Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, haHa είπε

Αν μια εταιρεια δινει σε εναν υπαλληλο της το 1/3 των χρηματων που δινουν αλλες εταιρειες, ειναι εμφανες σε ποσο εκτιμηση τον εχουν και τι κοστος θα εχει αν τους φυγει.

το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος

γιατί από υποσχέσεις έως πράξη απέχει ξέρεις πάρα πολύ και αν έχεις δουλέψει σε δημόσιο/ιδιωτικό τομέα και έχεις την εμπειρία καταλαβαίνεις...

σκέψου ότι είμαι ο μόνος από μια τεράστια παρέα φίλων/γνωστών που δεν έχω φύγει από ελλάδα για το εξωτερικό που πιθανόν αν το τολμούσα να έπαιρνα όχι τα διπλά - τριπλά αλλά και πολλά παραπάνω χρήματα

εγώ παίρνω αυτά που συμφώνησα για την δουλειά που κάνω και αυτή κάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση και δεν είναι του παρόντος

γιατί από υποσχέσεις έως πράξη απέχει ξέρεις πάρα πολύ και αν έχεις δουλέψει σε δημόσιο/ιδιωτικό τομέα και έχεις την εμπειρία καταλαβαίνεις...

σκέψου ότι είμαι ο μόνος από μια τεράστια παρέα φίλων/γνωστών που δεν έχω φύγει από ελλάδα για το εξωτερικό που πιθανόν αν το τολμούσα να έπαιρνα όχι τα διπλά - τριπλά αλλά και πολλά παραπάνω χρήματα

εγώ παίρνω αυτά που συμφώνησα για την δουλειά που κάνω και αυτή κάνω.

+1, τα ιδια λεμε.

 

Οπως ειπες, η πολυεθνικη εταιρεια που δουλευεις "ξέρει πολύ καλά ποιος είσαι και τι κάνεις και τι κόστος θα έχει αν φύγεις" για αυτο αλλωστε σε πληρωνει με το "1/2 -  1/3 των χρηματων που δινουν αλλες εταιρειες ή το δημοσιο."

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, giorgos9910 είπε

Κάνω διανομή και τα tips από το e-food τα περνώ στο τέλος της βάρδιας. 

έχω δει συναδέλφους στην δουλειά να το κάνουν αυτό μέσω του e-food για το tip αναφέρομαι

συμφέρει

εγώ προτιμώ να του τα δίνω στο χέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωμη με κάρτα και τιπς στο χέρι όταν έρθει.

Ελλάδα είμαστε, οπότε ξέρουμε τι πραγματικά παίρνουν οι ντελιβερι αν βάλουμε τιπ μέσω ιφουντ

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ούτε πρόκειται.

Προτιμώ να τα δίνω στο χέρι εφόσον θα έρθει, να είμαι σίγουρος ότι θα τα πάρει.

Στην περίπτωση που δεν έχω ψιλά απλά δεν δίνω κάτι αν έχω πληρώσει με κάρτα.

Επειδή παίρνω από συγκεκριμένα μαγαζιά είτε καφέ είτε φαγητό, θα δώσω την επόμενη ή είχα δώσει την προηγούμενη.

Δεν έγινε και κάτι για μια φορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
43 λεπτά πριν, panossar95 είπε

Πληρωμη με κάρτα και τιπς στο χέρι όταν έρθει.

Ελλάδα είμαστε, οπότε ξέρουμε τι πραγματικά παίρνουν οι ντελιβερι αν βάλουμε τιπ μέσω ιφουντ

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και ούτε πρόκειται.

Προτιμώ να τα δίνω στο χέρι εφόσον θα έρθει, να είμαι σίγουρος ότι θα τα πάρει.

Στην περίπτωση που δεν έχω ψιλά απλά δεν δίνω κάτι αν έχω πληρώσει με κάρτα.

Επειδή παίρνω από συγκεκριμένα μαγαζιά είτε καφέ είτε φαγητό, θα δώσω την επόμενη ή είχα δώσει την προηγούμενη.

Δεν έγινε και κάτι για μια φορά.

