Προς το περιεχόμενο

Αγορά νέου αυτοκινήτου - ιδέες προτάσεις


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 12,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κανεναν προσφατο κατοχο GLA εχουμε? ή γενικα μερσεντες να μου πει κατα τη γνωμη του τι απο τα εξτρα ειναι ας πουμε "απολυτα" απαραιτητο, γιατι εγω τα βαζω ολα και ξεφευγει πολυ η τιμη. Btw φτιαξτε την τρελα μου εναν σωστο configurator να μη σου σπαει τα νευρα..Και οχι μονο η μερσεντες, στις περισσοτερες εταιριες ειναι αθλιος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Κανεναν προσφατο κατοχο GLA εχουμε? ή γενικα μερσεντες να μου πει κατα τη γνωμη του τι απο τα εξτρα ειναι ας πουμε "απολυτα" απαραιτητο, γιατι εγω τα βαζω ολα και ξεφευγει πολυ η τιμη. Btw φτιαξτε την τρελα μου εναν σωστο configurator να μη σου σπαει τα νευρα..Και οχι μονο η μερσεντες, στις περισσοτερες εταιριες ειναι αθλιος.

Βάλε το Premium plus και το Driving assistance και καλύπτεις τα πιο ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτα παραξεφευγουμε 😂 Το εχω βαλει progressive και advantage, εκανα και κατι μικροαλλαγες που ηθελα αντε λεω το εφτιαξα οπως ηθελα. Τελευταια πινελια παρατηρω οτι εχει μαυρη επενδυση οροφης που ειναι λιγο ψυχοπλακωτικη, καλυτερα ας τη βαλω γκρι σκεφτομαι. Το αποτελεσμα? Tα αλλαζει ολα, δεν μπορεις κυριε να εχεις progressive με γκρι ουρανο. Απαραδεκτοι..

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, shikabalas είπε

Τελευταια πινελια παρατηρω οτι εχει μαυρη επενδυση οροφης που ειναι λιγο ψυχοπλακωτικη, καλυτερα ας τη βαλω γκρι σκεφτομαι. Το αποτελεσμα? Tα αλλαζει ολα, δεν μπορεις κυριε να εχεις progressive με γκρι ουρανο. Απαραδεκτοι..

 

O μαύρος ουρανός όμως εκτός απο τη σπορτίφ νότα που δίνει δεν δείχνει τόσο εύκολα βρωμιά σε βάθος χρόνου, ενώ ο γκρί μπορεί στο 6μηνο να έχει μαυρίλες ;)

 

Γενικά οι Γερμανοί πάντα ήταν για τα μπάζα, στην ουσία δεν σε αφήνουν να αυτοσχεδιάσεις και αναγκάζεσαι να βάλεις παραπάνω πακέτα που σίγουρα θα έχουν κάποια έξτρα που δεν σε ενδιαφέρουν/δεν είναι σημαντικά

Επεξ/σία από and_64
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει υπομονή η παραγγελία. Ένα έξτρα έβαζα, δυο μας ακύρωνε. Πήγα να βάλω θερμαινόμενο τιμόνι και έπρεπε να αλλάξω χρώμα στο σαλόνι, αυτό θα άλλαζε και το χρώμα στον ουρανό και σίγουρα θα άλλαζε και κάτι ακόμα. Γιατί ρε φίλε; Τους ζητάς να τα βάλεις όλα και δεν σε αφήνουν! 🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, shikabalas είπε

Με αυτα παραξεφευγουμε 😂 Το εχω βαλει progressive και advantage, εκανα και κατι μικροαλλαγες που ηθελα αντε λεω το εφτιαξα οπως ηθελα. Τελευταια πινελια παρατηρω οτι εχει μαυρη επενδυση οροφης που ειναι λιγο ψυχοπλακωτικη, καλυτερα ας τη βαλω γκρι σκεφτομαι. Το αποτελεσμα? Tα αλλαζει ολα, δεν μπορεις κυριε να εχεις progressive με γκρι ουρανο. Απαραδεκτοι..

 

Αυτος ήταν ένας απο τους κυριους λόγους που δε πηρα Mercedes (κοιτουσα Α sedan, GLA και C που αποκλειστηκε για άλλους λόγους). Μπηκε μεσα η γυναικα στο GLA κ την επιασε κλειστοφοβία (ειχε κ φιμε το αμαξι που μπηκε γιατι ήταν για παραδοση σε πελάτη)...

9 ώρες πριν, and_64 είπε

O μαύρος ουρανός όμως εκτός απο τη σπορτίφ νότα που δίνει δεν δείχνει τόσο εύκολα βρωμιά σε βάθος χρόνου, ενώ ο γκρί μπορεί στο 6μηνο να έχει μαυρίλες ;)

 

Γενικά οι Γερμανοί πάντα ήταν για τα μπάζα, στην ουσία δεν σε αφήνουν να αυτοσχεδιάσεις και αναγκάζεσαι να βάλεις παραπάνω πακέτα που σίγουρα θα έχουν κάποια έξτρα που δεν σε ενδιαφέρουν/δεν είναι σημαντικά

Απαραδεκτη ειναι ρε συ δεν ειναι σπορτιφ, ακομα και εμενα που μου αρεσουν οι σπορ πινελιες στα οικογενειακα αμαξια αυτό ήταν αποτρεπτικό...

