Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιουπι δεν έκλεισε το θέμα! Αν και θες το c5 εγώ επιμένω στο 2008. Τρομερό αυτοκίνητο αν είχα το κασέρι θα το έπαιρνα χτες. Στο πούμα λέω όχι. Αλλά πάρε τα και τα 3 ένα test drive και δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Γιουπι δεν έκλεισε το θέμα! Αν και θες το c5 εγώ επιμένω στο 2008. Τρομερό αυτοκίνητο αν είχα το κασέρι θα το έπαιρνα χτες. Στο πούμα λέω όχι. Αλλά πάρε τα και τα 3 ένα test drive και δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα. 

Το C5 το έκανα τούμπανο αλλά ακριβό και μεγάλο, το πούμα μου είχαν πει από 18 , θα δω και για το 2008

Δεν έχω και αμάξι και δυσκολεύομαι λίγο με τα τέστ ντραιβ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Son^Goku είπε

Γιουπι δεν έκλεισε το θέμα! Αν και θες το c5 εγώ επιμένω στο 2008. Τρομερό αυτοκίνητο αν είχα το κασέρι θα το έπαιρνα χτες. Στο πούμα λέω όχι. Αλλά πάρε τα και τα 3 ένα test drive και δες ποιο θα σου κάτσει καλύτερα. 

Βέβαια τα καινούρια τα έχω εξαντλήσει οπότε εκτός από πούμα και 2008 δεν έχει κάτι άλλο

Και πιθανά μεταχειρισμένα αλλά κοιτάω συνήθως μετά το 17 και με λιγότερα από 40000 , όχι test drive

 Το αστείο είναι ότι μετά το C5 , γυρίσαμε με τον πωλητή με ένα c3 aircross και μου έδειχνε πως μπαίνουν καρφωτες οι ταχύτητες

Το Σάββατο που πήγα ήθελε να μου το πουλήσει....

1 λεπτό πριν, pareisaktos είπε

Στο 2008 αν μπορείς να φτάσεις στην έκδοση allure θα ήταν το ιδανικό. Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και με πλήρη εξοπλισμό.

Ε ναι δεν με ενδιαφέρει η active, αλλά πάω πάλι στα 100 άλογα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Στο 2008 αν μπορείς να φτάσεις στην έκδοση allure θα ήταν το ιδανικό. Πολύ όμορφο αυτοκίνητο και με πλήρη εξοπλισμό.

Παιδιά αν κάποιος έχει οδηγήσει ή είναι κάτοχος του 2008, ας μας πει μια γνώμη !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, chriskourou είπε

Παιδιά αν κάποιος έχει οδηγήσει ή είναι κάτοχος του 2008, ας μας πει μια γνώμη !

Έκανα test drive την έκδοση allure βενζίνη 100hp. Μου άρεσε πολύ σαν αυτοκίνητο. Πολύ καλή ποιότητα κύλισης, ο κινητήρας αν και 100hp μου φάνηκε επαρκέστατος, σε σημείο που δεν πίστευα ότι όντως είναι μόνο 100 άλογα. 

16 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ναι δεν με ενδιαφέρει η active, αλλά πάω πάλι στα 100 άλογα....

Αν και είναι η πρώτη έκδοση, σε σχέση με άλλα μοντέλα ακόμη και η active είναι πολύ πλούσια σε εξοπλισμό. Εντάξει για την allure δεν το συζητάμε.

Επεξ/σία από pareisaktos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pareisaktos είπε

Έκανα test drive την έκδοση allure βενζίνη 100hp. Μου άρεσε πολύ σαν αυτοκίνητο. Πολύ καλή ποιότητα κύλισης, ο κινητήρας αν και 100hp μου φάνηκε επαρκέστατος, σε σημείο που δεν πίστευα ότι όντως είναι μόνο 100 άλογα. 

Αν και είναι η πρώτη έκδοση, σε σχέση με άλλα μοντέλα ακόμη και η active είναι πολύ πλούσια σε εξοπλισμό. Εντάξει για την allure δεν το συζητάμε.

Για την allure πάω κι εγώ. Το αμάξι, αν και δεν είμαι fan της εταιρείας, είναι άκρως εντυπωσιακό μέσα και έξω. Αλλά αυτά τα 100 άλογα μου έχουν κάτσει πολύ στραβά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2020 στις 2:41 ΠΜ, Christos Vvs είπε

Από KIA, όπως είχα αναφέρει μόνο το CEED μπορείς να κοιτάξεις, το οποίο όταν είχα πάει να το τσεκάρω εγώ πριν λίγο καιρό, για το 1.4T 140hp GTLine ο πωλητής που το είδα μαζί με τα χαρτιά και το μεταλλικό χρώμα μου έδινε τελική τιμή 22.000 ευρώ. Ωστόσο με μερικά τηλέφωνα σε άλλες αντιπροσωπείες και λίγο παζάρι μου το άφηναν και 21.500...
Δεν μπόρεσα να το κάνω τεστ ντράιβ καθότι δεν ήταν διαθέσιμο, ωστόσο το βρήκα αρκετά ποιοτικό και με καλούς χώρους και πορτμπαγκάζ νμζ κάπου στα 395 λίτρα και 7 χρόνια εγγύηση!
Πάντως ενώ μου είναι πολύ συμπαθής σαν μάρκα, γνκ παρατήρησα ότι με όσες αντιπροσωπείες KIA μίλησα, είχαν μια συμπεριφορά σαν να μην θέλουν να πουλήσουν ένα πράμα, πολύ αδιαφορία...
Αν μπορείς να το παραβλέψεις αυτό και σου αρέσει και το αμάξι τότε νμζ είναι αρκετά καλή επιλογή... 
 

