Προς το περιεχόμενο

Reserved την ώρα που κάθεσαι


kaliakman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

  Δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα.Εβαλε το ταμπελάκι για μετά απο εσάς.

Γιατί δεν είπατε τίποτα εκείνη την ώρα;

Το θέμα είναι ότι ο ίδιος δεν τους είπε κάτι. 

Θα μπορούσε τύπου "το τραπέζι είναι κρατημένο για τις 9. Αν δεν έχετε φύγει μέχρι τότε, μπορούμε να σας αλλάξουμε τραπέζι" κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, gorilas13 είπε

Ναί, μη ξεχάσεις να ξαναπάς και να τους αφήσεις λεφτά γιατί ίσως παρεξήγεισες. Εμένα αν μου το έκανε αυτό και είχα και γυναίκες στην παρέα, θα του παράγγελνα μπουκάλακι και θα του έλεγα παιδί πιάσε παγάκια κάθε 10λεπτο και ας μην ήταν σερβιτόρος. Ωραίες οι ευγένειες κτλ αλλά όλα με μέτρο.

Ωραίο κόλπό.

Να το μάθουν οσοι έχουν μαγαζιά να πουλάνε μπουκάλια σε ψευτομαγκες απο το τίποτα.

5 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Τι εννοεις με αυτο? Απο ποτε θεωρειται απαραδεκτο να πας σε ενα μαγαζι και να βρεις τραπεζια που ειναι κρατημενα? Στην τελικη να επαιρνες τηλ να κρατουσες και εσυ ενα.

Τι λες ρε φίλε. Ξέρεις ποιός είμαι εγώ;

Θα πηγαίνω όπου θέλω, θα βρίζω όποιον γουστάρω και θα κάνω καραγκιοζιλίκια τύπου να καψονάρω τον υπάλληλο με παγάκια. 

και θα τους δείξω εγώ στο trip advisor αν μου πουν και τιποτα τα τσόλια.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον κανεις δεν εχει δουλεψει εστιαση:

οταν ο πελατης κανει καταναλωση δεν ειναι δυνατον να τον διωξεις εκτος αν το μαγαζι βγαινει εκτος ωραριου. Αυτο ισχυει απο τη ταβερνα στη κατω μαγουλα μεχρι το μονακο. Αντιλαμβανομαι το "μαγκα" της #$34@ας που αφησε το ρεζερβε μιας και αυτη τη περιοδο στη χωρα μας το καθε μαγαζι εχει συγκεκριμμενο αριθμο τραπεζιων/πελατολογειο ανα ωρα να εξυπηρετησει και οπως ευλογα καταλαβαινουμε αν δε γινεται καταναλωση για πολυ ωρα δε βοηθαει τον επιχειρηματια. Ωστοσο ειναι εντελως ακομψος ο τροπος και εκανε "φαουλ".

 

Απο την αλλη προ κοβιντ-19 ετυχε να παω σε εστιατοριο χωρις κρατηση και επαθα σοκ: σε ενα τεραστιο μαγαζι σχεδον ολα τα τραπεζια ρεζερβε και αδεια! αν και η παρεα μου στραβωσε και θελανε να φυγουνε εγω με ευγενεια ζητησα τον υπευθηνο. Τον ρωτησα πολυ απλα: θες να εξυπηρετησεις μια παρεα που τωρα θα σου κανει καταναλωση και θα σου διαφημισει το μαγαζι ή να κοιτας τα αδεια τραπεζια και να ρισκαρεις με τυχον ακυρα? ο τυπος μας εβαλε σε καλο σημειο και απολυτα ειλικρινα μας ειπε οτι μπορειτε να κατσετε μεχρι τη ταδε ωρα. Το βρισκω ενα πολιτισμενο τροπο με κερδη και για τις 2 μεριες χωρις γκρινιες, νευρα και κραξιματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από πολλά πολλά χρόνια (το μακρινό 1998) κάθομαι σχετικά νωρίς βράδυ Σαββάτου αρχές καλοκαιριού (Ιούνιος) με φίλο στον πεζόδρομο της Ηρακλειδών στο Θησείο στο παλιό Εν Αθήναις  (δίπλα στο Στάβλο που έκλεισε πριν 5-6 χρόνια) στον εξωτερικό χώρο στον πεζόδρομο . Παραγγείλαμε 2 μπύρες με το φίλο. Περίπου 1 ώρα και 15 λεπτά μετά έρχεται στο τραπέζι μας αγενέστατη σερβιτόρα, και μας λέει στην ψύχρα, "επειδή έχει πολύ κόσμο μήπως θα μπορούσατε να πληρώσετε και να φύγετε";;;;

Μένω μαλ...ας. Τέτοιο φτύσιμο δεν μπορούσα ούτε να το φανταστώ από μαγαζί, ούτε φυσικά μου χε ξανατύχει. Της λέω κάτι στο ειρωνικό χωρίς να βρίσω, κάνει ότι δεν το κατάλαβε, λέω στο φίλο μου φωναχτά τι ξεφτίλα είναι αυτή, πληρώνουμε και φεύγουμε. Προφανώς δεν είχε νόημα να κάνω φασαρία γιατί ήμασταν 2 άτομα και δεν έλεγε. Αν ήμασταν μεγαλύτερη παρέα δεν ξέρω πως θα αντιδρούσα.

