Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το βενζίνη 1.0 turbo εκεί κοστίζει....το δικό μου είναι 1.6 diesel χειροκίνητο σασμάν η πιο καλή έκδοση που έφερνε στην Ελλάδα (Distinctive) πήγε λίγο κάτω από 22000...με κάτι εκπτώσεις που έπαιζαν το καλοκαίρι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, GeorgeTrzs είπε

Το βενζίνη 1.0 turbo εκεί κοστίζει....το δικό μου είναι 1.6 diesel χειροκίνητο σασμάν η πιο καλή έκδοση που έφερνε στην Ελλάδα (Distinctive) πήγε λίγο κάτω από 22000...με κάτι εκπτώσεις που έπαιζαν το καλοκαίρι...

Ωραίο. Για πες λίγα πράγματα για κατανάλωση σε πόλη και ταξίδι. Επίσης πως είναι σαν ποιότητα κύλισης και ηχομόνωση; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαρχία μένω οπότε η κατανάλωση είναι στα 4,4 λιτ το καλοκαίρι έως 4,7 λιτ στα 100 χλμ το χειμώνα...δεν πέφτει σε κίνηση σχεδόν ποτέ το αυτοκίνητο εδώ και δεν έχει τύχει να πέσω σε κανένα μποτιλιάρισμα Αθήνα ακόμη οπότε δεν έχω εικόνα για το τι καεί σε πόλη...είναι το πέμπτο diesel που αγοράζω στα τελευταία 11 χρόνια και το πρώτο καινούργιο...

Κάνω γύρω στα 35000χλμ το χρόνο οπότε δεν υπάρχει άλλο πιο οικονομικό καύσιμο για μένα προς το παρόν.

Σε ποιότητα καλό είναι δεν τρίζει καθόλου τα πλαστικά του μέσα είναι σκληρά όλα και θέλουν λίγο προσοχή για να μην αποκτούν γρατσουνιές...η κύλιση του είναι καλή για την κατηγορία και παρόλο που έχει ημιακαμπτο άξονα πίσω δεν έχει χτυπήσει σε ανωμαλία ποτέ...ο θόρυβος κύλισης ανεκτός είναι εάν και κάποιοι κάτοχοί λένε ότι αν αλλάξεις τα Κορεάτικα ελαστικά Nexen βελτιώνεται και άλλο...

Να σημειωθεί ότι το προηγούμενο όχημα μου ήταν Renault Scenic 3 και πέρα από τα πλαστικά εντός και τους χώρους,που ήταν επιλογή μου να πάω σε μικρότερο όχημα κάτι άλλο δεν με έχει στεναχωρήσει...

 

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο μεταξύ τώρα είδα ότι υπάρχει πλέον και στην Ελλάδα hyundai kona diesel hybrid 48V.

Δεν πρέπει να είναι από τα πιο οικονομικά από άποψη καυσίμου αυτοκίνητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/12/2020 στις 11:06 ΜΜ, koeltzakoatl είπε

Μιας και αύριο είναι τελευταία μέρα του χρονου, νομίζω αξίζει να ποστάρουμε φωτογραφίες όσοι παραλάβαμε αυτοκίνητο από την έναρξη του topic... 

υπάρχουν και επίτιμα μέλη με περισσότερα από....1 (ή και 2;;)

Happy new year :)

 

2_Easy-Resize.com.jpg

1_Easy-Resize.com.jpg

Επεξ/σία από Bill PaPi
  • Like 16
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Bill PaPi είπε

Happy new year :)

 

2_Easy-Resize.com.jpg

1_Easy-Resize.com.jpg

Δώσε πόνο μωρή Λεονάραααααααααααααααααααα

Συγνώμη δεν άντεξα :D

Καλορίζικος ρε φιλαράκι μπράβο

Γράψε μας και εντυπώσεις όταν έχεις όρεξη (και να μην έχεις βασικά πες μας)

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Bill PaPi είπε

Happy new year :)

Δε τα βάζουν αυτά τέτοιες ώρες δύσκολες... θα αρπάξει κάνα ουίσκι ο @tsofras... και θα στείλει email στο φίλο πωλητή να κανονίσει ανταλλαγή....

