Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, xgol είπε

Πολύ κακές επιλογές τα entry level merc, σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Φτωχός εξοπλισμός, μέτριες επιδόσεις, πανάσχημα μέσα-έξω.

Τα ίδια αμάξια με 5-10k πάνω βελτιώνονται πολύ, αν και δε φτάνουν φυσικά τα standards της μάρκας, που νομίζω πως τα γεύονται όσοι οδηγούν απο C-class και πάνω.

Τώρα να βλέπω έξω την A με 15άρες ζάντες, οθόνη κινητού στο ταμπλό και φώτα αλογόνου, πιο πολυ μιζέρια αποπνέει παρά το premium της μάρκας.

Και δε βλέπω και το λόγο να παει καποιος για merc, και όχι για ένα άλλο αυτοκίνητο της κατηγορίας, που θα είναι full extra και με αξιοπρεπέστατες επιδόσεις. 

Ή αν τόσο θέλει το αστέρι, 1000 φορές ένα μεταχειρισμένο στο 30άρι.

 

6 ώρες πριν, xgol είπε

Δεν έκανα καμία σύγκριση με το προηγούμενο μοντέλο.

Συγκρίνω την W177 full extra ή έστω με φορτωμένη με εξοπλισμό (που ξεπερνά άνετα τις 40.000) με το entry level W177 που καταλήγει να ..δείχνει χειρότερο απο τα golf στο ίδιο price range.

Δυστυχώς, αν κάποιος νομίζει πως με 25.000 αγοράζει εμπειρία-feeling-"αέρα" merc, αυταπατάται.

Για μένα για παράδειγμα, το amg line exterior,  αναβαθμίζει σε τέτοιο βαθμό  οπτικά το αυτοκίνητο που θα το θεωρούσα προαπαιτούμενο ωστε να το αγοράσω.

Εισαι σιγουρος πως την εχεις δει την νεα Α, και τον εξοπλισμο που προσφερει στην βασικη εκδοση? Γιατι εγω πηγα το ειδα τον Οκτωβριο και επαθα πλακα. Και η τιμη της στην βασικη εκδοση (βενζινη-χειροκινητο) ηταν 25000 (για το sedan, το hatcback μπορει να εβγαινε και φθηνοτερο). Το εσωτερικο της ειναι απλα ...απο αλλο πλανητη.

Και αν θες 17αρες ζαντες και φωτα led με 28000 (για το sedan παλι) πας στην εκδοση progressive.

9 ώρες πριν, Speculoos είπε

 Η νέα Α είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την προηγούμενη, το εσωτερικό της μάλιστα (ηλεκτρονικά, ταμπλό, φινίρισμα) έρχεται από τους πολύ μεγαλύτερες σειρές, σίγουρα πιο καλό από τη C. Το αν αξίζει κάποιος να την πάρει είναι διαφορετική κουβέντα, αν έχετε ερωτήσεις να απαντήσω, εδώ και κάποιους μήνες έχω την 180d ως ένα από τα αυτοκίνητα της οικογένειας.

Αν επιτρεπεται ποτε το πηρες και ποσο? Αυτοματο ή χειροκινητο?

Επεξ/σία από crom251
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δίκιο έχεις , δεν υπάρχει νόημα να το ψειρίζω και να χαλιέμαι είναι ακριβώς 2.000ε κάτω απο το να το έκανα παραγγελία τώρα και με 0 χλμ

Οπότε ας περιμένω να έρθει να το χαρώ

Δλδ έλεος.μια χαρά το πήρες με 2000 έκπτωση.και τι έγινε που είναι το εκθεσιακό ;

Μην σου πω ότι μπορεί να το έχουν προσέξει πιο πολυ στην μεταφορά.Αν έβλεπες πως τα μεταφέρουν τα αυτοκίνητα από το λιμάνι στο κερατσινι προς επάρχια δεν θα ξαναγοράςζες αυτοκίνητο. Μην σου πω το μπες βγεις από το καράβι. Μπορεί να είσαι και τυχερός το δικό σου να το μετέφερε το φορτηγό στην έκθεση μόνο αυτό.Ξερεις ποσά ατυχήματα γίνονται σε καινούργια αυτοκίνητα κατά την μεταφορά αλλά επισκευάζονται και πωλούνται  για καινούργια ;  
Για αυτό κοιμήσου ήσυχος και μην στεναχωριέστε. Καινούριο είναι το αυτοκίνητο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Black Flag είπε

