Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ο ιδιοκτήτης από που θα αντλήσει τα εξτρά χρήματα, που αυτή τη στιγμή δεν έχει υπολογίσει στα έξοδα του?

 

Οπως έγραψα αυτά είναι πάγια έξοδα απο τη στιγμή που εχεις όχημα είτε βγάζεις μεροκάμματο ή το έχεις για βόλτα. Αν δεν έχει υπολογίσει τα έξοδα του και δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι αυτή η δουλειά θα τον βάλει μέσα δεν είναι πρόβλημα του πελάτη να ρεφάρει την κακή συμφωνία που έκανε με τον εργοδότη. Αν θέλει να κάνει διανομή με busa πάλι δεν είναι πρόβλημα του πελάτη ότι σε μια διαδρομή θα έχει το κόστος που θα έκανε σε 20 με ένα σκούτερ. 

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

να σε συμπληρώσω και εγώ με την σειρά μου (μιας και είσαι υπερβολικός) και αν είχα την οποιαδήποτε επιχείρηση σίγουρα δεν θα σε είχα πελάτη (θα σε είχα διαγράψει από την πρώτη παραγγελία)

όταν καλέσεις το μαγαζί για να δώσεις την παραγγελία σου / να αγοράσεις το προιόν

μάντεψε τι θα πάρεις ...

Όταν φτάσεις σε σημείο να έχεις δικιά σου επιχείρηση σου εύχομαι ολόψυχα να επιλέγεις και να διαγραφεις όποιον πελάτη δεν σου κάνει. Όσο όμως δεν γίνεται αυτό και δουλεύεις για κάποιον άλλο μάντεψε και εσύ... 😛  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επισκέπτης
55 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Αν δεν έκανε κανείς delivery θα έπαιρναν την κωλάρα τους να πήγαιναν να τα πάρουν μόνοι τους οι πελάτες. Αν δεν τους άρεσε αυτό, θα υπήρχε η εναλλακτική της χρέωσης 3€ / παραγγελία ή ελάχιστο κόστος παραγγελίας 50€. 

Απάντηση έχω δώσει για το αν θα έχαναν τη δουλειά του ή οχι. Ο διανομέας τώρα έχει δουλειά μόνο λόγω των Tips που δίνουμε κάποιοι, εις βάρος των τσιγκούνηδων που νομίζουν ότι "ούτως ή άλλως πληρώνεται, ας κάνει τη δουλειά του"

ή μήπως στο φανταστικό κόσμο των λεφτόδεντρων, είτε δίνεις , είτε δεν δίνεις tips, ο καφές και το σουβλάκι έχουν την ίδια τιμή όταν γίνεται παράδοση στο σπίτι...?

'Η καποιος με μυαλο, εκει που χρεωνουν οι αλλοι για 3ευρω το ντελιβερι, θα εβαζε μια μικρη αυξηση στο προιον (πες 20 λεπτα) θα εβαζε και μια ελαχιστη παραγγελια στα 5 ευρω και θα εδινε το ντελιβερι τζαμπα και θα μαζευε ετσι πελατες. και καπως ετσι φτανουμε στο σημερα που κανενας λογικος δε θα χρεωσει το ντελιβερι οταν ολοι το δινουν "τζαμπα" (διοτι δεν ειναι τζαμπα, εχει υπολογιστει στη τιμη του προιοντος)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, Morosana είπε

Οπως έγραψα αυτά είναι πάγια έξοδα απο τη στιγμή που εχεις όχημα είτε βγάζεις μεροκάμματο ή το έχεις για βόλτα. Αν δεν έχει υπολογίσει τα έξοδα του και δεν μπορεί να αντιληφθεί ότι αυτή η δουλειά θα τον βάλει μέσα δεν είναι πρόβλημα του πελάτη να ρεφάρει την κακή συμφωνία που έκανε με τον εργοδότη. Αν θέλει να κάνει διανομή με busa πάλι δεν είναι πρόβλημα του πελάτη ότι σε μια διαδρομή θα έχει το κόστος που θα έκανε σε 20 με ένα σκούτερ. 

