Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@tsofras έκανες το καινούριο και έτριζαν τα πλαστικά???  Παράξενο. Εχει ο πατέρας μου το ακριβώς προηγυμενο μοντέλο. Τελη του 2017 το πηρε σε πετρελαιο 120ps και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πάρα πολύ καλό οδηγικά και spor αίσθηση. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Masma είπε

@tsofras έκανες το καινούριο και έτριζαν τα πλαστικά???  Παράξενο. Εχει ο πατέρας μου το ακριβώς προηγυμενο μοντέλο. Τελη του 2017 το πηρε σε πετρελαιο 120ps και είναι πολύ ευχαριστημένος. Πάρα πολύ καλό οδηγικά και spor αίσθηση. 

Βασικά ήταν χρέπι με μόλις 9.000 χλμ , έτριζε , μέσα στη μπίχλα εν μέση covid19 και με 3 λαμπάκια για λάδια , αισθητήρες και κάτι άλλο .

Χειρότερο αμάξι για τεστ ντραιβ δεν έχω ξαναπάρει

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο Σεατ και δεν μου άρεσε αυτό που μου είπαν.

Περιμένω επιβεβαίωση , ενώ μέχρι προχθές είχε manual FR plus 37η και 38η εβδομάδα και ζήτησα να κάνουν τράμπα με το DSG που ήταν την 30η (μάλλον δεν το κατάλαβαν ποτέ , τι στο διάολο τόσο πολύπλοκο είναι ?) Μου είπαν τώρα ότι βλέπουν manual σε παραγωγή την 41η εβδομάδα :S

Αυτό σημαίνει 5 Οκτώβρη να μπεί για παραγωγή , αν βάλουμε και κανα μήνα για να έρθει μιλάμε για 5 Νοέμβρη στην καλύτερη των περιπτώσεων , οπότε 4 μήνες μετά

Αναμένω τηλέφωνο .....

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά ήταν χρέπι με μόλις 9.000 χλμ , έτριζε , μέσα στη μπίχλα εν μέση covid19 και με 3 λαμπάκια για λάδια , αισθητήρες και κάτι άλλο .

Χειρότερο αμάξι για τεστ ντραιβ δεν έχω ξαναπάρει

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο Σεατ και δεν μου άρεσε αυτό που μου είπαν.

Περιμένω επιβεβαίωση , ενώ μέχρι προχθές είχε manual FR plus 37η και 38η εβδομάδα και ζήτησα να κάνουν τράμπα με το DSG που ήταν την 30η (μάλλον δεν το κατάλαβαν ποτέ , τι στο διάολο τόσο πολύπλοκο είναι ?) Μου είπαν τώρα ότι βλέπουν manual σε παραγωγή την 41η εβδομάδα :S

Αυτό σημαίνει 5 Οκτώβρη να μπεί για παραγωγή , αν βάλουμε και κανα μήνα για να έρθει μιλάμε για 5 Νοέμβρη στην καλύτερη των περιπτώσεων , οπότε 4 μήνες μετά

Αναμένω τηλέφωνο .....

manual FR plus θες εσύ? Να ρωτήσω και μία αντιπροσωπεία φίλου εδώ στην περιοχή να δω αν μπορεί να "βρει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά ήταν χρέπι με μόλις 9.000 χλμ , έτριζε , μέσα στη μπίχλα εν μέση covid19 και με 3 λαμπάκια για λάδια , αισθητήρες και κάτι άλλο .

Χειρότερο αμάξι για τεστ ντραιβ δεν έχω ξαναπάρει

Λοιπόν πήρα τηλέφωνο Σεατ και δεν μου άρεσε αυτό που μου είπαν.

Περιμένω επιβεβαίωση , ενώ μέχρι προχθές είχε manual FR plus 37η και 38η εβδομάδα και ζήτησα να κάνουν τράμπα με το DSG που ήταν την 30η (μάλλον δεν το κατάλαβαν ποτέ , τι στο διάολο τόσο πολύπλοκο είναι ?) Μου είπαν τώρα ότι βλέπουν manual σε παραγωγή την 41η εβδομάδα :S

Αυτό σημαίνει 5 Οκτώβρη να μπεί για παραγωγή , αν βάλουμε και κανα μήνα για να έρθει μιλάμε για 5 Νοέμβρη στην καλύτερη των περιπτώσεων , οπότε 4 μήνες μετά

Αναμένω τηλέφωνο .....

μη σε παραμυθιάζουν, κατω απο 4 μηνες δεν υφισταται αμαξι παραγγελίας..... όπου και αν πηγα αυτο μου ειπαν...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, plasTOST είπε

manual FR plus θες εσύ? Να ρωτήσω και μία αντιπροσωπεία φίλου εδώ στην περιοχή να δω αν μπορεί να "βρει".

Ναι , εγω μιλάω με αντιπροσωπεία της εισαγωγικής δεν ξέρω αν γνωρίζουν οι υπόλοιπες κάτι ακόμη.

