Προς το περιεχόμενο

efood - TIP για διανομέα


MakeGreeceSexyAgain

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
7 λεπτά πριν, haHa είπε

Μονο εσυ γνωριζεις πως σχετιζονται αυτα που εγραψες. Αν ειναι να πεταμε την μπαλα στην εξεδρα, θα την πεταξω και εγω: αν με υποστηριζαν και αυτοι σε καποιον δικο μου αγωνα, τοτε θα τους υποστηριζα και εγω.

Καταλαβαινεις ομως οτι πετωντας την μπαλα στην εξεδρα , δεν γινεται γονιμη συζητηση.

Φυσικα και εχει νοημα και πρωτοι οι ιδιοι οι ντελιβεραδες/σερβιτοροι πρεπει να αρχισουν να απαιτουν παραπανω απο τον εργοδοτη αν τους δινει μισθο πεινας.
Αν συνεχιζουν να τον δεχονται τον μισθο πεινας και να ελπιζουν στην καλοσυνη του πελατη(λες και αυτος ειναι ο εργοδοτης τους), τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα και θα παραμεινουν με μισθο πεινας.

λες μισθο πεινας, και δε διαφωνω, αλλα στη τελικη οτι παιρνουν και τα αλλα ανειδικευτα επαγγελματα πληρωνουν και τα εστιασης + οτι εχουν και τα τιπς καταλληγουν να ειναι απ τις πιο "λιγοτερο κακοπληρωμενες" δουλειες στην αγορα εργασιας. αν καποιος θελει μπορει να φυγει απο σερβιτορος και να δουλεψει super market με 300-400 ευρω, το κανει? οχι, γιατι πολυ απλα βγαζει πιο πολλα λεφτα ως σερβιτορος. αν τα τιπς αρχισουν να πεφτουν χαζος ειναι ο αλλος να τραβιεται ολη μερα και να βγαζει τα ιδια με πιο "χαλαρες" δουλειες? οχι, θα σηκωθει να φυγει.

αυτο που λεω ειναι, πως δε πανε ντελιβερι κλπ επειδη δεν εχουν επιλογη, αλλα γιατι οι αλλες επιλογες ειναι χειροτερες. αν καποια στιγμη στιγμη αλλαξει αυτο οι υπαλληλοι θα φυγουν και ο μαγαζατορας θα αναγκαστει να δωσει μεγαλυτερους μισθους μπας και παει να δουλεψει κανενας στο μαγαζι του. οπως συμβαινει αυτη τη στιγμη και σε αλλα επαγγελματα. πχ μπορει καποιος να παει να δουλεψει σ εργοστασιο που πληρωνει καλο μισθο, αλλα συντομα θα καταλαβει γιατι προσφερουν τοσα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 226
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 λεπτά πριν, haHa είπε

Φυσικα και εχει νοημα και πρωτοι οι ιδιοι οι ντελιβεραδες/σερβιτοροι πρεπει να αρχισουν να απαιτουν παραπανω απο τον εργοδοτη αν τους δινει μισθο πεινας.
Αν συνεχιζουν να τον δεχονται τον μισθο πεινας και να ελπιζουν στην καλοσυνη του πελατη(λες και αυτος ειναι ο εργοδοτης τους), τοτε δεν θα αλλαξει τιποτα και θα παραμεινουν με μισθο πεινας.

Είναι μία ανειδίκευτη δουλειά που μπορεί να την κάνει οποιασδήποτε με μηχανάκι. Δεν έχει κανένας εργαζόμενος τέτοια δύναμη, ακόμη και σε συλλογικό επίπεδο δεν ξέρω αν θα μπορούσε να γίνει κάτι καθώς προσλαμβάνουν κυριολεκτικά όποιον είναι διατεθειμένος να την κάνει. Μου έχουν έρθει δύο τρεις φορές ντελιβεράδες που δεν μπορούσαν να μιλήσουν βασικά Ελληνικά. Ένας με πήρε τηλέφωνο επειδή δεν έβρισκε το σπίτι και δεν καταλάβαινα τι με ρωτούσε ο άνθρωπος! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ikorolis είπε

μπορεί να μην είναι δικιά μου η επιχείρηση στην οποία δουλεύω αλλά είμαι το αφεντικό καθώς εγώ υπογράφω και πληρώνω μισθούς/προμηθευτές κτλ

άρα μάντεψε και εσύ...😛και μάντεψε κάνω διαλογή πελατών (προμηθευτών) όποιος δεν είναι σωστός παύει η συνεργασία μας με συνοπτικές διαδικασίες

Μην στο χαλάσω, αλλά εσύ είσαι ο πελάτης του προμηθευτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Μην στο χαλάσω, αλλά εσύ είσαι ο πελάτης του προμηθευτή.

