Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, terry308 είπε

Με γεια, καλορίζικο και καλοτάξιδο, αναμένουμε εντυπώσεις από το ιδιόκτητο αυτοκίνητο και φωτογραφίες... 

Όταν λες επιλεγμένους τι εννοείς;; 

Θερμοκρασία λαδιού & νερού τις γράφει στη μικρή οθόνη (στο ibiza τουλάχιστον) 

Με ebd μπορείς να ξεκλειδώσεις επιλογές, home coming - leaving κ αλλες 

Ναι σε τετοια features αναφερομαι αν ειναι να τα ζητησω...

 

εννοώ οτι στο audi όταν εχω πχ το διακοπτη στο δεξια καθρεφτη και βαλω οπισθεν κατεβαινει για να με βοηθησει να παρκαρω...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, paylidis είπε

Παράδειγμα ήταν. Ενδεικτικα παντως με το Q σε μια τέτοια διαδρομή θα κάψω 7 λίτρα βενζίνης στα 100 χλμ ενώ από τις δοκιμές που έκανα στο cng θα κάψω περί τα 4-4.5 κιλά στα 100 χλμ. Σε χρήματα όποτε θα έχουμε 22€ βενζίνη ή 7€ αέριο. Εάν κανείς αυτή τη διαδρομή πχ μια φορά την εβδομάδα είναι σημαντική η διαφορά. 

Κοιτα, γυρω στα 20€ ειναι τα 14λιτρα βενζινης και το φυσικο αεριο εχει κοστος περι τα 8-10€("κόστος που κυμαίνεται από 4 έως και 5,2 ευρώ ανά 100 χλμ. (τιμή κιλού φ.α. 0,834 ευρώ)") για 200χλμ στο kamiq.

Οπως και να εχει, ειναι μια διαφορα που προσωπικα δεν θα επελεγα για να οδηγησω ενα λιγοτερο ανετο και λιγοτερο ασφαλες αυτοκινητο οταν υπαρχουν και τα 2 διαθεσιμα.

Κατα τα αλλα, συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη για την γυναικα σου που θα κανει καθημερινα αρκετα χλμ. Η ενσταση(προτιμηση μου σωστοτερα) ειναι για το ΣΚ που θα ειναι και τα 2 διαθεσιμα.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

Με το καλό να έρθει και να είναι καλοτάξιδο και απολαυστικό και αυτό!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, paylidis είπε

Προς ενημέρωση του νήματος (κ του κρατικού προϋπολογισμού 😆) να πω ότι κλείστηκε κ το 2ο Αμαξι κ όντως kamiq gtec ambition MY21, σε χρωμα quartz grey με μπόλικα δωράκια κ 4ετη εγγύηση. Παράδοση εντός δεκαημέρου ευτυχώς ή δυστυχώς (το δυστυχώς για τα τέλη κυκλοφορίας που δε θα είναι μηδενικά όπως εικάζεται ότι θα συνέβαινε από 1/1).
 

Νομίζω ότι είναι το απόλυτο vfm για όχημα ΦΑ κ ελπίζω στην επέκταση του δικτύου πρατηρίων cng στην υπόλοιπη Ελλάδα (για Αττική έχουμε κοντά μας) ώστε να μπορούμε να βγούμε και για ένα οικονομικό ταξίδι και να μη φορτώνουμε χλμ μόνο στο Q3...

σε βλεπουν οι πωλητες να πλησιαζεις τις αντιπροσωπειες και τρεμουν !!!

καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι !!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, terry308 είπε

http://cngeurope.com/countries/belgium/

8 βγάζει στο κύκλο των Βρυξελλών, δε ξέρω πόσα είναι εντός πόλης όπως γράφεις 😉

 

Eίναι 3 τελικά 😁

image.png.f0119bf4e13a2b6d1f4d78c5ba388362.png

Το κόκκινο είναι το παραδοσιακό κέντρο και γύρω γύρω τα προάστια, τα όρια είναι ο κίτρινος δακτύλιος. Και πάλι δεν είναι πολύ βολικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, haHa είπε

Κοιτα, γυρω στα 20€ ειναι τα 14λιτρα βενζινης και το φυσικο αεριο εχει κοστος περι τα 8-10€("κόστος που κυμαίνεται από 4 έως και 5,2 ευρώ ανά 100 χλμ. (τιμή κιλού φ.α. 0,834 ευρώ)") για 200χλμ στο kamiq.

Οπως και να εχει, ειναι μια διαφορα που προσωπικα δεν θα επελεγα για να οδηγησω ενα λιγοτερο ανετο και λιγοτερο ασφαλες αυτοκινητο οταν υπαρχουν και τα 2 διαθεσιμα.

Κατα τα αλλα, συμφωνω οτι ειναι εξαιρετικη επιλογη για την γυναικα σου που θα κανει καθημερινα αρκετα χλμ. Η ενσταση(προτιμηση μου σωστοτερα) μου ειναι για το ΣΚ που θα ειναι και τα 2 διαθεσιμα.