Ναι αλλά δες τι extra έχει η Multiair έκδοση Executive στα 20.450 €

  Απόκρυψη περιεχομένων
  • ABS
 
  • CRUISE CONTROL
 
  • DNA ΕΠΙΛΟΓΕΑΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
 
  • START AND STOP
 
  • TRIP COMPUTER
 
  • U-CONNECT ACCESS VIA MOBILE
 
  • VDC - ESP
 
  • ΑΕΡΑΓΩΓΟΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΙΣΩ ΕΠΙΒΑΤΕΣ (μόνο με CLIMA)
 
  • ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ ΤΥΠΟΥ ΚΟΥΡΤΙΝΑΣ
 
  • ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ ΟΔΗΓΟΥ
 
  • ΑΕΡΟΣΑΚΟΣ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ
 
  • ΑΙΣΘΗΤΗΡΑΣ ΑΠΟΦΥΓΗΣ ΕΜΠΟΔΙΩΝ ΣΤΑ ΗΛ.ΠΑΡΑΘΥΡΑ
 
  • ΑΥΤΟΜΑΤΟΣ ΔΙΖΩΝΙΚΟΣ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΣ
 
  • ΕΜΠΡΟΣ ΕΝΕΡΓΑ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΑ
 
  • ΕΜΠΡΟΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ
 
  • ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΙ ΠΙΣΩ ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΠΑΡΚΑΡΙΣΜΑΤΟΣ ΜΕ ΟΠΤΙΚΗ ΕΝΔΕΙΞΗ
 
  • ΕΜΠΡΟΣ ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ ΜΕ ΘΗΚΗ
 
  • ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΛΑΒΕΣ ΘΥΡΩΝ ΜΕ ΣΑΤΙΝΕ ΕΠΙΧΡΩΜΙΩΣΗ
 
  • ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΧΡΩΜΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ
 
  • ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ
 
  • ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΟΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΙ ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΒΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΧΡΩΜΑ ΤΟΥ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ
 
  • ΘΗΚΗ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΩΝ ΕΜΠΡΟΣ ΚΑΘΙΣΜΑΤΩΝ
 
  • ΚΑΘΙΣΜΑ ΣΥΝΟΔΗΓΟΥ ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΟ ΚΑΘ'ΥΨΟΣ
 
  • ΚΑΛΥΜΜΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗ CHROME SATINE
 
  • ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΛΕΙΔΩΜΑ ΘΥΡΩΝ ΜΕ ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΜΟ
 
  • ΠΙΝΑΚΑΣ ΟΡΓΑΝΩΝ ΜΕ ΛΕΥΚΟ ΦΩΤΙΣΜΟ
 
  • ΠΙΣΩ ΑΕΡΟΤΟΜΗ
 
  • ΠΙΣΩ ΑΝΑΔΙΠΛΟΥΜΕΝΟ ΚΑΘΙΣΜΑ
 
  • ΠΙΣΩ ΔΙΑΧΥΤΗΣ ΜΕ ΣΑΤΙΝΕ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ
 
  • ΠΙΣΩ ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ
 
  • ΠΙΣΩ ΥΠΟΒΡΑΧΙΟΝΙΟ & ΤΡΙΤΟ ΠΡΟΣΚΕΦΑΛΟ
 
  • ΠΛΕΥΡΙΚΟΙ ΑΕΡΟΣΑΚΟΙ
 
  • ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ΟΜΙΧΛΗΣ
 
  • ΡΕΖΕΡΒΑ ΑΝΑΓΚΗΣ 125/80R17 (για τροχούς 17" & 18")
 
  • ΣΚΟΥΡΟΧΡΩΜΟΙ ΠΡΟΒΟΛΕΙΣ ME ΣΑΤΙΝΕ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑ
 
  • ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΛΟΗΓΗΣΗΣ ΜΕ ΟΘΟΝΗ ΑΦΗΣ 6,5'' ΚΑΙ ΧΑΡΤH ΕΥΡΩΠΗΣ, ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ INFOTAINMENT
 
  • ΤΙΜΟΝΙ ΑΠΟ ΟΙΚΟΛΟΓΙΚΟ ΔΕΡΜΑ
 
  • ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙA ΗΧΟΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ INFOTAINMENT & BLUETOOTH ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ
 
