Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, Boubis1411 είπε

Οχι στα 520... 

520 για να βγάλεις πρπει να δίνει ο ποπος σου πλέον... Ξέρεις. 

Μόνο με πτυχίο πλέον βγάζεις λεφτά κ πάλι λιγότερα από όσο θα αξίζεις στην Ελλάδα.

Στο έφτιαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Boubis1411 είπε

Ωραιος... Μου τελείωσαν τα reaction :)

Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά οποιουδήποτε πάει στο εξωτερικό ακόμη και χωρίς πτυχίο.

Δουλειά μπορείς να βρεις πανεύκολα. Από μανάβικο, φαστφουντάδικο και καθαριστής. Δεν είναι εύκολα, αλλά τα προς το ζην τα βγάζεις με μια στοιχειώδη προσπάθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, JohnGTA είπε

Αυτή είναι η μεγαλύτερη διαφορά οποιουδήποτε πάει στο εξωτερικό ακόμη και χωρίς πτυχίο.

Δουλειά μπορείς να βρεις πανεύκολα. Από μανάβικο, φαστφουντάδικο και καθαριστής. Δεν είναι εύκολα, αλλά τα προς το ζην τα βγάζεις με μια στοιχειώδη προσπάθεια.

Φίλε στο εξωτερικό σε σέβονται κ σκατα να μαζεύεις. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, aizensama24 είπε

΄Σωστά δεν υπάρχουν εργοδότες/εργαζόμενοι/πελάτες. Για εμένα προσωπικά όλοι είναι συνεργάτες όπου ο ένας μεταφέρει την αξία του στον άλλον μέσα στην ροή του χρήματος.  Ναι είχα και κακούς πελάτες όπου που μου κάνανε τη ζωή δύσκολη και φυσικά έχω συγκεκριμένη στρατηγική με την οποία τους διαχειρίζομαι ώστόσο εφόσον θέλω μπορώ να τους αποκλίσω και να αρνηθώ να τους πουλήσω οπότε δεν αλλάζει κάτι, πάλι μπορώ να επιλέξω με τον ποιο θα συνεργαστώ. Ο πελάτης δεν έχει κανέναν τρόπο να μου επιβάλει τους όρους του εφόσον εγώ δε τους θέλω, φυσικά ούτε εγώ σε αυτόν εφόσον εκείνος δε θέλει, είμαστε και οι δύο ελεύθεροι να κάνουμε τις επιλογές μας.

Υπάρχουν δύο κόσμοι, ο τέλειος κόσμος και ο πράγματικός κόσμος, εγώ αναφέρομαι πάντα στο πραγματικό. Στον πραγματικό κόσμο η νομοθεσία επιτρέπει να γίνονται εκτρώματα όπως τα 2Ε την ώρα(εντελώς μη βιώσιμο για χώρα ευρωζώνης με πιο φουσκομένο νόμισμα), έχει φτιαχτεί στα μέτρα των δυνατών και είναι πολύ δύσκολο για κάποιον αδύναμο να την εφαρμόσει χωρίς να χει τεράστιο κόστος. Ο εργοδότης να σαι σίγουρος ότι ξέρει τι κινδύνους διατρέχει και έχει πάρει τα μέτρα του. Επίσης στο πραγματικό κόσμο αν ο άλλος τρώει μακαρόνια 1 μήνα να είσαι σίγουρος ότι καμία νομοθεσία δεν θα τον σταματήσει από το να πάει να κάνει μία δουλειά όπου χάνει δικαιώματα ή να το πω αλλιώς αν ο νόμος εφαρμοζόταν άριστα και η εταιρία στην οποία θα δούλευε δεν άνοιγε ποτέ εξαιτίας αυτού τότε θα έμενε άνεργος και θα πέθαινε από τη πείνα οπότε πάλι ο νόμος είναι άκυρος. Οι νόμοι γενικά δεν έχουν καμία βάση με τη λογική για αυτό άλλωστε παραβιάζονται συνέχεια, όπως στη περίπτωση της Ελλάδας που πήρε μνημόνια ενώ ήταν αντισυνταγματικά. Ο νόμος είναι το μεγαλύτερο ψέμα που υπάρχει και εφαρμόζεται μόνο όταν κάποιος έχει τη δύναμη και συμφέρει να τον επικαλεστε, οι νόμοι ψηφίζονται από βουλευτές και ΟΧΙ από πολίτες χαμηλής τάξης. Αν είσαι χαμηλή ταξή μη φοβάσαι τους κακούς εργοδότες, ο νόμος είναι πολύ μεγαλύτερος εχθρός σου από αυτούς διότι στο κόσμο δεν έχει ΜΟΝΟ κακούς εργοδοτές, αντίθετα αν είσαι αδύναμος τότε δύσκολα θα τα καταφέρεις με σύμμαχο τον νόμο.

