Προς το περιεχόμενο

Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro


Kostasm45

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 17/11/2023 at 09:41, ZELDA said:

Μια ερώτηση γνωρίζει κανείς πως σβήνει ο χάρτης από mop p έχω κινητό android,  δεν βρίσκω λύση.. 

Settings, Map List και εκεί επιλέγεις τον χάρτη που θες να έχεις σαν βασικό ή να σβήσεις κάποιον. 

Xiaomi Mop 2 Pro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 827
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα. Έχω την σκούπα 3 χρόνια, έχω σκύλο στο σπίτι, είναι 130 τετραγωνικά οπότε την χρησιμοποιώ καθημερινά στο turbo και για να βγάλει όλο το σπίτι γυρνάει φορτίζει και μετα το βγάζει όλο. Πριν 1μιση χρόνο άρχισε να σβήνει σε άκυρα σημεία αγόρασα καινούργια μπαταρία και λύθηκε το θέμα. Άρχισε να το ξανακάνει και ξαναπήρα μπαταρία αλλά κρατάει κάνα 10λεπτο. Το κατάστημα που αγόρασα την μπαταρία μου είπε να την βάλω να δουλέψει να σηκώσω το φορτιστή ψηλα για να φτάσει στο 0%η μπαταρία. Αυτό να το κάνω 7 φορές 🤯 επειδή λέει είναι λιθιου για να ενεργοποιηθεί. Εχει τύχη σε κάποιον κάτι ανάλογο? Μήπως πρέπει να κάνω κάποιο update η reset? Ευχαριστώ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 30/11/2023 at 16:56, 3antafyllos said:

Καλησπέρα. Έχω την σκούπα 3 χρόνια, έχω σκύλο στο σπίτι, είναι 130 τετραγωνικά οπότε την χρησιμοποιώ καθημερινά στο turbo και για να βγάλει όλο το σπίτι γυρνάει φορτίζει και μετα το βγάζει όλο. Πριν 1μιση χρόνο άρχισε να σβήνει σε άκυρα σημεία αγόρασα καινούργια μπαταρία και λύθηκε το θέμα. Άρχισε να το ξανακάνει και ξαναπήρα μπαταρία αλλά κρατάει κάνα 10λεπτο. Το κατάστημα που αγόρασα την μπαταρία μου είπε να την βάλω να δουλέψει να σηκώσω το φορτιστή ψηλα για να φτάσει στο 0%η μπαταρία. Αυτό να το κάνω 7 φορές 🤯 επειδή λέει είναι λιθιου για να ενεργοποιηθεί. Εχει τύχη σε κάποιον κάτι ανάλογο? Μήπως πρέπει να κάνω κάποιο update η reset? Ευχαριστώ! 

Αφού δεν σου είπε να μαζέψεις και 2 τρίχες από τα απόβλητα της σκούπας και να τα πας να λύσουν τα Μάγια, πάλι καλά. Αστεία πράγματα, προβληματική μπαταρία. Μήπως να δοκιμάσεις αυθεντική από κάπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχει δοκιμάσει κάποιος τα ειδικά καθαριστικά για σφουγγαρίστρες-ρομπότ που μπαίνουν στο δοχείο νερού; Έχω δει πως έχει η iRobot, αλλά και τρίτες εταιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά είστε ευχαριστημένοι από την Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro; Η δική μου πάντως δυστυχώς κάνει ο,τι θέλει και θεωρώ ότι ήταν απο τις χειρότερες αγορές μου

 

Επεξ/σία από babarou84
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babarou84 είπε

Τελικά είστε ευχαριστημένοι από την Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro; Η δική μου πάντως δυστυχώς κάνει ο,τι θέλει και θεωρώ ότι ήταν απο τις χειρότερες αγορές μου

 