 

+αυτό που ειπωθηκε, για να βαλεις γκρι και να μην εχεις οθονες μεγέθους κινητου με άλλο τοσο bezel, ανεβαινεις 2 πακετα πανω (4-5Κ), τόσα που το αμαξι δεν αξίζει πλέον οικονομικά (μη γελιομαστε ενα renault 1.33 φοράει, δεν ειναι οπως τα παλια ΜΒ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, paylidis είπε

Αυτος ήταν ένας απο τους κυριους λόγους που δε πηρα Mercedes (κοιτουσα Α sedan, GLA και C που αποκλειστηκε για άλλους λόγους). Μπηκε μεσα η γυναικα στο GLA κ την επιασε κλειστοφοβία (ειχε κ φιμε το αμαξι που μπηκε γιατι ήταν για παραδοση σε πελάτη)...

Απαραδεκτη ειναι ρε συ δεν ειναι σπορτιφ, ακομα και εμενα που μου αρεσουν οι σπορ πινελιες στα οικογενειακα αμαξια αυτό ήταν αποτρεπτικό...

 

+αυτό που ειπωθηκε, για να βαλεις γκρι και να μην εχεις οθονες μεγέθους κινητου με άλλο τοσο bezel, ανεβαινεις 2 πακετα πανω (4-5Κ), τόσα που το αμαξι δεν αξίζει πλέον οικονομικά (μη γελιομαστε ενα renault 1.33 φοράει, δεν ειναι οπως τα παλια ΜΒ)

Για αυτό βάζεις ηλιοροφή, για να μπορείς να έχεις μαύρο εσωτερικό!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής αν κάποιος έχει γνώση, υπάρχει περίπτωση αυτοκίνητο εταιρείας leasing όταν τελείωσει η χρονομίσθωση του να το αφήσουν 3 χρόνια σε ακινησία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Papakaliati είπε

Για αυτό βάζεις ηλιοροφή, για να μπορείς να έχεις μαύρο εσωτερικό!

και ανεβαινεις αλλα 3-4 χιλιαρικα 😆

και εχεις δωσει 45-50Κ για ενα 1300...

 

δυστυχως (για εμενα) τα "μικρα" της ΜΒ δεν αξιζουν τα λεφτα τους

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, shikabalas είπε

Με αυτα παραξεφευγουμε 😂 Το εχω βαλει progressive και advantage, εκανα και κατι μικροαλλαγες που ηθελα αντε λεω το εφτιαξα οπως ηθελα. Τελευταια πινελια παρατηρω οτι εχει μαυρη επενδυση οροφης που ειναι λιγο ψυχοπλακωτικη, καλυτερα ας τη βαλω γκρι σκεφτομαι. Το αποτελεσμα? Tα αλλαζει ολα, δεν μπορεις κυριε να εχεις progressive με γκρι ουρανο. Απαραδεκτοι..

 

Αν εβαλες πακετο Advantage, βαλε και το All-Digital. Επισης στον Configurator δεν μπορω να βρω ξεχωριστα τον ατμοσφαιρικο φωτισμο. Παει μονο με πακετο Premium / Premium Plus ?


Carplay / Android Auto μπορεις να το αγορασεις αργοτερα μεσα απο το Mercedes Store. 

Επεξ/σία από Shyn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Shyn είπε

Αν εβαλες πακετο Advantage, βαλε και το All-Digital. Επισης στον Configurator δεν μπορω να βρω ξεχωριστα τον ατμοσφαιρικο φωτισμο. Παει μονο με πακετο Premium / Premium Plus ?


Carplay / Android Auto μπορεις να το αγορασεις αργοτερα μεσα απο το Mercedes Store. 

Και με το Energizing πρέπει να κουμπώνει αν θέλει κάποιος να αποφύγει τα 5-8k των Premium/Premium Plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, paylidis είπε

Αυτος ήταν ένας απο τους κυριους λόγους που δε πηρα Mercedes (κοιτουσα Α sedan, GLA και C που αποκλειστηκε για άλλους λόγους). Μπηκε μεσα η γυναικα στο GLA κ την επιασε κλειστοφοβία (ειχε κ φιμε το αμαξι που μπηκε γιατι ήταν για παραδοση σε πελάτη)...

Απαραδεκτη ειναι ρε συ δεν ειναι σπορτιφ, ακομα και εμενα που μου αρεσουν οι σπορ πινελιες στα οικογενειακα αμαξια αυτό ήταν αποτρεπτικό...

 

+αυτό που ειπωθηκε, για να βαλεις γκρι και να μην εχεις οθονες μεγέθους κινητου με άλλο τοσο bezel, ανεβαινεις 2 πακετα πανω (4-5Κ), τόσα που το αμαξι δεν αξίζει πλέον οικονομικά (μη γελιομαστε ενα renault 1.33 φοράει, δεν ειναι οπως τα παλια ΜΒ)

Ουσιαστικα σε αναγκαζουν πλεον να βαλεις πραγματα που δεν θελεις και δεν χρειαζεσαι, ανεβαζοντας ετσι την τιμη κατακορυφα. Θα παω να το δω απο κοντα με την ελπιδα το μαυρο μεσα να μην ειναι τοσο ψυχοπλακωμα αλλα με αυτα που λες δεν εχω και πολλες ελπιδες..Για μενα δηλαδη δεν θα ηταν τοσο αποτρεπτικος παραγοντας, αλλα το αμαξι ειναι για τον πατερα μου που βγαινει στη συνταξη και ηρθε η ωρα να παρει Μερσεντες που το ειχε ονειρο, οποτε βλεπει κατι τετοια μικροπραγματα και ξενερωνει. Τον βλεπω να μενει με το Audi A4 του 2004 λιγο ακομα. 

Παρουσιαζεται και η καινουρια C σημερα για να τη δουμε. Αλλα και αυτη σιγουρα θα ειναι στο θεο η τιμη της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...