Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, gthe είπε

Ξαναγράφω λοιπόν ... ο CEO πολυεθνικής κάνει αναθέσεις θέσεων και αρμοδιοτήτων μέχρι 2 level κάτω από το VP team, δεν πάει παρακάτω. Μιλάμε για θέσεις που δεν έχουν σχέση με την Ελλάδα ή άλλη χώρα. Level 2 κάτω του VP συνήθως είναι ένα level πάνω από senior director αν σκεφτείς ότι οι πολυεθνικές έχουν  6-7 level management. Μιλάμε για 200Κ δολλάρια πολύ ευκολα. 

επίσης ξαναγράφω λοιπόν για να γίνω κατανοητός

άλλο πράγμα είναι ο CEO πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού που η έδρα του είναι στις ΗΠΑ (N.Y) και στην ΕΛΒΕΤΙΑ (Γενεύη)

και άλλο πράγμα είναι ο CEO του ελληνικού παραρτήματος που πρότεινε για κάποια θέση στην διοίκηση κάποιον

άλλοι μισθοί βασισμένοι πάντα στο επίπεδο της χώρας μας δηλαδή της ελλάδας υψηλοί βέβαια αλλά καμία σχέση με της μητρικής πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού και καμία σχέση με άλλα παραρτήματα του εξωτερικού που παίζουν πιο ψηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

3 λεπτά πριν, mmmpii είπε

Πάτα tipped wage στο google γιατί υπάρχει πολλή πληροφορία για να στα λέω εδώ. Δεν είναι όπως το εννοείς υποχρεωτικό ( όπως πχ δεν είνα υποχρεωτικό το να εργάζεσαι και να αμοίβεσαι, είναι μια κατασκευασμένη έννοια στις κοινωνίες ), αλλά υπάρχει νομοθεσία που προβλέπει τα tips. Όλα έχουν να κάνουν με το πως λειτουργεί η κοινωνία. 

The US federal minimum wage currently sits at $7.25 (£5.70) an hour - but that bottom amount falls to just $2.13 (£1.68) in jobs where workers can expect tips from customers. The law understands this as anyone who "customarily and regularly" receives more than $30 a month

Tipped wage, o εργοδότης έχει την επιλογή να μη δώσει τον κατώτερο μισθό σε υπάλληλο που λαμβάνει και φιλοδωρήματα στην δουλειά του. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ έχει αυτή την επιλογή. Ο πελάτης δεν έχει καμιά ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να δώσει tip. 

ΥΓ Στην Ελλάδα απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχει τέτοια νομοθετική πρόβλεψη. Δλδ δεν μπορεί ένας εργοδότης να πληρώνει κάτω από τον κατώτερο μισθό γιατί ο υπάλληλος παίρνει και τιπς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

για μένα πάντως θεωρώ το δίκαιο 3 ευρώ η αποστολή στον χώρο σου με όριο ελάχιστης παραγγελίας 30-50 ευρώ

έτσι θα στρώσει το πράγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Tipping = φιλοδώρημα. Φιλοδώρημα δεν μπορεί, δεν είναι και δεν θα γίνει ποτε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Το υποχρεωτικό είναι να πληρώνεις τον λογαριασμό. Αν ο λογαριασμός έχει και έξοδα μεταφοράς, όπως οι παραγγελίες σε online μαγαζιά τότε είναι μέρος του λογαριασμού και βγαίνουν και στην απόδειξη. Το να ζητάς κάποιον να σου δίνει και επιπλέον χρήματα, για τον κόπο σου (να δουλεύεις), είναι ανήθικο και φυσικά (μην πέσεις από τα σύννεφα) παράνομο ως μαύρο χρήμα και μη δηλωθέν εισόδημα...

Αν θέλεις επιβεβαίωση πήγαινει αύριο σε μια εφορία και πες, δουλεύω ντελιβεράς και βγάζω 1-2 χιλιάρικα το χρόνο (εύκολα και παραπάνω σε καλό μαγαζί) τα οποία δεν δηλώνω, πειράζει; Οι πιθανές απαντήσεις που θα πάρεις είναι 2 :

1. Περάστε λίγο μέσα στον διευθυντή να κάνουμε μια κουβέντα

2. Κύριε κάνω πως δεν το άκουσα, φύγετε από μπροστά μου τώρα!

