Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, JailbrokenDiesel είπε

μετα την αγορα, δεν μπορει να μπει το hill assist?

Η αντιπροσωπεία λέει όχι, προσωπικά έχω ήδη βρει τρόπο(-υς) απλα δε θα εχει το κουμπι απενεργοποιησης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 ώρες πριν, Speculoos είπε

For what it's worth ανακοινώθηκαν οι πωλήσεις νέων αυτοκινήτων στο Βέλγιο για το 2020. Φέτος ήταν η χειρότερη χρονιά της αγοράς, πωλήθηκαν 425000 καινούργια αυτοκίνητα μέχρι τις 14/12, τέτοιο νούμερο είχε να δει η αγορά από το μακρινό 1997 που είχαν πωληθεί σχεδόν 400000 κομμάτια. Συγκριτικά το 2019 έγιναν πάνω από 550000 νέες ταξινομήσεις. Όπως είχαμε γράψει και παλιότερα η αγορά του μεταχειρισμένου επωφελήθηκε της κρίσης καθώς οι πωλήσεις έμειναν σταθερές (και λίγο αυξημένες σε σχέση με πέρσι).

Το τοπ-20 των μοντέλων διαμορφώθηκε ως εξής όπου στις 3 πρώτες θέσεις έγινε μεγάλη μάχη):

1. VOLKSWAGEN GOLF (για μια ακόμα χρονιά...7709 κομμάτια)

2. RENAULT CLIO (πολύ κοντά με 7508)

3. MERCEDES A CLASS (7426 νέες Α μέσα στο 2020, ήταν μάλιστα το πιο ευπώλητο μοντέλο μέχρι τον Ιούνιο)

4. VOLVO XC40 (6600, για δεύτερη χρονιά που το made in Belgium SUV πλασάρεται στην πρώτη πεντάδα)

5. SKODA OCTAVIA

6. CITROEN C3

7. PEUGEOT 208

8. RENAULT CAPTUR

9. VOLKSWAGEN POLO

10. BMW X1

11. OPEL CORSA

12. BMW 1 SERIES

13. HYUNDAI TUCSON

14. BMW 3 SERIES

15. DACIA DUSTER

16. PEUGEOT 2008

17. DACIA SANDERO

18. FORD FOCUS

19. MERCEDES CLA

20. VOLKSWAGEN T-ROC

 

Αντίστοιχα και η ελληνική αγορά δεν είδε καλύτερες μέρες. Μέχρι δυο βδομάδες πριν είχαν γίνει 74500 ταξινομήσεις νέων αυτοκινήτων, πολύ χαμηλότερα από τις 107000 που είχαν γίνει πέρσι. Δεν ξέρω αν υπάρχουν νούμερα για μοντέλα όμως, με γρήγορο ψάξιμο είδα μόνο συνολικά για μάρκες όπου κλασική αξία η Toyota είναι στην κορυφή.

Πολύ ενδιαφέροντα στοιχεία. 
Πάντως ήταν σκατά χρονιά για όλους εκτός από τα ηλεκτρικά που είδαν μεγάλη αύξηση.

Αναφορά σε κείμενο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν το Golf R line  θα έρθει στα μέρη μας;... Είχα πεί ποτε δε θα πάρω VAG αλλά το είδα σε βιντεάκι και με κέρδισε. Βέβαια θέλω να το δω και από κοντά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πιστεύω να πέθανε το thread;
Έλα να ζωντανέψει λιγάκι...

Εγώ ακόμη περιμένω από τον "μέγα" Σ το civic που παρήγγειλα τον Ιούλιο. Ελπίζω σε Ιανουάριο (αρχική εκτίμηση που ακόμη δεν έχει αλλάξει σε κλήση/follow-up που έκανα ήταν τέλος Δεκέμβρη με Γενάρη)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kapws είπε

Εγώ ακόμη περιμένω από τον "μέγα" Σ το civic που παρήγγειλα τον Ιούλιο. Ελπίζω σε Ιανουάριο (αρχική εκτίμηση που ακόμη δεν έχει αλλάξει σε κλήση/follow-up που έκανα ήταν τέλος Δεκέμβρη με Γενάρη)

ΤΙ φάση, 5-6 μήνες για το civic? με γαιδουρι το φερνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kapws είπε

Δεν πιστεύω να πέθανε το thread;
Έλα να ζωντανέψει λιγάκι...