δεν μου χαλάς τίποτα (εγώ φταίω άλλωστε δεν το διατύπωσα σωστά)

υπάρχουν πάρα πολλοί προμηθευτές για τα είδη που αγοράζει η εταιρεία (πελάτης)

οι συναλλαγές μας έχουν να κάνουν τόσο με τον δημόσιο τομέα αλλά και με τον ιδιωτικό τομέα.

άρα όποιος προμηθευτής δεν είναι εντάξει αποκλείεται για μελλοντικές παραγγελίες με συνοπτικές διαδικασίες και με πλήρη διαφάνεια

καθώς όλες οι προσφορές δίνονται μέσω διαγωνισμού (προκήρυξη) όπως ισχύει στο δημόσιο τομέα

υπόψη για να καταλάβεις μιλάω για πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό (ελληνικό παράρτημα) είναι εκεί που δουλεύω απασχολούμε πάρα πολύ προσωπικό και έχουμε πάρα πολλούς που εξαρτάται η δουλεία τους από εμάς

δεν είναι κάτι το απλό πράγμα η υπογραφή/σφραγίδα που βάζω ούτε τα χρήματα που διαχειρίζομαι τα οποία δεν είναι δικά μου αλλά της εταιρείας και είμαι υπόλογος.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν μου χαλάς τίποτα (εγώ φταίω άλλωστε δεν το διατύπωσα σωστά)

υπάρχουν πάρα πολλοί προμηθευτές για τα είδη που αγοράζει η εταιρεία (πελάτης)

άρα όποιος προμηθευτής δεν είναι εντάξει αποκλείεται για μελλοντικές παραγγελίες με συνοπτικές διαδικασίες και με πλήρη διαφάνεια

καθώς όλες οι προσφορές δίνονται μέσω διαγωνισμού (προκήρυξη) όπως ισχύει στο δημόσιο τομέα

υπόψη για να καταλάβεις μιλάω για πολυεθνική εταιρεία/οργανισμό (ελληνικό παράρτημα) είναι εκεί που δουλεύω απασχολούμε πάρα πολύ προσωπικό και έχουμε πάρα πολλούς που εξαρτάται η δουλεία τους από εμάς

δεν είναι κάτι το απλό πράγμα η υπογραφή/σφραγίδα που βάζω ούτε τα χρήματα που διαχειρίζομαι τα οποία δεν είναι δικά μου αλλά της εταιρείας και είμαι υπόλογος.

Και πάλι, εξ ορισμού, πελάτης του προμηθευτή είσαι εσύ. Σε προμηθεύει, είσαι πελάτης του, όπως και αν θες να το παρουσιάσεις.

Κι ότι ήμουν έτοιμος να πω για παράδειγμα τοπικού cfo πολυεθνικής που επειδή βάζει μια υπογραφή εδω, νομίζει ότι είναι το αφεντικό της επιχείρησης 😂

Που αφεντικό δεν είναι ούτε καν ο CEO της πολυεθνικής, αλλά οι μέτοχοι της, το board των κύριων μετοχών βασικά. 

ps. Κι εγώ σε πολυεθνική δουλεύω :)

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Alxnks είπε

Κι ότι ήμουν έτοιμος να πω για παράδειγμα τοπικού cfo πολυεθνικής που επειδή βάζει μια υπογραφή εδω, νομίζει ότι είναι το αφεντικό της επιχείρησης 😂

Που αφεντικό δεν είναι ούτε καν ο CEO της πολυεθνικής, αλλά οι μέτοχοι της, το board των κύριων μετοχών βασικά. 

είδες σε πρόλαβα...

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα που περιγράφεις φίλε μου γιατί και ο CEO της πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού και ο αντίστοιχος CFO αλλά και του ελληνικού παραρτήματος επίσης CEO/CFO είναι άνθρωποι που έχουν εμπειρία/γνώσεις και φυσικά την εμπιστοσύνη για να διαχειρίζονται τα κεφάλαια τα οποία είναι πολλά ...μύρια , ...δις ευρώ έτσι η δουλειά δεν είναι καθόλου εύκολη και χωρίς ευθύνες

ειδικά όταν πληρώνεις 6 ψήφια νούμερα σε φορολογικές εισφορές και ασφαλιστικές εισφορές

ειδικά όταν είσαι μεγάλος πελάτης σε ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ / ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ / ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ / COSMOTE/WIND

δεν βάζω καθόλου το θέμα συναλλαγές με τον ευρύτερο δημόσιο τομέα - φορείς - οργανισμούς αλλά και με την εκάστοτε κυβέρνηση

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, ikorolis είπε

είδες σε πρόλαβα...

δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα που περιγράφεις φίλε μου γιατί και ο CEO της πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού και ο αντίστοιχος CFO αλλά και του ελληνικού παραρτήματος επίσης CEO/CFO είναι άνθρωποι που έχουν εμπειρία/γνώσεις και φυσικά την εμπιστοσύνη για να διαχειρίζονται τα κεφάλαια τα οποία είναι πολλά ...μύρια , ...δις ευρώ έτσι η δουλειά δεν είναι καθόλου εύκολη και χωρίς ευθύνες

ειδικά όταν πληρώνεις 6 ψήφια νούμερα σε φορολογικές εισφορές και ασφαλιστικές εισφορές

ειδικά όταν είσαι μεγάλος πελάτης σε ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ / ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ / ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ / COSMOTE/WIND

δεν βάζω καθόλου το θέμα συναλλαγές με τον ευρύτερο δημόσιο τομέα - φορείς - οργανισμούς αλλά και με την εκάστοτε κυβέρνηση

Είδες πουθενά να λέω κάτι αντίθετο;

Αλλά αυτό που είπες εσύ, δηλαδή "αφεντικό", δεν είναι/είσαι. Από μέσα σου μπορείς να το λες και να χαίρεσαι. Αλλά αν το πεις στον μάνατζερ/clusterά σου, θα γελάει. 

 

Ps. Τελικά για τον προμηθευτή, είσαι πελάτης; Αν και το λες και μόνος σου τελικά στις εταιρείες για τις οποίες αναφέρεσαι....πελάτης είσαι, συμφωνήσαμε.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Είδες πουθενά να λέω κάτι αντίθετο;

Αλλά αυτό που είπες εσύ, δηλαδή "αφεντικό", δεν είναι/είσαι. Από μέσα σου μπορείς να το λες και να χαίρεσαι. Αλλά αν το πεις στον μάνατζερ/clusterά σου, θα γελάει. 

δεν θα γελάει καθόλου εδώ τώρα τσαντίζεται που μου στέλνουν προσφορές εργασίας από ιδιωτικό/δημόσιο τομέα με τα διπλάσια/τριπλάσια χρήματα παρά το γεγονός ότι γνωρίζει ότι είμαι ευχαριστημένος και από θέμα εργασίας και από θέμα μισθού και δεν συντρέχουν λόγοι να αλλάξω εργασία.

δεν κατάλαβες..για την θέση που είμαι ο ίδιος ο CEO με έβαλε και μάλιστα μου έδωσε και περισσότερες αρμοδιότητες από ότι είχε η θέση π.χ  (του νόμιμου εκπροσώπου) μιας και εγώ είμαι καλός στις δημόσιες σχέσεις ειδικά σε ότι αφορά το δημόσιο βέβαια με τα ανάλογα χρήματα.

γιατί έχεις την εντύπωση ότι ο CEO/CFO της μητρικής (πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού) δεν ξέρει τι κάνω?

ή οι μέτοχοι που λες

ξέρουν πολύ καλά φίλε μου ποιος είμαι και τι κάνω και τι κόστος θα έχει αν φύγω και κυνηγήσω τα διπλά/τριπλά χρήματα που μου δίνουν ιδιωτικές εταιρείες αλλά και το δημόσιο.

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν θα γελάει καθόλου εδώ τώρα τσαντίζεται που μου στέλνουν προσφορές εργασίας από ιδιωτικό/δημόσιο τομέα με τα διπλάσια/τριπλάσια χρήματα παρά το γεγονός ότι γνωρίζει ότι είμαι ευχαριστημένος και από θέμα εργασίας και από θέμα μισθού και δεν συντρέχουν λόγοι να αλλάξω εργασία.

δεν κατάλαβες..για την θέση που είμαι ο ίδιος ο CEO με έβαλε και μάλιστα μου έδωσε και περισσότερες αρμοδιότητες από ότι είχε η θέση π.χ  (του νόμιμου εκπροσώπου) μιας και εγώ είμαι καλός στις δημόσιες σχέσεις ειδικά σε ότι αφορά το δημόσιο βέβαια με τα ανάλογα χρήματα.

Άλλο λέω, άλλο λες. 

Σταματάω εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 λεπτά πριν, Alxnks είπε

Άλλο λέω, άλλο λες. 

Σταματάω εδώ.

ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν θα γελάει καθόλου εδώ τώρα τσαντίζεται που μου στέλνουν προσφορές εργασίας από ιδιωτικό/δημόσιο τομέα με τα διπλάσια/τριπλάσια χρήματα παρά το γεγονός ότι γνωρίζει ότι είμαι ευχαριστημένος και από θέμα εργασίας και από θέμα μισθού και δεν συντρέχουν λόγοι να αλλάξω εργασία.

δεν κατάλαβες..για την θέση που είμαι ο ίδιος ο CEO με έβαλε και μάλιστα μου έδωσε και περισσότερες αρμοδιότητες από ότι είχε η θέση π.χ  (του νόμιμου εκπροσώπου) μιας και εγώ είμαι καλός στις δημόσιες σχέσεις ειδικά σε ότι αφορά το δημόσιο βέβαια με τα ανάλογα χρήματα.