Όταν φτάσεις σε σημείο να έχεις δικιά σου επιχείρηση σου εύχομαι ολόψυχα να επιλέγεις και να διαγραφεις όποιον πελάτη δεν σου κάνει. Όσο όμως δεν γίνεται αυτό και δουλεύεις για κάποιον άλλο μάντεψε και εσύ... 😛  

μπορεί να μην είναι δικιά μου η επιχείρηση στην οποία δουλεύω αλλά είμαι το αφεντικό καθώς εγώ υπογράφω και πληρώνω μισθούς/προμηθευτές κτλ

άρα μάντεψε και εσύ...😛και μάντεψε κάνω διαλογή πελατών (προμηθευτών) όποιος δεν είναι σωστός παύει η συνεργασία μας με συνοπτικές διαδικασίες

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικοτερα, στις περισσοτερες χωρες που το tipping ειναι υψηλο(πχ Αμερικη), ο μισθος των εργαζομενων ειναι αρκετα χαμηλος(σχεδον πεινας), ακριβως γιατι εργοδοτες πατανε στο tipping και λενε στους εργαζομενους οτι "ο μισθος ειναι τετοιος γιατι θα κερδιζεις αρκετα απο τα φιλοδωρηματα".

Το καλυτερο για τους εργαζομενους θα ηταν να σταματαγε δια μαγειας το tipping(ή τουλαχιστον να μειωνοταν πολυ). Τοτε θα εβλεπαν οτι δεν αρκει ο μισθος πεινας και θα απαιτουσαν απο τον εργοδοτη να τους πληρωνει καλυτερα αντι να στηριζονται για το εισοδημα τους στην καλοσυνη του πελατη, λες και ειναι αυτος ο εργοδοτης τους.

 

 

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ikorolis είπε

μπορεί να μην είναι δικιά μου η επιχείρηση στην οποία δουλεύω αλλά είμαι το αφεντικό καθώς εγώ υπογράφω και πληρώνω μισθούς/προμηθευτές κτλ

άρα μάντεψε και εσύ...😛και μάντεψε κάνω διαλογή πελατών (προμηθευτών) όποιος δεν είναι σωστός παύει η συνεργασία μας με συνοπτικές διαδικασίες

Σου εύχομαι λοιπόν να το συνεχίσεις και όταν από wannabe αφεντικό γίνεις και πραγματικα αφεντικό που θα βάζει το χέρι στη τσέπη για να πληρώνει τους μισθούς προμηθευτές και θα πληρώνει και τις ζημιές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, haHa είπε

Γενικοτερα, στις περισσοτερες χωρες που το tipping ειναι υψηλο(πχ Αμερικη), ο μισθος των εργαζομενων ειναι αρκετα χαμηλος(σχεδον πεινας), ακριβως γιατι εργοδοτες πατανε στο tipping και λενε στους εργαζομενους οτι "ο μισθος ειναι τετοιος γιατι θα κερδιζεις αρκετα απο τα φιλοδωρηματα".

Το καλυτερο για τους εργαζομενους θα ηταν να σταματαγε δια μαγειας το tipping(ή τουλαχιστον να μειωνοταν πολυ). Τοτε θα εβλεπαν οτι δεν αρκει ο μισθος πεινας και θα απαιτουσαν απο τον εργοδοτη να τους πληρωνει καλυτερα αντι να στηριζονται για το εισοδημα τους στην καλοσυνη του πελατη, λες και ειναι αυτος ο εργοδοτης τους.

Στην αμερικη ομως που λες το tip υπολογιζετε αυτοματα στην αποδειξη και ειναι υποχρεωτικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, haHa είπε

Γενικοτερα, στις περισσοτερες χωρες που το tipping ειναι υψηλο(πχ Αμερικη), ο μισθος των εργαζομενων ειναι αρκετα χαμηλος, ακριβως γιατι εργοδοτες πατανε στο tipping και λενε στους εργαζομενους οτι "ο μισθος ειναι τετοιος γιατι θα κερδιζεις αρκετα απο τα φιλοδωρηματα".

Το καλυτερο  για τους εργαζομενους θα ηταν να σταματαγε δια μαγειας το tipping(ή τουλαχιστον να μειωνοταν πολυ). Τοτε θα εβλεπαν οτι δεν αρκει ο μισθος πεινας και θα απαιτουσαν απο τον εργοδοτη να τους πληρωνει καλυτερα αντι να στηριζονται για το εισοδημα τους στην καλοσυνη του πελατη, λες και ειναι αυτος ο εργοδοτης τους.

