Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άι καλά, noob mode on, έχεις δίκιο.

Tελικά @tsofras αφού έδωσες +6 με 8 χιλιάρικα για κάτι που κάνεις την ίδια χρήση με πριν, πως αισθάνεσαι με την επιλογή σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

55 λεπτά πριν, tsofras είπε

Μέχρι πριν λίγο καιρό θα σου έλεγα απλά για την ομορφιά , τώρα θα σου πώ ότι μετά την απόφαση που πήρε να αποσυρθεί η Mitsubishi απο την αγορά της Ευρώπης (θα παράγει κανονικά ανταλλακτικά βέβαια) εγώ δεν θα κοίταγα καν την μάρκα.

Όπως και με την Volvo μέχρι να δούμε τι θα γίνει με την ελληνική αντιπροσωπεία

Αυτό δεν το είχα πάρει πρέφα και όντως είναι no go!

 

50 λεπτά πριν, paylidis είπε

Οτι ειπε ο τσο, +ο ελληνας "αντιπρόσωπος"... για εμενα χανει και απο ομορφια/εργονομια

Για τον αντιπρόσωπο το έχω διαβάσει εδώ και για τα Honda. Τόσο χάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, majnun είπε

Άι καλά, noob mode on, έχεις δίκιο.

Tελικά @tsofras αφού έδωσες +6 με 8 χιλιάρικα για κάτι που κάνεις την ίδια χρήση με πριν, πως αισθάνεσαι με την επιλογή σου;

Το έχω ξαναδηλώσει

ΒΛΑΚΑΣ

Εχθές συγκεκριμένα σκεφτόμουν τα 1500ε που έχασα απο την πώληση του 2008 θα μου έβγαζαν 2 βλάβες DSG

Έχω ξανασκεφτεί ότι με 3000ε - 4000ε θα μπορούσα να του βάλω και DSG6αρι και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο .

Άσε με είναι απο τις χειρότερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου , το μετανιώνω καθημερινά.

Μου το έλεγαν αρκετοί , αλλά δεν περίμενα να είμαι τόσο λάθος

Όλα τα παραπάνω άσχετα με την χρήση , απλά επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβρώ τέτοιο αμάξι με τα πάντα όλα και τέτοιο κινητήρα σε αυτά τα λεφτά κτλ.

Το μόνο που δεν έχω είναι άγχος μην με αφήσει στον δρόμο (που αυτός ήταν ο σημαντικός λόγος πώλησης όχι το κόστος)

Αλλά τώρα αν με ρωτήσεις προτιμώ το άγχος και να έχω όλα τα υπόλοιπα

Για αυτό προσέγγισα και το παλικάρι που του το είχα πουλήσει μήπως μετάνιωσε και το έπαιρνα πίσω 🤣

Δυστυχώς του αρέσει 😭

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, _eLpiS_ είπε

Ειμαι αναμεσα σε Ignis η fiat panda cross hybrid, και τα δυο καπου στα 13.000 χωρις τελη κυκλοφοριας και τα δυο με χαμηλες καταναλώσεις. Καμια αλλη προταση σε κατι αντιστοιχο ;

επειδή έχει καει η γουνα μου με παλιότερα μοντελα fiat και lancia

θα σου προτεινα το Ignis που ειναι και πιο ομορφο και πιο αξιοπιστο!

ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗ

το fiat panda σε ασφαλεια ειναι τραγικο

στο euroncap εχει 45% στους ενηλικες και 16% στα παιδια!! τραγικο για 2020 αμαξι,

αγοραζετε καινουριο αμαξι και δεν κοιτατε καθολου τις βαθμολογιες ασφαλειας?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το έχω ξαναδηλώσει

ΒΛΑΚΑΣ

Εχθές συγκεκριμένα σκεφτόμουν τα 1500ε που έχασα απο την πώληση του 2008 θα μου έβγαζαν 2 βλάβες DSG

Έχω ξανασκεφτεί ότι με 3000ε - 4000ε θα μπορούσα να του βάλω και DSG6αρι και να είχα το κεφάλι μου ήσυχο .

Άσε με είναι απο τις χειρότερες αποφάσεις που έχω πάρει στη ζωή μου , το μετανιώνω καθημερινά.

Μου το έλεγαν αρκετοί , αλλά δεν περίμενα να είμαι τόσο λάθος

Όλα τα παραπάνω άσχετα με την χρήση , απλά επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναβρώ τέτοιο αμάξι με τα πάντα όλα και τέτοιο κινητήρα σε αυτά τα λεφτά κτλ.

