Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, mp123 είπε

Σοβαρά απορώ πως σου πέρασε από το μυαλό να πάρεις το σκάλα. Όχι μόνο σου πέρασε αλλά το πίστεψες κιόλας. Πάλι καλά που επανηλθες και δεν έκανες το λάθος να πας να το πάρεις. Παρε λεον μανουαλ κοιτά μην περάσεις τα 22κ που έχεις όριο και τέλος. Αφού αυτό θέλεις από την αρχή.Στην τελική παρε το παλιό με τα 20κ περίπου που είχες πει που ήταν με οροφή και αυτόματο.
Μα καλά ρε μαν το σκάλα. Το σκάλα.

Δεν υπάρχει το παλιό, θα ξεφύγω αλλά το μαζεύει το επιτόκιο.

Συνεχίζω ομβςυνα πιστεύω ότι το scala είναι πολύ καλή επιλογή για hatchback , αν δεν ήταν το Leon στη μέση, σε σχέση με ότι άλλο είδα θα ήταν η επιλογή μου.

Και για όποιον το σκέφτηκε και τον αποθαρρυναμε τον παροτρύνω να πάει να το δει.

Ολοκληρωμένη λύση με απίστευτους χώρους , εξοπλισμό, ορατότητα, θέση οδήγησης και ας μην γυρνάνε κεφάλια να το κοιτάνε.

Μπράβο στης Skoda από εμένα , έχει κρατήσει τα αμάξια απλά χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα και έχει ωραία σύνολα σε αυτά που προσφέρει σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Και ξαναλέω Scala τούμπανο σε ασφάλεια, μπήκα και είδα το Civic που δεν σπάει δεν χαλάει με 75% στους πίσω και ειδικά στο κεφάλι!

Συγνώμη @sargus

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 minutes ago, tsofras said:

Μπράβο στης Skoda από εμένα , έχει κρατήσει τα αμάξια απλά χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα και έχει ωραία σύνολα σε αυτά που προσφέρει σε σχέση με τον ανταγωνισμό

αν εννοείς το bold για τα φυσικά χειριστήρια του κλιματισμού στο Scala,
δεν ήταν επιλογή της Skoda τόσο όσο ο περιορισμός της μικρής πλατφόρμας

η MQB A0 πλατφόρμα έχει φυσικά χειριστήρια από το Polo, το A1 και το Ibiza
μέχρι το Scala, το Arona, το T-Cross και το Kamiq

στο Octavia απεναντίας - που δεν είναι MQB A0 - τα χειριστήρια του κλιματισμού είναι αφής μέσα στο infotainment

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, s2000rr είπε

Μην κράτα επιφυλάξεις  πλέον  και ο Σπανός  βγάζει  γενια .Το Πριν  και  το μετά .

Screenshot_20200716-012238_Samsung Internet.jpg

Screenshot_20200716-012231_Samsung Internet.jpg

Οι συγκεκριμένοι είναι τοπ. Κάνουν προγραμματισμούς και δεν κάνουν τσαπατσοδουλεια. Αφού τους είχαν κάνει ερώτησει για κόστος για full led adaptive αυθεντικά στο Karoq ξήλωμα τα παλιά φανάρια και προγραμματισμοί για να δουλέψουν τα adaptive και μου είπαν κανα 2χιλιαρο φώτα και εργατικά. Δεν δίνω τόσα λεφτά προσωπικά για φώτα αλλά θα ήταν σαν να το παρέλαβα από το εργοστάσιο έτσι όποτε είναι και λογικό το κόστος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras 
Καλημερα. Δεν εχω διαβασει οοοολα τα μηνυματα ωστε να δω αν κατεληξες καπου..

Πως και δε σκεφτεσαι hyundai i30 fastback ?
η το tucson ?
Για καποιο λογο μου αρεσουν απιστευτα πολυ αυτα τα δυο αμαξια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@tsofras να σε ρωτησω καθως ενω εχω διαβασει ολο το θεμα δεν θυμαμαι την λεπτομέρεια. Το Focus γιατι  εχει απορριφθεί ;
 

καλημερα κιολας 😁

Επεξ/σία από Masma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, majnun είπε

Το έχει φίλος με χειροκίνητο. Το έχει μετανιώσει. Καλοί χώροι επιβατών, αλλά ο χώρος αποσκευών μικρός για 2 παιδιά μικρά και θέλει απαραίτητα μπαγκαζιέρα για ταξίδια κλπ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, sotiriadisc είπε

εχει παρει κανεις φυσικο αέριο ? να μας πει εντυπωσεις ?