Με γεια, καλοτάξιδο... βάλε και καμιά από εσωτερικό και δώσε ένα review όταν έχεις χρόνο και διάθεση 

Επεξ/σία από terry308
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δε τα βάζουν αυτά τέτοιες ώρες δύσκολες... θα αρπάξει κάνα ουίσκι ο @tsofras... και θα στείλει email στο φίλο πωλητή να κανονίσει ανταλλαγή....

Με γεια, καλοτάξιδο... βάλε και καμιά από εσωτερικό και δώσε ένα review όταν έχεις χρόνο και διάθεση 

done αλλά με βότκα :D

 

 

 

Πλάκα κάνω αλλά δεν θα πώ ότι δεν ήμουν έτοιμος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, telis είπε

Στο μεταξύ τώρα είδα ότι υπάρχει πλέον και στην Ελλάδα hyundai kona diesel hybrid 48V.

Δεν πρέπει να είναι από τα πιο οικονομικά από άποψη καυσίμου αυτοκίνητα

Ναι το facelift....τωρα σε καυσιμο ποσο πιο οικονομικό να ειναι?

Αμα το οδηγήσω με αυγο στο ποδι μπορει να παει και στο 4,0...σε σχεση με Smart diesel, Grande Punto diesel , C4 diesel του 2012 που ειχα στις ιδιες συνθηκες οδηγησης η διαφορες ειναι μικρες....και πρεπει να δουμε οτι το Kona ειναι βαρυτερο απο τα παραπανω πιο ογκωδες και με ελαστικο 215 πλατος...

το Scenic 1.6 dci που ειχα παλι κατω απο 5,3 δυσκολα επεφτε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/12/2020 στις 11:06 ΜΜ, koeltzakoatl είπε

Μιας και αύριο είναι τελευταία μέρα του χρονου, νομίζω αξίζει να ποστάρουμε φωτογραφίες όσοι παραλάβαμε αυτοκίνητο από την έναρξη του topic... 

υπάρχουν και επίτιμα μέλη με περισσότερα από....1 (ή και 2;;)

Φετινές αγορές λοιπόν:

Karoq 1.5tsi 150hp μαύρο μεταλλικό. Και του ετέρου ήμισυ Fiat 500 1.4 100hp.

Καλά χλμ σε όλους. 

B9F50C70-A20B-4329-874B-4231B290F4D0.jpeg

55BD2EB7-6828-4A5A-808C-161E9EDE893E.jpeg

854D7697-D84F-4B33-80E1-E107ABB40D40.jpeg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δώσε πόνο μωρή Λεονάραααααααααααααααααααα

Συγνώμη δεν άντεξα :D

Καλορίζικος ρε φιλαράκι μπράβο

Γράψε μας και εντυπώσεις όταν έχεις όρεξη (και να μην έχεις βασικά πες μας)

Ε δεν άντεξα διάβασα ότι σκέφτεσαι ibiza πάλι σε τιμή leon :) (Θα πηδηχτω απο το παραθυρο).

 

Χάθηκα λόγω δουλειάς άλλα παρακολουθούσα το topic.

 

Σεπτέμβριο το παρέλαβα και πρόλαβα έκανα αρκετά χιλιόμετρα πριν το δεύτερο lockdown. Τώρα είμαι στις 100 ώρες οδήγησης , 3500 + χιλιόμετρα και 7.0 μέση κατανάλωση με βάση το Seat Connect.

Απόλυτα ικανοποιημένος με την αγορά και κανένα θέμα μηχανικό προς το παρόν, κάποια μικρά bugs στο λογισμικό (όχι σημαντικά που να επηρεάζουν τη σωστή λειτουργιά του αυτοκίνητου) θα διορθώνουν με μελλοντικό update το οποίο περιμένω. Επίσης περιμένω και full link το οποίο ακόμη δεν είναι διαθέσιμο για αυτό το μοντέλο.

Ένα μικρο πρόβλημα που έχω είναι ότι μου έχει σβήσει 4-5 φορές σε χαμηλές στροφές (το έχετε γράψει κάποιες σελίδες πιο πριν) αλλά τώρα τσιμπώ λίγο γκάζι και κάπως το έχω διορθώσει.

Άνετο για πολύωρη οδήγηση και πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά στο δρόμο. Με παραξένεψε λίγο η κριτική του tsofra άλλα λογική με βάση την σύγκριση που κάνει με το προηγούμενο μοντέλο. Εγώ δεν μπορώ να συγκρίνω μιας και δεν ξαναείχα στο παρελθόν leon.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Noobios είπε

Φετινές αγορές λοιπόν:

Karoq 1.5tsi 150hp μαύρο μεταλλικό. Και του ετέρου ήμισυ Fiat 500 1.4 100hp.

