Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχει παρει κανεις φυσικο αέριο ? να μας πει εντυπωσεις ?

επισης πετρελαιο περνουμε μονο εαν κανουμε 20.000 τον χρονο η οχι ? γενικα επειδη δεν βλεπω να κανω πολλα χιλιομετρα για αυτο ρωταω .. τι λετε ? τι πιθανα προβλημματα μπορει να εχει εαν δεν κανεις συχνη χρηση με το πετρελαιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν παίδες γύρισα

Εντυπωσιάστηκα με το scala είναι η αλήθεια ειδικά μέσα μοιάζει πάρα πολύ με το Leon, χώροι τεράστιοι , θέση οδήγησης σαν τo Leon , πίσω τα παιδιά κολυμπαγαν , πορτ μπαγκαζ τεράστιο.

Εξωτερικά δεν μου έφυγαν τα σάλια αλλά αρκετά καλό, πίσω λίγο είναι ιδιαίτερο αλλά δενεμε χάλασε καθόλου.

Ετοιμοπαραδοτο σε 1.5 dsg έκδοση Style σε άσπρο ή μαύρο στα 21.000€ απίστευτη τιμή για αυτόματο και με 215€ επέκταση εργοστασιακής εγγύησης για άλλα 2 χρόνια.

Δώρο συναγερμό, αισθητήρες και κάτι άλλο που θα βρούμε αν κλείσω.

Τούμπανο

Μετά πήγα Kamiq,

Μικρότερο σε χώρους και φαίνεται ειδικά στην θέση οδήγησης , ωραίο και αυτό αλλά σαν σύνολο αν εξαιρέσεις τις ράγες οροφής προτιμώ Scala.

Ετοιμοπαραδοτο 1.5 150 DSG υπάρχει και έχει και 2 σε αυτό το τούμπανο χρώμα το lava blue στις 22.000€ έκδοση όμως ambition με 16αρες.

Τέλος μπήκαμε και Skoda Karoq , ενθουσιάστηκε η οικογένεια , και εγώ αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος για την θέση οδήγησης. Δεν είναι καρέκλα όπως το 2008 ή το 500X ( θα γράψω μετά για αυτό) αλλά δεν την νιώθω οικεία όπως στο Scala που είναι ολόιδια με του Leon.

22.200 1.5 150 μηχανικού έκδοση limited με κλιματισμό και αισθητήρες βροχής νομίζω σε σχέση με ambition

Πάω να στεγνώσω τα μαλλιά της κόρης και επανέρχομαι με 500x και τις σκέψεις.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, GeorgeHellas είπε

Τα scoda ειναι με λεντ σε αυτο το πακέτο εξοπλισμού;

LED  προβολείς ?

Νομίζω κανένα δεν έχει , σίγουρα δεν έχει το Karoq τα άλλα θα τα ψάξω μετά.

Λοιπόν 500X , μου θύμισε αρκετά το 2008 ως θέση οδήγησης, βασικά βλέπω ότι δεν μου κάνουν τα μικρά SUV νιώθω ότι ζοριζομαι παντού.

Σιγά τις εκπτώσεις και τα άτοκα , καραγκιοζιδες για να πηγαίνεις 22800€ το αυτόματο και ούτε τεμπέλη δεν είχε , 22900€ πρίν από κάνα μήνα τρελή προσφορά άσε που δεν με συγκίνησε τελικώς οπότε άκυρο

Edit βλέπω το Scala έχει LED προβολείς

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

LED  προβολείς ?

Νομίζω κανένα δεν έχει , σίγουρα δεν έχει το Karoq τα άλλα θα τα ψάξω μετά.

Λοιπόν 500X , μου θύμισε αρκετά το 2008 ως θέση οδήγησης, βασικά βλέπω ότι δεν μου κάνουν τα μικρά SUV νιώθω ότι ζοριζομαι παντού.

Σιγά τις εκπτώσεις και τα άτοκα , καραγκιοζιδες για να πηγαίνεις 22800€ το αυτόματο και ούτε τεμπέλη δεν είχε , 22900€ πρίν από κάνα μήνα τρελή προσφορά άσε που δεν με συγκίνησε τελικώς οπότε άκυρο

Πάντως σε ταξίδι με συνάδελφό ο οποίος έχει το scala 1.5 dsg έχω να πω ότι έμεινα ενθουσιασμένος.  Φοβερή ποιότητα κύλισης, αθόρυβο,προσπεράσεις κάνεις πλάκα ,γενικά δίνει την αίσθηση πολύ πιο ακριβού αυτοκινήτου. 

Και μάλλον αυτό έχουν πετύχει στη skoda πλέον 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, tsofras είπε

Λοιπόν παίδες γύρισα

Εντυπωσιάστηκα με το scala είναι η αλήθεια ειδικά μέσα μοιάζει πάρα πολύ με το Leon, χώροι τεράστιοι , θέση οδήγησης σαν τo Leon , πίσω τα παιδιά κολυμπαγαν , πορτ μπαγκαζ τεράστιο.