Δεν υπάρχει έγκυρος και άκυρος νομος. Ο νόμος είναι νομος και υπάρχει για να εφαρμόζεται. Αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί να τον καταργήσει η να τον τροποποιήσει η πολιτική εξουσία. Τα μνημόνια ήταν συνταγματικά και κρίθηκαν από το ΣτΕ. Όπου δεν τηρείται ο νόμος συμβαίνει γιατί δεν υπάρχουν επαρκή όργανα να ελέγξουν και να επιβάλλουν ποινές κυρώσεις, αυτό το πρόβλημα εκμεταλλευονται όλοι. Το επιχείρημα ότι δεν έχουμε ανάγκη την νομοθεσία και είναι άκυρη διότι ο φτωχός και αδύναμος θα γίνει έρμαιο του οποιουδήποτε είναι κάτι σαν τον ωχασερφισμο που υπάρχει στον μέσο Έλληνα και έχει φέρει την Ελλάδα εδώ που την έχει. Όχι φίλε, βρες τρόπο η νοοτροπία να καταπολεμηθει αυτό και να μην γίνεται έρμαιο ο αδύναμος, διαφορετικά τα πράγματα θα χειροτερευουν ακόμα περισσότερο εξαιτίας αυτής της στάσης. Μην δικαιολογείς έμμεσα τα λαμογια εργοδότες. Εσυ πχ αν ανοίξεις εταιρεία να είσαι σωστός τυπικός  και ασε τους άλλους. Το αν υπάρχει καπιταλισμός η όχι είναι άσχετο με το θέμα. Καπιταλισμός δεν σημαίνει κάνουμε ότι θέλουμε, μπορούμε να έχουμε καλή οικονομία και τήρηση εργατικής νομοθεσίας αμφότερα, το παράδειγμα αρκετών προηγμένων δυτικών κρατών είναι αρκετό για να το επιβεβαιώσει αυτό. Τέλος για το θεμα των πελατών σου, είναι καλό ότι έχεις μια στρατηγικη αντιμετώπισης τους αλλά αυτό εξαρτάται από το επάγγελμα και την δουλειά, σε ορισμένες δουλειές πχ όταν επισκέπτεσαι πελάτη στο σπίτι για κάποια εργασία, οι επιλογές είναι περιορισμένες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Δεν υπάρχει έγκυρος και άκυρος νομος. Ο νόμος είναι νομος και υπάρχει για να εφαρμόζεται. Αν δεν μπορεί να εφαρμοστεί να τον καταργήσει η να τον τροποποιήσει η πολιτική εξουσία. Τα μνημόνια ήταν συνταγματικά και κρίθηκαν από το ΣτΕ. Όπου δεν τηρείται ο νόμος συμβαίνει γιατί δεν υπάρχουν επαρκή όργανα να ελέγξουν και να επιβάλλουν ποινές κυρώσεις, αυτό το πρόβλημα εκμεταλλευονται όλοι. Το επιχείρημα ότι δεν έχουμε ανάγκη την νομοθεσία και είναι άκυρη διότι ο φτωχός και αδύναμος θα γίνει έρμαιο του οποιουδήποτε είναι κάτι σαν τον ωχασερφισμο που υπάρχει στον μέσο Έλληνα και έχει φέρει την Ελλάδα εδώ που την έχει. Όχι φίλε, βρες τρόπο η νοοτροπία να καταπολεμηθει αυτό και να μην γίνεται έρμαιο ο αδύναμος, διαφορετικά τα πράγματα θα χειροτερευουν ακόμα περισσότερο εξαιτίας αυτής της στάσης. Μην δικαιολογείς έμμεσα τα λαμογια εργοδότες. Εσυ πχ αν ανοίξεις εταιρεία να είσαι σωστός τυπικός  και ασε τους άλλους. Το αν υπάρχει καπιταλισμός η όχι είναι άσχετο με το θέμα. Καπιταλισμός δεν σημαίνει κάνουμε ότι θέλουμε, μπορούμε να έχουμε καλή οικονομία και τήρηση εργατικής νομοθεσίας αμφότερα, το παράδειγμα αρκετών προηγμένων δυτικών κρατών είναι αρκετό για να το επιβεβαιώσει αυτό. Τέλος για το θεμα των πελατών σου, είναι καλό ότι έχεις μια στρατηγικη αντιμετώπισης τους αλλά αυτό εξαρτάται από το επάγγελμα και την δουλειά, σε ορισμένες δουλειές πχ όταν επισκέπτεσαι πελάτη στο σπίτι για κάποια εργασία, οι επιλογές είναι περιορισμένες. 