Το μόνο που δεν έχω είναι άγχος μην με αφήσει στον δρόμο (που αυτός ήταν ο σημαντικός λόγος πώλησης όχι το κόστος)

Αλλά τώρα αν με ρωτήσεις προτιμώ το άγχος και να έχω όλα τα υπόλοιπα

Για αυτό προσέγγισα και το παλικάρι που του το είχα πουλήσει μήπως μετάνιωσε και το έπαιρνα πίσω 🤣

Δυστυχώς του αρέσει 😭

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, να κάτσω στα αυγά μου με το Υ και να μη δώσω 3x χρήματα για κάτι που χρησιμοποιώ λίγο.

Βέβαια, με τρώει κάθε μέρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 17/10/2020 στις 7:12 ΜΜ, FrankyGR είπε

Εγώ τελικά κατέληξα στο Kamiq (style) 1.5 αυτόματο στα 23000€.

Δευτέρα πάω για προκαταβολές 😛😛😛

Τι ηλικία είναι τα παιδιά; Αν είναι μικρά δεν θα σε φτάσουν τα 400 lt. Και αν έχεις παιδικά καθίσματα πίσω ξέχασε την μια θέση. Ούτε η γυναίκα μου που είναι μινιόν δεν χωράει ανάμεσα στα καθίσματα (βέβαια έχω ένα κτήνος της cybex για κάθισμα για την κόρη και ο γιος είναι σε αυγό με βάση ασφαλείας). Οπως και δήποτε μπαγκαζιέρα η οποία ευτυχώς του πάει πολύ.

Στις 17/10/2020 στις 10:53 ΜΜ, getty είπε

Δεν έχει adaptive cruise control, side assist, driver alert, hill hold. Δεν ξέρω προσωπικά μου φαίνεται ελλειπης ο εξοπλισμός, συγκρινόμενος για παράδειγμα με LIFE golf. Γενικά τόσο τα ambition όσο και τα style είναι φτωχά.

Το μόνο που με χάλασε όταν πήρα "έτοιμο" kamiq ήταν το hill hold. Βάζουν την υπερ μαλακία line assist ξέρω γω και μου αφήνουν το hill hold απ' έξω - το οποίο αν θυμάμαι καλά κοστίζει 50 ευρώ; για παραγγελία. 

Επεξ/σία από chill
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, chill είπε

Το μόνο που με χάλασε όταν πήρα "έτοιμο" kamiq ήταν το hill hold. Βάζουν τηνθπερ μαλακία line assist ξέρω γω και μου αφήνουν το hill hold απ' έξω - το οποίο αν θυμάμαι καλά κοστίζει 50 ευρώ; για παραγγελία. 

Από μια έρευνα που είχα κάνει για κωδικοποιήσεις στα vag κατά 99% μπορείς να το ενεργοποιήσεις στην πορεία (λογικά θα θέλει βέβαια κ το σχετικό κουμπί απενεργοποίησης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/10/2020 στις 12:16 ΜΜ, tsofras είπε

Την camera την θεωρώ απαραίτητη μόνο στα SUV η γενικά σε αμάξια που δεν έχεις καλή ορατότητα πίσω.

Εγώ με το c3 της γυναίκας παθαίνω επιληψία κοιτάω κάμερα, γυρίζω πίσω κοιτάω καθρέφτες ακούω μπιπ μπιμ πολύ άγχος για μία όπισθεν

Την κάμερα στα καπούλια την θεωρώ απαραίτητη μόνο σε αυτοκίνητο που σε ενδιαφέρει.

Εγώ με το micra της γυναίκας μου, ούτε σημασία στους αισθητήρες παρκαρίσματος δίνω. Άμα ακουμπήσει πουθενά.....στα @@ μου. Σιγά μην σκάσω για το nissan που έχει από την μάνα του εξογκώματα....το πολύ πολύ να του προσθέσω κι άλλα  :lol:. Άθλιο κακάσχημο πατσαβουράμαξο, άντε το 21 να σε στείλω στο καλό!!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, denexo είπε

Για τον αντιπρόσωπο το έχω διαβάσει εδώ και για τα Honda. Τόσο χάλια;

Είναι ο κύριος λόγος που δε βλέπεις να κυκλοφορούν τόσα πολλά Honda στην Ελλάδα (παρολο που είναι αυτοκινηταρες κ στο λέει μέγας γερμανόφιλος)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, majnun είπε

Αυτό σκέφτομαι και εγώ, να κάτσω στα αυγά μου με το Υ και να μη δώσω 3x χρήματα για κάτι που χρησιμοποιώ λίγο.

