Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, paylidis είπε

Απιστευτο.... και θεωρουσα υπερβολικούς τους 4 μήνες που μου είχαν πει Mercedes, VW & Audi...

κάποτε (στις καλές αποχές που παραγγελναμε αυτοκινητα όπως ακριβως τα θέλαμε) έκαναν βαριά διμηνο (αναφερομαι παντα σε γερμανικά, δεν εχω αποψη για άλλες προελεύσεις)...

Μπα, στα Made in England ιαπωνικά το 4μηνο έφευγε απο παλιά. Θυμάμαι είχε παραγγείλει ο φάδερ αρχές ιουλίου και το παραλάβαμε βαθύ Νοέμβρη. Κι επειδή η διαφορά ήταν μικρή με το 1.6 που υπήρχε ετοιμοπαράδοτο, ο πωλητής ίσα δε του είχε πει πως το 1.6 είναι στην πραγματικότητα πιο γρήγορο :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημερα και καλοταξιδα τα νεα οχηματα της παρεας!

Να κανω ρε παιδια μια ερωτηση για να μην ανοιγω θεμα καινουριο.

GLA 2020.Δε μπορω να βρω με τιποτα πως οι σταθμοι στο ραδιοφωνο δειχνουν τα εικονιδια τους.Εχει τα generic της Mercedes.

Εντωμεταξυ οσα A-Class, GLA-GLB εχω δει στο δρομο δειχνουν κανονικα τα εικονιδια.Δυστυχως δεν εχω καταφερει να σταματησω καποιον να ρωτησω πως το εκανε.Ουτε στο Google βρηκα κατι.

Εχει κανεις καμια ιδεα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, rallistas είπε

Καλημερα και καλοταξιδα τα νεα οχηματα της παρεας!

Να κανω ρε παιδια μια ερωτηση για να μην ανοιγω θεμα καινουριο.

GLA 2020.Δε μπορω να βρω με τιποτα πως οι σταθμοι στο ραδιοφωνο δειχνουν τα εικονιδια τους.Εχει τα generic της Mercedes.

Εντωμεταξυ οσα A-Class, GLA-GLB εχω δει στο δρομο δειχνουν κανονικα τα εικονιδια.Δυστυχως δεν εχω καταφερει να σταματησω καποιον να ρωτησω πως το εκανε.Ουτε στο Google βρηκα κατι.

Εχει κανεις καμια ιδεα??

Έχεις ρυθμίσει περιοχή Ελλάδα; Κάπου θα έχει ρύθμιση επίσης για να λαμβάνει τα δεδομένα σταθμών (εμένα τουλ. Το audi το έχει έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι πολύ καλά ενημερωμένο με αποτέλεσμα πολλούς σταθμούς να τους βγάζει με ότι να ναι όνομα κ εικόνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, paylidis είπε

Έχεις ρυθμίσει περιοχή Ελλάδα; Κάπου θα έχει ρύθμιση επίσης για να λαμβάνει τα δεδομένα σταθμών (εμένα τουλ. Το audi το έχει έτσι αλλά δυστυχώς δεν είναι πολύ καλά ενημερωμένο με αποτέλεσμα πολλούς σταθμούς να τους βγάζει με ότι να ναι όνομα κ εικόνα)

Λιγο που μπηκα στα settings του ραδιοφωνου ειναι ολα ανοιχτα.Θα μπω και στα general του αμαξιου να δω τι αλλο μπορει να εχει.

 

ΥΓ)Ρε τι αλλο θα ζησουμε με τα παλιαμαξα πχιαααα! αχαχαχαχ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, rallistas είπε

Λιγο που μπηκα στα settings του ραδιοφωνου ειναι ολα ανοιχτα.Θα μπω και στα general του αμαξιου να δω τι αλλο μπορει να εχει.

