Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

27 λεπτά πριν, Mark99 είπε

Καλησπέρα σε όλους, είμαι εδώ από την αρχή του νήματος, και πλέον βρίσκομαι και εγώ σε αναζήτηση νέου αυτοκινήτου. Το budget κυμαίνεται στα 25 χιλιάρικα μαξ.

Μου αρέσει πολύ το νέο Λεόν αλλά βρίσκομαι σε περιοχή που δεν υπάρχει αντιπροσωπία Σεατ και συνεπώς καθίσταται δύσκολη η απόκτηση του. Αυτά που έχω δει είναι το Corolla 1.2t, Golf 1.5 150 life, και η A Class όμως κανένα δεν μου αρέσει τόσο όσο το Λεόν (χωρίς να το έχω δει από κοντά).

Θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας απόψεις και προτάσεις μιας και η αγορά πρόκειται να γίνει άμεσα.                            Ευχαριστώ!

Εγω προσωπικα θα πηγαινα στο holf style dsg στα περιπου 27k. Κανενα απο τα υπολοιπα δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο, στη συγκεκριμενη τιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

31 λεπτά πριν, tsofras είπε

Για την ακρίβεια θα δώσει τα διπλά , δεν θα έχει να το φορτίσει , αυτονομία 300χλμ κατά μέσο όρο και σε κάποια χρόνια ένα σεβαστό ποσό για την αλλαγή της μπαταρίας.

Αλλά έτσι φαίνεται το μέλλον , πληρώνουμε 25.000ε για 3κύλινδρους χιλιάρηδες κινητήρες με τόσα ηλεκτρονικά που δεν ξέρεις τι κόστη επισκευής θα έχουν όταν βγεις απο την εγγύηση και μας έπιασε ξαφνικά ο πόνος για την ηλεκτροκίνηση.

Ναι λέω πρώτος απο όλους για την προστασία του περιβάλλοντος , αλλά το ότι έχουν αρχίσει αυτοκινητοβιομηχανίες δηλώσεις τύπου "τέρμα οι θερμικοί κινητήρες μέχρι τότε" και εδώ γελάμε με τις επιδοτήσεις και τις υποδομές για ηλεκτροκίνηση δεν μπορώ να το σχολιάσω

Συμφωνώ ...μέχρι κεραίας. Είναι τόσο μεγάλο πια το οικονομικό όφελος που προσφέρει η ηλεκτροκίνηση; και το ρεύμα κοστίζει, προφανώς λιγότερο αλλά, όπως λέμε θες και υποδομές (δεν φορτίζει...ασύρματα στο δρόμο) που έχουν πολύ μεγάλο κόστος.

αν πάλι το περιβαλλοντικό όφελος είναι μεγάλο, τόσο οι τιμές όσο και οι επιδοτήσεις έπρεπε να είναι κατά πολύ μεγαλύτερες, ώστε να σε σπρώχνει προς την αγορά ηλεκτροκίνητου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 9:26 ΠΜ, paylidis είπε

Ας δώσω και εγω ένα feedback ακομα στη τσοφριάδα... Υπενθυμιζω αναζήτηση 2ου (CNG αυτη τη φορά):

Ειδαμε το καμικ τιμιο με πολύ καλο εξοπλισμό στην ambition (Κατα τη γνώμη μου έλειπαν μονο οι αναδιπλουμενοι καθρεφτες και το hill assist)

Μιλησα εκτενώς με VW για το Polo, ακουσα πολυ καλα αλλα και αντικειμενικά λόγια απο τον πωλητη ΑΛΛΑ τα διαθεσιμα αυτοκίνητα ειναι φτωχά σε εξοπλισμό, ητοι δεν εχουν ουτε διζωνικό κλίμα, ουτε cruise control ουτε καμερα οπισθοπορείας (πιθανότατα είναι απούλητες εκδόσεις που προόριζαν για leasing). Αυτό που μου είπε είναι ότι εχουν κάνει κοιλιά τα CNG καθως οι υποσχέσεις για περισσότερα πρατήρια ανα την Ελλάδα αλλα ακόμα και εντός Αττικής δεν τηρηθηκαν οποτε η εισαγωγική δεν επενδύει πλέον ιδιαίτερα σε αυτά τα μοντέλα... Για να έρθει όπως το θέλω ανεβαίνει κανενα χιλιαρικο (φτάνει κ ψιλοξεπερνάει το kamiq κοινώς) και θελει 4 ΜΗΝΕΣ + ότι ειναι ανοιχτή η τιμή όπως συνηθίζεται στις παραγγελίες.

