Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

οχι μονο αγορασαμε, εγω τελος του μηνα θα το παω για 1ο σερβις προληπτικό (~ 100 ώρες λειτουργίας - ~ 5000 χλμ)

😆

Σωστότατος, είσαι σπάνιο φρούτο.

Λογικά λάδια - φίλτρο - "συσφίξεις".

Μαστρομήτσος ή μαστροφιλοσίδης?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, turbat0s είπε

Σωστότατος, είσαι σπάνιο φρούτο.

Λογικά λάδια - φίλτρο - "συσφίξεις".

Μαστρομήτσος ή μαστροφιλοσίδης?

Ναι λαδια-φιλτρο-ελεγχο/συσφίξεις... Και αντιπροσωπεία κανονικότατα (τουλαχιστον για τα 4 χρονια της εγγυησης)...

ετσι κραταω τα αμαξια καθως πρεπει... (χωρις αυτο να σημαινει οτι δε βγαζουν βλαβες, τουλαχιστον ποτε δεν μου εκαψε λαδι ή να χτυπησει μοτερ κανενα απολύτως αμαξι-και παντα παίρνω γερμανικα)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, li@m είπε

Τσοφρα φτάσαμε στις 500 πούλα το παλιό Ίμπιζα :)

Ακόμη και οι σελίδες είναι περισσότερες απο τα χιλιόμετρα που έχω κάνει :D

Α έβαλα 2η φορά βενζίνη

Κοίτα να δείς , πήρα απόφαση ότι δεν με καλύπτει κάτι απο τα νέα μοντέλα , κάτι είναι και αυτό.

Οπότε είμαι σε φάση που απλά κοιτάω μήπως πετύχω κανα leon cupra που να αξίζει , απλά σε σκέψεις είμαι

ή απλά μένω με το ibizaki και τελειώνω για κάποια χρόνια για τα κλάιν χιλιόμετρα που κάνω :)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ημουν εδω απο Day 1. 
Βοηθησε οσο τιποτα αυτο το θρεντ να περασει αναιμακτα η καραντινα! 

ευχαριστουμε Τσο! ❤️ 

Επεξ/σία από JailbrokenDiesel
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsofras είπε

Ακόμη και οι σελίδες είναι περισσότερες απο τα χιλιόμετρα που έχω κάνει :D

Α έβαλα 2η φορά βενζίνη

Κοίτα να δείς , πήρα απόφαση ότι δεν με καλύπτει κάτι απο τα νέα μοντέλα , κάτι είναι και αυτό.

Οπότε είμαι σε φάση που απλά κοιτάω μήπως πετύχω κανα leon cupra που να αξίζει , απλά σε σκέψεις είμαι

ή απλά μένω με το ibizaki και τελειώνω για κάποια χρόνια για τα κλάιν χιλιόμετρα που κάνω :)

Καθόλου άσχημο το Leon to Cupra Sportstourer, και ειναι και 1400αρι και σε καλο μεγεθος για οικογενιακο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να φτάσουμε 700 σελίδες θα έχει έρθει Ελλάδα, θα έχεις βαρεθεί το Ibiza και θα ανοίξει το τρίτο κεφάλαιο της ιστορίας :D

 

https://www.cupraofficial.com/cars/cupra-range/leon.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Καθόλου άσχημο το Leon to Cupra Sportstourer, και ειναι και 1400αρι και σε καλο μεγεθος για οικογενιακο.  

Μπα δεν θέλω ST το απλό θέλω το δίλιτρο

 

9 λεπτά πριν, Burgos είπε

Μέχρι να φτάσουμε 700 σελίδες θα έχει έρθει Ελλάδα, θα έχεις βαρεθεί το Ibiza και θα ανοίξει το τρίτο κεφάλαιο της ιστορίας :D

https://www.cupraofficial.com/cars/cupra-range/leon.html

Αυτό θα είναι πανάκριβο ρε , παίζει κοντά στα 40K

Δεν είπα ότι το παίρνω αύριο :D απλά είπα ότι αν είναι να κάνω κίνηση μου φαίνεται ότι θα προτιμούσα να πάω σε ένα cupra να έχω την δύναμη και ας είναι προηγούμενης γενιάς

Απο την άλλη το έχω ξαναπεί με 500χλμ το δίμηνο κρίμα και το αμάξι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsofras είπε

Μπα δεν θέλω ST το απλό θέλω το δίλιτρο

Αυτό θα είναι πανάκριβο ρε , παίζει κοντά στα 40K

Δεν είπα ότι το παίρνω αύριο :D απλά είπα ότι αν είναι να κάνω κίνηση μου φαίνεται ότι θα προτιμούσα να πάω σε ένα cupra να έχω την δύναμη και ας είναι προηγούμενης γενιάς

