Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/2/2023 στις 11:36 ΠΜ, killer_instinct είπε

Καλημέρα, έχω την εν λόγω σκούπα εδώ και 1,5 χρόνο περίπου.

Εδώ και καιρό η σκούπα "ανακαλυπτει" νέους χώρους στο σπίτι, χάνεται και εν τέλει δεν ξέρω τι έχει σκουπίσει και τι όχι. Έχει τύχει και σε κάποιον άλλο;

IMG_0425.PNG

IMG_1074.PNG

IMG_1203.PNG

Δεν ξέρω αν έχεις βγάλει άκρη,  αν  διάβασες τις προηγούμενες σελίδες θα έχεις βρει την λύση  αν όχι πάμε ένα replay :)).

Κάνεις απενεργοποιηση -ενεργοποίηση  την σκούπα .

Πατάς στις τρεις τελείες και κάνεις "device leveling "

Καθαρίζεις τους σενσορες κάτω από την σκούπα και λογικά είσαι έτοιμος 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 828
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 5/11/2022 στις 8:18 ΜΜ, sphinxgr είπε

Έκλεισα 2 χρόνια και 2 μήνες κατοχής! 

Είναι εμφανέστατη η μείωση διάρκειας ζωής της μπαταρίας. Πλέον ένα σπίτι 70m2 δεν το βγάζει και γύρω στο 30% χωρητικότητας της μπαταρίας, πεθαίνει ξαφνικά και δεν γυρνάει στη βάση. 

Έχει κανείς ιδέα αν μπορούμε να ορίσουμε στο πόσο % θα γυρνάει στη βάση για φόρτιση? Αυτό θα της έδινε κάνα χρόνο ζωής ακόμα. 

Επίσης έχει κανείς αλλάξει μπαταρία? Απο που την πήρε? 

Παρήγγειλα μια αυθεντική απο κίνα με 42€ να δουμε! Αν βγάλει κ αυτη 2 χρόνια, θα είμαι ευτυχισμένος. 

https://www.aliexpress.com/item/1005003103156030.html?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2023 στις 7:02 ΜΜ, Kostasm45 είπε

Δεν ξέρω αν έχεις βγάλει άκρη,  αν  διάβασες τις προηγούμενες σελίδες θα έχεις βρει την λύση  αν όχι πάμε ένα replay :)).

Κάνεις απενεργοποιηση -ενεργοποίηση  την σκούπα .

Πατάς στις τρεις τελείες και κάνεις "device leveling "

Καθαρίζεις τους σενσορες κάτω από την σκούπα και λογικά είσαι έτοιμος 

 

 

Δυστυχώς τα έχω κάνει όλα αυτά, καθώς και clear cache από την εφαρμογή. Συμβαίνει αρκετά πυκνά και έλεγα μήπως υπάρχει κάποια άλλη λύση. Σκεφτόμουν ξεκοίλιασμα να δω μήπως θέλει και άλλο καθάρισμα, μήπως κάτι έχει εισχωρήσει και δημιουργεί το πρόβλημα. Αν και πια πιστεύω πως έπεσα σε ελαττωματικό μοντέλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδες αναμεσα στην Mi Mop 2 Pro και την Ultra, ποια διαλεγουμε? Τεινω προς την Ultra αν και το αυτοματο αδειασμα του καδου δεν με ενδιαφερει, ωστοσο θελω να ξερω αν η διαφορα τιμης που εχουν αυτα τα δυο μοντελα δικαιολογουνται απο την διαφορα στα features. 

Περισσοτερο για σκουπισμα θελω, το σφουγγαρισμα ειναι δευτερευουσας σημασιας και ο χωρος ειναι 60τ.μ περιπου, χωρις κατοικιδια.

Παραδοξως δεν εχω εντοπισει γενικως καποιο versus των δυο μοντελων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι κ σε χαρακτηριστικά φαίνεται καλύτερη αλλά θυμάμαι ότι με βάση reviews κλπ η mop 2 pro ήταν πιο safe επιλογή.Τωρα βέβαια αυτο το συμπέρασμα το έβγαλα εγώ,κάποιος άλλος μπορεί να έχει βγάλει άλλο συμπέρασμα.