  • ΧΡΩΜΙΟΜΕΝΑ ΠΕΡΙΓΡΑΜΜΑΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΩΝ
 

Οκ μία χαρά αλλά τα περισσότερα σε αυτά τα λεφτά έτσι είναι πλέον

Δλδ το c3 aircross , θα μιλήσουμε μόνο για εξοπλισμό τώρα όχι κινητήρες κατηγορία κτλ

Έχει ότι ανέφερες εκτός από αισθητήρες μπροστά

+

Led φώτα ημέρας, LED πίσω, αισθητήρες φωτός, αισθητήρες γυαλοκαθαριστηρων, grip control για χώμα, χιόνι, λάσπη , μπάρες φόρτωσης, φιμε κρύσταλλα πίσω, ασύρματη φόρτιση κινητού, σύστημα προειδοποίησης αλλαγής λωρίδας , αναγνώριση σημάτων κυκλοφορίας

Βέβαια αν μπορούσα να πάρω το fr χέστηκα για όλα τα παραπάνω απλά το γράφω για να σου πω ότι αμάξι είδα τα είχε όλα αυτά σε αυτή τη τιμή.

Βασικά οι μόνες διαφορές που είδα σε ότι κοίταξα με τιμή 21000 - 22000 ήταν

Ψηφιακός πίνακας οργάνων

Keyless entry με Start button

Full LED φώτα ( όχι μόνο ημέρας)

Όλα τα παραπάνω τα προσφέρει ντο Ford puma στα 21400€ με μεταλλικό και το κλειδί στο χέρι

1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Δλδ έλεος.μια χαρά το πήρες με 2000 έκπτωση.και τι έγινε που είναι το εκθεσιακό ;

Μην σου πω ότι μπορεί να το έχουν προσέξει πιο πολυ στην μεταφορά.Αν έβλεπες πως τα μεταφέρουν τα αυτοκίνητα από το λιμάνι στο κερατσινι προς επάρχια δεν θα ξαναγοράςζες αυτοκίνητο. Μην σου πω το μπες βγεις από το καράβι. Μπορεί να είσαι και τυχερός το δικό σου να το μετέφερε το φορτηγό στην έκθεση μόνο αυτό.Ξερεις ποσά ατυχήματα γίνονται σε καινούργια αυτοκίνητα κατά την μεταφορά αλλά επισκευάζονται και πωλούνται  για καινούργια ;  
Για αυτό κοιμήσου ήσυχος και μην στεναχωριέστε. Καινούριο είναι το αυτοκίνητο.

Εσύ κάνε διάλειμμα και τα λέμε σε κανά χρόνο πάλι 🤣

Με όλους βασικά αλλά δεν θέλω να σας αγχωσω από τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, tsofras είπε

Βασικά οι μόνες διαφορές που είδα σε ότι κοίταξα με τιμή 21000 - 22000 ήταν

Ψηφιακός πίνακας οργάνων

Keyless entry με Start button

Full LED φώτα ( όχι μόνο ημέρας)

Όλα τα παραπάνω τα προσφέρει ντο Ford puma στα 21400€ με μεταλλικό και το κλειδί στο χέρι

Καλό, χρυσό το πούμα, αλλά δεν βγαίνει για την ώρα με αυτόματο σασμάν και όταν έρθει (γύρω στον Ιούλιο μου είπαν στην αντιπροσωπεία) θα έρθει μόνο με κινητήρα βενζίνης και όχι mild hybrid. Επίσης αυτό το μηχανικό χειρόφρενο δεν χωνεύεται ρε παιδί μου (και δεν παίρνει ούτε σαν έξτρα το ηλεκτρικό)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Καλό, χρυσό το πούμα, αλλά δεν βγαίνει για την ώρα με αυτόματο σασμάν και όταν έρθει (γύρω στον Ιούλιο μου είπαν στην αντιπροσωπεία) θα έρθει μόνο με κινητήρα βενζίνης και όχι mild hybrid. Επίσης αυτό το μηχανικό χειρόφρενο δεν χωνεύεται ρε παιδί μου (και δεν παίρνει ούτε σαν έξτρα το ηλεκτρικό)

Πάλι καλά που υπάρχει χειροκίνητο και κανονικό χειρόφρενο. 