Κακοί εργοδότες δεν υπάρχουν μόνο στην Ελλάδα, αλλά παντού, το ίδιο και εκμετάλευση του νόμου και των αδύναμων. Τα δυτικά κράτοι απλά έχουν καλύτερες οικονομίες, περισσότερο πλούτο και ροή χρήματος οπότε πληρώνουν καλύτερα. Όταν υπάρχει πολύ χρήμα και ελευθερία τότε όλα βελτιώνονται πέρα από το μισθό. Ο νόμος δεν έχει κανένα ρόλο να παίξει με όλο αυτό αλλά μόνο το χρήμα και η παιδεία των ανθρώπων. Στη Γερμανία όταν βρεθήκανε σε παρόμοια κατάσταση με τη δική μας, σκοτώσανε εκατομύρια, βλέπεις πόσο καλός είναι ο νόμος και η νοοτροπία όταν δεν υπάρχει χρήμα? Θες παραδείγματα ως προς την επιβολή του νόμου? στη σοβιετική ένωση με τους άπειρους κατασκόπους και πράκτορες υπήρχαν μαύρες αγορές που καλύπτανε ότι απαγορεύοταν. Θα επιμείνω ότι καλό είναι να κάνουμε κάτι για το κόσμο που έχουμε και όχι για κάποιον φανταστικό τέλειο κόσμο που θα θέλαμε, το τι θα έπρεπε να γινόταν δεν σημαίνει ότι μπορεί να γίνει κιόλας. Η πολιτική εξουσία δεν ενδιαφέρεται για τα δικά σου τα συμφέροντα αλλά μόνο για τα δικά της. Ποιος μου λέει εμένα ότι αυτός που επιβάλει τον νόμο δεν είναι ο ίδιος διεφθαρμένος? Οι τέλειες πλατωνικές πολιτείες με φύλακες κτλ δεν είναι παρά μόνο ένα ψέμα. Στο πραγματικό κόσμο τα πάντα ορίζονται από το χρήμα και το συμφέρον και τη δύναμη του εκάστοτε, ο νόμος είναι ένα εργαλείο στα πλαίσια αυτά. Καμιά φορά μπορεί να είναι χρήσιμος και όντως να αποδοθεί δικαιοσύνη αλλά πόσες φορές γίνεται αυτό μεταξύ άνισων δυνάμεων? μπορώ να σου φέρω άπειρα παραδείγματα.

Γενικά δεν αποκλείεται αν αφήναμε τους ανθρώπους εντελώς ελεύθερους να καταλήγανε σε ένα πολύ καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό που βλέπουμε τώρα μέσα από την αλληλοσύγκρουση των συμφερόντων τους. Οι αγορές μπορούν μόνες τους να φτάσουν σε μία κατάσταση ισορροπίας, δεν έχουν ανάγκη κανέναν νόμο. Τώρα έχεις έναν κόσμο όπου στη κορυφή κανείς νόμος δεν τηρήται αλλά έχεις και έναν μεγάλο τοίχο για όλους τους αδύναμους όπου δε μπορούν να τον υπερβούν για να ανταγωνιστούν τους δυνατούς. Ας πούμε αν δεν υπήρχε η πληροφορία ότι μπορεί ο εργοδότης να δίνει Χ κατώτατο μισθό τότε ίσως οι δυνάμεις της αγοράς να καταλήγανε σε έναν πολύ διαφορετικό κατώτατο μισθό καθώς πολύ θα βλέπανε πόσο αυτοκτονικά είναι αυτά τα λεφτά ίσως δεν δεχόντουσαν να εργαστούν για τόσα, τώρα το κάνουν και το θεωρούν νορμάλ ασχέτως αν τους οδηγεί στην αυτοκτονία.