Πηραμε δυο στην οικογενεια περυσι 

Η μια παρουσιασε προβλημα μη επισκευασιμο και εγινε επιστροφη χρηματων 

Η αλλα μια χαρα δουλευει αλλα χανει το internet πολλες φορες αν κοπει το ρευμα ή και χωρις λογο και θελει παλι ρυθμιση

Δοκιμασε να της κανεις παλι χαρτογραφιση και αν επιλεγεις το custom cleanup 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 19/2/2024 στις 8:59 ΠΜ, babarou84 είπε

Τελικά είστε ευχαριστημένοι από την Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro; Η δική μου πάντως δυστυχώς κάνει ο,τι θέλει και θεωρώ ότι ήταν απο τις χειρότερες αγορές μου

 

Μια από τα ίδια. Άσε που δεν πιάνει τις γωνίες αυτό που το πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν έχει συμβεί και σε άλλον.

Πήρα τη Mi Robot Vacuum mop 2 πριν ένα χρόνο περίπου και ενώ στην αρχή δούλευε καλά, μετά από μερικούς μήνες άρχιζε να παρουσιάζει ένα πρόβλημα - σε άκυρες στιγμές σταματούσε το μοτέρ της σκούπας και μετά από λίγο ξεκίναγε πάλι, Το έκανε αραιά και που όταν χτυπούσε κανά τοίχο ή κατέβαινε ένα μικρό σκαλοπατάκι. Συνέχιζε να προχωράει δηλαδή, αλλά δε ρουφούσε τα σκουπίδια. Μετά άρχισε να το κάνει συνέχεια. Την πήγα στο σέρβις και αλλάξανε κάποιος αισθητήρες υποθείτεται αλλά μερικούς μήνες μετά άρχισε τα ίδια. Τώρα τελευταία σχεδόν δεν ξεκινάει, απλά η σκούπα πηγαίνει περα δώθε χωρίς να μαζεύει τίποτα. Σταματάει με σφάλμα και λέει "Please check and clean my filters" αλλά όλα είναι καθαρά.

Τώρα έιναι εκτός εγγύησης, οπότε δεν μπορώ να την ξαναπάω.

Έχει συμβεί σε κανέναν να με κατευθύνει πως μπορώ να την φτιάξω;

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kiko33gr είπε

Καλησπέρα παιδιά, να ρωτήσω και εγώ κάτι, αν έχει συμβεί και σε άλλον.

Πήρα τη Mi Robot Vacuum mop 2 πριν ένα χρόνο περίπου και ενώ στην αρχή δούλευε καλά, μετά από μερικούς μήνες άρχιζε να παρουσιάζει ένα πρόβλημα - σε άκυρες στιγμές σταματούσε το μοτέρ της σκούπας και μετά από λίγο ξεκίναγε πάλι, Το έκανε αραιά και που όταν χτυπούσε κανά τοίχο ή κατέβαινε ένα μικρό σκαλοπατάκι. Συνέχιζε να προχωράει δηλαδή, αλλά δε ρουφούσε τα σκουπίδια. Μετά άρχισε να το κάνει συνέχεια. Την πήγα στο σέρβις και αλλάξανε κάποιος αισθητήρες υποθείτεται αλλά μερικούς μήνες μετά άρχισε τα ίδια. Τώρα τελευταία σχεδόν δεν ξεκινάει, απλά η σκούπα πηγαίνει περα δώθε χωρίς να μαζεύει τίποτα. Σταματάει με σφάλμα και λέει "Please check and clean my filters" αλλά όλα είναι καθαρά.

Τώρα έιναι εκτός εγγύησης, οπότε δεν μπορώ να την ξαναπάω.

Έχει συμβεί σε κανέναν να με κατευθύνει πως μπορώ να την φτιάξω;

Ευχαριστώ!