γιατί έχεις την εντύπωση ότι ο CEO/CFO της μητρικής (πολυεθνικής εταιρείας/οργανισμού) δεν ξέρει τι κάνω?

ή οι μέτοχοι που λες

ξέρουν πολύ καλά φίλε μου ποιος είμαι και τι κάνω και τι κόστος θα έχει αν φύγω και κυνηγήσω τα διπλά/τριπλά χρήματα που μου δίνουν ιδιωτικές εταιρείες αλλά και το δημόσιο.

Γυρίζεις τόσα μυρια είσαι τόσο εμπιστοσύνης και αφήνεις από 0,50 έως 2€ Tip; 😛 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Morosana είπε

Γυρίζεις τόσα μυρια είσαι τόσο εμπιστοσύνης και αφήνεις από 0,50 έως 2€ Tip; 😛 

ξέρεις είναι διαφορετικά

άλλο τα ξένα χρήματα και άλλο τα δικά σου

επίσης για να ξέρεις ότι και ως εταιρεία έχουμε ειδικό κωδικό στο λογιστήριο που περιλαμβάνει τα "φιλοδωρήματα" σε διανομείς (Delivery)

ότι με αφορά προσωπικά δίνω και παραπάνω φίλε μου και τα δίνω με την καρδιά μου

εξαρτάται από την υπηρεσία που προσφέρεις το μέγιστο φιλοδώρημα που έχω δώσει μέχρι αυτή την στιγμή είναι 20 ευρώ (την εποχή του Lockdown) και δεν ήθελε να τα πάρει λέγοντας την δουλειά μου έκανα...

εγώ πάντως συμφωνώ με την ιδέα που ειπώθηκε από φίλο πιο πάνω

3 ευρώ κόστος

από 30-50 ευρώ παραγγελία.

καιρός είναι κάποιοι-ες να μάθουν να μαγειρεύουν και να μην κάνουν παραγγελία από έξω

αυτό ισχύει και για τους καφέδες φυσικά

ξέρετε πόσα καλά μηχανήματα υπάρχουν για να φτιάχνεις τον καφέ σου όπως εσύ θες και με ποιότητα

εγώ πάντως καφέ από το σπίτι μου φέρνω σε ένα από τα καλά/μεγάλα ποτήρια και το ευχαριστιέμαι αν τώρα θέλω άλλον ή άλλους φυσικά και θα κάνω παραγγελία.

πέρα από την πλάκα αυτό που βλέπω είναι ότι έχουμε γεμίσει με επιχειρήσεις τύπου delivery (καφές-φαγητό) και με περιποίηση νυχιών/κομμωτήρια

τυχαίο...δεν νομίζω

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, great είπε

εντάξει τωρα ρωτάς και εσυ πιο ειναι αυτο που έχει drive-in. λες και είναι παραπάνω απο ένα !!

Μαλλον πρεπει να ορισουμε τι ειναι το μπεργκεραδικο, γιατι αυτο που υπονοεις εγω το θεωρω ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ και οχι φαγητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ξέρεις είναι διαφορετικά

άλλο τα ξένα χρήματα και άλλο τα δικά σου

επίσης για να ξέρεις ότι και ως εταιρεία έχουμε ειδικό κωδικό στο λογιστήριο που περιλαμβάνει τα "φιλοδωρήματα" σε διανομείς (Delivery)

ότι με αφορά προσωπικά δίνω και παραπάνω φίλε μου και τα δίνω με την καρδιά μου

εξαρτάται από την υπηρεσία που προσφέρεις το μέγιστο φιλοδώρημα που έχω δώσει μέχρι αυτή την στιγμή είναι 20 ευρώ (την εποχή του Lockdown) και δεν ήθελε να τα πάρει λέγοντας την δουλειά μου έκανα...

εγώ πάντως συμφωνώ με την ιδέα που ειπώθηκε από φίλο πιο πάνω

3 ευρώ κόστος

από 30-50 ευρώ παραγγελία.

Γλυκούλης τσεο ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, ikorolis είπε

ξέρουν πολύ καλά φίλε μου ποιος είμαι και τι κάνω και τι κόστος θα έχει αν φύγω και κυνηγήσω τα διπλά/τριπλά χρήματα που μου δίνουν ιδιωτικές εταιρείες αλλά και το δημόσιο.

Αν μια εταιρεια(πολυεθνικη μαλιστα) δινει σε εναν υπαλληλο της το 1/3 των χρηματων που δινουν αλλες εταιρειες ή το δημοσιο, ειναι εμφανες σε ποσο εκτιμηση τον εχουν και τι κοστος θα εχει αν τους φυγει.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...