Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, tsofras είπε

Δεν μας λές αμάξι όμως , ε εντάξει 3-6 μήνες έπαιζε και πριν τον covid

Περίμενα να έχει κανένα ετοιμοπαράδοτο... ή έστω με 30-40 μέρες αναμονή. MB κατέληξα αλλά εφόσον θα αργήσει τόσο πολύ συνεχίζω την αναζήτησή μήπως μου κινήσει κ κάτι άλλο το ενδιαφέρον. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, paylidis είπε

Περίμενα να έχει κανένα ετοιμοπαράδοτο... ή έστω με 30-40 μέρες αναμονή. MB κατέληξα αλλά εφόσον θα αργήσει τόσο πολύ συνεχίζω την αναζήτησή μήπως μου κινήσει κ κάτι άλλο το ενδιαφέρον. 

Για δωσε φωτα. Μοντελο τιμη εξοπλισμο εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν σε αφήνουν να αγιασεις με πήραν τηλέφωνο από την Σεατ ότι σε 2 εβδομάδες έρχεται το Leon 😅

Μήν ανησυχείτε δεν ακυρώνω την παραγγελία ( όχι πως δεν νιώθω κάπως αυτή τη στιγμή)

Τα ξαναεβαλα δίπλα δίπλα αν εξαιρέσεις κινητήρα και ηλιοροφή το Peugeot είναι μακράν ομορφότερο και μέσα και έξω ( για τα δικά μου γούστα πάντα) + οι χώροι

Θα είμαι επίτιμος καλεσμένος τουλάχιστον όταν έρθει και θα πάω με το Peugeot να το δω 🤣

Μου μπήκαν πάντως κάτι ιδέες για κανά 5λεπτο

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει έχεις βρει το επόμενο αν θελεις να επιστρέψεις σε πιο χαμηλό.

Από leon σε leon είναι και κάπως, κάνε ενα διάλειμμα. Σίγουρα θα το σκέφτεσαι αλλά ήταν να έρθουν έτσι τα πράγματα. Οπότε να έρθει και να το χαρείτε και να είστε καλά να πάρετε και το leon μετά :)

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, zio10 είπε

Εντάξει έχεις βρει το επόμενο αν θελεις να επιστρέψεις σε πιο χαμηλό.

Από leon σε leon είναι και κάπως, κάνε ενα διάλειμμα. Σίγουρα θα το σκέφτεσαι αλλά ήταν να έρθουν έτσι τα πράγματα. Οπότε να έρθει και να το χαρείτε και να είστε καλά να πάρετε και το leon μετά :)

Όχι εντάξει δεν το μετανιώνω ήταν της στιγμής , όσο και αν τα κοιτάω το 2008 μου αρέσει πολύ περισσότερο

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι αντικειμενικά πιο ωραίο. Εντάξει δεν είναι και ιταλικό αλλά είναι πιο όμορφο από γερμανικό! :lol:

Δεν θυμάμαι αν το έχω δει από κοντά, θα έχω το νου μου να το προσέξω.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tsofras είπε

Δεν σε αφήνουν να αγιασεις με πήραν τηλέφωνο από την Σεατ ότι σε 2 εβδομάδες έρχεται το Leon 😅

Μήν ανησυχείτε δεν ακυρώνω την παραγγελία ( όχι πως δεν νιώθω κάπως αυτή τη στιγμή)

Τα ξαναεβαλα δίπλα δίπλα αν εξαιρέσεις κινητήρα και ηλιοροφή το Peugeot είναι μακράν ομορφότερο και μέσα και έξω ( για τα δικά μου γούστα πάντα) + οι χώροι

Θα είμαι επίτιμος καλεσμένος τουλάχιστον όταν έρθει και θα πάω με το Peugeot να το δω 🤣

Μου μπήκαν πάντως κάτι ιδέες για κανά 5λεπτο

Σε παρακαλώ ακύρωσε το. Πρέπει να συνεχιστεί το thread για τουλάχιστον 50 σελίδες ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Σε παρακαλώ ακύρωσε το. Πρέπει να συνεχιστεί το thread για τουλάχιστον 50 σελίδες ακόμα.