Τι να πει κανείς. εδώ οι άνθρωποι φοβούνται ότι θα χάσουν περισσότερα λεφτά από όσα θα κερδίσουν αν πάνε σε δίκη με το κόστος του δικηγόρου. Ο νόμος είναι κυριολεκτικά πολυτέλεια. ¨Ασε δε πρέπει να περιμένουν κάμποσο το δικαστήριο.

Για να μη φανώ υπερβολικός, κάποιοι νόμοι είναι όντως σωστοί και βγαλμένοι από ανθρώπους και επιβάλονται όπως πρέπει από τα όργανα. δεν ισχύει για όλους αυτό όμως. Στις περιπτώσεις που εφαρμόσιμοι εύκολα συνήθως συμπίπτουν με τη λογική. Ακόμη και τότε η λογική νικάει και όχι ο νόμος. 

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κατώτατος μισθός είναι αυτό ακριβώς που λέει η λέξη...κατώτατος!

Δεν σε εμποδίζει κανείς να δίνεις έναν αξιοπρεπή μισθό για την εργασία που απαιτείς να εκτελεστεί...

Αλλά όχι...στην Ελλάδα φτάσαμε με (αφορμή) την κρίση να μειώνονται σωρηδόν οι μισθοί και την ίδια ώρα να αυξάνονται τα κέρδη!

Κάτι φυσικά που οδήγησε μεσοπρόθεσμα σε μεγαλύτερη ύφεση καθώς οι μισθοί χάθηκαν από την ελληνική αγορά ενώ τα κέρδη “έφυγαν” κατά κόρον στο εξωτερικό...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/6/2020 στις 6:56 ΠΜ, john_petrucci7 είπε

Ξεκινάμε από τα βασικά εργασιακά. Καλοκαιρινή άδεια ορίζεται από Μάιο μέχρι Σεπτέμβριο και μισές μέρες του έτους δηλώνει ο εργαζόμενος μισές δίνει ο εργοδότης. Αν θέλει άδεια μετά από 6 χρόνια τζαμπουκα και τραμπουκισμα αλλιώς αν δεν έχεις ανάγκη τα 500€ χτυπάει μια αναρρωτική και πάτε διακοπές. Αποζημίωση είναι στα 2 χρόνια ένα μηνιάτικο και μόλις κλείσει 5ετια χρόνος και μισθός χοντρικά αν φύγει 6*500=3000€ συν δώρα κλπ. Και φυσικά ποτέ δεν του αναφέρει επιθεώρηση εργασίας γιατί χεζονται και της τραβάει μια 3μηνη προειδοποίηση και παίρνει τα μισά. Α και τα επιδόματα κλπ δεν ισχύουν με τα ωραία του '13 ΑΝ θέλει το βάζει ο εργοδότης είτε ταμείου είτε γάμου είτε είτε είτε... 

Στα 6 χρονια παίρνεις 4 μισθους αποζημιωση. https://www.kepea.gr/aarticle.php?id=108

-----------------------------------------------------------------

Πάντα είναι δύσκολοι καιροι να μεινεις χωρις δουλεια.

Δεν είναι ευχάριστο ουτε ωραιο να μεινεις χωρις δουλεια. Ίσως ομως ειναι το αναγκαίο βήμα για κάτι καλύτερο.

-----------------------------------------------------------------

Πρεπει να κρινει απο το σύνολο (6 χρονια χ 8 ωρες την ημερα) πως ΝΙΩΘΕΙ οτι της συμπεριφέρονται.

Ειναι ευχαριστημενη; Πουθενα δεν ειναι τελεια, καθε εργασια εχει τις δικες της "ιδιαιτερότητες".

Δεν ειναι ευχαριστημενη; Βρίσκει άλλη δουλεια,. τα μαζευει και φεύγει.Ίσως τα 6 χρονια στον ίδιο χώρο άρχισαν να την βαραίνουν.