Πηρα στη Seat (ίσως παω κιολας σήμερα), ο εξοπλισμός εκει μέτριος (αναφέρομαι στο Arona, παιζει και το σεναριο του Ibiza), διζωνικό κλιμα παίζει αλλα δε παιζει ουτε μπαινει μετα καμερα οπισθοπορείας λόγω της 6.5" οθονης που δεν την υποστηρίζει. Δε συγκράτησα εαν εχει cruise control αλλα κατα 90% μου ειπαν όχι. (Κατα τα άλλα λείπουν και εδώ αναδιπλουμενοι καθρεφτες)

Το Panda όπως ειπαμε αποκλείστηκε απο τα αποδυτήρια. Επισης δε μας άρεσε το scala (+ότι ειχε μηχανικό κλιματισμό κ αυτό)

 

Στο πίσω μέρος του μυαλού αρχίζει να παίζει το σενάριο βενζίνης αλλα μένει πραγματικά πολύ πίσω γιατι ο σκοπος της αλλαγης αυτοκινήτου ήταν η οικονομία κυριως και επειτα η ανανέωση του "στολου" (το αμαξακι που "φευγει" ειχε μολις 60Κ χλμ καθως λόγω του ότι παραήταν μικρό για περισσότερα χλμ). Η αναγκη μας σήμερα ειναι 30-40ΚΜ την ημέρα.

 

Απο τιμές κατω απο 18Κ δεν πεφτει κανενα πλην του ibiza...

καλησπέρα φίλε. μήπως στη vw σου είπαν πότε θα φέρουν το golf με cng? τπτ για την τιμή του, έμαθες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, tsofras είπε

Καλησπέρα φίλε μου ψάχνεις κάτι ιδιαίτερο από το αμάξι?

Δηλαδή δίνεις κάποια βαρύτητα σε χώρους , γκάζια , κατανάλωση κτλ ?

Εγώ για αρχή αφού έχεις διαβάσει και το ποστ ξέρεις ότι το Leon θα σου έλεγα 🤣

Αλλά άσχετα με την προσωπική άποψη πάλι σε σχέση με τα 4 που είπες μάλλον το Leon θα σου έλεγα πάλι γιατί σίγουρα θα έχει περισσότερο εξοπλισμό σε σχέση με golf , a class σε αυτά τα λεφτά και σε σχέση με Corolla θα έχει περισσότερο γκάζι και χώρους.

Αν δεν σε απασχολούν τα γκάζια και οι χώροι ( που μάλλον θέλεις και το γκάζι για να κοιτάς τα 1.5) τότε θα σου έλεγα για Corolla

Πες μας όμως αυτά που ρώτησα να δούμε τι άλλο μπορούμε να σου προτείνουμε

Α και κατηγορία , δλδ κοιτάς SUV ? Super mini? Κτλ

Προσανατολίζομαι προς κάποιο μικρομεσαίο χατσμπακ μιας και θέλω παραπάνω χώρους από ένα supermini αλλά όχι κάτι τρελό.

Τώρα από γκάζια σίγουρα θα ήθελα κάτι πάνω από 120-130 άλογα με μια υποχώρηση προς το Toyota. Γενικά και εγώ νομίζω πως το Leon τα συνδυάζει σχεδόν όλα αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι σε αυτή την περίοδο να μεταβώ σε άλλο νόμο για τέτοιο λόγο.

Όσον αφορά τα suv δεν είναι και η συμπάθεια μου αλλά επειδή αρέσουν στους δικούς μου, και το αμάξι δεν θα το πληρώσω εγώ δεν τα απορρίπτω.

24 λεπτά πριν, xgol είπε

Εγω προσωπικα θα πηγαινα στο holf style dsg στα περιπου 27k. Κανενα απο τα υπολοιπα δεν ειναι σε αυτο το επιπεδο, στη συγκεκριμενη τιμη.

