Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

15 λεπτά πριν, h3342 είπε

αν κοιτας για μεγαλο δεν ριχνεις και 1 ματιά προς Dacia Duster?τελείως άλλη κατηγορια βεβαια αλλα το  θεωρω πολυ τιμιο και αρκετα αξιοπιστο.

στο mazda 2 σου πεφτουν μικροι οι χωροι του?

δεν ειναι κακό το 208 αλλα πιστευω εχει πεσει πολυ μαρκετινγκ πανω του και ειναι στην μόδα, για εμενα ειναι πολλα τα λεφτα για το 208 αλλα πραγματικα αν σου αρεσει πάρτο

βασικό ειναι να οδηγας ενα αμαξι και να σου αρεσει αλλά εγω προσωπικα κοιτάζω και πιο πρακτικα πραγματα...

στο site τους βλεπω αυτες τις τιμες,

εσενα σου εκαναν πιο ακριβη προσφορα??

image.png.ff6cd95f2925249dbcef701f1aacc5e9.png

Ναι τελική τιμή μαζί με σήματα φόρους και όλα τα συναφή. Ούτε δώρα ούτε τίποτα. Κοίτα το μάρκετινγκ, δεν με ενδιαφέρει. Με νοιάζει να μου αρέσει. Και σαν χώρος και σαν ομορφιά και σαν μηχανή σαν όλα. Από εκεί και πέρα τα αυτοκίνητα της κατηγορίας αυτής, superminι δηλαδή, κανένα δεν αξίζει θεωρώ τα χρήματα. Όλα έχουν ανέβει κατά την γνώμη μου υπερβολικά πολύ. Σίγουρα πληρώνεις εμφάνιση, σύμφωνω απόλυτα,  αλλά σε σχέση με τα υπόλοιπα, και σε σχέση με την τιμή πάντα, ναναι όσο το δυνατόν δυστυχώς η πιο συμφέρον. Το οδήγησα, φάνηκε δυνατό, το τιμόνι που πολλοί έχουν θέμα, δεν με προβλημάτισε. Σχετικά σταθερό σε μεγάλη ταχύτητα. 

4 λεπτά πριν, seloner είπε

Πολλά λες για το i20 εμένα γύρω στα 16 μου το είχαν αφήσει και πιστεύω έπεφτε και πιο κάτω

Λες να έπεσε δούλεμα; και δεν κατέβαζε τίποτα τελική τιμή λέει αυτό είναι. 

Το i20 η αλήθεια είναι εμφανισιακά, μου άρεσε περισσότερο το προηγούμενο. Το τελευταίο είναι αυτό όμως. Κάτι που με χαλάει είναι το ψηφιακό καντράν. Αν χαλάσει εκτός εγγύησης τι κάνουμε; ενώ το αναλογικό θαναι πολύ πιο βατό εννοώ.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, djpolyvios είπε

Καλησπέρα παιδιά! Τα φώτα σας! Έχω κατάληξει κατά 99% στο 208, active έκδοση με τον 1.2 και 100 άλογα. Η προσφορά που πήρα είναι 15500 και αντε ίσως κάνα δώρο πχ συναγερμό. Πως ακούγεται; 

https://www.car.gr/32501796-peugeot-208-1-2-puretech-100-allure

Φύγε τρέχοντας για Αγρίνιο!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, djpolyvios είπε

Καταρχήν ευχαριστώ ους για την βοήθεια. Από κει και περα να εξηγήσω και το σκεπτικό μου γιατί δεν έχω πει τίποτα. Το budget ήταν στα 14000, οπότε το χω ξεπεράσει με τα 15500 αρκετά..δεύτερον,  i20 με 1.0 μηχανή δεύτερη έκδοση (όχι βασική), βγαίνει στα 16700.  Το yaris ήθελα λόγω ποιότητας ίσως, αλλά βασική έκδοση με τον 1.5 βγαίνει στα 16500 περίπου και είναι πολύ στενότερο σαν χώρος για τους πίσω.. Το stonic, δεν μου άρεσε σαν αμάξι γενικότερα. Και το fiesta, δεύτερη έκδοση πάλι με 1.0 και 125 άλογα βγαίνει στα 17500😭. Είδα και micra, Clio, Rio gt σε παρόμοιες τιμές, γύρω στα 16000. Αλλά με 1.0 και 100 άλογα. Και δεν ξέρω θεωρησα καλύτερο το 1.2 με 100 άλογα. Και τέλος, το corsa με την ίδια μηχανή, ίδιοι χώροι, βγαίνει σε καλή τιμή, αλλά εσωτερικά το peugeot φάνηκε αρκετά πιο ποιοτικό.. 

Αν θυμαμαι καλα το Polo βγαινει πανω κατω στα λεφτα που κοιτας στην εκδοση Comfort! Στην θεση σου σιγουρα θα το κοιταζα!

Επισης μην φοβασαι τους 1.0L

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Shyn είπε

Αν θυμαμαι καλα το Polo βγαινει πανω κατω στα λεφτα που κοιτας στην εκδοση Comfort! Στην θεση σου σιγουρα θα το κοιταζα!

Επισης μην φοβασαι τους 1.0L

Ναι το polo ειναι πολυ καλη επιλογη. Στα 95 αλογατα χιλιαρι και αυτο. Απο φιλους κατοχους ακουω τα καλυτερα ειδικα στο θεμα ανεσης και ποιοτητας αν κ δεν συμπαθω πολυ τη vw εγω μπηκα κ δεν μπορω να μην πω τα θετικα της ειναι πολυ καλο αυτοκινητο βεβαια για αργοτερα δε ξερω οπως δε ξερει κανεις. Αν το εχει καποιος φιλος εδω ασ μας πει την γνωμη του 

Επεξ/σία από stationwa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζοντας και εγώ το έπος του tsofras είπα να κανω την ερώτηση.