 

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη μορφή πολιτικής "ψυχοπάθειας" από τον Αμερικανοτραφή Ελευθερισμό (ειδικά όταν εκφράζεται από τμήματα της Ελληνικής λούμπεν αστικής τάξης) αλλά θα βγούμε εντελώς off-topic εδώ.

 

Ευτυχώς, το θέμα της γυναίκας του OP φαίνεται να είχε αίσιο τέλος...προς το παρόν δλδ.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/6/2020 στις 11:02 ΜΜ, aizensama24 είπε

Αμα δεν της αρέσει η δουλειά μπορεί να φύγει και άμα από την άλλη αυτής της αρέσει η δουλειά αλλά εσένα δε σου αρέσει η σχέση σου λόγω αυτής της δουλειάς τότε μπορεί να τη χωρίσεις τη γυναίκα. Μη κάνεις το λάθος να πιστέψεις ότι η διαμαρτυρία βοηθάει σε κάτι ή ότι δικαιούσε κάτι που δεν έχεις πάρει καθώς αυτό θα σε βάλει σε μία επικύνδυνη κατάσταση με πολύ λάθος σκέψεις. Θέλει να είναι αυτή κορόιδο? δικό της πρόβλημα, βρες μία πιο έξυπνη γυναίκα. Κάποιος άλλος με συμβούλεψε έτσι κάποτε και αυτός ο τρόπος σκέψης με χει σώσει έως τώρα. Ζούμε σε ένα κόσμο καθαρού συμφέροντος, ακόμη και η δήθεν υπευθυνότητα είναι αποτέλεσμα συμφέροντος. Η γυναίκα σου βλέπει συμφέρον σε αυτό για αυτό το συνεχίζει. 

Όπως λέει η ayn rand, αν δεν επιβάλεσαι με τη βία τότε οι πράξεις σου δεν έχουν τίποτα το ανήθικο. 

Γενικά το να χεις αφεντικό πάνω από το κεφαλί ειδικά σε αμφιλεγόμενες εταιρίες δεν είναι ποτέ κάτι καλό.

Σκληρό αλλά πολύ αληθινό σχόλιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, Dante80 είπε

Δεν πρέπει να υπάρχει μεγαλύτερη μορφή πολιτικής "ψυχοπάθειας" από τον Αμερικανοτραφή Ελευθερισμό (ειδικά όταν εκφράζεται από τμήματα της Ελληνικής λούμπεν αστικής τάξης) αλλά θα βγούμε εντελώς off-topic εδώ.

Ευτυχώς, το θέμα της γυναίκας του OP φαίνεται να είχε αίσιο τέλος...προς το παρόν δλδ.

Για εμένα ο μόνος ψυχοπαθής είναι αυτός που δε καταλαβαίνει ότι για να πάρει αξία πρέπει να δώσει αξία Οκ στο παράδειγμα της κοπέλας δεν ισχύει κάτι τέτοιο, προφανώς η κοπέλα δίνει αξία αλλά όπως και να χει από άτομα που χαρακτηρίζουν τους φιλελέύθερους ως ψυχοπαθείς έχω ακούσει ίσως τα πιο άρρωστα πράγματα. Είναι συνήθως άτομα με αρρωστημένες απαιτήσεις που δε λογαριάζουν τον χρόνο του άλλου και πόσο σκληρά δούλεψε, νομίζουν ότι όλα έρχονται από τον ουρανό χωρίς να δώσεις αγώνα.

Τι έχω ακούσει από "αριστερούς" 

"Εγώ θα ήθελα όλοι αυτοί που τους αρέσει να βγάζουν χρήμα να έρθουν να μου δίνουν εμένα που δε μαρέσει να βγάζω χρήμα ώστε να κάνω αυτά που μου αρέσουν" Λες και ξέρω γω όλοι όσοι εργάζονται και βγάζουν λεφτά το κάνουν επειδή γουστάρουν το χαρτί. Ναι το έχω ακούσει αυτό το πράγμα και και πήγα να πάθω καρδιακό. Έφυγα τρέχοντας για να γλιτώσω.