Δυστυχώς αυτό είναι το επίπεδο κάποιων επιχειρηματιών, ειδικά τις εποχές των παχέων αγελάδων, τότε που έδιωχναν κόσμο από τα μαγαζιά (είχαν τόσο πολύ δουλειά που δεν τους ένοιαζε).

Η πλάκα είναι ότι 1-2 χρόνια μετά το συγκεκριμένο περιστατικό πετυχαίνω στο στρατό ένα παληκάρι που πάνω στην κουβέντα μου λέει ότι είχε δουλέψει στο Εν Αθήναις. με το που του είπα το σκηνικό, άρχισε να βρίζει τα αφεντικά, πόσο άτιμοι και ξεφτιλισμένοι ήταν σαν εργοδότες και άλλα ωραία. Τελικά τίποτα δεν είναι τυχαίο.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DrLo είπε

Ωραίο κόλπό.

Να το μάθουν οσοι έχουν μαγαζιά να πουλάνε μπουκάλια σε ψευτομαγκες απο το τίποτα.

Τι λες ρε φίλε. Ξέρεις ποιός είμαι εγώ;

Θα πηγαίνω όπου θέλω, θα βρίζω όποιον γουστάρω και θα κάνω καραγκιοζιλίκια τύπου να καψονάρω τον υπάλληλο με παγάκια. 

και θα τους δείξω εγώ στο trip advisor αν μου πουν και τιποτα τα τσόλια.

Δεν μίλησα για τον σερβιτόρο, μίλησα για τον υπεύθυνο που πήγε και άφησε το ταμπελάκι για να τους διώξει. 

Τα ταμπελάκια τα βάζουν δήθεν τις πιο πολλές φορές, ώστε να επιλέξουν οποίον θέλουν ανάλογα αν τους αρέσει η μάπα του, είναι γνωστός ή είναι κοπέλες για βιτρίνα. Στην ουσία είναι τρικ για να μην σου αρνηθούν υπηρεσία και στην ουσία παρανομήσουν.

Οπότε δεν είναι ψευτομαγκιά και τσαμπουκάς όπως λες και γι'αυτό το λόγο μίλησα για αρνητικές κριτικές και όχι καυγάδες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποτε δεν καταλαβα την εννοια του reserved...Εχω παει να κατσω σε καφετερια/μεζεδοπωλειο, καθομαι μπροστα μπροστα, με σηκωνουν λεγοντας ειναι reserved (ειχε ποτηρια πανω, αρα επρεπε να το καταλαβω), οποτε καθομαστε λιγο πιο πισω, μεσημερακι, οποτε τσιμπαμε και μετα το φαγητο παιρνουμε και καφεδακι, κανοντας λογαριασμο γυρω στα 30 ευρω. Στο μεταξυ ερχεται το ζευγαρι που ειχε κανει κρατηση και παραγγελνουν μια λεμοναδα (ηβη ξερω γω) την οποια μοιραζουν στη μεση!

Ή μια αλλη φορα σε ψησταρια μας κανουν τη χαρη να καθησουμε (λιγο στριμωχτα), ενω δεν ειχαμε κανει κρατηση και μετα απο λογαριασμο παλι γυρω στα 25-30 ευρω, σκανε μυτη οι δυο κυριες που ειχαν κλεισει το τραπεζι ακριβως διπλα και παραγγελνουν απο ενα σουβλακι τεμαχιο!

Ποιος ο λογος να κανεις κρατηση και ποιος ο λογος να δεσμευτει ο καταστηματαρχης οτι θα τους περιμενει, ενω μπορει να χασει αρκετα χρηματα ενω το κανει...?

Επεξ/σία από sexymwro7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 hours ago, Luxx said:

Λογικό και αυτοι να θέλουν να μεγιστοποιησουν το ημερήσιο κέρδος τους. Άλλο να κάθονται οι παρέες 3+ ώρες σε ένα τραπέζι και άλλο 1-1,5 ώρα. Στην Ιταλία κάθονται το πολύ 15 λεπτά και μετά δρόμο. Γενικά το παραξηλωνουμε και εμεις ωρες - ωρες. 

Το μαγαζί ήταν γεμάτο; Τι ώρα πήγατε; Και πες μας και το ονομα του να ξέρουμε. 