Βέβαια, με τρώει κάθε μέρα.

Όλα σχετικά είναι και ανάλογα την οπτική γωνία που το βλέπεις.

Εγώ απο εκεί που είχα αμάξι 7ετίας που είχε βγάλει 3 φορές θέμα στο DSG και ότι άλλο μπορεί να έβγαζε , αγόρασα ένα καινούριο με 5.000ε πάνω και για 4 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο με λιγότερη κατανάλωση στα λίγα ταξίδια που κάνω. Σωστή επιλογή φαίνεται ? Μπορεί ναι , μπορεί και όχι.

Σαν άνθρωπος όμως που το αρέσουν τα αμάξια και απο 18 χρονών τα έσκαγα (όσα μπορούσα) σε αυτά , και ψάχνω και μία συγκίνηση απο το αυτοκίνητο έστω και απο τα 5 λεπτά που κάνω για να πάω τα παιδιά στο μπαλέτο , έκανα λάθος επιλογή.

Ναι με έτρωγε αλλά τώρα δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο.

Ναι είπαμε με την λογική και όχι την καρδιά , πήγα σε διαφορετικό , φτηνό αμάξι επειδή δεν κάνω χιλιόμετρα

Το θέμα μετά είναι πόσο κοστολογείς την ψυχολογία σου , γιατί αυτά τα 5.000ε παραπάνω απλά εμένα με κάνουν όποτε μπαίνω στο αμάξι να μετανιώνω.

Αν είχα δώσει 25.000ε για το Leon παίζει πάλι να το μετάνιωνα έτσι όπως το οδήγησα

Ναι μπορεί κάποιο με 30.000ε να με καλύπτει , βλακεία να δώσεις τόσα λεφτά για την χρήση που κάνω εγώ? Ναι είναι

Οπότε απλά κοιτάω σε μεταχειρισμένο πλέον μήπως βρώ κάτι που μπορεί να με καλύπτει και να μην κάνει μία περιουσία

Κοινώς δύσκολη η κατάσταση για την περίπτωσή μου :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Από μια έρευνα που είχα κάνει για κωδικοποιήσεις στα vag κατά 99% μπορείς να το ενεργοποιήσεις στην πορεία (λογικά θα θέλει βέβαια κ το σχετικό κουμπί απενεργοποίησης)

Το hill hold; Ενδιαφέρον καθότι μου το χαν αποκλείσει....άμα παίζει κάτι τέτοιο θα σωθώ.

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Όλα σχετικά είναι και ανάλογα την οπτική γωνία που το βλέπεις.

Εγώ απο εκεί που είχα αμάξι 7ετίας που είχε βγάλει 3 φορές θέμα στο DSG και ότι άλλο μπορεί να έβγαζε , αγόρασα ένα καινούριο με 5.000ε πάνω και για 4 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο με λιγότερη κατανάλωση στα λίγα ταξίδια που κάνω. Σωστή επιλογή φαίνεται ? Μπορεί ναι , μπορεί και όχι.

Σαν άνθρωπος όμως που το αρέσουν τα αμάξια και απο 18 χρονών τα έσκαγα (όσα μπορούσα) σε αυτά , και ψάχνω και μία συγκίνηση απο το αυτοκίνητο έστω και απο τα 5 λεπτά που κάνω για να πάω τα παιδιά στο μπαλέτο , έκανα λάθος επιλογή.

Ναι με έτρωγε αλλά τώρα δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο.

Ναι είπαμε με την λογική και όχι την καρδιά , πήγα σε διαφορετικό , φτηνό αμάξι επειδή δεν κάνω χιλιόμετρα

Το θέμα μετά είναι πόσο κοστολογείς την ψυχολογία σου , γιατί αυτά τα 5.000ε παραπάνω απλά εμένα με κάνουν όποτε μπαίνω στο αμάξι να μετανιώνω.

Αν είχα δώσει 25.000ε για το Leon παίζει πάλι να το μετάνιωνα έτσι όπως το οδήγησα

Ναι μπορεί κάποιο με 30.000ε να με καλύπτει , βλακεία να δώσεις τόσα λεφτά για την χρήση που κάνω εγώ? Ναι είναι

Οπότε απλά κοιτάω σε μεταχειρισμένο πλέον μήπως βρώ κάτι που μπορεί να με καλύπτει και να μην κάνει μία περιουσία

Κοινώς δύσκολη η κατάσταση για την περίπτωσή μου :D

 

Επειδή δεν πολυσυμμετείχα το τελευταίο διάστημα γιατί είχα γίνει Βέγγος  τι έχω χάσει ρε μλκες?