Επεξ/σία από CarlitoGR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τελικα πηρα την Ultra και ειμαι κατευχαριστημενος! Το σκουπισμα ειναι αψογο, με έπιασε και μια καταθλιψη γιατι ενω είχα καθαρίσει τον χωρο, εβγαλε τρελο χνουδι, γυρευε τωρα απο που.

Το σφουγγαρισμα πολυ καλο επίσης και μου αρέσει που ρυθμίζεις την ποσότητα του νερου, γιατι στο παρκε πχ  θελω ελάχιστο. 

Αυτό που θελω να ρωτησω ειναι τι κανετε για το απορρυπαντικο. Λέει πως δεν πρεπει να βαζεις, οποτε σκεφτηκα να βαζω λίγο απορρυπαντικο στο πανακι. Η αλλη σκεψη ειναι να βαζω σουπερ αραιωμένο στο δοχειο και ο,τι γινει, αλλα επειδή δεν βλεπω τιμη στο ανταλλακτικο δοχειο αν χαλασει, λεω να μην το ρισκαρω.

Σκέφτομαι μηπως παρω και την βαση για αυτόματο αδειασμα του καδου, αλλα μου φαίνεται υπερβολή 😅

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stormrain είπε

Τελικα πηρα την Ultra και ειμαι κατευχαριστημενος! Το σκουπισμα ειναι αψογο, με έπιασε και μια καταθλιψη γιατι ενω είχα καθαρίσει τον χωρο, εβγαλε τρελο χνουδι, γυρευε τωρα απο που.

Το σφουγγαρισμα πολυ καλο επίσης και μου αρέσει που ρυθμίζεις την ποσότητα του νερου, γιατι στο παρκε πχ  θελω ελάχιστο. 

Αυτό που θελω να ρωτησω ειναι τι κανετε για το απορρυπαντικο. Λέει πως δεν πρεπει να βαζεις, οποτε σκεφτηκα να βαζω λίγο απορρυπαντικο στο πανακι. Η αλλη σκεψη ειναι να βαζω σουπερ αραιωμένο στο δοχειο και ο,τι γινει, αλλα επειδή δεν βλεπω τιμη στο ανταλλακτικο δοχειο αν χαλασει, λεω να μην το ρισκαρω.

Σκέφτομαι μηπως παρω και την βαση για αυτόματο αδειασμα του καδου, αλλα μου φαίνεται υπερβολή 😅

Πολύ καλή επιλογή έκανες. Την έχω περίπου έναν μήνα (δεν έχω βάλει ακόμα βέβαια σφουγγάρισμα) και πραγματικά μαζεύει πάρα πολύ πράγμα. Ανεβαίνει πάνω σε ψηλά χαλιά στο Turbo mode και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μήπως έχεις χαλιά και εσύ; Από κει προέρχονται τα χνούδια.
Θα έλεγα να μην το ρισκάρεις να βάλεις στο δοχείο χημικό. Τουλάχιστον για όλες τις σκούπες αυτό λένε.

Με τρώει το χέρι να πάρω το αυτόματο άδειασμα αλλά δεν έχω δει κανέναν να γράφει αναλυτικό review για το αν αξίζει. Και εδώ στο νήμα που ρώτησα, μάλλον δεν το έχει κανείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, -WISE- είπε

Πολύ καλή επιλογή έκανες. Την έχω περίπου έναν μήνα (δεν έχω βάλει ακόμα βέβαια σφουγγάρισμα) και πραγματικά μαζεύει πάρα πολύ πράγμα. Ανεβαίνει πάνω σε ψηλά χαλιά στο Turbo mode και δεν καταλαβαίνει τίποτα. Μήπως έχεις χαλιά και εσύ; Από κει προέρχονται τα χνούδια.
Θα έλεγα να μην το ρισκάρεις να βάλεις στο δοχείο χημικό. Τουλάχιστον για όλες τις σκούπες αυτό λένε.