Καλά χλμ σε όλους. 

B9F50C70-A20B-4329-874B-4231B290F4D0.jpeg

55BD2EB7-6828-4A5A-808C-161E9EDE893E.jpeg

854D7697-D84F-4B33-80E1-E107ABB40D40.jpeg

Χαίρομαι που όλες οι σιγανοπαπαδιές ακολουθείτε ακόμη το ποστ

1 λεπτό πριν, Bill PaPi είπε

Ε δεν άντεξα διάβασα ότι σκέφτεσαι ibiza πάλι σε τιμή leon :) (Θα πηδηχτω απο το παραθυρο).

 

Χάθηκα λόγω δουλειάς άλλα παρακολουθούσα το topic.

 

Σεπτέμβριο το παρέλαβα και πρόλαβα έκανα αρκετά χιλιόμετρα πριν το δεύτερο lockdown. Τώρα είμαι στις 100 ώρες οδήγησης , 3500 + χιλιόμετρα και 7.0 μέση κατανάλωση με βάση το Seat Connect.

Απόλυτα ικανοποιημένος με την αγορά και κανένα θέμα μηχανικό προς το παρόν, κάποια μικρά bugs στο λογισμικό (όχι σημαντικά που να επηρεάζουν τη σωστή λειτουργιά του αυτοκίνητου) θα διορθώνουν με μελλοντικό update το οποίο περιμένω. Επίσης περιμένω και full link το οποίο ακόμη δεν είναι διαθέσιμο για αυτό το μοντέλο.

Ένα μικρο πρόβλημα που έχω είναι ότι μου έχει σβήσει 4-5 φορές σε χαμηλές στροφές (το έχετε γράψει κάποιες σελίδες πιο πριν) αλλά τώρα τσιμπώ λίγο γκάζι και κάπως το έχω διορθώσει.

Άνετο για πολύωρη οδήγηση και πολύ καλή οδηγική συμπεριφορά στο δρόμο. Με παραξένεψε λίγο η κριτική του tsofra άλλα λογική με βάση την σύγκριση που κάνει με το προηγούμενο μοντέλο. Εγώ δεν μπορώ να συγκρίνω μιας και δεν ξαναείχα στο παρελθόν leon.

 

Ε ρε γμτ το έχει και αυτό με τις χαμηλές στροφές ε? Πίστευα ότι δεν θα το είχε το  150αρι που έχει 500 στροφές κάτω την ροπή , αλλά οκ και εγώ παραπονέθηκα αλλά με ξερόγκαζο τελικά το μαθαίνεις και εμένα άλλη μία φορά μου έσβησε και δεν το έχω ξαναπάθει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, tsofras είπε

Χαίρομαι που όλες οι σιγανοπαπαδιές ακολουθείτε ακόμη το ποστ

Εσυ τι νόμιζες κύριε τσοφρα; Ότι επειδή δεν ποστάρουμε δεν διαβάζουμε; Κάνουμε lurking 😂 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, terry308 είπε

Δε τα βάζουν αυτά τέτοιες ώρες δύσκολες... θα αρπάξει κάνα ουίσκι ο @tsofras... και θα στείλει email στο φίλο πωλητή να κανονίσει ανταλλαγή....

Με γεια, καλοτάξιδο... βάλε και καμιά από εσωτερικό και δώσε ένα review όταν έχεις χρόνο και διάθεση 

Ευχαριστώ πολύ :)

20201010_191319_Easy-Resize.com.jpg

20201010_191311_Easy-Resize.com.jpg

25 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ε ρε γμτ το έχει και αυτό με τις χαμηλές στροφές ε? Πίστευα ότι δεν θα το είχε το  150αρι που έχει 500 στροφές κάτω την ροπή , αλλά οκ και εγώ παραπονέθηκα αλλά με ξερόγκαζο τελικά το μαθαίνεις και εμένα άλλη μία φορά μου έσβησε και δεν το έχω ξαναπάθει

Ναι δυστυχώς, το έχω συνηθίσει πλέον και πατώ λίγο γκάζι όταν χρειάζεται.

Και ένα βίντεο που είδα πρόσφατα.

 

 

Επεξ/σία από Bill PaPi
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...