μεγαλες κοινωνικες αλλαγες δυσκολα γινονται ξαφνικα, αλλα δεν αλλαζει το αποτελεσμα. δηλαδη αν η ταση ειναι να αυξηθουν ή να μειωθουν τα τιπς τοτε σιγα σιγα αυτο θα γινεται μεχρι να ξαναλλαξει η ταση (αν αλλαξει). οποτε δεν εχει νοημα αυτο, οποιος θελει δινει, αν καποια στιγμη ειναι πολλοι αυτοι που δε δινουν θα αναγκαστει ο εργοδοτης να βαλει χερι στη τσεπη γιατι δε θα βρισκει υπαλληλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια, να κοπουν τα τιπς για να καταλαβουν τους μισθους πεινας και να απαιτησουν αυξησεις. ΕΣΥ θα κατεβεις να σταθεις στο πλευρο τους; Θα τους υποστηριξεις οπως μπορεις στον αγωνα τους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Morosana είπε

Σου εύχομαι λοιπόν να το συνεχίσεις και όταν από wannabe αφεντικό γίνεις και πραγματικα αφεντικό που θα βάζει το χέρι στη τσέπη για να πληρώνει τους μισθούς προμηθευτές και θα πληρώνει και τις ζημιές...

Ευχαριστώ για τις ευχές σου

Δεν επιδιώκω να γίνω το πραγματικά αφεντικό γιατί δεν μου χρειάζεται (άλλωστε από αυτή την δουλειά θα βγω στην σύνταξη) βγάζω όσα μου χρειάζονται και καλύπτουν τις όποιες ανάγκες μου και περισσεύουν για να βοηθάω την οικογένεια μου

Προς το παρών δεν έχουμε ζημιές αλλά μόνο κέρδη

εννοείται ότι έχουμε ευχαριστημένους εργαζόμενους καθώς πληρώνονται για την δουλειά που κάνουν έτσι την κάνουν ευχάριστα.

από την εποχή του lockdown επειδή έχω άτομα που ανήκουν στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όποιος μου έφερνε τα ψώνια είτε από το σούπερ μάρκετ είτε από το κρεοπωλείο είτε από αλλού κανονικά έπρεπε να του δώσω λέμε τώρα 0.50 ευρώ ως δώρο

εγώ έδινα 1 ευρώ το λιγότερο και τις περισσότερες φορές μιας και τα πράγματα ήταν πολλά του έδινα 2 ευρώ

δεν έχω αρνηθεί ποτέ μου να αφήσω κάτι.

το θεωρώ αυτονόητο

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Στην αμερικη ομως που λες το tip υπολογιζετε αυτοματα στην αποδειξη και ειναι υποχρεωτικο

Δεν υπολογίζεται αυτόματα και ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό. Μόνο σε πολύ μεγάλες παρέες μπορεί να υπάρχει το mandatory graduity, αλλά σε καμιά περίπτωση δεν είναι ο γενικός κανόνας.

Επεξ/σία από acomaedo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, kontinos είπε

Απορια, σε εστιατοριο με εξαιρετικη εξυπηρετηση απο τον σερβιτορο αλλα αθλιο φαγητο, τι, εαν, αφηνετε?

εγω γενικα αφηνω 0.5 με 1 ευρω φιλοδορημα (αναλογα τι ψιλα εχω, σπανια που δεν εχω δεν αφηνω κατι). αν δε μ αρεσει το φαι ή κατι αλλο απλα δε θα ξαναπατησω, ουτε φασαριες ουτε τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Inuyasha είπε

Στην αμερικη ομως που λες το tip υπολογιζετε αυτοματα στην αποδειξη και ειναι υποχρεωτικο

Δεν ισχυει, δεν ειναι υποχρεωτικο το tipping στην Αμερικη.
Ειναι ομως εθυμοτυπικο/συνηθισμενο και για αυτο εχουν μισθους πεινας(αναλογικα) στην Αμερικη σε αυτα τα επαγγελματα σε αντιθεση πχ με τους μισθους στα ιδια επαγγελματα στην δυτικη Ευρωπη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, ikorolis είπε

Ευχαριστώ για τις ευχές σου

Δεν επιδιώκω να γίνω το πραγματικά αφεντικό γιατί δεν μου χρειάζεται (άλλωστε από αυτή την δουλειά θα βγω στην σύνταξη) βγάζω όσα μου χρειάζονται και καλύπτουν τις όποιες ανάγκες μου και περισσεύουν για να βοηθάω την οικογένεια μου

Προς το παρών δεν έχουμε ζημιές αλλά μόνο κέρδη

εννοείται ότι έχουμε ευχαριστημένους εργαζόμενους καθώς πληρώνονται για την δουλειά που κάνουν έτσι την κάνουν ευχάριστα.