το έχω κάνει και εγώ με τα μαγαζιά που συνεργαζόμαστε και μας φέρνουν καφέδες - τσάι - χυμούς (κυρίως τσάι και χυμούς γιατί καφέδες τους έχω κόψει από τότε που έκοψα και το τσιγάρο (ηλεκτρονικό πλέον)

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ikorolis είπε

δεν θα γελάει καθόλου εδώ τώρα τσαντίζεται που μου στέλνουν προσφορές εργασίας από ιδιωτικό/δημόσιο τομέα με τα διπλάσια/τριπλάσια χρήματα παρά το γεγονός ότι γνωρίζει ότι είμαι ευχαριστημένος και από θέμα εργασίας και από θέμα μισθού και δεν συντρέχουν λόγοι να αλλάξω εργασία.

δεν κατάλαβες..για την θέση που είμαι ο ίδιος ο CEO με έβαλε και μάλιστα μου έδωσε και περισσότερες αρμοδιότητες από ότι είχε η θέση π.χ  (του νόμιμου εκπροσώπου) μιας και εγώ είμαι καλός στις δημόσιες σχέσεις ειδικά σε ότι αφορά το δημόσιο βέβαια με τα ανάλογα χρήματα.

γιατί έχεις την εντύπωση ότι ο CEO/CFO της μητρικής (πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού) δεν ξέρει τι κάνω?

ή οι μέτοχοι που λες

ξέρουν πολύ καλά φίλε μου ποιος είμαι και τι κάνω και τι κόστος θα έχει αν φύγω και κυνηγήσω τα διπλά/τριπλά χρήματα που μου δίνουν ιδιωτικές εταιρείες αλλά και το δημόσιο.

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο insomnia ... είσαι 1-2 level στο hierarchy κάτω από τους VP σε πολυεθνική αφού λες ότι σε έβαλε στη θέση σου ο ίδιος ο CEO και καθόμαστε τώρα και λέμε ότι υπάρχει θέση στο δημόσιο που θα σου έδινε τα 3πλά; Θέλω να μου στείλεις έστω και μία θέση δημοσίου σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη που κοντράρει τα διπλά από την αντίστοιχη θέση σε 1-2 level μιας πολυεθνικής που κάνει report απευθείας στο CEO.

Επεξ/σία από gthe
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, gthe είπε

Θα ξεχάσουμε και αυτά που ξέρουμε στο insomnia ... είσαι 1-2 level στο hierarchy κάτω από τους VP σε πολυεθνική αφού λες ότι σε έβαλε στη θέση σου ο ίδιος ο CEO και καθόμαστε τώρα και λέμε ότι υπάρχει θέση στο δημόσιο που θα σου έδινε τα 3πλά; Θέλω να μου στείλεις έστω και μία θέση δημοσίου σε οποιοδήποτε μέρος του πλανήτη που κοντράρει τα διπλά από την αντίστοιχη θέση σε 1-2 level μιας πολυεθνικής που κάνει report απευθείας στο CEO.

δεν ξέρω αν θα ξεχάσεις αυτά που ξέρεις ή όχι στο Insomnia.gr

όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται

υπάρχουν και στο δημόσιο (τωρινό)

μιλάω για ελλάδα

γιατί για το εξωτερικό παίζουν άλλοι μισθοί πιο υψηλοί ακόμα και σε άλλα παραρτήματα της ίδιας πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού στον οποίο εργάζομαι.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν ξέρω αν θα ξεχάσεις αυτά που ξέρεις ή όχι στο Insomnia.gr

όσο απίστευτο και αν σου φαίνεται

υπάρχουν και στο δημόσιο (τωρινό)

μιλάω για ελλάδα

γιατί για το εξωτερικό παίζουν άλλοι μισθοί πιο υψηλοί ακόμα και σε άλλα παραρτήματα της ίδιας πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού

Ξαναγράφω λοιπόν ... ο CEO πολυεθνικής κάνει αναθέσεις θέσεων και αρμοδιοτήτων μέχρι 2 level κάτω από το VP team, δεν πάει παρακάτω. Μιλάμε για θέσεις που δεν έχουν σχέση με την Ελλάδα ή άλλη χώρα. Level 2 κάτω του VP συνήθως είναι ένα level πάνω από senior director αν σκεφτείς ότι οι πολυεθνικές έχουν  6-7 level management. Μιλάμε για 200Κ δολλάρια πολύ ευκολα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Inuyasha είπε

Στην αμερικη ομως που λες το tip υπολογιζετε αυτοματα στην αποδειξη και ειναι υποχρεωτικο

Πουθενά το tipping δεν είναι υποχρεωτικό... Αν είναι υποχρεωτικό λέγεται λογαριασμός, όχι tipping.