Μα αν το ακύρωσω ξέρουμε το επόμενο οπότε απλά θα είναι ένα ποστ παραπάνω 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε παιδιά ? Νέκρωσε το thread :D

Ακόμη περιμένω να έρθει το αμάξι , και απλά είπα να μοιραστώ μαζί σας λίγο τις σκέψεις μου , έτσι κουβέντα να γίνεται

Ήθελα απλά να αναφέρω ότι τελικά αν καταλήξεις σε ένα αμάξι / κατηγορία τελικά αρχίζεις και τα βλέπεις πολύ διαφορετικά τα πράγματα

Για παράδειγμα , επειδή είχα στην αρχή στο μυαλό μου ότι θα πάω σε κάποιο hot hatchback έβλεπα το Citroen C3 Aircross και δεν μου κινούσε καθόλου το ενδιαφέρον.

Αφού περάσαμε παρέα όλη την διαδικασία εύρεσης και το γύρισα στο SUV , τελικά πήγα και το έκλεισα λόγω τιμής , χωρίς πάλι να μου φαίνεται κάτι ιδιαίτερο. Όταν έμαθα ότι ήταν εκθεσιακό , μου έφυγε ένα βάρος που το ακύρωσα γιατί ήξερα ότι δεν ήταν και η πρώτη μου επιλογή.

Τώρα που έκλεισα στο 2008 και το περιμένω , βλέπω το C3 aircross τελικά με άλλο μάτι (μην φοβάστε δεν θα ακυρώσω το 2008 (χμμμ )  , απλά σας παραθέτω τις σκέψεις μου )

Αντιλαμβάνομαι ότι τελικά δεν παίζει ρόλο μόνο η ομορφιά του αυτοκινήτου αλλά και άλλα πράγματα τα οποία στην αρχή είναι κάπως κρυμμένα και τα ανακαλύπτεις με τον χρόνο.

Αν δεν είχα κλείσει το 2008 , μπορεί τελικά να κατέληγα πάλι στο C3 Aircross και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ενθουσιασμό.

Περισσότερο το γράφω για κάποιον που είναι ανάμεσα στα 2 μοντέλα

Οπότε έχουμε και λέμε ( Μαζί με προσωπικές εντυπώσεις)

Peugeot 2008 1.2 100Hp Active Έκδοση

+ Πολύ όμορφο σχεδιαστικά εξωτερικά και εσωτερικά

+ Πολύ καλοί χώροι μέσα στην καμπίνα

+ Πορτ μπαγκαζ 430 λίτρα

- i Cockpit Ορατότητα του καντράν

- Ράγες οροφής

- 16αρες ζάντες

Citroen C3 Aircross 1.2 110Hp Shine έκδοση

+ Πολύ ιδιαίτερο σχεδιαστικά εξωτερικά και εσωτερικά

+ Πολύ καλοί χώροι μέσα στην καμπίνα

+ Πορτ μπαγκαζ 410 λίτρα που φτάνει μέχρι τα 530 λίτρα

+ Ράγες Οροφής

+ Grip Control για χιόνι , λάσπη , χώμα

+ Σύστημα Navigation

+ Κάμερα οπισθοπορείας

+ Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός

+ Hλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες

Τα συν που έχει στον εξοπλισμό το C3 aircross , έστω τα περισσότερα θα έπρεπε να τα έχει και το Peugeot στην τιμή των 20500 . Θεωρώ απαράδεκτο ότι σε αυτά τα λεφτά και ενώ είναι SUV δεν έχει ράγες οροφής , Navi και αναδιπλούμενους καθρέφτες που έχει το C3 της γυναίκας μου που έκανε 13.000ε