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, pareisaktos είπε

Καλό, χρυσό το πούμα, αλλά δεν βγαίνει για την ώρα με αυτόματο σασμάν και όταν έρθει (γύρω στον Ιούλιο μου είπαν στην αντιπροσωπεία) θα έρθει μόνο με κινητήρα βενζίνης και όχι mild hybrid. Επίσης αυτό το μηχανικό χειρόφρενο δεν χωνεύεται ρε παιδί μου (και δεν παίρνει ούτε σαν έξτρα το ηλεκτρικό)

Τι πρόβλημα έχει το μηχανικό χειρόφρενο;

7 ώρες πριν, KoreanW είπε

Το εκθεσιακό το αχρησιμοποίητο
πόσα χλμ να έχει γράψει για να μη θεωρείται μτχ λέμε;...

Γιατί να έχει γράψει; Τόσα αυτοκίνητα έχουν να μετακινηθούν, αυτό θα μπαινοβγάζανε από την έκθεση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, zio10 said:

Γιατί να έχει γράψει; Τόσα αυτοκίνητα έχουν να μετακινηθούν, αυτό θα μπαινοβγάζανε από την έκθεση;

εγώ τη γνώμη μου θα πω, μπορεί να έχω και λόγους να πιστεύω κάποια πράγματα 

ναι και αυτό και όλα τα τα εκθεσιακά και εταιρικά μπορεί να έχουν χλμ

δεν είναι και που να μην το συνηθίζουν να παίρνουν ό,τι βρεθεί εύκαιρο για τον πρώτο τυχαίο λόγο , όταν άλλωστε ξέρουν ότι θα πρέπει να το πουλήσουν με έκπτωση 

πολύ περισσότερο όταν τα πουλήσουν σε κάποιον χωρίς να του το πουν από πριν 

και όλα αυτά τον κανονικό καίρό, όχι τον καιρό της οικονομικής στενότητας

αν σώνει κάπως την κατάσταση, λόγω καραντίνας τον τελευταίο καιρό θέλοντας και μη, δε γίνεται να μην ήταν περιορισμένεςι οι μετακινήσεις 

υγ: καλό είναι να κρατάμε και μια επιφύλαξη για τις φθορές και την πιστότητα των χλμ των οχημάτων στις αντιπροσωπείες

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις, απλά για ένα εκθεσιακό θα πρέπει μετά να γυρίσουν τα χιλιόμετρα, να καλύψουν φθορές σε λάστιχα κτλ, να καθαριστεί πάλι τέλεια.

Γενικά μου φαίνεται άσκοπο να γίνει όλο αυτό αφού υπάρχουν τα test drive, τα αντικατάστασης, τα εταιρικά κτλ. 

Για χτυπημένα κατά τη μεταφορά και επισκευασμένα το έχω ακούσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άμα είναι εκθεσιακό, πριν το παραλάβεις να τσεκαρεις πόρτες, μεντεσέδες σε εσωτερικές θήκες-ντουλαπακια κτλ και μικροφθορες σε τιμόνι, λεβιεδες κτλ

Επίσης χτυπηματακια φθορές χαμηλά στους προφυλακτήρες.

Δεν νομίζω να έχει κάτι χοντρό άλλα τόσα χέρια το ανοιγοκλείνουν

Σε εμένα είχε τύχει να είχε σπασμένη μία εσοχή που πιάνει το isofix, δεν ξέρω πως το κατάφερε. Ξέρω, λεπτομέρεια αλλά με τσατισε

 

 

 

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, turbat0s είπε

Για δες μπας και καταφέρεις να ζητήσεις και καμιά φρέσκια μπαταρία.

Βασικά αυτά σκέφτηκα και εγώ , την μπαταρία που είναι εκεί κανά 6μηνο , τα ντουλαπάκια, τα καθίσματα μην έχει κανά ξηλωμα, τα λάστιχα που είναι ακίνητο το αμάξι 6 μήνες στην ίδια θέση

Τώρα μην με πείτε υπερβολικό αλλά είναι και ο κορωνοιος μην θέλει και καμιά απολύμανση

1 ώρα πριν, Black Flag είπε

tsofras SUV, Cabrio και Coupe δεν θα έπαιρνα ποτέ.

Τα σιχαίνομαι!

Cabrio ήθελα από 18 δεν πήρα ποτέ

Τα κουπέ μου αρέσουν

Τα SUV τα σιχαινομουν όπως θα δεις στο πρώτο ποστ, ε αφού έχω αλλαξειυ ήδη 6 αυτοκίνητα ας πάω και σε μία τέτοια κατηγορία να δωεαν μου αρέσει. Αν δεν , τότε το αλλάζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...