Είστε οι μοναδικοί άνθρωποι που καλείτε τους πελάτες να δίνουν κάτι παραπάνω για να βγαίνει καλύτερο το εισόδημα των υπαλλήλων της επιχείρησης! ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ! Αν δεν σου αρέσει η δουλειά που κάνεις, αν δεν είσαι ευχαριστημένος με τον μισθό σου, ψαξτην για αλλού.

ΥΓ Και εγώ δεν είμαι ευχαριστημένος με τις αμοιβές των μηχανικών. Ειδικά εκεί που υπάρχει μεγάλη ζήτηση οι τιμές είναι απίθανες με "συναδέλφους" να δίνουν προσφορές για ψίχουλα... Δεν κράζω τον πελάτη που ψάχνει (και βρίσκει) χαμηλότερες τιμές και τις ζητάει και από μένα. 

ΥΓ2 Στην δικιά μου περίπτωση μάλιστα είναι και 100% νόμιμο, μπορεί ένας μηχανικός να σου κάνει μελέτη και για 10 ευρώ και all good. Το να δεχτεί ένας ντελιβεράς να εργάζεται χωρίς μισθό ή μισθό κάτω του κατώτατου (με την λογική ότι θα συμπληρώνει με τιπ) είναι τέρμα παράνομο και αν πιαστεί το αφεντικό σε εφορία,επιθεώρηση κτλ τον έσκισε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε πολλα μερη του κοσμου το tipping ειναι υποχρεωτικο. Και οχι, δεν ειναι λογαριασμος αν ειναι υποχρεωτικο, ειναι tipping του service.

Και τα δωρα απο οσο ξερω τα δινουμε κατ'επιλογη στους αγαπημενους μας, αλλα αν δε το δωσω και στον υπαλληλο μου, με πανε δικαστηριο.

Ας μαθουμε να μην μας πειραζουν τα ψιλα παιδια, δεν κανετε κακο σε κανεναν, αντιθετως. Δεν θα λειψει σε κανεναν το 50λεπτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Σε πολλα μερη του κοσμου το tipping ειναι υποχρεωτικο. Και οχι, δεν ειναι λογαριασμος αν ειναι υποχρεωτικο, ειναι tipping του service.

Και τα δωρα απο οσο ξερω τα δινουμε κατ'επιλογη στους αγαπημενους μας, αλλα αν δε το δωσω και στον υπαλληλο μου, με πανε δικαστηριο.

Ας μαθουμε να μην μας πειραζουν τα ψιλα παιδια, δεν κανετε κακο σε κανεναν, αντιθετως. Δεν θα λειψει σε κανεναν το 50λεπτο.

Tipping = φιλοδώρημα. Φιλοδώρημα δεν μπορεί, δεν είναι και δεν θα γίνει ποτε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Το υποχρεωτικό είναι να πληρώνεις τον λογαριασμό. Αν ο λογαριασμός έχει και έξοδα μεταφοράς, όπως οι παραγγελίες σε online μαγαζιά τότε είναι μέρος του λογαριασμού και βγαίνουν και στην απόδειξη. Το να ζητάς κάποιον να σου δίνει και επιπλέον χρήματα, για τον κόπο σου (να δουλεύεις), είναι ανήθικο και φυσικά (μην πέσεις από τα σύννεφα) παράνομο ως μαύρο χρήμα και μη δηλωθέν εισόδημα...

Αν θέλεις επιβεβαίωση πήγαινει αύριο σε μια εφορία και πες, δουλεύω ντελιβεράς και βγάζω 1-2 χιλιάρικα το χρόνο (εύκολα και παραπάνω σε καλό μαγαζί) τα οποία δεν δηλώνω, πειράζει; Οι πιθανές απαντήσεις που θα πάρεις είναι 2 :

1. Περάστε λίγο μέσα στον διευθυντή να κάνουμε μια κουβέντα

2. Κύριε κάνω πως δεν το άκουσα, φύγετε από μπροστά μου τώρα!

