Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θα ήθελα λίγο τη βοήθεια των πιό έμπειρων.

Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου την Xiaomi Mi mop Pro 2, την οποία επέλεξα έναντι της Ultra λόγω του συστήματος σφουγγαρίσματος με δονήσεις (η ultra δεν το έχει).

Το σφουγγάρισμα είναι σχετικά ικανοποιητικό, δεν δοκίμασα ακόμα το "επαγγελματικό" setting που έχει.

Όμως στα τελευταία σφουγγαρίσματα, η σκούπα αφήνει πίσω της το ίχνος της εικόνας που έφτιαξα: Φαίνεται μάλλον το πανάκι να μήν κάνει πλήρη επαφή με το πάτωμα, ή το νερό να μήν διαχέεται σε όλη την επιφάνεια από το πανάκι, και τα ίχνη νερού είναι δεξιά και αριστερά, με ένα σημαντικό κενό στεγνού πατώματος στη μέση. Άλλαξα πανάκι αλλά το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Ξέρει κάποιος τί παίζει?

 

image.png.629c70cbf447b404ee5b38227e264d75.png

Επεξ/σία από panther_512
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 828
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 2/9/2022 στις 1:37 ΜΜ, panther_512 είπε

Παιδιά θα ήθελα λίγο τη βοήθεια των πιό έμπειρων.

Έχω εδώ και ένα μήνα περίπου την Xiaomi Mi mop Pro 2, την οποία επέλεξα έναντι της Ultra λόγω του συστήματος σφουγγαρίσματος με δονήσεις (η ultra δεν το έχει).

Το σφουγγάρισμα είναι σχετικά ικανοποιητικό, δεν δοκίμασα ακόμα το "επαγγελματικό" setting που έχει.

Όμως στα τελευταία σφουγγαρίσματα, η σκούπα αφήνει πίσω της το ίχνος της εικόνας που έφτιαξα: Φαίνεται μάλλον το πανάκι να μήν κάνει πλήρη επαφή με το πάτωμα, ή το νερό να μήν διαχέεται σε όλη την επιφάνεια από το πανάκι, και τα ίχνη νερού είναι δεξιά και αριστερά, με ένα σημαντικό κενό στεγνού πατώματος στη μέση. Άλλαξα πανάκι αλλά το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο.

Ξέρει κάποιος τί παίζει?

 

image.png.629c70cbf447b404ee5b38227e264d75.png

Οι δύο μικρές οπές του δοχείου από τις οποίες εκρέει το νερό, βρίσκονται στα ίχνη που αναφέρεις.

Θεωρητικά (και πρακτικά προφανώς) με τις παλλίνδρομες κινήσεις που κάνει, απλώνεται μετά το νερό ομοιόμορφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναί, το θέμα όμως είναι ότι το ίχνος της σκούπας δείχνει να μήν συμβαίνει αυτό (ομοιόμορφη κατανομή του νερού στο πανάκι)....

Έχω την εντύπωση ότι όταν αφαιρείς το πανάκι, τα σημεία που βρίσκονται τα Velcro λυγίζουν το πλαστικό προς την κατεύθυνση που τραβάς, με αποτέλεσμα η βάση που κάθεται το πανί να παθαίνει ελαφριά παραμόρφωση.

Έτσι, όταν βάζεις το πανάκι πίσω για σφουγγάρισμα, τα σημεία που βρίσκονται τα Velcro πατάνε στο πάτωμα, ενώ το κέντρο που δεν έχει Velcro όχι....

Έκανα ένα refresh την εικόνα και πρόσθεσα το πανάκι. Με κόκκινο είναι τα σημεία που βρίσκεται το Velcro και με μαύρο περίγραμμα η επιφάνεια του πανιού που πρέπει να έχει επαφή με το πάτωμα.

image.png.f502bea2bd2a01fed46cfe69497f901d.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Ναί, το θέμα όμως είναι ότι το ίχνος της σκούπας δείχνει να μήν συμβαίνει αυτό (ομοιόμορφη κατανομή του νερού στο πανάκι)....