ΥΓ Ωραίο αυτό με το δώρο, ελπίζω να μην το εννοείς σοβαρά και αν το εννοείς σοβαρά να μην έχεις στα αλήθεια υπαλλήλους. Με μονοψήφιο IQ και ανθρώπους να στηρίζονται σε σένα για δουλειά, δεν θα βγει καλό αποτέλεσμα... Τα "δώρα" όπως τα λες είναι ο 13ος και 14ος μισθός και είναι στην Ελληνική νομοθεσία. "Δώρα" τα λέμε στην καθομιλουμένη, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΘΟΙ. Και τον λογαριασμό σε μαγαζί τον λέμε καμιά φορά λυπητερή... δεν είναι λυπητερή είναι ο λογαριασμός μας και είμαστε υποχρεωμένοι να τον πληρώσουμε.

Δεν ξερω αν εισαι τελειως χαζος ή αν απλα τον κανεις, για να κερδισεις εντυπωσεις. Σε ετσουξε το ζητημα του "Δωρου" βλεπω, τι εγινε; Στα κοβει το αφεντικο και εγινες triggered;

Και στο ιντερνετ οταν αγοραζεις κατι, εναν λογαριασμο πληρωνεις. Το προιον και μια αλλη υπηρεσια, τα μεταφορικα. Και αλλη μια, την αντικαταβολη. Μαντεψε. Σε εναν λογαριασμο. Νοικοκυρεμενα και υπολογισμενα. Ε, καπως ετσι το κανουν και εξω. Εχεις ταξιδεψει ποτε σου εξω ή μεχρι τα Φαρσαλα στον ΜπαρμπαΘωμα;

Και αν εδω δεν ειναι υποχρεωτικο, καποιοι απο εμας νιωθουμε την ηθικη υποχρεωση αν το θελεις να αφησουμε κατι στον ανθρωπο που μας εξυπηρετει. Εγω προσωπικα σε οποιονδηποτε με εξυπηρετει. Ειτε ειναι σερβιτορος, ειτε καφετζης ειτε μηχανικος, ειτε ο τυπος που μου πλενει το αμαξι. "Θα μου λειψουν", αλλα δεν θα μου λειψουν.

Ουτε εσενα που διαβαζεις και απο μεσα σου λες "ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ, ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ". Οχι, ουτε εσενα θα σου λειψουν.

Αθροιστικα σε αυτον τον μεροκαματιαρη ομως, θα του κανουν την διαφορα.

Ειναι δεν ειναι υποχρεωτικο το "tipping", βγες απτην μιζερια σου και δωσε τιποτα και στον σερβιτορο ή στον ντελιβερα και δεν πειραζει που ειναι μαυρα. Με το 10ρικο που θα μαζεψει δεν θα το ριξει εξω το κρατος, μην ανησυχεις.

Δως του το και καντου μετα καταγγελια στην εφορια.

-Γεια σας, εδωσα 0.50€ φιλοδωρημα στο ντελιβερι του KFC και δεν μου εκοψε αποδειξη. Τα πηρε ετσι.

Οι πιθανές απαντήσεις που θα πάρεις είναι 2 :

1. Περάστε λίγο μέσα στον διευθυντή να κάνουμε μια κουβέντα (σ.σ. Μισο λεπτο ναν φωναξω και τους υπολοιπους του γραφειου, να γελασουμε ολοι μαζι παρεα)

2. Κύριε κάνω πως δεν το άκουσα, φύγετε από μπροστά μου τώρα!

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε καταλήγουμε σε ένα πολυ απλό και εύκολο να κατανοηθεί επιχείρημα υπέρ του τιπινγκ... (Και Γιβωνας να είσαι με βασικές γνώσεις Ελληνικών θα το πιάσεις το νόημα, για μη Ελληνόφωνους Γίβωνες... google translate).