Αυτά

Υ.Γ. Σας έλειψα εεεεεεεεεεεεεεεεε ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι έγινε παιδιά ? Νέκρωσε το thread :D

Ακόμη περιμένω να έρθει το αμάξι , και απλά είπα να μοιραστώ μαζί σας λίγο τις σκέψεις μου , έτσι κουβέντα να γίνεται

Ήθελα απλά να αναφέρω ότι τελικά αν καταλήξεις σε ένα αμάξι / κατηγορία τελικά αρχίζεις και τα βλέπεις πολύ διαφορετικά τα πράγματα

Για παράδειγμα , επειδή είχα στην αρχή στο μυαλό μου ότι θα πάω σε κάποιο hot hatchback έβλεπα το Citroen C3 Aircross και δεν μου κινούσε καθόλου το ενδιαφέρον.

Αφού περάσαμε παρέα όλη την διαδικασία εύρεσης και το γύρισα στο SUV , τελικά πήγα και το έκλεισα λόγω τιμής , χωρίς πάλι να μου φαίνεται κάτι ιδιαίτερο. Όταν έμαθα ότι ήταν εκθεσιακό , μου έφυγε ένα βάρος που το ακύρωσα γιατί ήξερα ότι δεν ήταν και η πρώτη μου επιλογή.

Τώρα που έκλεισα στο 2008 και το περιμένω , βλέπω το C3 aircross τελικά με άλλο μάτι (μην φοβάστε δεν θα ακυρώσω το 2008 (χμμμ )  , απλά σας παραθέτω τις σκέψεις μου )

Αντιλαμβάνομαι ότι τελικά δεν παίζει ρόλο μόνο η ομορφιά του αυτοκινήτου αλλά και άλλα πράγματα τα οποία στην αρχή είναι κάπως κρυμμένα και τα ανακαλύπτεις με τον χρόνο.

Αν δεν είχα κλείσει το 2008 , μπορεί τελικά να κατέληγα πάλι στο C3 Aircross και αυτή την φορά με μεγαλύτερο ενθουσιασμό.

Περισσότερο το γράφω για κάποιον που είναι ανάμεσα στα 2 μοντέλα

Οπότε έχουμε και λέμε ( Μαζί με προσωπικές εντυπώσεις)

Peugeot 2008 1.2 100Hp Active Έκδοση

+ Πολύ όμορφο σχεδιαστικά εξωτερικά και εσωτερικά

+ Πολύ καλοί χώροι μέσα στην καμπίνα

+ Πορτ μπαγκαζ 430 λίτρα

- i Cockpit Ορατότητα του καντράν

- Ράγες οροφής

- 16αρες ζάντες

Citroen C3 Aircross 1.2 110Hp Shine έκδοση

+ Πολύ ιδιαίτερο σχεδιαστικά εξωτερικά και εσωτερικά

+ Πολύ καλοί χώροι μέσα στην καμπίνα

+ Πορτ μπαγκαζ 410 λίτρα που φτάνει μέχρι τα 530 λίτρα

+ Ράγες Οροφής

+ Grip Control για χιόνι , λάσπη , χώμα

+ Σύστημα Navigation

+ Κάμερα οπισθοπορείας

+ Αισθητήρες παρκαρίσματος εμπρός

+ Hλεκτρικά αναδιπλούμενοι εξωτερικοί καθρέπτες

Τα συν που έχει στον εξοπλισμό το C3 aircross , έστω τα περισσότερα θα έπρεπε να τα έχει και το Peugeot στην τιμή των 20500 . Θεωρώ απαράδεκτο ότι σε αυτά τα λεφτά και ενώ είναι SUV δεν έχει ράγες οροφής , Navi και αναδιπλούμενους καθρέφτες που έχει το C3 της γυναίκας μου που έκανε 13.000ε

Αυτά

Υ.Γ. Σας έλειψα εεεεεεεεεεεεεεεεε ?