Με τρώει το χέρι να πάρω το αυτόματο άδειασμα αλλά δεν έχω δει κανέναν να γράφει αναλυτικό review για το αν αξίζει. Και εδώ στο νήμα που ρώτησα, μάλλον δεν το έχει κανείς.

Eνα χαλί εχω μονο, ισως είναι απο κει. Ελπίζω δηλαδη :lol:

Πάντως είναι απιστευτη και δεν το περιμενα, το χαλί το χει για πλακα. 

Εχεις δικιο δεν θα βαλω απορρυπαντικο στο δοχείο, δεν το ψηνω να μπουκωσω τίποτα μπεκ, στο πανακι θα βαλω λίγο για τη μυρωδια και θα είναι μια χαρά. 

Κι εγω το σκέφτομαι για το αυτόματο άδειασμα, καλά αν ηταν φθηνότερο δεν θα το συζητούσα καν. Αλλα οντως δεν παιζει καποιο review, οσα εχω δει απλα το αναφέρουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα ! Είμαι και εγώ ανάμεσα στην mop 2 pro και στην ultra. Σήμερα στο public μου είπανε ότι η pro σταματάει να βγαίνει, αλλά η xiaomi θα συνεχίσει να βγάζει ανταλλακτικά; Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Σκέφτομαι και την ultra έχει ένα εκατοστάρικο παραπάνω.. αλλά θα βρίσκω ανταλλακτικά; Γνώμες; Είδα και ένας πιο πάνω ανέφερε ότι σε δυο χρονια μειώθηκε σημαντικά η μπαταρία της xiaomi mop 2 pro… 😕 

έχει κανεις κατοικίδια και την ultra να μου πει αν κάνει δουλειά; Κρίμα βγαίνει μόνο σε μαύρο… 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, sp3cial said:

Καλησπέρα ! Είμαι και εγώ ανάμεσα στην mop 2 pro και στην ultra. Σήμερα στο public μου είπανε ότι η pro σταματάει να βγαίνει, αλλά η xiaomi θα συνεχίσει να βγάζει ανταλλακτικά; Αυτό με ενδιαφέρει κυρίως. Σκέφτομαι και την ultra έχει ένα εκατοστάρικο παραπάνω.. αλλά θα βρίσκω ανταλλακτικά; Γνώμες; Είδα και ένας πιο πάνω ανέφερε ότι σε δυο χρονια μειώθηκε σημαντικά η μπαταρία της xiaomi mop 2 pro… 😕 

έχει κανεις κατοικίδια και την ultra να μου πει αν κάνει δουλειά; Κρίμα βγαίνει μόνο σε μαύρο… 

Εαν μιλας για κατοσταρικο πανω κ γενικα εαν σε παίρνει ασε την mop pro 2 πήγαινε με κλειστα ματια στην rod mi eve plus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, sndev είπε

Εαν μιλας για κατοσταρικο πανω κ γενικα εαν σε παίρνει ασε την mop pro 2 πήγαινε με κλειστα ματια στην rod mi eve plus

Ευχαριστώ για τη πρόταση ναι μπορώ πιστεύω να διαθέσω μέχρι 400. Αν και προτιμώ πολύ περισσότερο τα 300. Να ρωτήσω έχεις κατοικίδια; Ποσο καιρό την έχεις; Χαρτογράφηση; Εύκολη; Και το πιο σημαντικό… θα βρίσκω εύκολα ανταλλακτικά αν χαλάσει; 
κανω μια επεξεργασία. Πρόσεξα ότι έχει και καδο να αδειάζει και αγοράζεις έξτρα τις σακούλες. Οι πέντε 21€… αδειάζουν και χρησιμοποιούνται ξανά; Ξέρεις; Σε παρακαλωωω απάντησε μου σε όλα!!!

 

κι άλλο edit : αυτή που προτείνεις έχει 2700 pa αναρρόφηση και αυτή η PRO έχει 3000. 

Επεξ/σία από sp3cial
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...