 

ΥΓ)Ρε τι αλλο θα ζησουμε με τα παλιαμαξα πχιαααα! αχαχαχαχ

Ναι τι να πούμε και εμείς που ενώ περνάει το μήνυμα του σταθμού περιμένεις να δείξει την συχνότητα ή το όνομα και να προλάβεις να το πατήσεις 2 δευτερόλεπτα για να φαίνεται σωστά :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Ναι τι να πούμε και εμείς που ενώ περνάει το μήνυμα του σταθμού περιμένεις να δείξει την συχνότητα ή το όνομα και να προλάβεις να το πατήσεις 2 δευτερόλεπτα για να φαίνεται σωστά :D

Ακομα γινεται αυτο το κολπο? Και στο 307 μεχρι να αποθηκευσουμε 5-6 σταθμους καναμε τα πειραματα της αρκουδας!

 

ps Tο αμαξι εντος εβδομαδας θα ειναι στην αντιπροσωπεια και θα παω να το δω :D Καμια συμβουλη για την ασφαλεια οταν ερθει η ωρα? Μικτη η οχι, εταιρια κλπ. Με προχειρο ψαξιμο επαθα ενα μικρο πλαγιο για μικτη ετησια..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cloud13 είπε

Ακομα γινεται αυτο το κολπο? Και στο 307 μεχρι να αποθηκευσουμε 5-6 σταθμους καναμε τα πειραματα της αρκουδας!

 

ps Tο αμαξι εντος εβδομαδας θα ειναι στην αντιπροσωπεια και θα παω να το δω :D Καμια συμβουλη για την ασφαλεια οταν ερθει η ωρα? Μικτη η οχι, εταιρια κλπ. Με προχειρο ψαξιμο επαθα ενα μικρο πλαγιο για μικτη ετησια..

Τώρα για την μεικτή κάνε την έρευνα αγοράς σου και αποφάσισε , κοίτα να δείς τι απαλλαγή προσφέρει η κάθε μία.

Έχεις full led φώτα τελικά ? Εαν ναι τότε εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις , εγώ δεν γνώριζα το κόστος και με το leon είχα τρακάρισμα που απλά μου γρατζούνισαν τα 2 φώτα και τον προφυλακτήρα . Αφου όταν κατέβηκα και το είδα λέω οκ άντε να δώσω κανα 500αρικο (έφταιγα , έσκαγα μύτην απο ΣΤΟΠ γιατί είχε παρκάρει φορτηγό και πέτυχα με την μούρη στα πλάγια κάποιον που πέρναγε με τα όσα)

Τεσπα η ζημιά ήταν τελικά 3200ε :S

Το ένα φανάρι έκανε 1200ε και δεν έβρισκες ούτε aftermarket , ευτυχώς ημουν τυχερός και βρήκα με 400ε απο τρακαρισμένο μόνο τα φανάρια χωρίς τους μηχανισμούς. Μετά απο αυτό έκανα μεικτή.

Όλα τα full led φανάρια που το είχα ψάξει έχουν πάνω απο 1000ε και δεν υπάρχουν εναλλακτικές . Οπότε μία στραβή σαν την δική μου είναι άμεσα πάνω απο 2000ε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τώρα για την μεικτή κάνε την έρευνα αγοράς σου και αποφάσισε , κοίτα να δείς τι απαλλαγή προσφέρει η κάθε μία.

Έχεις full led φώτα τελικά ? Εαν ναι τότε εγώ θα σου έλεγα να την κάνεις , εγώ δεν γνώριζα το κόστος και με το leon είχα τρακάρισμα που απλά μου γρατζούνισαν τα 2 φώτα και τον προφυλακτήρα . Αφου όταν κατέβηκα και το είδα λέω οκ άντε να δώσω κανα 500αρικο (έφταιγα , έσκαγα μύτην απο ΣΤΟΠ γιατί είχε παρκάρει φορτηγό και πέτυχα με την μούρη στα πλάγια κάποιον που πέρναγε με τα όσα)

Τεσπα η ζημιά ήταν τελικά 3200ε :S

Το ένα φανάρι έκανε 1200ε και δεν έβρισκες ούτε aftermarket , ευτυχώς ημουν τυχερός και βρήκα με 400ε απο τρακαρισμένο μόνο τα φανάρια χωρίς τους μηχανισμούς. Μετά απο αυτό έκανα μεικτή.