Σίγουρα ποιο ωραίο από το Life, αλλά και με την χρηματοδότηση ξεφεύγει αρκετά από το budget, συν ότι προτιμώ το Leon.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dexterakos75 είπε

καλησπέρα φίλε. μήπως στη vw σου είπαν πότε θα φέρουν το golf με cng? τπτ για την τιμή του, έμαθες?

Προς Μάιο με βάση τα έως τώρα δεδομένα. Από τιμές δεν είχαν σαφή εικόνα αλλά μια μεσαία έκδοση μου είπε ο πωλητής θα την περίμενε γύρω στα 26Χ. Παντως είναι αμαξάρα, το ξαναείδα από κοντά... αν ήμουν 20-25 αυτό θα έπαιρνα με Κλειστά τα μάτια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, paylidis είπε

Προς Μάιο με βάση τα έως τώρα δεδομένα. Από τιμές δεν είχαν σαφή εικόνα αλλά μια μεσαία έκδοση μου είπε ο πωλητής θα την περίμενε γύρω στα 26Χ. Παντως είναι αμαξάρα, το ξαναείδα από κοντά... αν ήμουν 20-25 αυτό θα έπαιρνα με Κλειστά τα μάτια 

α, μάλιστα... αυτό έχω σταμπάρει τώρα (η αλήθεια είναι ότι αρχικά περίμενα/κοιτούσα το νέο octavia, πάντα σε cng έκδοση, αλλά το δίνουν ξεβράκωτο 24900...αν βάλεις ανατομικά καθίσματα, μεταλλικό χρώμα, διζωνικό κλιματισμό, 17ρα ζάντα, δέρμα, και κανα μπλιμπλίκι, πιάνει άνετα ένα 3000ρο ακόμα...χώρια ότι μιλάμε για αυτοκίνητο κούρσα... παιδιά/σκυλιά δεν έχω...πολυτέλεια μου φαίνεται...). από τα παραπάνω, καταλαβαίνεις ότι θα είμαι πιο φειδωλός στα έξτρα του γκολφ, μπας και το ταβανιάσω στα 27κ. Εν τέλει, αξίζει να περιμένω μέχρι Μάιο (να μαζέψω και κανα φράγκο παραπάνω). το θέμα από ποιό εργοστάσιο φέρνει η Ελλάδα, θα το κοιτάξω από... του χρόνου, οπότε ας μη σε κουράζω άλλο. Σ' ευχαριστώ πολύ ;)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Mark99 είπε

 

Μου αρέσει πολύ το νέο Λεόν αλλά βρίσκομαι σε περιοχή που δεν υπάρχει αντιπροσωπία Σεατ και συνεπώς καθίσταται δύσκολη η απόκτηση του. 

Γιατί ειναι δύσκολη η απόκτηση του;

Πόσο μακρυά από εσένα είναι η κοντινότερη αντιπροσωπεία; δεν αξίζει δηλαδή να δώσεις  20€ καύσιμα πχ και να πας να το δεις από κοντά και να το χαρείς; θα το αποκλείσεις έτσι απλά; θα πάρεις το χ, ψ άλλο μοντέλο και μετα θα σκέφτεσαι το Λεόν και το κάθε Λεόν.. και είναι κρίμα με βάση αυτή την δικαιολογία. 

Καλύτερα ξοδέψε χρόνο και χρήμα για να το δεις και να το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα μοντέλα όπως πρέπει! 

Εμενα Βέροια και πήγα στον Κατάκη Θεσσαλονίκη για να δω και να κλείσω το ibiza, μετά έμαθα για την Seat στα Γιαννιτσά... 😎

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, terry308 είπε

Γιατί ειναι δύσκολη η απόκτηση του;

Πόσο μακρυά από εσένα είναι η κοντινότερη αντιπροσωπεία; δεν αξίζει δηλαδή να δώσεις  20€ καύσιμα πχ και να πας να το δεις από κοντά και να το χαρείς; θα το αποκλείσεις έτσι απλά; θα πάρεις το χ, ψ άλλο μοντέλο και μετα θα σκέφτεσαι το Λεόν και το κάθε Λεόν.. και είναι κρίμα με βάση αυτή την δικαιολογία. 