Καλά ναι όλα είναι θέμα άνεσης. Για το εξοχικό πχ που θα ρίξω μέσα κ ψάρια και καλάμια κ κανένα τσουβάλι τσιμέντο κλπ δε πρόκειται να πάρω με τίποτα το Q3... έδω τόσο καιρό πηγαίναμε με ένα κορεατικό κουβαδάκι κ ήμασταν μια χαρά κ ας είχε στροφές κλπ... για μεγάλο ταξίδι μόνο πλέον το μεγάλο, αλλά θα φανεί κ στην πορεία ποσό βολεύει το καθένα κ ίσως υπάρξει αναπροσαρμογή... 

38 λεπτά πριν, ritualistic είπε

σε βλεπουν οι πωλητες να πλησιαζεις τις αντιπροσωπειες και τρεμουν !!!

καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι !!

Μεχρι να κλείσει το deal κ να το πάρω μάλλον με τρέμουν 😂 αλλά μετά με κάνουν φίλο, ξέρεις εσυ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

εννοώ οτι στο audi όταν εχω πχ το διακοπτη στο δεξια καθρεφτη και βαλω οπισθεν κατεβαινει για να με βοηθησει να παρκαρω...

🙄Θα το δοκιμάσω στο ibiza το πρωί... εκτός και αν το έχει δοκιμάσει ήδη στο δικό του ο @tsofras 😎

Μακάρι να παίζει έτσι και σε εμάς 😎

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, terry308 είπε

🙄Θα το δοκιμάσω στο ibiza το πρωί... εκτός και αν το έχει δοκιμάσει ήδη στο δικό του ο @tsofras 😎

Μακάρι να παίζει έτσι και σε εμάς 😎

Το έχω δοκιμάσει δεν το κάνει σε εμένα , στο Leon το έκανε όμως

Πρέπει να είναι επιλογή που μπορείς να την ενεργοποιήσεις

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tsofras είπε

Το έχω δοκιμάσει δεν το κάνει σε εμένα , στο Leon το έκανε όμως

Πρέπει να είναι επιλογή που μπορείς να την ενεργοποιήσεις

Αυτό πιστεύω κ εγώ οτι μάλλον θέλει ενεργοποίηση στα seat k skoda κ κάποια Vw. Στα audi τα έχουν ενεργοποιημένα από οσο έχω δει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, paylidis είπε

Αυτό πιστεύω κ εγώ οτι μάλλον θέλει ενεργοποίηση στα seat k skoda κ κάποια Vw. Στα audi τα έχουν ενεργοποιημένα από οσο έχω δει 

Μπορείς να ενεργοποιήσεις την επιλογή μεσω vcds κατά πάσα πιθανότητα και να εμφανιστεί στις ρυθμίσεις αλλά το αν θα δουλεύει είναι θέμα εγκεφαλου άνεσης. Λογικά αν έχεις ηλεκτρικά αναδιπλούμενους καθρέφτες θα δουλεύει και η λειτουργία που πεφτει με την όπισθεν (τουλάχιστον σε golf 5 αυτό γινόταν) 

Επεξ/σία από and_64
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, paylidis είπε

18600 ακριβώς με το κλειδί στο χέρι κ δωρο συναγερμο αισθητήρες κ 4ετη εγγύηση 

Καλοτάξιδο, και με το καλό να παραλάβετε. Αναμένουμε εντυπώσεις. Έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που δεν στο ανέφεραν, ότι η επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια για τη Skoda, περιλαμβάνει : πακέτο 1) 4χρονια ή 60.000 χλμ, πακέτο 2) 4 χρόνια ή 80.000 χλμ. Στο λέω γιατί εγώ έκανα την επέκταση με το 2ο πακέτο, τσεκάροντας τα χαρτιά κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο πωλητής. Τα 60.000 χιλιόμετρα στην τετραετία οριακά μπορεί και να μην φτάσουν, ενώ τα 80.000 είναι πιο safe.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Fan3 είπε

Καλοτάξιδο, και με το καλό να παραλάβετε. Αναμένουμε εντυπώσεις. Έχε υπόψιν σου σε περίπτωση που δεν στο ανέφεραν, ότι η επέκταση εγγύησης στα 4 χρόνια για τη Skoda, περιλαμβάνει : πακέτο 1) 4χρονια ή 60.000 χλμ, πακέτο 2) 4 χρόνια ή 80.000 χλμ. Στο λέω γιατί εγώ έκανα την επέκταση με το 2ο πακέτο, τσεκάροντας τα χαρτιά κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή. Δεν μου είχε αναφέρει κάτι ο πωλητής. Τα 60.000 χιλιόμετρα στην τετραετία οριακά μπορεί και να μην φτάσουν, ενώ τα 80.000 είναι πιο safe.

Ευχαριστώ πολύ. Νομίζω τα 60000 χλμ μου έκαναν. Μου αρκούν δε θα κάνουμε παραπάνω από 15/έτος καθως θα είναι 2ο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους και καλοριζικο (και αυτο) το νεο αμαξι Παυλιδη!! Ενημερωθηκα σημερα οτι με τα wltp οι ρυποι μου θα ειναι 117 οποτε δε θα πληρωνω τελη :D εκτελωνιζουμε αμεσα και πινακιδωνουμε το 21!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...