Όλα τα full led φανάρια που το είχα ψάξει έχουν πάνω απο 1000ε και δεν υπάρχουν εναλλακτικές . Οπότε μία στραβή σαν την δική μου είναι άμεσα πάνω απο 2000ε

Ειναι led μεχρι και τα πορειας, η μεγαλη σκαλα μονο αλογονου. Αν μου παθει το παραμικρο θα εχω εξοδα κηδειας μου (απο το εμφραγμα) οποτε δε θα με απασχολησει το κοστουμι του αμαξιου :P Μαλλον ομως σε μικτη θα καταληξω τουλαχιστον για τον πρωτο χρονο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, cloud13 είπε

ps Tο αμαξι εντος εβδομαδας θα ειναι στην αντιπροσωπεια και θα παω να το δω :D Καμια συμβουλη για την ασφαλεια οταν ερθει η ωρα? Μικτη η οχι, εταιρια κλπ. Με προχειρο ψαξιμο επαθα ενα μικρο πλαγιο για μικτη ετησια..

Με το καλό! 

Μεικτή σίγουρα! Για όσα χρόνια αντέχει η τσέπη σου!!! 

Προσωπικά είμαι στα 394€ ετήσια για το ibiza στην intersalonika, από φιλικό ζευγάρι ασφαλιστών 15.000€ η ασφαλιζομενη αξία, έχω βέβαια εκπτώσεις λόγω πόλεως (Βέροιας) και σαν ένστολος. 

 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, terry308 είπε

Με το καλό! 

Μεικτή σίγουρα! Για όσα χρόνια αντέχει η τσέπη σου!!! 

Προσωπικά είμαι στα 394€ ετήσια για το ibiza στην intersalonika, από φιλικό ζευγάρι ασφαλιστών 15.000€ η ασφαλιζομενη αξία, έχω βέβαια εκπτώσεις λόγω πόλεως (Βέροιας) και σαν ένστολος. 

 

Δουλεύω σε ασφαλιστική , έχω ομαδικό τέτοια τιμή δεν έχω :D Βέβαια έχω 120ε απαλλαγή , εσύ τι απαλλαγή έχεις ?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@cloud13 : Ζήτα τιμές για μικτή. Εμένα απο Velmar μου έδωσαν μικτή ετήσια 750 !! (Brokins, 23500 ασ. αξία, απαλλαγή 500). Μέχρι στιγμής την καλύτερη τιμή για ετήσια (όχι μικτή αλλά πλήρης) είχα απο Anytime στα 290. Για μικτή δεν έχω ρωτήσει αλλά φαντάζομαι ότι κάτω απο 500-600 δεν θα πηγαίνει 

Επεξ/σία από jobous
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον ηλιθια ερωτηση αλλα τι ειναι η απαλλαγη που λετε? Σορρυ αλλα πρωτη φορα ασφαλιζω εγω αμαξι.. Μαντευω απο ποιο οριο και πανω σε ζημια σε καλυπτει η ασφαλιστικη?

16 λεπτά πριν, jobous είπε

@cloud13 : Ζήτα τιμές για μικτή. Εμένα απο Velmar μου έδωσαν μικτή ετήσια 750 !! (Brokins, 23500 ασ. αξία, απαλλαγή 500). Μέχρι στιγμής την καλύτερη τιμή για ετήσια (όχι μικτή αλλά πλήρης) είχα απο Anytime στα 290. Για μικτή δεν έχω ρωτήσει αλλά φαντάζομαι ότι κάτω απο 500-600 δεν θα πηγαίνει 

με μικτη και προγραμμα για 155 αλογα δηλαδη (αν το κανω) ενα χιλιαρικακι ακομα μανι μανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...