Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, sacredcrow είπε

https://www.kia.com/gr/nea-modela/xceed/prodiagrafes/

Μήπως μπερδεύεσαι, την Premium 1.4, χειροκίνητη, έκδοση την έχει 24000 στο site.

Εδώ πάω πάσο. Για την DCT την Platinum είδα τιμές και εξοπλισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για αυτό μπερδεύτηκα και εγώ, σχετικά με το vfm που είπες.

Βασικά δεν ξέρω κατά πόσο είναι vfm 24-25K για Kia,...

Απλά ήταν αρκετά πιο φθηνό από τις αντίστοιχες εκδόσεις του Audi (λογικό).. για ονομαστικές τιμές καθώς δεν ξέρω και τι εκπτώσεις παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με +2500 - 3000 αντί για Xceed ανεβαίνεις κατηγορία και παίρνεις πχ αυτό

https://www.car.gr/20034928-audi-q3-1-5-tfsi-150ps

Το μόνο μείον του σε σχέση με το Kia είναι ο κλιματισμός, οι κάμερες και το carplay.

Στο τέλος βέβαια ο καθένας παίρνει αυτό που του αρέσει και καλά κάνει. Αυτό έχει σημασία, να γουστάρεις ότι οδηγείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Burgos είπε

Με +2500 - 3000 αντί για Xceed ανεβαίνεις κατηγορία και παίρνεις πχ αυτό

https://www.car.gr/20034928-audi-q3-1-5-tfsi-150ps

Το μόνο μείον του σε σχέση με το Kia είναι ο κλιματισμός, οι κάμερες και το carplay.

Στο τέλος βέβαια ο καθένας παίρνει αυτό που του αρέσει και καλά κάνει. Αυτό έχει σημασία, να γουστάρεις ότι οδηγείς

Σε αυτη την τιμη +100ε το εκλεισα με carplay, καμερα οπισθοπορειας και διζωνικο κλιμα.

Δεν αξιζει το Κια σε αυτα τα χρηματα, ειναι ενδιαφερουσα προταση αλλα σε χαμηλοτερο μπατζετ κατα τη γνωμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό με το ΚΙΑ sportage και τα φλας του με τρελανε τις προάλλες. Ήταν ακριβως μπροστά μου σε διασταύρωση και ξεκινάει να περάσει και τελικά στρίβει αριστερά. Λέω κοιτά το τρόμπα δεν έχει βγάλει φλας. Έλα που το φλας είναι χαμηλά κοντά στη πίσω ρόδα. Λέω θα του έχει καεί το κανονικό και έχει μείνει αυτό το χαμηλό. Την επόμενη μέρα πετυχαίνω άλλο σπορταζ και συνειδητοποιώ ότι το φλας του είναι όντως εκεί χαμηλά κοντά στον προφυλακτήρα. 
 

Τι τραγικό σχεδιαστικό λάθος είναι αυτό. Γελούσα μόνος μου λέω αν είναι δυνατόν. Σε μποτιλιάρισμα λοιπόν αν είσαι πια του  κοντά του το φλας του δεν φαίνεται δεν έχεις ιδέα αν έχει βγάλει φλας η ότι θα στρίψει. Πραγματικά δεν το πιστεύα νομίζα είχε καεί του πρώτου το φλας. Τελικά όλα έτσι είναι. 
 


edit: είναι όντως στον προφυλακτήρα 😂

 

 

C976CC1E-9219-4C75-BE8B-9D1A6A98F589.jpeg

Επεξ/σία από Noobios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Σε αυτη την τιμη +100ε το εκλεισα με carplay, καμερα οπισθοπορειας και διζωνικο κλιμα.

Δεν αξιζει το Κια σε αυτα τα χρηματα, ειναι ενδιαφερουσα προταση αλλα σε χαμηλοτερο μπατζετ κατα τη γνωμη μου.

Δεν έχεις άδικο.. πάντα ανάλογα το budget του καθενός και πόσο μπορεί να ανέβει.

Και όλη η συζήτηση ξεκίνησε για την βασική έκδοση του Α3, με 22.5Κ, που είπε ένα παληκάρι εδώ μέσα, και ένα άλλο ανέφερε το Ceed...είπα δεν κοιτάω τι παίρνεις στα 22Κ με καλύτερο εξοπλισμό, και μετά βλέπω και τα cross, που είναι μουράτα και της μόδας με +2000 ευρά... και μετά +2000 με +3000 ευρά να ανέβεις κατηγορία, δηλαδή να αξίζει και brand-wise... και νάτη η 30άρα.

Άστα... συνομωσία κανονική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Δεν έχεις άδικο.. πάντα ανάλογα το budget του καθενός και πόσο μπορεί να ανέβει.

Και όλη η συζήτηση ξεκίνησε για την βασική έκδοση του Α3, με 22.5Κ, που είπε ένα παληκάρι εδώ μέσα, και ένα άλλο ανέφερε το Ceed...είπα δεν κοιτάω τι παίρνεις στα 22Κ με καλύτερο εξοπλισμό, και μετά βλέπω και τα cross, που είναι μουράτα και της μόδας με +2000 ευρά... και μετά +2000 με +3000 ευρά να ανέβεις κατηγορία, δηλαδή να αξίζει και brand-wise... και νάτη η 30άρα.

