν θέλει να αγοράσει αυτοκίνητο , κατά τα αλλά δεν νομίζω Ότι βοηθάει κάποιον εκτός από την ψυχολογία μου 

Ωραίος είσαι ρε Τσόφρα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jobous είπε

Μην σε αγχώνει , 50% έκπτωση έχουν τα τέλη. Απλά δεν είναι σίγουρο αν έχουν υπολογιστεί με το νέο τρόπο για τον οποίο : 1)  που δεν ξέρουμε από πότε θα ισχύσει και 2) συνεχίζει η έκπτωση του 50% για τα mh. Και η ΚΙΑ στο site αναφέρει τελικές τιμές με τα νέα τέλη (αν και έχει ανεβάσει στο site εδώ και 2 μήνες!!!!) 

Ειδα τις τιμές στο σάιτ της Kia και είναι οι ίδιες τιμές εδώ και πολύ καιρό .Αναφερει στο τιμοκατάλογο τιμές με νέο τέλος και το τελικό ποσο είναι το ίδιο ακομη και για τα ημί υβριδικά πετρέλαιο με τα 48 volt .Πως γινεται να μην υπάρχει καμία διαφορά στη τελική τιμή σε κανένα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stationwa είπε

Ειδα τις τιμές στο σάιτ της Kia και είναι οι ίδιες τιμές εδώ και πολύ καιρό .Αναφερει στο τιμοκατάλογο τιμές με νέο τέλος και το τελικό ποσο είναι το ίδιο ακομη και για τα ημί υβριδικά πετρέλαιο με τα 48 volt .Πως γινεται να μην υπάρχει καμία διαφορά στη τελική τιμή σε κανένα ;

Εγώ που παρατηρώ τις τιμές της KIA από πέρσυ το καλοκαίρι παρατηρώ ότι ανά 4μηνο τσιμπάνε από ένα 100άρικο. Ειδικά το RIO, το Ceed, και το Xceed.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsofras είπε

Επίσης αν τα υπολογίζω σωστά τα τέλη ταξινόμησης με τους νέους πίνακες για την αξία 18065 είναι 1904€ όποτε τα 1445€ δεν ξέρω πως βγαίνουν αλλά δεν είναι το 50%
 

Τα υπολόγισα με τον πίνακα του άρθρου που έβαλα 

Οποτε από 0-14000 είναι 4% όποτε 560€

14001-17000 είναι 26% όποτε 780

Απο 17.000 - 18065 είναι 53% όποτε 564

Συνολο 1904€ τέλος ταξινόμησης 

υ.γ. Τα υπολόγισες με τους νέους πίνακες εσυ η τους παλιούς ?

Αυτο είπα και εγώ , απλά τα mild hybrid είναι αμιγώς υβριδικά / ηλεκτρικά όποτε δεν πέφτουν στο 50%

Λάθος έχεις tsofras, αμιγώς ηλεκτρικά σημαίνει ηλεκτροκίνητα, αποκλειστικά, αυτοκίνητα.

Η διάταξη λέει, ότι:

1) Υβριδικά με ρύπους μεγαλύτερους ή ίσους με 51 γρ/χλγ έχουν έκπτωση τέλους ταξινόμησης: 50%

2) Υβριδικά με ρύπους μικρότερους ή ίσους με 50 γρ/χλγ έχουν έκπτωση τέλους ταξινόμησης: 75%

3) Ηλετρικά δεν υπάγονται σε τέλος ταξινόμησης, δηλαδή απαλλάσονται πλήρως.

Τα mild hybrid δεν είναι αμιγώς ηλεκτρικά, έχουν θερμικό κινητήρα.

Η διαβούλευση είναι μέχρι τις 14/7, οπότε υπολογίστε κανένα 15-20 ημέρες μέχρι να ψηφιστεί και δημοσιευτεί σε ΦΕΚ, οπότε και θα μπει σε ισχύ. Οι τιμές τους δεν νομίζω να έχουν αλλάξει τώρα που ζητάτε προσφορά!

Επεξ/σία από sacredcrow
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgos_di είπε

Εγώ που παρατηρώ τις τιμές της KIA από πέρσυ το καλοκαίρι παρατηρώ ότι ανά 4μηνο τσιμπάνε από ένα 100άρικο. Ειδικά το RIO, το Ceed, και το Xceed.

Ακριβώς κι εγώ γιατί ενδιαφέρομαι για το xceed .Απλα κατεβάζουν το ποσο έκπτωσης και τσιμπάει η τελική .Η απορία μου είναι για τις πλέον τελικές που αλλάζει το τέλος .Πως γινεται να μην υπάρχει ούτε μια μεταβολή σε κάνενα μοντέλο ούτε για τα mild hybrid ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσει που τους ρώτησα και μου είπαν με τους νέους .

Δεν πειράζει καλά νέα είναι αυτά βέβαια , δεν έχουν υπολογίσει και το 50% όποτε μιλάμε για 2000€ κάτω από την τιμή που μου είπαν , όποτε αν ισχύει θα το πάρω όπως θέλω 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μου αρεσει που τους ρώτησα και μου είπαν με τους νέους .

Δεν πειράζει καλά νέα είναι αυτά βέβαια , δεν έχουν υπολογίσει και το 50% όποτε μιλάμε για 2000€ κάτω από την τιμή που μου είπαν , όποτε αν ισχύει θα το πάρω όπως θέλω 

Το έχουν υπολογίσει το 50% , μην ελπίζεις σε κάτι καλύτερο από αυτό για την συγκεκριμένη έκπτωση....

2 λεπτά πριν, c-max είπε

Τα mild hybrid δεν θεωρουνται υβριδικα.

Μια χαρά υβριδικά θεωρούνται στα τέλη ταξινόμησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, jobous είπε

Το έχουν υπολογίσει το 50% , μην ελπίζεις σε κάτι καλύτερο από αυτό για την συγκεκριμένη έκπτωση....

Μπορείς να μου πείς λίγο πως το κατάλαβες? Γιατί τώρα γράφω mail στον πωλητή.

Με τον νέο τρόπο είμαι σίγουρος ότι δεν το έχουν υπολογίσει σωστά.

Με τον παλιό τρόπο πώς έβγαιναν ?

Μιλάμε για αξία προ φόρων 20300 , έψαξα λίγο να βρώ τον παλιό τρόπο αλλά βλέπω διάφορα.

Υπάρχει περίπτωση να είναι και το 10% των ρύπων απο 121 - 140 ? Γιατί τώρα είδα ότι δεν το υπολόγισα αυτό ....

Και αυτό το 10% είναι προσαύξηση στο σύνολο των τελών ?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...