ΥΓ Ωραίο αυτό με το δώρο, ελπίζω να μην το εννοείς σοβαρά και αν το εννοείς σοβαρά να μην έχεις στα αλήθεια υπαλλήλους. Με μονοψήφιο IQ και ανθρώπους να στηρίζονται σε σένα για δουλειά, δεν θα βγει καλό αποτέλεσμα... Τα "δώρα" όπως τα λες είναι ο 13ος και 14ος μισθός και είναι στην Ελληνική νομοθεσία. "Δώρα" τα λέμε στην καθομιλουμένη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΙ. Και τον λογαριασμό σε μαγαζί τον λέμε καμιά φορά λυπητερή... δεν είναι λυπητερή είναι ο λογαριασμός μας και είμαστε υποχρεωμένοι να τον πληρώσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλετε να μάθετε την αλήθεια;Αντικειμενικά;

Για να σας φέρει ο διανομέας την παραγγελία στο σπίτι έχει ένα κόστος στο όχημα.Το κόστος σε ένα παπί 9,7cent/Km συμπεριλαμβανωμένων σέρβις και βενζίνης.

Αν υποθέσουμε οτι παίρνει 4 ευρώ την ώρα και δουλεύει σε σουβλατζίδικο πχ που έχουν συνήθως μεγάλη ακτίνα,όπως και τα Burger παράδειγμα και κάποιοι καφέδες κσι εργάζεται 10 ώρες (πολύ συνήθες το 10ωρο και μην ξενίζετε κάποιοι), τότε έχει λαμβάνειν 40 ευρώ μεροκάματο.Ένας τυπικός διανομέας θα έχει μέσο όρο 4-5 παραγγελίες τν ώρα και θα κάνει την μέρα περίπου 100χλμ όπερ και σημαίνει κόστος οχήματος 9,7 ευρώ.Άρα του μένουν 30,30 ευρώ από το μεροκάματο και ένα όχημα με την απαξία που έχει με την χρήση.Και αν υποθέσουμε οτι παίρνει το 15% που προβλέπει ο νόμος για το όχημα αυτό σημαίνει την μέρα 6 ευρώ.Άρα πάλι δεν φτάνουν.Ο διανομέας συνήθως δουλέυει ασφαλισμένος για 4 ώρες και ΔΕΝ θα πάρει δώρα κτλπ.

Ο διανομέας θα τρέξει μέσα στην βροχή στον καύσονα με τον καθε τρελό στον δρόμο να σου φέρει το φαί σου η τον καφέ σου για να μην σωκώσεις τον κώλο σου να πας εσύ στο μαγαζί και θα κινδυνεύσει την ζωή του κάθε δευτερόλεπτο για να έρθει μερικά δευτερόλεπτα πιο γρήγορα.Καλώς η κακώς....Σαββάτο Κυριακή,βράδια με φίλους να δει την μπάλα γιατί τρέχει να φέρει το φαί σε σένα που είσαι σπίτι με φίλους να δεις την μπάλα...η την γιουροβίζιον.Δεν μπορεί να πάει να κάνει στις πιο πολλές φορές ανάσταση η αλλαγή του χρόνου κάπου γιατί δουλεύει μέχρι 23:30 και μετά έχει να κάνει ταμείο και κάβα στις πιο πολλές περιπτώσεις για να κάνεις εσύ σπίτι σου με την ηρεμία σου η με φίλους σου.Κάθε 2 χρόνια χρειάζεται μέσο όρο νέο μηχανάκι ή ανακατασκευή κινητήρα στο τρέχων που δεν τα πληρώνει κανένας.Λάστιχα κάθε χρόνο.Κάθε 1.500 χλμ λάδια τακάκια,αλυσιδογράναζα.

Και το όχημα χάνει αξία και ο διανομέας λεφτά.Γιατί όταν το χρόνο γράφει 24-25.000 χλμ τα πιο πολλά "σπασμένα" στα 2 χρόνια 50.000 το όχημα έχει πιο μικρή αξία απο ένα άλλο 2 ετών με πχ 24.000 αν κάποιος το έχει να πηγαινοέρχεται στην δουλειά του πχ 25 χλμ απόσταση....