Άστα... συνομωσία κανονική..

Δεν εχεις αδικο

Και εγω ετοιμος για ενα Tiguan 150 αλογα με 25000 ημουν αλλα λεω κατσε να κανω ενα τηλ στην Audi και ετσι κατεληξα εκει με +3000 στο Q3 που για αυτα που μου δινει στην ποιοτητα καμπινας/κυλισης που τα δινει θα το ελεγα και value for money.

Ειναι ευκολο γενικα να παρασυρθεις με τις τιμες και τα extra που δινει καθε μαρκα αλλα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου ακριβως τι ψαχνεις αλλιως ευκολα χανεται η μπαλα και παθαινεις @tsofras!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

και νάτη η 30άρα.

Άστα... συνομωσία κανονική..

Και θα γράψει κι άλλος να δεις το νέο ηλεκτρικό ENYAQ IV της Škoda και θα φτάσουμε τις 1000 σελίδες 🤣

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, sacredcrow είπε

Δεν έχεις άδικο.. πάντα ανάλογα το budget του καθενός και πόσο μπορεί να ανέβει.

Και όλη η συζήτηση ξεκίνησε για την βασική έκδοση του Α3, με 22.5Κ, που είπε ένα παληκάρι εδώ μέσα, και ένα άλλο ανέφερε το Ceed...είπα δεν κοιτάω τι παίρνεις στα 22Κ με καλύτερο εξοπλισμό, και μετά βλέπω και τα cross, που είναι μουράτα και της μόδας με +2000 ευρά... και μετά +2000 με +3000 ευρά να ανέβεις κατηγορία, δηλαδή να αξίζει και brand-wise... και νάτη η 30άρα.

Άστα... συνομωσία κανονική..

Να μη μιλήσουμε για τη μάστιγα των configurator. Ξεκινάς από 26-27 και φτάνεις 60 χωρίς να το καταλάβεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Burgos είπε

Όσο και το Α3. Και το Xceed 26990. 1000 ευρώ κάτω. Και μιλάμε για τιμές καταλόγου. Ξέρουμε πολύ καλά ότι στην Audi ειδικά δεν θα το αγοράσεις τόσο. Σ αυτά τα λεφτά πήρε ο @paylidis το Q3!

Καλά εμένα μου βγήκε παραπάνω λόγω έξτρα και μεταλλικού αλλά με 27800-28000 παίρνεις Q3 σε λευκό με αξιοπρεπέστατο εξοπλισμό (έχουν ήδη κλείσει 3 άτομα που μιλούσαμε σε αυτή τη τιμή)

40 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Σε αυτη την τιμη +100ε το εκλεισα με carplay, καμερα οπισθοπορειας και διζωνικο κλιμα.

Δεν αξιζει το Κια σε αυτα τα χρηματα, ειναι ενδιαφερουσα προταση αλλα σε χαμηλοτερο μπατζετ κατα τη γνωμη μου.

Αυτό...

Α κ μη μου πείτε για φθηνότερα σέρβις κλπ γιατί πλέον όλοι γδέρνουν (φίλος με Honda πληρώνει παραπάνω για σέρβις από ότι θα πληρώσω εγώ για το ίδιο σέρβις την ερχόμενη εβδομάδα)

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sacredcrow είπε

ή αυτό...  οδηγικά είναι σούπερ! Είναι και αυτόματο.

https://www.car.gr/31798055-mini-countryman-cooper-executive-f60

Το πήρα (εταιρικό) τον Ιούλιο και το ευχαριστιέμαι κάθε μέρα, είτε μόνος είτε με την οικογένεια. 
 

ακομα καλύτερη προσφορά αυτήν την εποχή με 27.200 και πολλά περισσότερα έξτρα από όσα προσφέρει η αγγελία (executive plus). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι αναμεσα σε Ignis η fiat panda cross hybrid, και τα δυο καπου στα 13.000 χωρις τελη κυκλοφοριας και τα δυο με χαμηλες καταναλώσεις. Καμια αλλη προταση σε κατι αντιστοιχο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, HALF EVIL είπε

Αυτόν τον μεγάλο κύκλο στη μέση του ταμπλό πως τον αντέχετε ρε παιδιά; Εμένα μου φαίνεται ότι πιο άσχημο έχω δει σε αυτοκίνητο. 

Άκου τώρα για αυτό, γιατί και εγώ την ίδια άποψη είχα, οδηγώ τώρα 2 εβδομάδες περίπου ένα εταιρικό mini one (όχι δικό μου.. ο κάτοχος κάνει τηλε-εργασία χι, χι).

Πρώτον η ευκρίνεια της οθόνης μέσα είναι επιπέδου iPad, οπότε δεν σε προβληματίζει αλλά είναι πολύ ευχάριστη στη χρήση.

Μετά έχει περιμετρικά στεφάνη led ρε φίλε... που ανάβει σαν ταχύμετρο όταν επιταχύνεις ή αν θέλεις επιλέγεις σταθερό φωτισμό, και αν έχεις και παιδάκια, τη βρίσκουν με τα διάφορα χρώματα..

Αυτά μόνο όταν είσαι σε στάση, γιατί κατά τα άλλα, η ματιά σου είναι πάντα στο δρόμο..  χάσιμο σου λέω!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...