Αν την εχεις ενα χρονο φυσικα και εχει εγγυηση

Σε περιπτωση που δεν επισκευαζεται γινεται επιστροφη χρηματων 

Το ξερω απο δικο μου ατομο που ειχε την ιδια σκουπα οπως κι εμεις 

Service απο infoquest 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Γιάννης Platano είπε

Αν την εχεις ενα χρονο φυσικα και εχει εγγυηση

Σε περιπτωση που δεν επισκευαζεται γινεται επιστροφη χρηματων 

Το ξερω απο δικο μου ατομο που ειχε την ιδια σκουπα οπως κι εμεις 

Service απο infoquest 

Δυστιχώς είμαι εξωτερικό και εδώ έχουν 1 χρόνο. Παρόλο που τους έστειλα την ευρωπαϊκή οδηγία, δεν την τηρούν.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, kiko33gr είπε

Δυστιχώς είμαι εξωτερικό και εδώ έχουν 1 χρόνο. Παρόλο που τους έστειλα την ευρωπαϊκή οδηγία, δεν την τηρούν.

Όπως και να έχει πήγαινε τη και ρώτα κόστος service 

Ίσως να μην επισκευάζεται όπως του γνωστού μου οπότε ίσως σου προτείνουν κάτι. 

Η επισκευή που είχε γίνει δεν έχει εγγύηση; 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/02/2024 at 08:59, babarou84 said:

Τελικά είστε ευχαριστημένοι από την Ρομποτική Σκούπα mi robot vacuum mop pro; Η δική μου πάντως δυστυχώς κάνει ο,τι θέλει και θεωρώ ότι ήταν απο τις χειρότερες αγορές μου

 

Την έχουμε τρία χρόνια περίπου και τα 2,5 είναι στην ντουλάπα.
Σε σπίτι 75 τετραγωνικά σχετικά απλής (τετραγωνισμένης) διαμόρφωσης και με χώρους όσο το δυνατόν πιο καθαρούς από αντικείμενα, χάνεται μία στις δύο φορές.

-Το application περιστρέφει μόνο του τον χάρτη με αποτέλεσμα η σκούπα να πάει αλλού γι αλλού.

Μοναδική λύση να ξανασκανάρει ολόκληρο το σπίτι.

-Το σήμα χάνεται σε τυχαίες στιγμές (το router δεν έχει κάποιο πρόβλημα)

-Με το που κουνηθεί κάποιο αντικείμενο (καρέκλα, μικρό τραπεζάκι κτλ), πάει και το κουτουλάει συνεχώς χωρίς να μπορεί τις περισσότερες να το προσπερασει.

-Αν μπει κάτω από καναπέ (χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στο ύψος), χάνεται με την μία.


Αισθητήρες, φίλτρα, βουρτάκι και όλα είναι πεντακάθαρα.

Και η παραπάνω χρήση είναι καθαρά σε πλακάκι και παρκέ χωρίς χαλιά.



Και το χειρότερο απ όλα. Αν της αλλάξουμε δωμάτιο (στον φορτιστή της) και πρέπει να ξεκινήσει από άλλο μέρος του σπιτιού, πρέπει να το ξανασκανάρει όλο απ την αρχή. Αυτό γίνεται ακόμα και για πολύ μικρές μετατωπίσεις.

 

 

Η συγκεκριμένη σκούπα με απέτρεψε το να πάρω άλλη ρομποτική, έστω και άλλης μάρκας, λόγο φόβου για αντίστοιχα προβλήματα. Αν κάποιος έχει εμπειρία και με άλλες, ας μας πει.

Σαν πρακτικότητα για μένα είναι πραγματικά 0.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, atsddd είπε

Την έχουμε τρία χρόνια περίπου και τα 2,5 είναι στην ντουλάπα.
Σε σπίτι 75 τετραγωνικά σχετικά απλής (τετραγωνισμένης) διαμόρφωσης και με χώρους όσο το δυνατόν πιο καθαρούς από αντικείμενα, χάνεται μία στις δύο φορές.

-Το application περιστρέφει μόνο του τον χάρτη με αποτέλεσμα η σκούπα να πάει αλλού γι αλλού.