Εγώ ακόμη περιμένω από τον "μέγα" Σ το civic που παρήγγειλα τον Ιούλιο. Ελπίζω σε Ιανουάριο (αρχική εκτίμηση που ακόμη δεν έχει αλλάξει σε κλήση/follow-up που έκανα ήταν τέλος Δεκέμβρη με Γενάρη)

Άντε με το καλό να έρθει

Ε τα έχουμε πει όλα στο thread οπότε είμαστε πλέον για καμία απορία ή βοήθεια ή παρουσίαση σε νέους πελάτες - αγοραστές

Ή όταν έρθει η στιγμή να αλλάξω και εγώ 🤣

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, tsofras είπε

Άντε με το καλό να έρθει

Ε τα έχουμε πει όλα στο thread οπότε είμαστε πλέον για καμία απορία ή βοήθεια ή παρουσίαση σε νέους πελάτες - αγοραστές

Ή όταν έρθει η στιγμή να αλλάξω και εγώ 🤣

Θωμα προλαβαίνεις στις καθυστερησεις να κανεις την εκπληξη, εχει ακομα 13 μέρες ο χρονος... 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, paylidis είπε

ΤΙ φάση, 5-6 μήνες για το civic? με γαιδουρι το φερνουν;

 

Ναι εύκολα τόσο, Οκτώβριο που είχαμε ρωτήσει μάλιστα με εναν φίλο που ψηνόταν είχαν πει και παραπάνω οτι θα πάει πιθανότατα, 7-8 μήνες για my2020, υπήρχε 1 ετοιμοπαράδοτο 1.5 όμως my2019 το οποίο είχε κάποιες διαφορές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, and_64 είπε

 

Ναι εύκολα τόσο, Οκτώβριο που είχαμε ρωτήσει μάλιστα με εναν φίλο που ψηνόταν είχαν πει και παραπάνω οτι θα πάει πιθανότατα, 7-8 μήνες για my2020, υπήρχε 1 ετοιμοπαράδοτο 1.5 όμως my2019 το οποίο είχε κάποιες διαφορές...

Απιστευτο.... και θεωρουσα υπερβολικούς τους 4 μήνες που μου είχαν πει Mercedes, VW & Audi...

κάποτε (στις καλές αποχές που παραγγελναμε αυτοκινητα όπως ακριβως τα θέλαμε) έκαναν βαριά διμηνο (αναφερομαι παντα σε γερμανικά, δεν εχω αποψη για άλλες προελεύσεις)...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, paylidis είπε

Απιστευτο.... και θεωρουσα υπερβολικούς τους 4 μήνες που μου είχαν πει Mercedes, VW & Audi...

κάποτε (στις καλές αποχές που παραγγελναμε αυτοκινητα όπως ακριβως τα θέλαμε) έκαναν βαριά διμηνο (αναφερομαι παντα σε γερμανικά, δεν εχω αποψη για άλλες προελεύσεις)...

Αυτός είναι και εμένα ο καημός μου.. όλοι οι άλλοι θα είχαν παραδώσει στην χειρότερη μέχρι Νοέμβρη :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Kapws είπε

Αυτός είναι και εμένα ο καημός μου.. όλοι οι άλλοι θα είχαν παραδώσει στην χειρότερη μέχρι Νοέμβρη :D

Ισως ειναι και θεμα εισαγωγικής (να θελει να πουλήσει πρωτα τα ΜΥ19 ξερω γω, χωρις να κανει καμια ουσιώδη εκπτωση ωστόσο για να φύγουν εύκολα)... Σκέψου εμεις αλλαξαμε κατηγορία (απο Polo TGI) και μαρκα αυτοκινήτου (σε Kamiq GTEC) προκειμένου να παρουμε άμεσα το αυτοκίνητο (το Polo για να εχει αξιοπρεπη εξοπλισμό μονο παραγγελία, 4 μήνες και με ανοιχτή τιμή)...

Υπομονή, ισως σε συμφερει κιολας απο 1/1 με τελη βάσει Wltp

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα στην Mercedes παραγωγή Μάρτιο-Απρίλιο μου είπανε και παράδοση το νωρίτερο Απρίλη και παίζει να φτάσει και Ιούνιο. Με παρηγορεί που μέχρι τότε ίσως μπορέσω να κάνω και ταξίδι για να το στρώσω :P

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Burgos είπε

Και εμένα στην Mercedes παραγωγή Μάρτιο-Απρίλιο μου είπανε και παράδοση το νωρίτερο Απρίλη και παίζει να φτάσει και Ιούνιο. Με παρηγορεί που μέχρι τότε ίσως μπορέσω να κάνω και ταξίδι για να το στρώσω :P

GLA αν θυμαμαι καλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...