Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω την αλήθεια, το εσωτερικό της, η αίσθηση της alcantara ταπετσαρίας καθώς και η ποιότητα των πλαστικών της μου φαίνεται σε υψηλό επίπεδο.

Το εσωτερικό στη Mercedes με τους αλουμινένιους διακόπτες γενικά δεν μου ταιρίαζει, μου βγάζει μια λίγο πιο μεγαλίστικη αίσθηση.

Σε συναδέλφους Γερμανούς, μου εξηγούσαν ότι το brand της Mercedes αντιπροσωπεύει τον Γερμανό 45-60 χρονών, κοντά στη συνταξιοδότηση. Οι ίδιοι συνάδελφοι προτιμούσαν την Audi γενικότερα σαν εταιρία, σε σχέση με BMW και Mercedes.

Συμφωνώ φουλ όσον αφορά το εσωτερικό, αν δεν ρίξεις τουλάχιστον 5k επιπλέον σε εξοπλισμό, το μαμά μοντέλο είναι πάρα πολύ φτωχό. Βέβαια το m paketo μαζί με ηλιοροφή και business plus πακέτο πηγαίνει +10k, είναι αυτό που ανέβασα στη φωτό.

 

Car2.jpg

2 λεπτά πριν, xgol είπε

Το μινιμαλ τωρα το λες για κακο?!

Την εχεις βγαλει την αναρτηση Μ? Ποιον κινητηρα φοράει?

Νόμιζα ότι την είχα βγάλει, τελικά την έχω πάνω....

Είναι το sdrive 2.0, 192 άλογα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σας ρίξω λίγο το επίπεδο της κουβέντας με τα φτωχά ξαδερφάκια των άνωθεν Γερμανών;;


Μηχανολογικά και μόνο, seat leon 1.5 tsi 130hp τετρακύλινδρο ή Opel Astra 1,5d 122hp τρικύλινδρο;;

Αναφέρομαι στο "παλιό" leon και δεν με ενδιαφέρει σύγκριση στον εξοπλισμό ή πόσο πιο οικονομικό είναι το diesel για πολλά χλμ. Με ενδιαφέρει αξιοπιστία κινητήρων, εύρυθμη και ήσυχη λειτουργία και κόστος στα πιθανά προβλήματα που θα βγουν. Πχ ο diesel έχει φίλτρα σωματιδίων και adblue ενώ ο tsi είναι ... vag (καλό ή κακό δε ξέρω, αυτό ρωτάω).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Gataros είπε

Να σου πω την αλήθεια, το εσωτερικό της, η αίσθηση της alcantara ταπετσαρίας καθώς και η ποιότητα των πλαστικών της μου φαίνεται σε υψηλό επίπεδο.

Το εσωτερικό στη Mercedes με τους αλουμινένιους διακόπτες γενικά δεν μου ταιρίαζει, μου βγάζει μια λίγο πιο μεγαλίστικη αίσθηση.

Σε συναδέλφους Γερμανούς, μου εξηγούσαν ότι το brand της Mercedes αντιπροσωπεύει τον Γερμανό 45-60 χρονών, κοντά στη συνταξιοδότηση. Οι ίδιοι συνάδελφοι προτιμούσαν την Audi γενικότερα σαν εταιρία, σε σχέση με BMW και Mercedes..

Αυτό ισχύει 10+ χρόνια πριν. Πλέον τα πράγματα έχουν αλλάξει πάρα πολυ, και αυτό φαίνεται στην σχεδιαστική γραμμή. Στα μάτια μου το εσωτερικό της Μερσεντές μου φαίνεται Τέρμα νεανικό, αντίθετα της BMW Τέρμα βαρετο.

Αλλά ο καθένας όπως το βλέπει προφανώς. Προσωπικά για 2ο αμαξι πήρα Citroen C3 aircross, σε μπλε με άσπρη όροφη, που ένας φιλος μου είπε ότι του φέρνει σε κουβαδάκι παραλίας !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, aposporis είπε

Να σας ρίξω λίγο το επίπεδο της κουβέντας με τα φτωχά ξαδερφάκια των άνωθεν Γερμανών;;


Μηχανολογικά και μόνο, seat leon 1.5 tsi 130hp τετρακύλινδρο ή Opel Astra 1,5d 122hp τρικύλινδρο;;

Αναφέρομαι στο "παλιό" leon και δεν με ενδιαφέρει σύγκριση στον εξοπλισμό ή πόσο πιο οικονομικό είναι το diesel για πολλά χλμ. Με ενδιαφέρει αξιοπιστία κινητήρων, εύρυθμη και ήσυχη λειτουργία και κόστος στα πιθανά προβλήματα που θα βγουν. Πχ ο diesel έχει φίλτρα σωματιδίων και adblue ενώ ο tsi είναι ... vag (καλό ή κακό δε ξέρω, αυτό ρωτάω).