Έχω την εντύπωση ότι όταν αφαιρείς το πανάκι, τα σημεία που βρίσκονται τα Velcro λυγίζουν το πλαστικό προς την κατεύθυνση που τραβάς, με αποτέλεσμα η βάση που κάθεται το πανί να παθαίνει ελαφριά παραμόρφωση.

Έτσι, όταν βάζεις το πανάκι πίσω για σφουγγάρισμα, τα σημεία που βρίσκονται τα Velcro πατάνε στο πάτωμα, ενώ το κέντρο που δεν έχει Velcro όχι....

Έκανα ένα refresh την εικόνα και πρόσθεσα το πανάκι. Με κόκκινο είναι τα σημεία που βρίσκεται το Velcro και με μαύρο περίγραμμα η επιφάνεια του πανιού που πρέπει να έχει επαφή με το πάτωμα.

image.png.f502bea2bd2a01fed46cfe69497f901d.png

εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο,αλλα το πανί εφαρμόζει κανονικά...κάθε φορά το βγάζω το πλένω και το ξαναβαζω,ομως το πανί πριν το σφουγγάρισμα το βρέχω και είναι υγρό.....δεν περιμένω να υγροποιηθει από το δικό του νερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, kostasbm είπε

εγώ δεν έχω παρατηρήσει τίποτα τέτοιο,αλλα το πανί εφαρμόζει κανονικά...κάθε φορά το βγάζω το πλένω και το ξαναβαζω,ομως το πανί πριν το σφουγγάρισμα το βρέχω και είναι υγρό.....δεν περιμένω να υγροποιηθει από το δικό του νερό

Αυτό θα το δοκιμάσω. Φαίνεται καλή ιδέα και θα δείξει αν το πρόβλημα είναι επαφής του πανιού με το πάτωμα ή κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, panther_512 είπε

Αυτό θα το δοκιμάσω. Φαίνεται καλή ιδέα και θα δείξει αν το πρόβλημα είναι επαφής του πανιού με το πάτωμα ή κάτι άλλο.

μπορει να μην φταιει αυτο αλλα δοκιμασε.....  απλα το εκανα απο τη πρωτη μερα και βλεπω οτι ειναι καλυτερα 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρήση σε σπίτι που δεν έχει σταθερό internet θα δουλέψει;

Την πρώτη φορά προφανώς θα συνδεθεί μέσω hotspot θα γίνει χαρτογράφηση κτλ.

Για τις επόμενες φορές αν δεν έχει internet μπορεί να δουλέψει χειροκίνητα με το κουμπί που έχει πάνω στη σκούπα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@empire21 Μισή απάντηση μάλλον θα σου δώσω. Την σκούπα την "δουλεύω" σπίτι. Το καλοκαίρι όμως μια χαρά λειτούργησε στο εξοχικό χωρίς internet. Πήγαινα για μπάνιο και την άφηνα να σκουπίζει. Προφανώς η εφαρμογή δεν ήταν λειτουργική , καμμία εκ νέου χαρτογράφηση δεν έγινε. Πολύ απλά πατώντας το κεντρικό κουμπί κάθε φορά σκούπιζε όλο τον χώρο. Όταν επιστρέψαμε από διακοπές την έβαλα στην μπριζα και δεν χρειάστηκε τίποτα άλλο, ο χάρτης υπήρχε κανονικά και δεν χρειάστηκε να σετάρω τίποτε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, γρήγορη ερώτηση για όσους γνωρίζουν, ποια θεωρείται καλύτερη η mi mop pro ή mi mop 2 (όχι Pro);
Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από chocorello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H pro έχει ανώτερη πλοήγηση στο χώρο και αναγνώριση εμποδίων, διότι έχει LIDAR (περιστρεφόμενο laser), το οποίο λειτουργεί ώς ραντάρ.

Αναφορικά με το σφουγγάρισμα (βλέπετε προηγούμενα πόστ), μετά από διάφορα τέστ, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι το νερό δεν απλώνεται ομοιόμορφα στο πανάκι, αλλά απλώνεται κυκλικά γύρω από τα δύο σημεία που βγαίνει το νερό. Στο κέντρο το πανί είναι υγρό αλλά όχι αρκετά ώστε να αφήσει ίχνος στο πάτωμα.