Μοναδική λύση να ξανασκανάρει ολόκληρο το σπίτι.

-Το σήμα χάνεται σε τυχαίες στιγμές (το router δεν έχει κάποιο πρόβλημα)

-Με το που κουνηθεί κάποιο αντικείμενο (καρέκλα, μικρό τραπεζάκι κτλ), πάει και το κουτουλάει συνεχώς χωρίς να μπορεί τις περισσότερες να το προσπερασει.

-Αν μπει κάτω από καναπέ (χωρίς να υπάρχει πρόβλημα στο ύψος), χάνεται με την μία.


Αισθητήρες, φίλτρα, βουρτάκι και όλα είναι πεντακάθαρα.

Και η παραπάνω χρήση είναι καθαρά σε πλακάκι και παρκέ χωρίς χαλιά.



Και το χειρότερο απ όλα. Αν της αλλάξουμε δωμάτιο (στον φορτιστή της) και πρέπει να ξεκινήσει από άλλο μέρος του σπιτιού, πρέπει να το ξανασκανάρει όλο απ την αρχή. Αυτό γίνεται ακόμα και για πολύ μικρές μετατωπίσεις.

 

 

Η συγκεκριμένη σκούπα με απέτρεψε το να πάρω άλλη ρομποτική, έστω και άλλης μάρκας, λόγο φόβου για αντίστοιχα προβλήματα. Αν κάποιος έχει εμπειρία και με άλλες, ας μας πει.

Σαν πρακτικότητα για μένα είναι πραγματικά 0.

 

Σε σπίτι 100 τετράγωνικα και με πολλά μικρά αντικείμενα μέσα εκτός τα έπιπλα δεν έχει πρόβλημα 

Μόνο μερικές φορές χάνει τη σύνδεση χωρίς λόγο στο Internet κι αυτό γιατί το router εκπέμπει και σε 2.4 και σε 5 ενώ αυτές θέλουν μόνο 2.4 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Γιάννης Platano said:

Σε σπίτι 100 τετράγωνικα και με πολλά μικρά αντικείμενα μέσα εκτός τα έπιπλα δεν έχει πρόβλημα 

Μόνο μερικές φορές χάνει τη σύνδεση χωρίς λόγο στο Internet κι αυτό γιατί το router εκπέμπει και σε 2.4 και σε 5 ενώ αυτές θέλουν μόνο 2.4 

Αυτό ήταν μια απ τις πρώτες σκέψεις, όταν έιδα ότι το σήμα που λαμβάνει χάνεται πολύ εύκολα. Είχα πάρει extender της xiaomi Που είναι στα 2,4 αποκλειστικά και την έβαλα να λαμβάνει μόνο απο κείνο. Πάλι τα ίδια δυστηχώς :(

 

Και όλα μα όλα τα παραπάνω δεν θα ήταν αποτρεπρικά στο να την έχουμε και να δουλεύει μία στο τόσο στο αυτόματο, αν δεν υπήρχαν τα προβλήματα με τον χάρτη της.

Λίγο να κουνηθεί ο φορτιστής, ή να αλλάξει η θέση αντικειμένου μες το σπίτι, θέλει απ την αρχή σκανάρισμα. Δεν το αναγνωρίζει ώστε κατά το σκούπισμα να το αναπροσαρμόσει και να κάνει update τον ήδη αποθηκευμένο χάρτη.

Πολλές φορές σκέφτομαι μήπως φταίει που την τρέχουμε μέσω ios κι όχι android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, atsddd είπε



Πολλές φορές σκέφτομαι μήπως φταίει που την τρέχουμε μέσω ios κι όχι android.

Μπα...Εγω απο andoid και η γυναικα μου απο ios την ιδια σκουπα 

Θα ρωτήσω την cosmote αν μπορεί να μου διαχωρίσει το WiFi 

Επεξ/σία από Γιάννης Platano
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...