από την εποχή του lockdown επειδή έχω άτομα που ανήκουν στις ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όποιος μου έφερνε τα ψώνια είτε από το σούπερ μάρκετ είτε από το κρεοπωλείο είτε από αλλού κανονικά έπρεπε να του δώσω λέμε τώρα 0.50 ευρώ ως δώρο

εγώ έδινα 1 ευρώ το λιγότερο και τις περισσότερες φορές μιας και τα πράγματα ήταν πολλά του έδινα 2 ευρώ

δεν έχω αρνηθεί ποτέ μου να αφήσω κάτι.

το θεωρώ αυτονόητο

Καλή σύνταξη τότε με τη dream job.

Εγώ πάλι θεωρώ αυτονόητο ότι η επιβράβευση μιας καλής υπηρεσιας πρέπει και να συνάδει με την καλή υπηρεσία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, panostom είπε

Ωραια, να κοπουν τα τιπς για να καταλαβουν τους μισθους πεινας και να απαιτησουν αυξησεις. ΕΣΥ θα κατεβεις να σταθεις στο πλευρο τους; Θα τους υποστηριξεις οπως μπορεις στον αγωνα τους;

Μονο εσυ γνωριζεις πως σχετιζονται αυτα που εγραψες. Αν ειναι να πεταμε την μπαλα στην εξεδρα, θα την πεταξω και εγω: αν με υποστηριζαν και αυτοι σε καποιον δικο μου αγωνα, τοτε θα τους υποστηριζα και εγω.

Καταλαβαινεις ομως οτι πετωντας την μπαλα στην εξεδρα , δεν γινεται γονιμη συζητηση.

35 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

μεγαλες κοινωνικες αλλαγες δυσκολα γινονται ξαφνικα, αλλα δεν αλλαζει το αποτελεσμα. δηλαδη αν η ταση ειναι να αυξηθουν ή να μειωθουν τα τιπς τοτε σιγα σιγα αυτο θα γινεται μεχρι να ξαναλλαξει η ταση (αν αλλαξει). οποτε δεν εχει νοημα αυτο, οποιος θελει δινει, αν καποια στιγμη ειναι πολλοι αυτοι που δε δινουν θα αναγκαστει ο εργοδοτης να βαλει χερι στη τσεπη γιατι δε θα βρισκει υπαλληλους

Φυσικα και εχει νοημα και πρωτοι οι ιδιοι οι ντελιβεραδες/σερβιτοροι πρεπει να αρχισουν να απαιτουν παραπανω απο τον εργοδοτη αν τους δινει μισθο πεινας.
Αν συνεχιζουν να δεχονται τον μισθο πεινας και να ελπιζουν στην καλοσυνη του πελατη(λες και αυτος ειναι ο εργοδοτης τους), τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα και θα παραμεινουν με μισθο πεινας.

 

------------------------------

 

Και ενα ενδιαφερον αρθρο σχετικα με το θεμα:
https://www.epi.org/blog/seven-facts-about-tipped-workers-and-the-tipped-minimum-wage/

 

Αναφορά σε κείμενο

Research indicates that having a separate, lower minimum wage for tipped workers perpetuates racial and gender inequities, and results in worse economic outcomes for tipped workers. Forcing service workers to rely on tips for their wages creates tremendous instability in income flows, making it more difficult to budget or absorb financial shocks. Furthermore, research has also shown that the practice of tipping is often discriminatory, with white service workers receiving larger tips than black service workers for the same quality of service.

3. The clearest indicator of the damage caused by this separate wage floor for tipped workers is the differences in poverty rates for tipped workers depending on their state’s tipped minimum wage policy. As shown in Figure A, in the states where tipped workers are paid the federal tipped minimum wage of $2.13 per hour (just slightly less than the district’s $2.77 at that time), 18.5 percent of waiters, waitresses, and bartenders are in poverty. Yet in the states where they are paid the regular minimum wage before tips (equal treatment states), the poverty rate for waitstaff and bartenders is only 11.1 percent. Importantly, the poverty rates for non-tipped workers are very similar regardless of states’ tipped minimum wage level. This strongly indicates that the lower tipped minimum wage is driving these differences in outcomes for tipped workers.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...