Και σε μια ενδεχόμενη πτώση και τραυματισμό θα κάτσει σπίτι χωρίς να περαστεί στις πιο πολλές περιπτώσεις εργατικό ατύχημα αν θέλει να κρατήσει την εργασία του και να μην απολυθεί και αυτό το διάστημα δεν θα έχει ουτε ευρώ αποδοχών.Πολλοί παθαίνουν κύστη κόκκυγα που σημαίνει ενχείρηση είτε με λειζερ όπως έκανα εγώ (800 η ενχείρηση και 200 τα φάρμακα που πληρώθηκαν απο την τσέπη μου) και έκατσα 3 μέρες σπίτι χωρίς αποδοχές ή στο δημόσιο ανοιχτή ενχείρηση με 1-2 μήνες ανάρρωση με τα απαραίτητα φάρμακα/γάζες κτλπ απο την τσέπη του και χωρίς αποδοχές.Να μην αναφερθώ στα προβλήματα στην μέση και στα γόνατα.αυτά είναι άλλο πακέτο.

 

Και επι της καθημερινότητας...Ένας διανομέας θα προτιμήσει να είναι σε ένα μαγαζί με πχ 4 ευρώ αλλά χωρίς δώρα/επίδομα οχήματος αν βγάζει τιπς παρά σε ένα μαγαζί με 4 την ώρα με δώρα/επίδομα κτλπ αλλά χωρίς τιπς.Το γιατί στο ανάλυσα πιο πάνω.Χρειάζεται να κάνει την καβάτζα για την στιγμή που δεν θα μπορεί να δουλέψει.Και πιστεψε με είναι πολύ συχνά τα τροχαία....Ειδικά στην Αθήνα.Και όταν ήταν στην μόδα τα πατίνια και τα πόκεμον.....τότε να δεις τι τραβάγαμε....

 

Αν όμως βάζανε +1 ευρώ ανα παραγγελία θα τσινάγατε....σαν κόστος διανομής....

Επεξ/σία από TsoliasGR
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Tipping = φιλοδώρημα. Φιλοδώρημα δεν μπορεί, δεν είναι και δεν θα γίνει ποτε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Το υποχρεωτικό είναι να πληρώνεις τον λογαριασμό. Αν ο λογαριασμός έχει και έξοδα μεταφοράς, όπως οι παραγγελίες σε online μαγαζιά τότε είναι μέρος του λογαριασμού και βγαίνουν και στην απόδειξη. Το να ζητάς κάποιον να σου δίνει και επιπλέον χρήματα, για τον κόπο σου (να δουλεύεις), είναι ανήθικο και φυσικά (μην πέσεις από τα σύννεφα) παράνομο ως μαύρο χρήμα και μη δηλωθέν εισόδημα...

Πάτα tipped wage στο google γιατί υπάρχει πολλή πληροφορία για να στα λέω εδώ. Δεν είναι όπως το εννοείς υποχρεωτικό ( όπως πχ δεν είνα υποχρεωτικό το να εργάζεσαι και να αμοίβεσαι, είναι μια κατασκευασμένη έννοια στις κοινωνίες ), αλλά υπάρχει νομοθεσία που προβλέπει τα tips. Όλα έχουν να κάνουν με το πως λειτουργεί η κοινωνία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TsoliasGR είπε

Θέλετε να μάθετε την αλήθεια;Αντικειμενικά;

.

Αν έχεις μέσο όρο 4-5 παραγγελίες στο δεκάωρο τότε αν θες το 0,50 tip είναι 20-25 ευρώ στην βάρδια tips... Δλδ 450-550 το μήνα σε πενθήμερο. 5500-6500 το χρόνο, μαύρα αφορολόγητα γιατί η δουλειά σας είναι κουράστικη...

Πραγματικά έτσι και το στείλω το topic σε 3-4 υπαλλήλους σούπερ μάρκετ που ξέρω και το κάνουν κοινοποίηση σε όλους τους 4ωρους - ημιαπασχολούμενους που ξέρουν... Αυτούς τους τυχερούς ανθρώπους με μισθό 300-400 ευρώ το μήνα, θα δείτε 20-30 νέες εγγραφές στο φορουμ και 5-10 νεες σελίδες με παναγίες εδώ...

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...