 

208 1.2 100 HP

Ibiza 1.0 115 HP

Swift 1.2  83HP Hybrid?

 

Πάνω κάτω ίδιες εκδόσεις (Allure,FR,GLX). Ενδοιασμό έχω για τα 83 του swift, μου φαίνονται λίγα. Θα πήγαινα στο sport αλλά ταβάνι 17/18κ. 

 

Άλλη επιλογή 208 του 16 diesel 100 άλλο με 80κ χιλιομετρα αλλα δε θέλω μτχ, καινούριο καλύτερα και ας είναι και τρικύλινδρο. Τουλάχιστον για τον PureTech έχω ακούσει πολλά καλά λόγια, για του Seat δεν γνωρίζω. Για ignis με τον ιδιο κινητηρα μου έχουν πει καλά λογια, μπορεί να βοηθάει ο ηλεκτροκινητήρας, αλλα 0-100 σε 13,3 λίγο πολλά, όχι;

 

Γνώμη;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimitris8895 είπε

Διαβάζοντας και εγώ το έπος του tsofras είπα να κανω την ερώτηση.

208 1.2 100 HP

Ibiza 1.0 115 HP

Swift 1.2  83HP Hybrid?

Πάνω κάτω ίδιες εκδόσεις (Allure,FR,GLX). Ενδοιασμό έχω για τα 83 του swift, μου φαίνονται λίγα. Θα πήγαινα στο sport αλλά ταβάνι 17/18κ. 

Άλλη επιλογή 208 του 16 diesel 100 άλλο με 80κ χιλιομετρα αλλα δε θέλω μτχ, καινούριο καλύτερα και ας είναι και τρικύλινδρο. Τουλάχιστον για τον PureTech έχω ακούσει πολλά καλά λόγια, για του Seat δεν γνωρίζω. Για ignis με τον ιδιο κινητηρα μου έχουν πει καλά λογια, μπορεί να βοηθάει ο ηλεκτροκινητήρας, αλλα 0-100 σε 13,3 λίγο πολλά, όχι;

Γνώμη;

To Swift θα το άφηνα απέξω για το σπαρτιάτικο εσωτερικό και τον κινητήρα , αν δεν σε ενδιαφέρουν λόγω αξιοπιστίας θα το κοίταγα

Το Ibiza επειδή το πήρα αλλά έχοντας οδηγήσει και το κινητήρα του 208 (απο το 2008 φυσικά) θα σου έλεγα ότι τον κινητήρα του PSA τον θεωρώ καλύτερο (όχι απο αξιοπιστία αλλά απο άποψη λειτουργίας και ροπής)

Τα 16.000ε που θέλει το Ibiza είναι τίμια για την έκδοση FR αλλά αν αφήσεις έξω την εμφάνιση και την πολύ σκληρή ανάρτηση που σου χαλάει (εμένα δλδ) την εικόνα γιατί μπορεί να στρίβει αλλά θες να ξεράσεις στις λακούβες , δεν προσφέρει κάτι περισσότερο απο τις άλλες εκδόσεις.

Οπότε βγάζοντας το Swift

Το 208 εγώ θεωρώ ότι είναι πολύ ποιο όμορφο , με καλύτερο κινητήρα , μικρότερους χώρους , ακριβότερο και άθλιο για εμένα τιμόνι.

Όπως έχω ξαναπεί αν ήταν να ξανακάνω αγορά , εγώ θα αγόραζα τελικά πιο απλή έκδοση του Ibiza είτε με το DSG είτε μία κάτω απο το FR

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, john1987 είπε

Γνώμη για το νέο Audi A3 (βασική έκδοση με 1000cc 115hp, 22.500 ευρώ);

Tο γλυκοκοιτάω η αλήθεια είναι.

Μ αρέσει πολύ, δε νομίζω ότι υπάρχουν και πολλά να πούμε για το Α3. Κινείται στα κλασικά του επίπεδα με αυτό που τονίζουν οι περισσότεροι να είναι ότι τα υλικά στο εσωτερικό δεν είναι στο επίπεδο που ήταν έως και την προηγούμενη γενιά. Αλλά στα γυρνάει σε τεχνολογία.

Κατ έμε όμως πρέπει να ανέβω σε έκδοση s(λόγω εμφάνισης καθώς η μεσαία έκδοση για εδώ, δεν είναι στα μάτια μου τόσο ωραία και ταυτόχρονα η πρώτη ενώ είναι πιο ωραία από την μεσαία είναι φτωχότερη στον εξοπλισμό) και στον 1.5 που έχω και πολύ καλή προσωπική άποψη. Αλλάζει το αυτοκίνητο και σε εξοπλισμό αλλά και κινητήρα. Η διαφορά όμως είναι αυτομα΄τως στα +7-8 κ αν θυμάμαι καλά οπότε πάει πολύ. Θα περάσω το Σάββατο από αντιπροσωπεία και για προσφορά από πωλητή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Liverpool89 είπε

Δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει για kia, πολυ ομορφα αμαξια,ειδικα το ceed,και ειναι παραπλησια με τα Hyundai.

1.4T 140ps GTline €21.590 υπερπλήρες... ή ακόμα καλύτερα Xceed 1.4T 140ps PREMIUM €24Κ, αν δεν σε ενοχλεί η πλαστικούρα.

Αλλά δεν έχει το brand name του A3 ή της BMW 1, με βασικές στα 23Κ περίπου.

Κατά τα άλλα, μόνο test drive για να καταλάβεις ποιο σου ταιριάζει καλύτερα.

Επεξ/σία από sacredcrow
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...