Απο την άλλη το έχω ξαναπεί με 500χλμ το δίμηνο κρίμα και το αμάξι

Για το απλό δεν μπορώ να δικαιολογήσω τα λεφτά, είναι ένα μικρομεσαιο αμάξι. Για το ST που ειναι οικογενειακο το βλεπω διαφορετικα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν ευχαριστώ ους για την βοήθεια. Από κει και περα να εξηγήσω και το σκεπτικό μου γιατί δεν έχω πει τίποτα. Το budget ήταν στα 14000, οπότε το χω ξεπεράσει με τα 15500 αρκετά..δεύτερον,  i20 με 1.0 μηχανή δεύτερη έκδοση (όχι βασική), βγαίνει στα 16700.  Το yaris ήθελα λόγω ποιότητας ίσως, αλλά βασική έκδοση με τον 1.5 βγαίνει στα 16500 περίπου και είναι πολύ στενότερο σαν χώρος για τους πίσω.. Το stonic, δεν μου άρεσε σαν αμάξι γενικότερα. Και το fiesta, δεύτερη έκδοση πάλι με 1.0 και 125 άλογα βγαίνει στα 17500😭. Είδα και micra, Clio, Rio gt σε παρόμοιες τιμές, γύρω στα 16000. Αλλά με 1.0 και 100 άλογα. Και δεν ξέρω θεωρησα καλύτερο το 1.2 με 100 άλογα. Και τέλος, το corsa με την ίδια μηχανή, ίδιοι χώροι, βγαίνει σε καλή τιμή, αλλά εσωτερικά το peugeot φάνηκε αρκετά πιο ποιοτικό.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Καταρχήν ευχαριστώ ους για την βοήθεια. Από κει και περα να εξηγήσω και το σκεπτικό μου γιατί δεν έχω πει τίποτα. Το budget ήταν στα 14000, οπότε το χω ξεπεράσει με τα 15500 αρκετά..δεύτερον,  i20 με 1.0 μηχανή δεύτερη έκδοση (όχι βασική), βγαίνει στα 16700.  Το yaris ήθελα λόγω ποιότητας ίσως, αλλά βασική έκδοση με τον 1.5 βγαίνει στα 16500 περίπου και είναι πολύ στενότερο σαν χώρος για τους πίσω.. Το stonic, δεν μου άρεσε σαν αμάξι γενικότερα. Και το fiesta, δεύτερη έκδοση πάλι με 1.0 και 125 άλογα βγαίνει στα 17500😭. Είδα και micra, Clio, Rio gt σε παρόμοιες τιμές, γύρω στα 16000. Αλλά με 1.0 και 100 άλογα. Και δεν ξέρω θεωρησα καλύτερο το 1.2 με 100 άλογα. Και τέλος, το corsa με την ίδια μηχανή, ίδιοι χώροι, βγαίνει σε καλή τιμή, αλλά εσωτερικά το peugeot φάνηκε αρκετά πιο ποιοτικό.. 

σε suzuki swift ή το Ignis? εχουν καλες τιμες και χαμηλους ρυπους δηλαδη χαμηλα τελη 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, h3342 είπε

σε suzuki swift ή το Ignis? εχουν καλες τιμες και χαμηλους ρυπους δηλαδη χαμηλα τελη 

Swift αγαπημένο το πρώτο που είδα και φτηνό με καλή έκδοση και υβριδικό, αλλά... Πολύ μικρό.. Είδα και Fiat tipo, μεγάλο οικογενειακό. Αλλά με 1.4 και 95 άλογα.. 125 ροπή.. Νομίζω αδύναμο για το μέγεθος του.. Και δεν ξέρω ποιοτικά τι παίζει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Swift αγαπημένο το πρώτο που είδα και φτηνό με καλή έκδοση και υβριδικό, αλλά... Πολύ μικρό.. Είδα και Fiat tipo, μεγάλο οικογενειακό. Αλλά με 1.4 και 95 άλογα.. 125 ροπή.. Νομίζω αδύναμο για το μέγεθος του.. Και δεν ξέρω ποιοτικά τι παίζει.. 

αν κοιτας για μεγαλο δεν ριχνεις και 1 ματιά προς Dacia Duster?τελείως άλλη κατηγορια βεβαια αλλα το  θεωρω πολυ τιμιο και αρκετα αξιοπιστο.

στο mazda 2 σου πεφτουν μικροι οι χωροι του?

δεν ειναι κακό το 208 αλλα πιστευω εχει πεσει πολυ μαρκετινγκ πανω του και ειναι στην μόδα, για εμενα ειναι πολλα τα λεφτα για το 208 αλλα πραγματικα αν σου αρεσει πάρτο

βασικό ειναι να οδηγας ενα αμαξι και να σου αρεσει αλλά εγω προσωπικα κοιτάζω και πιο πρακτικα πραγματα...

32 λεπτά πριν, djpolyvios είπε

Καταρχήν ευχαριστώ ους για την βοήθεια. Από κει και περα να εξηγήσω και το σκεπτικό μου γιατί δεν έχω πει τίποτα. Το budget ήταν στα 14000, οπότε το χω ξεπεράσει με τα 15500 αρκετά..δεύτερον,  i20 με 1.0 μηχανή δεύτερη έκδοση (όχι βασική), βγαίνει στα 16700.  Το yaris ήθελα λόγω ποιότητας ίσως, αλλά βασική έκδοση με τον 1.5 βγαίνει στα 16500 περίπου και είναι πολύ στενότερο σαν χώρος για τους πίσω.. Το stonic, δεν μου άρεσε σαν αμάξι γενικότερα. Και το fiesta, δεύτερη έκδοση πάλι με 1.0 και 125 άλογα βγαίνει στα 17500😭. Είδα και micra, Clio, Rio gt σε παρόμοιες τιμές, γύρω στα 16000. Αλλά με 1.0 και 100 άλογα. Και δεν ξέρω θεωρησα καλύτερο το 1.2 με 100 άλογα. Και τέλος, το corsa με την ίδια μηχανή, ίδιοι χώροι, βγαίνει σε καλή τιμή, αλλά εσωτερικά το peugeot φάνηκε αρκετά πιο ποιοτικό.. 

στο site τους βλεπω αυτες τις τιμες,

εσενα σου εκαναν πιο ακριβη προσφορα??

image.png.ff6cd95f2925249dbcef701f1aacc5e9.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...