Εξωτερικά δεν μου έφυγαν τα σάλια αλλά αρκετά καλό, πίσω λίγο είναι ιδιαίτερο αλλά δενεμε χάλασε καθόλου.

Ετοιμοπαραδοτο σε 1.5 dsg έκδοση Style σε άσπρο ή μαύρο στα 21.000€ απίστευτη τιμή για αυτόματο και με 215€ επέκταση εργοστασιακής εγγύησης για άλλα 2 χρόνια.

Δώρο συναγερμό, αισθητήρες και κάτι άλλο που θα βρούμε αν κλείσω.

Τούμπανο

Μετά πήγα Kamiq,

Μικρότερο σε χώρους και φαίνεται ειδικά στην θέση οδήγησης , ωραίο και αυτό αλλά σαν σύνολο αν εξαιρέσεις τις ράγες οροφής προτιμώ Scala.

Ετοιμοπαραδοτο 1.5 150 DSG υπάρχει και έχει και 2 σε αυτό το τούμπανο χρώμα το lava blue στις 22.000€ έκδοση όμως ambition με 16αρες.

Τέλος μπήκαμε και Skoda Karoq , ενθουσιάστηκε η οικογένεια , και εγώ αλλά ακόμη δεν είμαι σίγουρος για την θέση οδήγησης. Δεν είναι καρέκλα όπως το 2008 ή το 500X ( θα γράψω μετά για αυτό) αλλά δεν την νιώθω οικεία όπως στο Scala που είναι ολόιδια με του Leon.

22.200 1.5 150 μηχανικού έκδοση limited με κλιματισμό και αισθητήρες βροχής νομίζω σε σχέση με ambition

Πάω να στεγνώσω τα μαλλιά της κόρης και επανέρχομαι με 500x και τις σκέψεις.

Με την επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια (συνολικά) νομίζω αξίζει. Πολύ πλούσιος εξοπλισμός, αυτόματο και 21κ. Είναι vfm. Απλά πριν λήξει η εγγύηση το πουλάς και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Επεξ/σία από pareisaktos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες

Το Kamiq και το Karoq τα ξεχνάμε , η θέση οδήγησης δεν μου κάνει και δεν πάω να κάνω πάλι δοκιμή να ξενερώσω.

Το Scala τώρα όπως ξαναειπα με το που μπήκα είπα εδώ είμαστε όπως στο Leon.

Οπότε έχουμε και λέμε

Αν το πάμε με την λογική τώρα ανάμεσα σε Scala και Leon

Scala 1.5 DSG 21.000€

Leon 1.5 DSG 26700€

5700€ διαφορά

Εξωτερικά ομορφότερο το Leon

Εξοπλισμός Leon επιπλέον από Scala : Ψηφιακό καντράν , αναδιπλούμενοι καθρέφτες , εσωτερικός φωτισμός

Scalae ίδιος κινητήρας, κιβώτιο , ανάρτηση , εσωτερικό σε εμφάνιση και ποιότητα, φυσικοί διακόπτες κλιματισμού , μεγαλύτερο Πορτ μπαγκαζ, αισθητήρες φωτός και βροχής

Ειλικρινά αξίζουν +5700 για ομορφιά, καθρέφτες και ψηφιακό καντράν που νομίζω με κάτω από 800€ τον βάζω και στο Scala μετά?

Νομίζω όχι

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

Έχει acc το skala στα 21k? 

Μάλλον όχι ε?

Όχι εντάξει είπαμε 😆

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5.700 μμμ μεγάλη διαφορα, αλλά το λένε σκάλα ρε φίλε, που να πας με τέτοιο όνομα. Χοιροτερο και από Mitsubishi πρόσεχε μη σου σβησει σχεδόν ίδιο με kia kia μλκια χαχαχα

brainstorming never ending GIF by Blobby Barack

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Κάτσε ρε ούτε ψηφιακό καντράν δεν έχει η style έκδοση?

Όχι μπαίνει έξτρα με παραγγελία αλλά ειλικρινά στην τιμή που είναι δεν με πειράζει, αν θέλω την βάζω μετά και πάλι κερδισμένος θα είμαι.

Η γυναίκα ενθουσιάστηκε και επειδή είχαμε δει μαζί το Leon είδε την ομοιότητα και εκείνη.

Το είδα και σε μαύρο και είναι αρκετά καλύτερο , η ζάντα οκ δεν με τρελαίνει κιόλας αλλά 17αρα

Είναι μεγάλη η διαφορά για να μην το σκεφτώ .

3 λεπτά πριν, barimagas είπε

5.700 μμμ μεγάλη διαφορα, αλλά το λένε σκάλα ρε φίλε, που να πας με τέτοιο όνομα. Χοιροτερο και από Mitsubishi πρόσεχε μη σου σβησει σχεδόν ίδιο με kia kia μλκια χαχαχα

brainstorming never ending GIF by Blobby Barack

Αυτά μας έχουν φάει και πληρώνουμε χωρίς ουσία.