Στην Ιταλία όμως η εννοια του καφέ όπως την έχουμε εδώ που πάμε για 2 ώρες πλας δεν υπάρχει. Εσπρέσσο 20 λεπτα μαξ και δρόμο μετά(για αυτό είναι και τόσο φτηνός και ο καφές εκεί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, sexymwro7 είπε

Ποτε δεν καταλαβα την εννοια του reserved...Εχω παει να κατσω σε καφετερια/μεζεδοπωλειο, καθομαι μπροστα μπροστα, με σηκωνουν λεγοντας ειναι reserved (ειχε ποτηρια πανω, αρα επρεπε να το καταλαβω), οποτε καθομαστε λιγο πιο πισω, μεσημερακι, οποτε τσιμπαμε και μετα το φαγητο παιρνουμε και καφεδακι, κανοντας λογαριασμο γυρω στα 30 ευρω. Στο μεταξυ ερχεται το ζευγαρι που ειχε κανει κρατηση και παραγγελνουν μια λεμοναδα (ηβη ξερω γω) την οποια μοιραζουν στη μεση!

Ή μια αλλη φορα σε ψησταρια μας κανουν τη χαρη να καθησουμε (λιγο στριμωχτα), ενω δεν ειχαμε κανει κρατηση και μετα απο λογαριασμο παλι γυρω στα 25-30 ευρω, σκανε μυτη οι δυο κυριες που ειχαν κλεισει το τραπεζι ακριβως διπλα και παραγγελνουν απο ενα σουβλακι τεμαχιο!

Ποιος ο λογος να κανεις κρατηση και ποιος ο λογος να δεσμευτει ο καταστηματαρχης οτι θα τους περιμενει, ενω μπορει να χασει αρκετα χρηματα ενω το κανει...?

O λόγος που κάποιοι θέλουν να κάνουν κράτηση είναι - συνήθως - για να μην χρειαστεί "σε ψησταρια να μας κανουν τη χαρη να καθησουμε (λιγο στριμωχτα), ενω δεν ειχαμε κανει κρατηση". Προσωπικά δεν βρίσκω τον λόγο... πας στο μαγαζί και αν σου αρέσει η κίνηση κάθεσαι (ή περιμένεις λίγο για να κάτσεις, δεν θα χαλάσει ο κόσμος).

Συμφωνώ πως για τα καταστήματα (που δεν δουλεύουν κατά κόρον με κρατήσεις) αυτό είναι περισσότερο μπελάς παρά θετικό. Ειδικά σε ημέρες αιχμής.

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dante80 είπε

Συμφωνώ πως για τα καταστήματα (που δεν δουλεύουν κατά κόρον με κρατήσεις) αυτό είναι περισσότερο μπελάς παρά θετικό. Ειδικά σε ημέρες αιχμής.

Αυτο πιστευω και γω. Περιττος μπελας. Γιατι να κανεις κρατηση ενα τραπεζι και να το δεσμευεις 3 ωρες (τις ωρες που θα κατσει καποιος, συν ενα ευλογο χρονικο διαστημα πριν, για να μη σηκωσεις καποιον ακομψα οπως περιγραφει ο ts), ενω μπορει να κατσουν και δυο και τρεις παρεες στο ενδιαμεσο και να σου φερουν πολλα περισσοτερα λεφτα? Κανενα νοημα. Ειδικα σε καφετεριες και ψησταριες...Δηλαδη ποσο παραπανω καταναλωση θα σου κανει αυτος που εκανε κρατηση? Θα παραγγειλει 10 καφεδες ή θα σου αγορασει ολη τη σουβλα κοντοσουβλι για να σε συμφερει να τον περιμενεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς φασαρία, πιάνεις το ταμπελάκι και το αφήνεις στα διπλανά τραπέζια. Αν σου ζητήσει εξηγήσεις, του εξηγείς όμορφα κι αν κάνει ζόρια αρχίζεις κι εσύ τα ζόρια.

Εγώ θα πλήρωνα, θα έφευγα όταν έφευγα και θα έπαιρνα και το ταμπελάκι μαζί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά άφησε το ταμπελάκι για αργότερα ώστε να διαθέσει το τραπέζι όπως τον ευχαριστεί μετά από εσας.Έπρεπε να πει "Με συγχωρείτε , μην ενοχλείστε καθόλου είναι για μετά. " θα είχε τελειώσει η όποια παραφιλολογία. Αγενής ήταν ή νόμιζε ότι γνωρίζατε τη πρακτική και δεν ήθελα να πει κάτι παραπάνω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤS αν σου ήταν αδιάφορη η κίνηση αυτή δεν θα ένιωθες άβολα να καθίσεις.

Απλά εγώ πιστεύω δεν θα ξαναπάς αυτό αρκεί για την συμπεριφορά του.

Και κριτική να θες να κάνεις λογικό θα είναι.

Η κίνηση είναι απαράδεκτη από τον υπεύθυνο και αν κάνει σε όλους το ίδιο κάποια στιγμή θα μείνει χωρίς πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...