Πολύ χάλια sales ...απορω πως είναι δυνατόν να πληρώνουν τέτοιους υπαλλήλους. Πιο αδιάφορους δεν έχω δει ποτέ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fsbmaniac είπε

Πολύ χάλια sales ...απορω πως είναι δυνατόν να πληρώνουν τέτοιους υπαλλήλους. Πιο αδιάφορους δεν έχω δει ποτέ...

Στη Συγγρού που πήγα ήταν μία χαρά

20 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Έλα πες την αλήθεια, είσαι ο Tsofras και έφτιαξες νέο nick για να αυτοτρολαριστείς.

Πες μου ότι δεν το πιστεύεις αυτό με τον Καραγκιόζη που μπαίνει με διαφορετικούς users

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1091875647_.png.fb79fadb4d40cfc74df8311ed7cb5b7b.png

551869283_.png.7ae06a958344ba096c812d6adccf3c0a.png

Για το Scala έχει κανείς άποψη? Πιστεύω καλή περίπτωση σε αυτά τα χρήματα, αν και σίγουρα δεν είναι στα θέλω του TS που τώρα κοιτάζει SUV.

προς TS: Υπάρχουν χρηματοδοτικά τύπου Balloon. Δηλαδή πληρώνεις χαμηλότερη δόση (ή προκαταβολή) και στο τέλος της χρηματοδότησης δίνεις ένα μεγάλο ποσό. Δεδομένου ότι έχεις έξοδα τώρα που σε λίγο καιρό θα έχουν τελειώσει ίσως σε ενδιαφέρει.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mp123 είπε

Το αυτοκίνητο είναι τρύπιος κουμπαράς.Το ξερνούμε αυτό άλλωστε όλοι.Πατε και φορτώνετε ένα αμάξι με περιττά έξτρα των 3 4000 ευρώ που ολα αυτά όταν το πουλήσετε δεν ανεβάζουν την αξία του αυτοκινήτου αναλογικά πάντα με όσα δινεις.

Σε αυτο συμφωνουμε

Γενικα ο εξοπλισμος ειναι μια τεχνικη πωλησης των εταιρειων ωστε να προσδοσουν την αισθηση της προστιθεμενης αξιας στο αμαξι. Τι να σου πουν? Να το αμαξι παρτο τοσο? Πρεπει καπως να σου πουλησουν το εξτραδακι. Εχω μια VDSL και πιανει 50 Mbps και... αυτο. Καπως πρεπει να υπαρξει μια "υπηρεσια" για να βγαλει ο πωλητης κατι εξτρα. Οπως καποτε που χρεωνονταν η αναγνωριση κλησης

Και αντε για χρηστικο εξοπλισμο το καταλαβαινω, πχ κλιμα ή τυφλο σημειο ή hill assist

Αυτοματο παρκαρισμο? Really? Στην Ελλαδα που (ειδικα στις πολεις) τα φυτευουν σε πεζοδρομια, λεοφωρειολωριδες,παρκα,πεζοδρομους?

Χρωμιακια στις πορτες και στην μασκα, καλωηλθατε στα 90s. Κεραια τυπου καρχαρια για να εχει καλυτερη αεροδυναμικη το τετραγωνο σκαφος του Tucson η του Karoq? απλα LOL

Αυτοματα κλεισιμο πορτ μπαγκαζ γιατι δεν μπορεις να σηκωσεις το κουλο σου δεκα εκατοστα στον αερα?

 

 

Για το εκθεσιακο, αφου ειπες οτι ψαχνεις μια μεσοβεζικη λυση ωστε να το αλλαξεις του χρονου/παραχρονου δες το σαν να παιρνεις ενα καλο μεταχειρισμενο.

Βεβαια ετσι πρεπει να το αντιμετωπισει και η αντιπροσωπεια οποτε να απαιτησεις καλυτερη τιμη σαν να ηταν μεταχειρισμενο. Δεν σου κανουν χαρη, ισα ισα, εσυ τους "διευκολυνεις" αυτην την εποχη που δεν υπαρχουν πωλησεις

 

Επεξ/σία από tutuyo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για το 2008 λένε οτι είναι πολύ στενό πίσω, αν θες χώρους να το ελεγξεις. Το αντίστοιχο Captur λένε ότι είναι πολύ πιο ευρύχωρο.

Just saying.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tutuyo είπε

Βεβαια ετσι πρεπει να το αντιμετωπισει και η αντιπροσωπεια οποτε να απαιτησεις καλυτερη τιμη σαν να ηταν μεταχειρισμενο

+1

Αφού σκέφτεσαι να το πουλήσεις σε ένα χρόνο (πριν καν το παραλάβεις) σημαίνει ότι κάνεις υπερβολικά βεβιασμένη αγορά.

Μήπως να πάρεις ένα μεταχειρισμένο (ή απλά να χρησιμοποιείς της γυναίκας σου όπως ήδη κάνεις) μέχρι να βρεις τον "αέρα" που σου λείπει ώστε να πας σε αυτό που πραγματικά γουστάρεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα μόλις το ακύρωσα χωρίς πολλά μα μου σου του , μου είπε αν θέλω έχει στο τελωνείο ίδιο αμάξι στα 19500

Θα πάω να ξαναδώ το πούμα γιατί είναι το μόνο που μου κάνει κλικ από όσα είδα και το Ceed GT line μου άρεσε πολύ απλά ήταν πιο πάνω μαζί με το επιτόκιο.

Αν δεν αποφασίσω κάποιο από τα 2 , τότε κοιτάω μεταχειρισμένα ή φθηνότερο καινούριο που ξέρω ότι θα το έχω για κανά χρόνο μαξ και δεν θα χάσω πολλά από την πώληση του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...