Να έδινα 5000€ για να κερδίσω σε ποιότητα , χώρους , τεχνολογία ευχαρίστως , για το όνομα και την φινέτσα δεν τα δίνω.

Αααααα και μην ξεχνάμε και την ασφάλεια που προσφέρει

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε για μισό 10χιλιαρο διαφορά τώρα έτσι ; Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν με αυτά τα λεφτά κλείνεις άλλες τρύπες πας διακοπές παίρνεις το λάπτοπ που έλεγες και 1002

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, NobodyRankXV είπε

Μιλάμε για μισό 10χιλιαρο διαφορά τώρα έτσι ; Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν με αυτά τα λεφτά κλείνεις άλλες τρύπες πας διακοπές παίρνεις το λάπτοπ που έλεγες και 1002

Σωστά!

Λοιπόν το καλό είναι ότι τελειώνει ο Γολγοθάς.

Μετά από τις άπειρες σελίδες, συζητήσεις και επισκέψεις σε αντιπροσωπείες , SUV δεν ξανακοιταω δεν με βολεύει η θέση με την καμία.

Μπήκα σήμερα σε τόσα και όταν πήγα να μπω στο Scala έπεσα μέσα όπως σήκωσα το πόδι 🤣

Οπότε έχουμε 2 υποψηφίους

Skoda Scala και Seate Leon

Θα πάρω αύριο να ρωτήσω πόσο βγαίνει η δόση στο μηχανικό με το πακέτο plus γιατί δεν ρώτησα ποτέ και θα δω τελικές τιμές με τόκους.

Θα σας ενημερώσω αύριο να δούμε τι θα γίνει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όχι μπαίνει έξτρα με παραγγελία αλλά ειλικρινά στην τιμή που είναι δεν με πειράζει, αν θέλω την βάζω μετά και πάλι κερδισμένος θα είμαι.

Η γυναίκα ενθουσιάστηκε και επειδή είχαμε δει μαζί το Leon είδε την ομοιότητα και εκείνη.

Το είδα και σε μαύρο και είναι αρκετά καλύτερο , η ζάντα οκ δεν με τρελαίνει κιόλας αλλά 17αρα

Είναι μεγάλη η διαφορά για να μην το σκεφτώ .

Αυτά μας έχουν φάει και πληρώνουμε χωρίς ουσία.

Να έδινα 5000€ για να κερδίσω σε ποιότητα , χώρους , τεχνολογία ευχαρίστως , για το όνομα και την φινέτσα δεν τα δίνω.

Αααααα και μην ξεχνάμε και την ασφάλεια που προσφέρει

Μα καλά το σκάλα θα  πάρεις. Το σκάλα ;

Μετα από λεον θα πας στο σκάλα ; 
Προσπαθω να σε φέρω στον ίσιο δρόμο πάλι. Παρε φοκους , λεον μανουαλ μην πάρεις τίποτα στην τελική παρά να δώσεις 22κ για το σκάλα.

Υγ έχει γίνει πολυ Χιτ τωρα τελευταία όλοι οι ταρίφες να το αγοράζουν.

Μα καλά τι σουλούπι είναι αυτό που σου αρέσει.

4598453A-8F57-4B33-BEB4-2DD25690F19C.jpeg

Επεξ/σία από mp123
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, tsofras είπε

Σωστά!

Λοιπόν το καλό είναι ότι τελειώνει ο Γολγοθάς.

Μετά από τις άπειρες σελίδες, συζητήσεις και επισκέψεις σε αντιπροσωπείες , SUV δεν ξανακοιταω δεν με βολεύει η θέση με την καμία.

Μπήκα σήμερα σε τόσα και όταν πήγα να μπω στο Scala έπεσα μέσα όπως σήκωσα το πόδι 🤣

Οπότε έχουμε 2 υποψηφίους

Skoda Scala και Seate Leon

Θα πάρω αύριο να ρωτήσω πόσο βγαίνει η δόση στο μηχανικό με το πακέτο plus γιατί δεν ρώτησα ποτέ και θα δω τελικές τιμές με τόκους.

Θα σας ενημερώσω αύριο να δούμε τι θα γίνει

Θεωρω πως ειναι η καλυτερη επιλογη να μην πας σε suv εφοσον πραγαμτικα φαινεται να προτειμας τα hatchback. Οποτε δες μονο hatchback. 

Στα δικα μου γούστα το scala δεν ειναι ομορφο. Στο μεταξυ στα 27000 δεν βγαινει και το Golf το καινούριο dsg?

μεταξυ των δυο σιγουρα θα πω Leon εγω αλλα θα κοιτούσα αν επαιρνα hatchback σογουρα το Focus σε st line γραμμη. 
νομιζω στα 20000-24000 εχεις πολλες επιλογες hatcbag.

καλα αν ειναι να δωσεις 27000 κοντα μονο Golf και A- class θα κοιτούσα 

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...