επισης πετρελαιο περνουμε μονο εαν κανουμε 20.000 τον χρονο η οχι ? γενικα επειδη δεν βλεπω να κανω πολλα χιλιομετρα για αυτο ρωταω .. τι λετε ? τι πιθανα προβλημματα μπορει να εχει εαν δεν κανεις συχνη χρηση με το πετρελαιο?

Αν πάρεις με φυσικό αέριο θα κάνεις παραπάνω χλμ/έτος γιατί δε θα υπολογίζεις τα έξοδα γιά ενα αυθημερόν ή διήμερο "καφεδάκι" κάπου κοντά, δε ξέρω για ποιο αμάξι ενδιαφέρεσαι αλλά όσοι πήραν(με) δε το μετανιώνουν(ουμε), εάν είσαι σε περιοχή με πρατήρια σκέψου το καλύτερα 

Αθήνα Χαλκίδα Αθήνα 3.4€

Αθήνα - Ναύπλιο - Αθήνα 10.5€ με 13€διόδια 

Από την ομάδα cng group Greece (Facebook):

Δηλώνω το λιγότερο εντυπωσιασμένος από την χρήση αυτοκινήτου με φυσικό αέριο.

Χρησιμοποίησα Skoda Octavia 1.4 110hp

Έκανα 1506 km σε εθνική οδό (λίγα km σε πόλη)

-με 5 άτομα,

-στο 75% της διαδρομή φορτωμένο τόσο ώστε οι πίσω ρόδες είχαν μπει στους θόλους,

-υψηλές μέσες ωριαίες ταχύτητες

-χρήση cruise control

-συνέχεια air condition

και το συνολικό κόστος καυσίμου ήταν 56 €.

δηλ. 3,7 € ανά 100 km.

Το μόνο μου παράπονο είναι από τον κουμπάρο και φίλο μου xxxxxxxxx που δεν με είχε πείσει (πρήξει) νωρίτερα να αγοράσω αυτοκίνητο με cng.

(Οι νέοι κινητήρες 1.5 είναι ακόμα πιο οικονομικοί) 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Scala απευθυνεται κυριως σε αυτους που δεν τους ενδιαφερει η εμφανιση του αυτοκινητου, ανταλλαζουν την μετριοτητα του με ολα τα υπολοιπα φοβερα χαρακτηριστηκα (χωροι,εξοπλισμος) και θελουν απλα ενα μεταφορικο μεσο απο το σημειο Α στο σημειο Β με ασφαλεια.

Εχω ενα φιλο που αγοραζει συνεχεια τα ιδια παπουτσια. Σου λεει αυτα μου αρεσουν, μου κανουν γιατι να μπλεκω σε ψαξιματα και ερευνες κτλ κτλ. Τιμιο, μεχρι εκει

To Leon απευθυνεται σε ανθρωπους που θελουν κατι παραπανω απο το αυτοκινητο τους, μια μεγαλυτερη ευχαριστηση.

Το ενα ειναι το τιμιο γαιδουρακι και το αλλο αλογο

Για δες αμα βγαλεις το αυτοκολλητο στο μοτερ, μηπως παρει καναδυο χιλιαρικα πανω😀

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tsofras είπε

μπήκα και είδα το Civic που δεν σπάει δεν χαλάει με 75% στους πίσω και ειδικά στο κεφάλι!

Συγνώμη @sargus

Σιγά που ζητάς και συγνώμη ρε...

Μέχρι να μεγαλώσουν λίγο τα παιδιά (στο τεστ αυτό είναι 10χρονα), θα έχω πάρει άλλο ασφαλέστερο στη γυναίκα να τα μεταφέρει και θα κάνω εγώ την κ@υλα μου μόνος μου...😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, GoMaR είπε

@tsofras 
Καλημερα. Δεν εχω διαβασει οοοολα τα μηνυματα ωστε να δω αν κατεληξες καπου..

Πως και δε σκεφτεσαι hyundai i30 fastback ?
η το tucson ?
Για καποιο λογο μου αρεσουν απιστευτα πολυ αυτα τα δυο αμαξια.