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο , 37η εβδομάδα παραγωγής  , θα το έχω τέλη Σεπτέμβρη

Τελική τιμή 24200

Το έκλεισα να τελειώνω

Οπότε απλά περιμένουμε να έρθει :)

  • Like 21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Ναι , εγω μιλάω με αντιπροσωπεία της εισαγωγικής δεν ξέρω αν γνωρίζουν οι υπόλοιπες κάτι ακόμη.

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο , 37η εβδομάδα παραγωγής  , θα το έχω τέλη Σεπτέμβρη

Τελική τιμή 24200

Το έκλεισα να τελειώνω

Οπότε απλά περιμένουμε να έρθει :)

Άντε με το καλό!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Ναι , εγω μιλάω με αντιπροσωπεία της εισαγωγικής δεν ξέρω αν γνωρίζουν οι υπόλοιπες κάτι ακόμη.

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο , 37η εβδομάδα παραγωγής  , θα το έχω τέλη Σεπτέμβρη

Τελική τιμή 24200

Το έκλεισα να τελειώνω

Οπότε απλά περιμένουμε να έρθει :)

Μεχρι να το πάρεις και να το κρατήσεις 10 χρόνια δεν πιστεύουμε τίποτα.

Τι ακριβώς έχει αυτό που έκλεισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, majnun είπε

Μεχρι να το πάρεις και να το κρατήσεις 10 χρόνια δεν πιστεύουμε τίποτα.

Τι ακριβώς έχει αυτό που έκλεισες;

Fr 1.5 150 manual Plus (Full LED + Ηλιοροφή ) , χρώμα magnetic tech

Εξοπλισμός :

https://www.seat.gr/content/dam/countries/gr/seat-website/car-shopping-tools/brochure-download/brochures-&-specs/brochures-and-specs-07-20/cars-models-info-KL1-NA-july-2020.pdf

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε
4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι , εγω μιλάω με αντιπροσωπεία της εισαγωγικής δεν ξέρω αν γνωρίζουν οι υπόλοιπες κάτι ακόμη.

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο , 37η εβδομάδα παραγωγής  , θα το έχω τέλη Σεπτέμβρη

Τελική τιμή 24200

Το έκλεισα να τελειώνω

Οπότε απλά περιμένουμε να έρθει :)

Άντε με το καλό!!!

καλά μετά από 244 θρεντ εσύ πιστεύεις πως έτσι απλά θα τελειώσει όλο αυτό; άμαθο μου αγόρι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ναι , εγω μιλάω με αντιπροσωπεία της εισαγωγικής δεν ξέρω αν γνωρίζουν οι υπόλοιπες κάτι ακόμη.

Λοιπόν με πήραν τηλέφωνο , 37η εβδομάδα παραγωγής  , θα το έχω τέλη Σεπτέμβρη

Τελική τιμή 24200

Το έκλεισα να τελειώνω

Οπότε απλά περιμένουμε να έρθει :)

Άντε μπραβο! Με το καλό να ερθει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος Σεπτέμβρη είναι πολύ καιρός! Έχεις χρόνο να αλλάξεις γνώμη 2-3 φορές τουλάχιστον και μετά να καταλήξεις πάλι στο Leon. 

Πέραν της πλάκας καλορίζικο και καλοταξιδο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My thoughts so far...

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι: Το Leon που είχες το πούλησες γιατί το DSG έβγαζε βλάβες και κοίταζες να πάρεις manual, τώρα ξανακοιτάς αυτόματο, κι όχι όποιο κι όποιο, αλλά ακριβώς αυτό που σου έβγαζε τις βλάβες στο προηγούμενο αυτοκίνητο????

Άυτές οι "ράγες οροφής" τόσο δύσκολο είναι να τοποθετηθούν μετά την αγορά? στα μάτια μου φαίνονται σαν δύο απλά κομμάτια πλαστικού βιδωμένα στην οροφή, κάτι φτηνό και απλό να γίνει, δηλαδή.

Τι το λέτε του ανθρώπου φυσικό αέριο, αφού κάνει 5.000 km το χρόνο.

Νομίζω ότι οι αληταράδες στη ford από τότε που έδωσαν πολλά χρόνια εγγύηση ακρίβυναν τα αυτοκίνητα κάνα 5χίλιαρο πάνω, και κατάργησαν πολλές αυτόματες εκδόσεις.