Να δίνεις πάντα ψιλά σε αγνώστους γιατί δεν θα σου λείψουν...

ΥΓ δεν χρειάζεται να δίνεις σε όλους, μόνο σε αυτούς που βλέπεις στην τηλεόραση ότι δίνουν και άλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 8:55 ΜΜ, bromiaris είπε

Tip σε διανομείς κουρίερ ποτέ θα δίνετε βρε καρμίριδες;;;; 

Όταν δε μου λένε να κατέβω να το πάρω εγώ ή δεν πετάνε το δέμα στο ασανσέρ!!! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προχθές ρώτησα διανομέα τι γινεται και αν τα παιρνει, μου είπε πως ναι και πως αν η παραγγελια ειναι 8ε και εγώ πληρωνω +1 ε το πουρμπουαρ από καρτα (1ε ειναι ρε μαγκες τι 5 τι 6 να δώσετε) αυτός τα ζητάει μετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, TsoliasGR είπε

Θέλετε να μάθετε την αλήθεια;Αντικειμενικά;

Για να σας φέρει ο διανομέας την παραγγελία στο σπίτι έχει ένα κόστος στο όχημα.Το κόστος σε ένα παπί 9,7cent/Km συμπεριλαμβανωμένων σέρβις και βενζίνης.

Αν υποθέσουμε οτι παίρνει 4 ευρώ την ώρα και δουλεύει σε σουβλατζίδικο πχ που έχουν συνήθως μεγάλη ακτίνα,όπως και τα Burger παράδειγμα και κάποιοι καφέδες κσι εργάζεται 10 ώρες (πολύ συνήθες το 10ωρο και μην ξενίζετε κάποιοι), τότε έχει λαμβάνειν 40 ευρώ μεροκάματο.Ένας τυπικός διανομέας θα έχει μέσο όρο 4-5 παραγγελίες τν ώρα και θα κάνει την μέρα περίπου 100χλμ όπερ και σημαίνει κόστος οχήματος 9,7 ευρώ.Άρα του μένουν 30,30 ευρώ από το μεροκάματο και ένα όχημα με την απαξία που έχει με την χρήση.Και αν υποθέσουμε οτι παίρνει το 15% που προβλέπει ο νόμος για το όχημα αυτό σημαίνει την μέρα 6 ευρώ.Άρα πάλι δεν φτάνουν.Ο διανομέας συνήθως δουλέυει ασφαλισμένος για 4 ώρες και ΔΕΝ θα πάρει δώρα κτλπ.

Ο διανομέας θα τρέξει μέσα στην βροχή στον καύσονα με τον καθε τρελό στον δρόμο να σου φέρει το φαί σου η τον καφέ σου για να μην σωκώσεις τον κώλο σου να πας εσύ στο μαγαζί και θα κινδυνεύσει την ζωή του κάθε δευτερόλεπτο για να έρθει μερικά δευτερόλεπτα πιο γρήγορα.Καλώς η κακώς....Σαββάτο Κυριακή,βράδια με φίλους να δει την μπάλα γιατί τρέχει να φέρει το φαί σε σένα που είσαι σπίτι με φίλους να δεις την μπάλα...η την γιουροβίζιον.Δεν μπορεί να πάει να κάνει στις πιο πολλές φορές ανάσταση η αλλαγή του χρόνου κάπου γιατί δουλεύει μέχρι 23:30 και μετά έχει να κάνει ταμείο και κάβα στις πιο πολλές περιπτώσεις για να κάνεις εσύ σπίτι σου με την ηρεμία σου η με φίλους σου.Κάθε 2 χρόνια χρειάζεται μέσο όρο νέο μηχανάκι ή ανακατασκευή κινητήρα στο τρέχων που δεν τα πληρώνει κανένας.Λάστιχα κάθε χρόνο.Κάθε 1.500 χλμ λάδια τακάκια,αλυσιδογράναζα.