Καλύτερα ξοδέψε χρόνο και χρήμα για να το δεις και να το συγκρίνεις με τα υπόλοιπα μοντέλα όπως πρέπει! 

Εμενα Βέροια και πήγα στον Κατάκη Θεσσαλονίκη για να δω και να κλείσω το ibiza, μετά έμαθα για την Seat στα Γιαννιτσά... 😎

 

Είναι σε διαφορετικό νόμο...Μένω επαρχία και πρέπει να πάω Αθήνα γι'αυτό και το πρόβλημα καθώς υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό. 😔 Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το σκεφτόμουν καν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Mark99 είπε

Είναι σε διαφορετικό νόμο...Μένω επαρχία και πρέπει να πάω Αθήνα γι'αυτό και το πρόβλημα καθώς υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό. 😔 Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το σκεφτόμουν καν. 

Το χρειάζεσαι άμεσα; Δε μπορείς να περιμένεις την άρση του lockdown; 

Πέρνα μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και ρώτησε τους τι μπορεις να κάνεις στη περίπτωση αυτή, εάν θα μπορούσες να συμπληρώσεις μια υπεύθυνη δήλωση για την μετακίνηση πρός την αντιπροσωπεία Seat Μακρής / Γυαλενιος ή ποιανού άλλη έχεις επιλέξει ... ώστε να κλείσεις/αγοράσεις αυτοκίνητο.! Κι όταν είσαι έτοιμος να πας, κωδ 2 13033 και την βεβαίωση μετακίνησης/υπεύθυνη δήλωση που έκανες στο τμήμα.

Τηλεφωνείς στην αντιπροσωπεία και ζητάς να κλείσεις test drive, στέλνεις email αίτηση test drive και ζητάς να σου απαντήσουν ότι το όχημα θα είναι διαθέσιμο την χ ημερομηνία, το εκτυπώνεις ή το εχείς στο κινητό.  

Ζητάς μια χάρη από την εκεί αντιπροσωπεία ότι πήγες την τάδε ημερομηνία και μιας σφραγιδα υπογραφή τους... μπορεί να το βλέπω ρομαντικά αλλά Μην το αφήνεις, κυνήγησε το, λεφτά θα τους αφήσεις 

😉

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Mark99 είπε

Είναι σε διαφορετικό νόμο...Μένω επαρχία και πρέπει να πάω Αθήνα γι'αυτό και το πρόβλημα καθώς υπάρχει απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό. 😔 Σε κάθε άλλη περίπτωση δεν θα το σκεφτόμουν καν. 

Οταν πρόκειται για τέτοια αγορά, προσπάθησε να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο μετακίνησης ή καθυστέρησέ το. Είναι κρίμα να δώσεις 25κ για κάτι άλλο και το καλοκαίρι να βλέπεις στο δρόμο το αυτοκίνητο που πάντα σου άρεσε και να σου τρέχουν τα σάλια...

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, terry308 είπε

Το χρειάζεσαι άμεσα; Δε μπορείς να περιμένεις την άρση του lockdown; 

Πέρνα μια βόλτα από το αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου και ρώτησε τους τι μπορεις να κάνεις στη περίπτωση αυτή, εάν θα μπορούσες να συμπληρώσεις μια υπεύθυνη δήλωση για την μετακίνηση πρός την αντιπροσωπεία Seat Μακρής / Γυαλενιος ή ποιανού άλλη έχεις επιλέξει ... ώστε να κλείσεις/αγοράσεις αυτοκίνητο.! Κι όταν είσαι έτοιμος να πας, κωδ 2 13033 και την βεβαίωση μετακίνησης/υπεύθυνη δήλωση που έκανες στο τμήμα.

Τηλεφωνείς στην αντιπροσωπεία και ζητάς να κλείσεις test drive, στέλνεις email αίτηση test drive και ζητάς να σου απαντήσουν ότι το όχημα θα είναι διαθέσιμο την χ ημερομηνία, το εκτυπώνεις ή το εχείς στο κινητό.  