Ανανεωμένο σχήμα:

image.png.4a07adbc8896f71b98c4614e1899ad3c.png

Ακόμα και αν βάλεις το setting για μεγάλη κατανάλωση νερού, αυξάνεται η ποσότητα νερού στα ίδια σημεία, αλλα στο κέντρο το πανάκι παραμένει πολύ λιγότερο βρεγμένο.

Το να βρέξεις το πανάκι καλά πρίν ξεκινήσει το σφουγγάρισμα βοηθάει στα πρώτα τετραγωνικά. Μετά συνεχίζεται το παραπάνω μοτίβο.

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους ! Παιδιά βοήθεια ! Είμαι έτοιμος για αγορά σκούπας αύριο ! Είμαι ανάμεσα στην mop 2 pro  ή στην mop 2 pro plus …. Θα δουλέψει σε σπίτι 130τμ δεν ξέρω ποια να διαλέξω , επίσης από θέμα ανταλλακτικά δέχονται τα ίδια ;;; Γνωρίζει κανείς ;;; Ευχαριστω πολύ !! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/9/2022 στις 12:54 ΜΜ, panther_512 είπε

H pro έχει ανώτερη πλοήγηση στο χώρο και αναγνώριση εμποδίων, διότι έχει LIDAR (περιστρεφόμενο laser), το οποίο λειτουργεί ώς ραντάρ.

Αναφορικά με το σφουγγάρισμα (βλέπετε προηγούμενα πόστ), μετά από διάφορα τέστ, αυτό που διαπιστώνω είναι ότι το νερό δεν απλώνεται ομοιόμορφα στο πανάκι, αλλά απλώνεται κυκλικά γύρω από τα δύο σημεία που βγαίνει το νερό. Στο κέντρο το πανί είναι υγρό αλλά όχι αρκετά ώστε να αφήσει ίχνος στο πάτωμα.

Ανανεωμένο σχήμα:

image.png.4a07adbc8896f71b98c4614e1899ad3c.png

Ακόμα και αν βάλεις το setting για μεγάλη κατανάλωση νερού, αυξάνεται η ποσότητα νερού στα ίδια σημεία, αλλα στο κέντρο το πανάκι παραμένει πολύ λιγότερο βρεγμένο.

Το να βρέξεις το πανάκι καλά πρίν ξεκινήσει το σφουγγάρισμα βοηθάει στα πρώτα τετραγωνικά. Μετά συνεχίζεται το παραπάνω μοτίβο.

Φίλε μόλις την αγόρασα κ παρατήρησα να κάνει το ίδιο ακριβώς πραγμα και η δικιά μου στο σφουγγάρισμα,μήπως βρήκες καμια λύση πριν πάρω σβαρνα τα ξενα forum???

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά συνεχίζω τα τεστ και στο τελευταίο έκανα μια γραμμή με μαρκαδόρο για πίνακα (που σκουπίζεται πανεύκολα) σε κεραμικό 60 πόντων.

Η γραμμή με το τέλος του σφουγγάρισματος ήταν μια διακεκομμένη γραμμή με άνω του 50% της γραμμής να μην έχει σκουπιστει.

Οποτε το σφουγγάρισμα είναι ανεπαρκές.

Δεν έχω βρει λύση μέχρι στιγμής. Σκέφτομαι να μιλήσω με αντιπροσωπεία.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, panther_512 είπε

Βασικά συνεχίζω τα τεστ και στο τελευταίο έκανα μια γραμμή με μαρκαδόρο για πίνακα (που σκουπίζεται πανεύκολα) σε κεραμικό 60 πόντων.

Η γραμμή με το τέλος του σφουγγάρισματος ήταν μια διακεκομμένη γραμμή με άνω του 50% της γραμμής να μην έχει σκουπιστει.

Οποτε το σφουγγάρισμα είναι ανεπαρκές.

Δεν έχω βρει λύση μέχρι στιγμής. Σκέφτομαι να μιλήσω με αντιπροσωπεία.

Θα το ψάξω κ εγώ κ θα ενημερώσω,δεν ξέρω μήπως στο professional κάπως διορθώνετε....θα το δοκιμάσω κ αυτό.Μου κάνει εντύπωση πάντως πως δεν το αναφέρει κανείς στα reviews....

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...