Για το moose test ναι ρε παιδιά, αν είναι φορτωμένο ή αν έχει πεθαμένα λάστιχα ή αμορτισέρ θα έχει άλλη συμπεριφορά το αυτοκίνητο. Το ίδιο όμως επηρεάζονται και το 0-100, η απόσταση φρεναρίσματος, ή η κατανάλωση. Δεν το βλέπεις σε απόλυτες τιμές, το βλέπεις σε σύγκριση με κάποιο άλλο αυτοκίνητο. ΚαΙ το πιο σημαντικό, βλέπεις το βίντεο και ακούς τα σχόλια, που σου δίνουν την αίσθηση. Σε γάτα που πετάχτηκε μπροστά μου, άλλες φορές φρέναρα, άλλες έκανα ελιγμό ενστικτωδώς. Αλλά τη γάτα την πατάς και δεν τρέχει τίποτα, αν πεταχτεί μπροστά σου γελάδι; Ή παιδάκι;

Και τέλος, μια συμβουλή από κάτοχο diesel οχήματος: Μη πάρετε αν δεν το χρησιμοποιήτε συχνά, αν ξέρετε ότι θα το αφήσετε πάνω από βδομάδα χωρίς να λειτουργήσει. Το καύσιμο περνάει από κάτι πολύ λεπτά σωληνάκια κι αν στεγνώσουν είναι δύσκολο να ξαναυγρανθούν. Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να "μείνεις" από καύσιμο.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, li@m είπε

καλά μετά από 244 θρεντ εσύ πιστεύεις πως έτσι απλά θα τελειώσει όλο αυτό; άμαθο μου αγόρι..

Άντε ρε , ούτε 250 σελίδες δεν έφτασε και έκλεισα αμάξι

1 λεπτό πριν, kinq1 είπε

My thoughts so far...

Εγώ αυτό που δεν κατάλαβα είναι: Το Leon που είχες το πούλησες γιατί το DSG έβγαζε βλάβες και κοίταζες να πάρεις manual, τώρα ξανακοιτάς αυτόματο, κι όχι όποιο κι όποιο, αλλά ακριβώς αυτό που σου έβγαζε τις βλάβες στο προηγούμενο αυτοκίνητο????

Άυτές οι "ράγες οροφής" τόσο δύσκολο είναι να τοποθετηθούν μετά την αγορά? στα μάτια μου φαίνονται σαν δύο απλά κομμάτια πλαστικού βιδωμένα στην οροφή, κάτι φτηνό και απλό να γίνει, δηλαδή.

Τι το λέτε του ανθρώπου φυσικό αέριο, αφού κάνει 5.000 km το χρόνο.

Νομίζω ότι οι αληταράδες στη ford από τότε που έδωσαν πολλά χρόνια εγγύηση ακρίβυναν τα αυτοκίνητα κάνα 5χίλιαρο πάνω, και κατάργησαν πολλές αυτόματες εκδόσεις.

Για το moose test ναι ρε παιδιά, αν είναι φορτωμένο ή αν έχει πεθαμένα λάστιχα ή αμορτισέρ θα έχει άλλη συμπεριφορά το αυτοκίνητο. Το ίδιο όμως επηρεάζονται και το 0-100, η απόσταση φρεναρίσματος, ή η κατανάλωση. Δεν το βλέπεις σε απόλυτες τιμές, το βλέπεις σε σύγκριση με κάποιο άλλο αυτοκίνητο. ΚαΙ το πιο σημαντικό, βλέπεις το βίντεο και ακούς τα σχόλια, που σου δίνουν την αίσθηση. Σε γάτα που πετάχτηκε μπροστά μου, άλλες φορές φρέναρα, άλλες έκανα ελιγμό ενστικτωδώς. Αλλά τη γάτα την πατάς και δεν τρέχει τίποτα, αν πεταχτεί μπροστά σου γελάδι; Ή παιδάκι;

Και τέλος, μια συμβουλή από κάτοχο diesel οχήματος: Μη πάρετε αν δεν το χρησιμοποιήτε συχνά, αν ξέρετε ότι θα το αφήσετε πάνω από βδομάδα χωρίς να λειτουργήσει. Το καύσιμο περνάει από κάτι πολύ λεπτά σωληνάκια κι αν στεγνώσουν είναι δύσκολο να ξαναυγρανθούν. Για τον ίδιο λόγο δεν πρέπει να "μείνεις" από καύσιμο.

Ε το σκέφτηκα καλά καλά , και είπα να καταλήξω στο μηχανικό να τελειώνω . Και περισσότερο για να μην βγάλει κάτι , πάω να το πουλήσω και ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία :D

Ράγες οροφής μετά δεν βάζεις , πρέπει να ξηλώσεις ουρανό και να τον τρυπήσεις.

Απλά εγώ είχα βάλει κάποιες με μπράτσα και μου έκαναν λακούβες . Θα πάρω αν είναι απο την Seat για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο μόνο τις μπάρες και να τελειώνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλη τιμή. Ίσως με την αλλαγή στη φορολογία να έπεφτε παρακάτω.

Με το καλό να παραλάβεις. Περιμένουμε ΟΛΟΙ βόλτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ημερομηνία Έκδοσης Εντύπου 09/07/2015 ;;;;;  🤣🤣

Με το καλό "ξαδερφάκι" 

Επεξ/σία από terry308
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...