Καλημέρα λόγω ποιότητας πλαστικών και τα 2, και το Tucson .ε χάλασε ο κινητήρας βενζίνης σε ρύπους και ροπή

 

2 ώρες πριν, Masma είπε

@tsofras να σε ρωτησω καθως ενω εχω διαβασει ολο το θεμα δεν θυμαμαι την λεπτομέρεια. Το Focus γιατι  εχει απορριφθεί ;
 

καλημερα κιολας 😁

Πολύ όμορφο εξωτερικά, πολύ μουντό εσωτερικά , χιλιαρης κινητήρας, έκανα τεστ ντραιβ με 9.000χλμ και ετριζε το τιμόνι και η κεντρική κονσόλα όταν ακουμπάει το πόδι.

 

1 ώρα πριν, tutuyo είπε

Το Scala απευθυνεται κυριως σε αυτους που δεν τους ενδιαφερει η εμφανιση του αυτοκινητου, ανταλλαζουν την μετριοτητα του με ολα τα υπολοιπα φοβερα χαρακτηριστηκα (χωροι,εξοπλισμος) και θελουν απλα ενα μεταφορικο μεσο απο το σημειο Α στο σημειο Β με ασφαλεια.

Εχω ενα φιλο που αγοραζει συνεχεια τα ιδια παπουτσια. Σου λεει αυτα μου αρεσουν, μου κανουν γιατι να μπλεκω σε ψαξιματα και ερευνες κτλ κτλ. Τιμιο, μεχρι εκει

To Leon απευθυνεται σε ανθρωπους που θελουν κατι παραπανω απο το αυτοκινητο τους, μια μεγαλυτερη ευχαριστηση.

Το ενα ειναι το τιμιο γαιδουρακι και το αλλο αλογο

Για δες αμα βγαλεις το αυτοκολλητο στο μοτερ, μηπως παρει καναδυο χιλιαρικα πανω😀

Δεν έχω δεί το βίντεο ακόμη αλλά να φανταστώ έχει σήμα Audi? , Γιατί και στο προηγούμενο είχε χωρίς αυτοκόλλητο κάτω από το καπάκι

Edit: το είδα αυτό έχει VW , εγώ που είχα τον 1.8 είχε σήμα Audi , πολύ ωραίος πάντως αυτός ο κινητήρας

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν έχω δεί το βίντεο ακόμη αλλά να φανταστώ έχει σήμα Audi? , Γιατί και στο προηγούμενο είχε χωρίς αυτοκόλλητο κάτω από το καπάκι

κανω spoiler και λεω σημα VW :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μιας και τα παιδιά ανέφεραν τη delectronics, ρε συ γιατι δεν παίρνεις κάποιο από τα παλιά Leon 16.000 του κοτσάρεις και το LED (έστω διχίλιαρο κόστος) και είσαι στα 18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, majnun είπε

μιας και τα παιδιά ανέφεραν τη delectronics, ρε συ γιατι δεν παίρνεις κάποιο από τα παλιά Leon 16.000 του κοτσάρεις και το LED (έστω διχίλιαρο κόστος) και είσαι στα 18

Δεν έχουν ούτε ηλιοροφή ούτε είναι FR , τα απλά αν και πολύ καλή τιμή μου είναι σχεδιαστικά αδιάφορα για να πάω σε μοντέλο 8ετιας , μόνο για το FR plus θα το έκανα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, tsofras said:

Δεν έχω δεί το βίντεο ακόμη αλλά να φανταστώ έχει σήμα Audi? , Γιατί και στο προηγούμενο είχε χωρίς αυτοκόλλητο κάτω από το καπάκι

δεκαετίες όλο το γκρουπ αυτό κάνει
πουλάει το ίδιο προϊόν μέχρι τελευταίου παξιμαδιού και αλλάζει μόνο το περίβλημα, τώρα το ανακάλυψαν αυτοί; 
x5_836347751dsu.jpg
audi__a3_1_6_8_automatic_air_conditionin

η Audi έχει κάνει τη μαγκιά εδώ κ χρόνια να βάζει άλλα διακοσμητικά στα μοτέρ
για να αποφεύγει πλέον τέτοια φαινόμενα στο ίντερνετ LOL

και στα ολοκαίνουρια vag, τα διακοσμητικά καπάκια δεν έχουν πλέον κανένα σήμα
μάλλον για οικονομία παρά για άλλο λόγο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...