Ζητάς μια χάρη από την εκεί αντιπροσωπεία ότι πήγες την τάδε ημερομηνία και μιας σφραγιδα υπογραφή τους... μπορεί να το βλέπω ρομαντικά αλλά Μην το αφήνεις, κυνήγησε το, λεφτά θα τους αφήσεις 

😉

Η αλήθεια είναι ότι με βιάζει λίγο, αλλά θα προσπαθήσω να εξαντλήσω τις όποιες πιθανότητες.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με την αστυνομία, έχω πάρει έναν γνωστό τηλέφωνο και περιμένω να μου απαντήσει, αλλά αν δεν βγάλω άκρη ίσως πάω και από εκεί.

Τώρα που είπες για τις αντιπροσωπείες, επειδει δεν ξέρω πολλά πράγματα σχετικά με τους αντιπροσώπους της Seat στην Αθήνα, μήπως ξέρει κάποιος σε ποια αντιπροσωπεία είναι προτιμότερο να παω μιας και εαν τελικά καταφέρω και πάω, ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος.

7 ώρες πριν, DrNick είπε

Οταν πρόκειται για τέτοια αγορά, προσπάθησε να εξαντλήσεις κάθε περιθώριο μετακίνησης ή καθυστέρησέ το. Είναι κρίμα να δώσεις 25κ για κάτι άλλο και το καλοκαίρι να βλέπεις στο δρόμο το αυτοκίνητο που πάντα σου άρεσε και να σου τρέχουν τα σάλια...

Εχεις δίκιο, απλά επειδή είναι λίγο αβέβαιο το πότε θα είναι ελεύθερες οι μετακινήσεις από νομό σε νομό, και το αυτοκίνητο θα έχει και αυτό μια αναμονή από τη στιγμή που θα το παραγγείλω μέχρι να το παραλάβω μετά θα πάει αρκετά πίσω. Θα προσπαθήσω πάντως να βγάλω κάποια άκρη και να πάω μέσα στον μήνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Mark99 είπε

Η αλήθεια είναι ότι με βιάζει λίγο, αλλά θα προσπαθήσω να εξαντλήσω τις όποιες πιθανότητες.

Το σκέφτηκα και εγώ αυτό με την αστυνομία, έχω πάρει έναν γνωστό τηλέφωνο και περιμένω να μου απαντήσει, αλλά αν δεν βγάλω άκρη ίσως πάω και από εκεί.

Τώρα που είπες για τις αντιπροσωπείες, επειδει δεν ξέρω πολλά πράγματα σχετικά με τους αντιπροσώπους της Seat στην Αθήνα, μήπως ξέρει κάποιος σε ποια αντιπροσωπεία είναι προτιμότερο να παω μιας και εαν τελικά καταφέρω και πάω, ο χρόνος μου θα είναι περιορισμένος.

Εχεις δίκιο, απλά επειδή είναι λίγο αβέβαιο το πότε θα είναι ελεύθερες οι μετακινήσεις από νομό σε νομό, και το αυτοκίνητο θα έχει και αυτό μια αναμονή από τη στιγμή που θα το παραγγείλω μέχρι να το παραλάβω μετά θα πάει αρκετά πίσω. Θα προσπαθήσω πάντως να βγάλω κάποια άκρη και να πάω μέσα στον μήνα. 

Θα σου στείλω πμ για να κάνεις και test drive

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2020 στις 1:15 ΜΜ, jim1912 είπε

Το lpg στο κλιο είναι καθαρά εργοστασιακό και δεν προστίθεται εδώ στην Ελλάδα.Απλά το lpg δεν είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή ταξιδιού και έτσι σε αυτό το καύσιμο δε δείχνει καταναλώσεις κτλ.

 

Εχουν αρχισει παντως και καλουν ιδιοκτητες για update και το οχημα εμφανιζει πλεον και ενδειξεις για τον μετρητη LPG και τον υπολογιστη ταξιδιου κανονικα οπως και για τη βενζινη...τα καινουργια νομιζω απο εδω και περα να ειναι ετοιμα απο το εργοστασιο...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είναι προς αναζήτηση αγοράς κάποιων εκ των συγκεκριμένων μοντέλων και τους ενδιαφέρει ο τομέας της ασφάλειας....

https://www.drive.gr/news/asfaleia/euro-ncap-audi-a3-hyundai-i10-seat-leon-kai-alla-tessera-montela-sto-mikroskopio

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...