Και το όχημα χάνει αξία και ο διανομέας λεφτά.Γιατί όταν το χρόνο γράφει 24-25.000 χλμ τα πιο πολλά "σπασμένα" στα 2 χρόνια 50.000 το όχημα έχει πιο μικρή αξία απο ένα άλλο 2 ετών με πχ 24.000 αν κάποιος το έχει να πηγαινοέρχεται στην δουλειά του πχ 25 χλμ απόσταση....

Και σε μια ενδεχόμενη πτώση και τραυματισμό θα κάτσει σπίτι χωρίς να περαστεί στις πιο πολλές περιπτώσεις εργατικό ατύχημα αν θέλει να κρατήσει την εργασία του και να μην απολυθεί και αυτό το διάστημα δεν θα έχει ουτε ευρώ αποδοχών.Πολλοί παθαίνουν κύστη κόκκυγα που σημαίνει ενχείρηση είτε με λειζερ όπως έκανα εγώ (800 η ενχείρηση και 200 τα φάρμακα που πληρώθηκαν απο την τσέπη μου) και έκατσα 3 μέρες σπίτι χωρίς αποδοχές ή στο δημόσιο ανοιχτή ενχείρηση με 1-2 μήνες ανάρρωση με τα απαραίτητα φάρμακα/γάζες κτλπ απο την τσέπη του και χωρίς αποδοχές.Να μην αναφερθώ στα προβλήματα στην μέση και στα γόνατα.αυτά είναι άλλο πακέτο.

Και επι της καθημερινότητας...Ένας διανομέας θα προτιμήσει να είναι σε ένα μαγαζί με πχ 4 ευρώ αλλά χωρίς δώρα/επίδομα οχήματος αν βγάζει τιπς παρά σε ένα μαγαζί με 4 την ώρα με δώρα/επίδομα κτλπ αλλά χωρίς τιπς.Το γιατί στο ανάλυσα πιο πάνω.Χρειάζεται να κάνει την καβάτζα για την στιγμή που δεν θα μπορεί να δουλέψει.Και πιστεψε με είναι πολύ συχνά τα τροχαία....Ειδικά στην Αθήνα.Και όταν ήταν στην μόδα τα πατίνια και τα πόκεμον.....τότε να δεις τι τραβάγαμε....

Αν όμως βάζανε +1 ευρώ ανα παραγγελία θα τσινάγατε....σαν κόστος διανομής....

οκ, μπορεις να πας και σε αλλα επαγγελματα που δεν εχουν αυτα τα μειονεκτηματα, αλλα θα σε πληρωνουν 400 και δεν θα εχεις φιλοδορηματα. δεχεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/5/2020 στις 9:41 ΜΜ, Zengar Zombolt είπε

τωρα το αν το παιρνει ποτε ο διανομεας ειναι μια αλλη ιστορια....
tip αφηνω συνηθως την διαφορα για μεχρι να γινει στρογγυλοποιηση στο ευρω πχ. 12,50€ αφηνω 13€
αλλα δεν το θεωρω υποχρεωτικό, παιρνουν μισθο για την δουλεια τους δεν το κανουν για την ψυχη της μανας τους

Μέ όλο τον σεβασμό.. Όλοι οι διανομείς για τα tips δουλεύουν αν σου πει κάποιος είναι ευχαριστημένος μόνο απο τον μισθό του βλέπει όνειρα μάλλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Οπότε καταλήγουμε σε ένα πολυ απλό και εύκολο να κατανοηθεί επιχείρημα υπέρ του τιπινγκ... (Και Γιβωνας να είσαι με βασικές γνώσεις Ελληνικών θα το πιάσεις το νόημα, για μη Ελληνόφωνους Γίβωνες... google translate).

Να δίνεις πάντα ψιλά σε αγνώστους γιατί δεν θα σου λείψουν...

ΥΓ δεν χρειάζεται να δίνεις σε όλους, μόνο σε αυτούς που βλέπεις στην τηλεόραση ότι δίνουν και άλλοι.

Γιββωνας. Με δυο β.