Χαλαρά Leon με τον 1.5αρι. Εξαρτάται όμως και τι χιλιόμετρα κάνεις.

Αν είσαι15-20Κ χρόνο, τότε καλύτερα πετρέλαιο για πιο οικονομικό.

Για diesel κοιτάς κινητήρα Honda, Renault και PSA (Peugeot, Citroen) με παράδοση σε diesel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, xgol είπε

Το μινιμαλ τωρα το λες για κακο?!

Την εχεις βγαλει την αναρτηση Μ? Ποιον κινητηρα φοράει?

τα ετοιμοπαραδοτα που έχουν/είχαν στα 37κ 116d δεν μπορούσες να αλλάξεις κατι. 19ρες +Μ ανάρτηση είναι too much σε ένα τέτοιο πακέτο κινητήρα. τους χαιρέτησα ευγενικά γνωρίζοντας ότι είχε λίγες πιθανότητες για μένα και πήγα στον γαλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εμενα γιατι το νεο C4 μου φαινεται ταμαμ για την περιπτωση σου (το βιντεο ειναι στα γαλλικα, βαλε αυτοματους υποτιτλους).

 

Επεξ/σία από tutuyo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, tutuyo είπε

εμενα γιατι το νεο C4 μου φαινεται ταμαμ για την περιπτωση σου (το βιντεο ειναι στα γαλλικα, βαλε αυτοματους υποτιτλους).

Να δουμε ποσο θα κατσει η μπιλια στην τιμιλογηση και ποσο πετσοκομμενο θα ειναι στις διαφορες εκδοσεις.

παντως ειναι λιγο fail τα 380 πορτ παγκαζ οταν το μικροτερο σε διαστασεις c3 εχει 410+

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Να δουμε ποσο θα κατσει η μπιλια στην τιμιλογηση και ποσο πετσοκομμενο θα ειναι στις διαφορες εκδοσεις.

παντως ειναι λιγο fail τα 380 πορτ παγκαζ οταν το μικροτερο σε διαστασεις c3 εχει 410+

Εννοείς C3 ή C3 aircross? Γιατί  αν εννοείς C3 μάλλον κάτι έχετε μπερδέψει, δεν υπάρχει περίπτωση να έχει 410λ . Το ίδιο γινόταν και με το clio που έγραφε ότι έχει 390λ αλλά δεν έχει ούτε 300.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tutuyo είπε

εμενα γιατι το νεο C4 μου φαινεται ταμαμ για την περιπτωση σου (το βιντεο ειναι στα γαλλικα, βαλε αυτοματους υποτιτλους).

Αυτό θα έρθει μετά το 21 δεν παίζει να περιμένω τόσο ήδη ζοριζομαι και περιμένω να μάθω Δευτέρα τι έκδοση θα μπορώ να έχω το πολύ μέχρι Οκτώβρη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NobodyRankXV είπε

To FIAT 500X το έχουμε αποκλείσει ; Παίζει και αυτό κάτι προσφορές 

Βασικά εγώ έχω αποκλείσει τα SUV , θα είναι λύση ανάγκης αν δεν κάτσει το Leon και δεν βρίσκω κάτι άλλο σαν σύνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά εγώ έχω αποκλείσει τα SUV , θα είναι λύση ανάγκης αν δεν κάτσει το Leon και δεν βρίσκω κάτι άλλο σαν σύνολο

Κατάλαβα απλά έριξα μια ματιά στο σάιτ και κάτι διάβασα από 16000 με φουλ εξοπλισμό εκτός και αν κάνω λάθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NobodyRankXV είπε

Κατάλαβα απλά έριξα μια ματιά στο σάιτ και κάτι διάβασα από 16000 με φουλ εξοπλισμό εκτός και αν κάνω λάθος 

Κλασσικά με τον χιλιαρη κινητήρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, NobodyRankXV είπε

Ε ναι αυτό λέω , γράφει από 16990 και μετά έχει τους κινητήρες οπότε όπως σε όλα αυτή η τιμή ισχύει για τον μικρότερο που είναι ο χιλιαρης προφανώς χωρίς μεταλλικό , τέλη πινακίδες που σημαίνει ότι θα πάει κάπου στα 18500€ το αμάξι αν τα βάλεις και αυτά.

Το αυτόματο με τον 1.3 βενζίνη θα είναι κοντά στα 22.000€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...