Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για download το PowerToys Run, ένας νέος launcher για τα Windows 10


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αναβίωση των μικρών εφαρμογών της Microsoft για τα Windows 10 που αναπτύσσονται ξεχωριστά από το λειτουργικό και μάλιστα ως opensource, φέρνει από σήμερα για όλους αρχικά το PowerToys Run. 

Το PowerToys Run έρχεται να αντικαταστήσει τη δυνατότητα εκτέλεσης εφαρμογών στα Windows 10 με το συνδυασμό πλήκτρων Win + R, εμφανίζοντας ένα περιβάλλον που θυμίζει αρκετά το Spotlight launcer του macOS. Με την εφαρμογή, ο χρήστης μπορεί να πραγματοποιήσει μια αναζήτηση εφαρμογής, φακέλου ή αρχείου, η οποία μιμείται κάτω από ένα διαφορετικό περιβάλλον, την αναζήτηση που μπορούμε να πραγματοποιήσουμε με το Start menu των Windows 10. Η διαδικασία αυτή αναμένεται να γίνει πολύ καλύτερη στο μέλλον με τη δυνατότητα δημιουργίας plugins από την opensource κοινότητα και όχι μόνο αφού μέσω του PoweToys Run θα είναι δυνατή η εκτέλεση snippets και προκαθορισμένων αναζητήσεων στο web όπως επίσης και η αναζήτηση processes ή η εκτέλεση αριθμητικών πράξεων. 

powertoysrunlauncher.gif.07f6e68fb697ecdd0479045c22044d7c.gif

Παράλληλα με το PowerToys Run, η Microsoft κυκλοφορεί δημόσια μια πρώτη έκδοση της εφαρμογής Keyboard Manager η οποία αποτελεί μέρος της συλλογής των PowerToys. Στην ουσία με την εφαρμογή οι χρήστες μπορούν να δηλώσουν διαφορετική λειτουργία σε συγκεκριμένα πλήκτρα του πληκτρολογίου, κάτι που μπορεί να φανεί σωτήριο για power users. Αυτός άλλωστε είναι και ο κύριος λόγος που η Microsoft επανέφερε τα PowerToys στο προσκήνιο, μετά από την πρώτη τους παρουσία στα Windows 95.

remapkeyboard_both.gif.a5509307ea2855bf7865fb39f162c8c5.gif

Μια λίστα από άλλα PowerToys που βρίσκονται υπό ανάπτυξη, μπορείτε να δείτε εδώ.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μακάρι να δουλεύει σωστά. Στο macbook ψάχνω ένα pdf στο φάκελο του onedrive και το βρίσκει άμεσα. Στην αναζήτηση των 10 παίρνω τα 3 μου και γυρνάω στο μακ ή το ψάχνω με το χέρι.

  • Like 11
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπλησσομαι ευχαριστα με τα Windows 10 και την στροφη που εχουν παρει ως προς το development.

Αν δουλευει το ιδιο καλα με το MacOS, τοτε θα ειμαι ενας ευτυχισμενος χρηστης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους με το remap keyboard! Κάναμε αμάν να το δούμε. Να έχεις autohotkey για να μπορείς να έχεις σωστά shortcut ήταν γελοίο. Επιτέλους μπορώ να έχω κοινά shortcut σε linux/win και να μην πρέπει να θυμάμαι winkey combos μια στις 100 που bootαρω τα windows. Btw αν θέλετε παρόμοιου στυλ launcher για linux προτείνω ulauncher, ευκολο theme customization και hackable για σχεδόν ό,τι γουστάρει ο καθένας.
Και τα άλλα tools (ειδικά batch renaming και preview στον file explorer) που φτιάχνουν είναι πράγματα essential κατα τη γνώμη μου και μπράβο που υπάρχει έστω μια ομάδα που τα δουλεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Quote

Η διαδικασία αυτή αναμένεται να γίνει πολύ καλύτερη στο μέλλον με τη δυνατότητα δημιουργίας plugins από την opensource κοινότητα

σιγά σιγά το προετοιμάζει η Microsoft...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα καλα και όλα ωραία, αλλα θέλουν την έκδοση 1903. Έλα ντέ όμως που μετα την 1803 το PC με κανέναν τρόπο δεν παίρνει τις αναβαθμήσεις και ο μόνος τρόπος είναι install απο την αρχή πράγμα που δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει οπότε παρόλο που θα με βόλευαν τελικά θα κάτσω στον άξονα y...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, MikeKata είπε

Except when you are gaming and using scientific programs 😁

Νομίζω ότι με το macbook pro 16 και μετά παίζεις κιόλας games.

Και φυσικά με εξωτερική κάρτα γραφικών μπορείς να παίξεις και σε άλλα μοντέλα.

Με χρήση δε metal api αλλάζει όλο το σκηνικό, αλλά δεν ξέρω τι διείσδυση έχει στην gaming βιομηχανία.

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, skiabox είπε

Νομίζω ότι με το macbook pro 16 και μετά παίζεις κιόλας games.

Και φυσικά με εξωτερική κάρτα γραφικών μπορείς να παίξεις και σε άλλα μοντέλα.

Με χρήση δε metal api αλλάζει όλο το σκηνικό, αλλά δεν ξέρω τι διείσδυση έχει στην gaming βιομηχανία.

Δεν το έλεγα για το υλικό, αλλά για το support. Όπως και να το κάνουμε, όμορφο το Mac, αλλά δεν έχει το gaming library των Windows επ'ουδενί...

Επεξ/σία από MikeKata
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιστροφή στις ρίζες για την Microsoft, επικεντρώνεται επιτέλους σε αυτό ξέρει να κάνει καλύτερα, στο να κλέβει.

 

Εγώ φυσικά και χαίρομαι μ' αυτή την εξέλιξη, μακάρι να κλέψει όλο το macOS, όλες τις λειτουργίες, όλο τον κώδικα γραμμή προς γραμμή, ώστε να γυρίσω σε Windows και να αγοράζω φθηνότερο το hardware.

Επεξ/σία από MetroStar
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...