Δωσε στα παιδιά έστω μισό ευρώ.Δεν θα σου λείψει. Τρώει τόσο κρύο τόση κίνηση να σου φέρει τον καφέ το φαγητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, mp123 είπε

Γιββωνας. Με δυο β.

Δωσε στα παιδιά έστω μισό ευρώ.Δεν θα σου λείψει. Τρώει τόσο κρύο τόση κίνηση να σου φέρει τον καφέ το φαγητό.

σήμερα πάντως όσοι διανομείς ήρθαν στα γραφεία μας με το χαλασμό που γινόταν

πήραν καλό "tip" από όσους έκαναν παραγγελίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nightwalker1990 είπε

Μέ όλο τον σεβασμό.. Όλοι οι διανομείς για τα tips δουλεύουν αν σου πει κάποιος είναι ευχαριστημένος μόνο απο τον μισθό του βλέπει όνειρα μάλλον..

Κανένας δεν είναι ευχαριστημενος με τον μισθό του στις περισσότερες δουλείες την σήμερον ήμερα, αλλά δεν ζητάνε tips

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, AcolyteOfPain είπε

Οπότε καταλήγουμε σε ένα πολυ απλό και εύκολο να κατανοηθεί επιχείρημα υπέρ του τιπινγκ... (Και Γιβωνας να είσαι με βασικές γνώσεις Ελληνικών θα το πιάσεις το νόημα, για μη Ελληνόφωνους Γίβωνες... google translate).

Να δίνεις πάντα ψιλά σε αγνώστους γιατί δεν θα σου λείψουν...

ΥΓ δεν χρειάζεται να δίνεις σε όλους, μόνο σε αυτούς που βλέπεις στην τηλεόραση ότι δίνουν και άλλοι.

Ακριβως σε αυτο καταληγουμε.

Οπως ακριβως μου εμαθε ο παππους μου που το πηρε το μπουρμπουαρ την αμερικανια απο τον Κενεντι και ο πατερας μου, που το πηρε απο την τηλεοραση που δεν ειχε.

Ετσι κανω κ γω και δινω στους μεροκαματιαρηδες οτι περισσευει απο τα ψιλα που δεν θα μου λειψουν.

Μπορεις να εισαι large ανθρωπος και με τα ψιλα, οσο μπορεις να εισαι και μικρος ανθρωπος με τα χοντρα.

Αν δεν θες να εισαι γιββωνας. (και οχι Γιβωνας). Θες να πουλησεις και πνευμα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ποτέ ψιλά πάνω μου και πάντα ένιωθα άσχημα που δεν μπορούσα να δίνω tip. 

Τώρα, τα παίρνουν δεν τα παίρνουν δεν με αφορά πολύ, εγώ την καλή πράξη την έκανα και κοιμάμαι ήσυχος.

Δεν μπορώ να ανησυχώ και για αυτό στην ζωή μου, αν θέλει να μου το πει το παλικάρι ότι δεν του τα δίνουν και δεν θα τα βάζω online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, N3M3SiS είπε

Ακριβως σε αυτο καταληγουμε.

Οπως ακριβως μου εμαθε ο παππους μου που το πηρε το μπουρμπουαρ την αμερικανια απο τον Κενεντι και ο πατερας μου, που το πηρε απο την τηλεοραση που δεν ειχε.

Ετσι κανω κ γω και δινω στους μεροκαματιαρηδες οτι περισσευει απο τα ψιλα που δεν θα μου λειψουν.

Μπορεις να εισαι large ανθρωπος και με τα ψιλα, οσο μπορεις να εισαι και μικρος ανθρωπος με τα χοντρα.

Αν δεν θες να εισαι γιββωνας. (και οχι Γιβωνας). Θες να πουλησεις και πνευμα...

μη λες ψεματα. δε δινεις στους μεροκαματιαρηδες, δινεις στους μεροκαματιαρηδες που ειναι κοινωνικα "sic". πολλα επαγγελματα εχουν αντιστοιχες συνθηκες και μισθο και κανεις δε σκεφτεται να τους δωσει τιποτα διοτι δεν υπαρχει τετοια παραδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...