Ακύρωσε το στεγνααααα!!! Νέκρωσε το thread και δεν περνάει η μέρα!! :(

Εγω πούλησα το δικό μου προχθές και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης, ίσως πρέπει να ανοίξω δικό μου thread εύρεσης οχήματος 😂😂

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
33 λεπτά πριν, Liapisftw είπε

Ακύρωσε το στεγνααααα!!! Νέκρωσε το thread και δεν περνάει η μέρα!! :(

Εγω πούλησα το δικό μου προχθές και είμαι στα πρόθυρα κατάθλιψης, ίσως πρέπει να ανοίξω δικό μου thread εύρεσης οχήματος 😂😂

Τι πούλησες μαν ?

Εννοείται να ανοίξεις

Εγώ μπορεί να έχω κλείσει αλλά συνεχίζω ακάθεκτος να κοιτάω reviews , car.gr , να μετράω τα αρνητικά και τα θετικά κ.ο.κ :D

Την ακύρωση πάντως την έχω ευκολότερη απο την επιλογή αυτό είναι το μόνο σίγουρο , σε λίγο θα τρώω άκυρο απο τις τράπεζες γιατί θα νομίζουν ότι τους κοροϊδεύω

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tsofras είπε

Τι πούλησες μαν ?

Εννοείται να ανοίξεις

Εγώ μπορεί να έχω κλείσει αλλά συνεχίζω ακάθεκτος να κοιτάω reviews , car.gr , να μετράω τα αρνητικά και τα θετικά κ.ο.κ :D

Την ακύρωση πάντως την έχω ευκολότερη απο την επιλογή αυτό είναι το μόνο σίγουρο , σε λίγο δεν τρώω άκυρο απο τις τράπεζες γιατί θα νομίζουν ότι τους κοροϊδεύω

To scirocco μου έδωσα..

Αν μέσα σου νιώθεις ότι έκανες λάθος επιλογή μην κολλάς πουθενά. Αμάξι δεν αγοράζεις μάθε μέρα και είναι μια επιλογή που θα την "τρως στην μούρη" συνέχεια.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Liapisftw είπε

To scirocco μου έδωσα..

Αν μέσα σου νιώθεις ότι έκανες λάθος επιλογή μην κολλάς πουθενά. Αμάξι δεν αγοράζεις μάθε μέρα και είναι μια επιλογή που θα την "τρως στην μούρη" συνέχεια.

Ωραίο αμάξι .... Πας για άλλο και το έδωσες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tsofras είπε

Ωραίο αμάξι .... Πας για άλλο και το έδωσες?

Δυστυχώς το έδωσα λόγο ανάγκης χρημάτων.. ειδικά μετά την καραντίνα μας πέθανε επαγγελματικά. Αν ήταν στο χέρι μου δεν το εδινα με τίποτα. Τώρα λογικά υπομονή με ένα golf gt που υπάρχει και αργότερα βλέπουμε..

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Liapisftw είπε

Δυστυχώς το έδωσα λόγο ανάγκης χρημάτων.. ειδικά μετά την καραντίνα μας πέθανε επαγγελματικά. Αν ήταν στο χέρι μου δεν το εδινα με τίποτα. Τώρα λογικά υπομονή με ένα golf gt που υπάρχει και αργότερα βλέπουμε..

Δεν πειράζει , υγεία πάνω απο όλα , τα άλλα βρίσκονται , εδώ θα είμαστε με χαρά να σε βοηθήσουμε να διαλέξεις όταν έρθει η ώρα ( οι άλλοι , εγώ μπορεί ακόμη να κλείνω τότε :D )

Επίσης έμαθα πριν λίγο ότι παίζει τέλος του μήνα να μου βάλουν ένα μπόνους ..... και μπαίνω σε σκέψεις ...

Δύσκολο βράδυ θα περάσω πάλι παιδιά , εμένα δεν πρέπει να με αφήνουν να περιμένω , το ετοιμοπαράδοτο θα έπρεπε να είναι πήρες κλειδιά ΤΩΡΑ και έφυγες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...