 

Είχα αφήσει τον τσόφρα που θα έπαιρνε ένα οικονομικό λεόν.... Τώρα διαβάζω για επαναγορά του 2008 ότι είναι βλάκας και διάφορα άλλα; Μπορεί κάποιος να κάνει μου κάνει ένα catch up;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, chill είπε

Το hill hold; Ενδιαφέρον καθότι μου το χαν αποκλείσει....άμα παίζει κάτι τέτοιο θα σωθώ.

Επειδή δεν πολυσυμμετείχα το τελευταίο διάστημα γιατί είχα γίνει Βέγγος  τι έχω χάσει ρε μλκες?

Είχα αφήσει τον τσόφρα που θα έπαιρνε ένα οικονομικό λεόν.... Τώρα διαβάζω για επαναγορά του 2008 ότι είναι βλάκας και διάφορα άλλα; Μπορεί κάποιος να κάνει μου κάνει ένα catch up;

Lol όχι ρε τι 2008 ? Παλαβός είσαι ?

Στα γρήγορα αγόρασα τελικά ένα Ibiza 1.0 FR γιατί είπα ότι για την χρήση τα 25κ του Leon ήταν υπερβολή.

Πριν κανα 2 εβδομάδες τελικά έκανα και τεστ ντραιβ το Leon το οποίο δεν με ενθουσίασε και δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είχα (οπότε ευτυχώς που δεν έδωσα τα 25κ)

Και απλά λέω ότι καλό το Ibizaki αλλά ήταν κακή επιλογή που πούλησα το Leon εξαρχής και θα ξαναγύρναγα άνετα σε αυτό.

Αυτά

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Όλα σχετικά είναι και ανάλογα την οπτική γωνία που το βλέπεις.

Εγώ απο εκεί που είχα αμάξι 7ετίας που είχε βγάλει 3 φορές θέμα στο DSG και ότι άλλο μπορεί να έβγαζε , αγόρασα ένα καινούριο με 5.000ε πάνω και για 4 χρόνια θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο με λιγότερη κατανάλωση στα λίγα ταξίδια που κάνω. Σωστή επιλογή φαίνεται ? Μπορεί ναι , μπορεί και όχι.

Σαν άνθρωπος όμως που το αρέσουν τα αμάξια και απο 18 χρονών τα έσκαγα (όσα μπορούσα) σε αυτά , και ψάχνω και μία συγκίνηση απο το αυτοκίνητο έστω και απο τα 5 λεπτά που κάνω για να πάω τα παιδιά στο μπαλέτο , έκανα λάθος επιλογή.

Ναι με έτρωγε αλλά τώρα δεν βρίσκω κάτι αντίστοιχο.

Ναι είπαμε με την λογική και όχι την καρδιά , πήγα σε διαφορετικό , φτηνό αμάξι επειδή δεν κάνω χιλιόμετρα

Το θέμα μετά είναι πόσο κοστολογείς την ψυχολογία σου , γιατί αυτά τα 5.000ε παραπάνω απλά εμένα με κάνουν όποτε μπαίνω στο αμάξι να μετανιώνω.

Αν είχα δώσει 25.000ε για το Leon παίζει πάλι να το μετάνιωνα έτσι όπως το οδήγησα

Ναι μπορεί κάποιο με 30.000ε να με καλύπτει , βλακεία να δώσεις τόσα λεφτά για την χρήση που κάνω εγώ? Ναι είναι

Οπότε απλά κοιτάω σε μεταχειρισμένο πλέον μήπως βρώ κάτι που μπορεί να με καλύπτει και να μην κάνει μία περιουσία

Κοινώς δύσκολη η κατάσταση για την περίπτωσή μου :D

Eγώ θα πάω σε κάτι γρηγορότερο σίγουρα, με μεγαλύτερη κατανάλωση σίγουρα.

Αξίζει; Αμφίβολο.

Η μαλακία είναι ότι έχω φουλ εξοπλισμο, αξιοπρεπές γκαζάκι (95άλογα,20κ ροπή), ελάχιστη κατανάλωση και τέλη, μανιτζέβελο στην πόλη.
Ότι ζητάει ο περισσότερος κόσμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, chill είπε

Το hill hold; Ενδιαφέρον καθότι μου το χαν αποκλείσει....άμα παίζει κάτι τέτοιο θα σωθώ.

 

Βλεπω οτι στα αδερφακια Audi γινεται https://www.kufatec.com/en/assist-park/auto-hold-hill-hold/?p=1

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...