"Μπορείς να μου δώσεις λεφτά? ναι μπορώ αλλά θέλω να με βοηθήσεις σε κάτι ως αντάλλαγμα. Ε ΟΧΙ είσαι εξουσιαστής και εκβιαστής"

"Εγώ δεν εργάζομαι γιατί θέλω να χω το κεφάλι μου καθαρό σε αντίθεση με εσένα που το έχεις κάψει αλλά όπως και να χει θέλω να μου δώσεις τα λεφτά σου" 

"Έχεις λεφτά και δε μου δίνεις που εγώ δεν έχω, είσαι ψυοπαθείς και πρέπει να πας στο τρελάδικο"

"πρέπει να μου δίνεις 700Ε το μήνα για τις δουλειές που κάνω στο σπίτι" 

Τα έχω ακούσει από γυναίκα αυτά, να δούμε ποιος τυχερός άντρας θα την πάρει.

 

Επεξ/σία από aizensama24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 8:42 ΠΜ, NTC Labs είπε

1) Άνεργος μπορεί και να είναι καλλίτερα από "δουλος"

2) Επιχείρημα που το ακούω τα τελευταία 20 χρόνια ( και το ακούω και συνήθως από ανθρώπους που φοβούνται να ρισκάρουν, να προχωρήσουν σε κάτι άλλο κτλπ...α και όλος τυχαίως από συνταξιούχους ΔΕΗ που δεν λες οτι πεινάνε και όλας...).....ποτέ δεν είναι καλή εποχή...εαν περιμέναμε όλοι τις καλές εποχές.....

3) ΔΕΝ υπάρχει συνεννόηση.... συμφέροντα υπάρχουν και συνήθως είναι αντικρουόμενα. Χέστηκε ο εργοδότης, εαν είχε το δικάιωμα να σε έχει 24 ώρες εργασία 7 ημέρες θα το έκανε.

Ακουστε παιδια, ο καθεις πραττει οπως νομιζει

Να ξερετε οτι μακροχρονια θα βγειτε κερδισμενοι αν δράτε συναινετικά,αυτο μπορω να σας μεταφερω ως μεγαλυτερος.

Δηλαδη να μην δημιουργειτε ασκοπα εντασεις,να προσπαθειτε να βρειτε λυσεις κοινα αποδεκτες ωστε και δουλεια να εχετε και να μπορειτε να διεκδικειτε πραγματα

Να μην συνδεσετε το ονομα σας και το προσωπο σας με αρνητικα αισθηματα,να μην κανετε τοξικο το περιβαλλον που εσεις εργαζεστε 

Κανεις δεν ειπε να δουλευετε σε ενα υπογειο κλειδωμενοι για 1 ευρω τη μερα χωρις αδεια

Και παντα να εχετε στο μυαλο σας οτι μπορειτε να μην τα ξερετε ολα...ο αλλος που σας λεει ενα οχι μπορει να θελει να σας εκμεταλλευτει,μπορει ομως και να μην μπορει να σας δωσει αυτο που θελετε για 1000 λογους,να ειστε παντα διαθεσιμοι για συζητηση

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ουσιαστικά μιλάμε όλοι εδώ, ας πω και εγώ την άποψη μου έτσι να το βγάλω από μέσα μου. 

Αρχικά να πω ότι πολλές φορές διαβάζω σχόλια εδώ και είναι ακριβώς σα να ακούω τους προπονητές του καναπέ στα σχόλια του Gazzetta, ή στα σχόλια του Protothema. Μπορεί να είναι και οι ίδιοι άνθρωποι, δεν ξέρω, αλλά βλέπω ότι πολλές φορές κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά. Ούτε "πάτα πόδι" είναι η λύση, ούτε "και ευχαριστώ να λες". Δουλειές υπάρχουν (πλέον), αρκεί να θέλει κάποιος να τις κάνει. Το αν δεν θέλει εγώ τον καταλαβαίνω, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα υπομένει μία κατάσταση που δεν αρέσει, και η ερώτησή είναι έως πότε? 

Το αν τα 520€ είναι μισθός ή όχι, αυτό το ξέρει καλύτερα η ίδια η γυναίκα, και εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλή γιατί δεν ξέρουμε τα οικονομικά του καθενός. 

On 13/06/2020 at 10:32, SB_1957 said:

Τώρα αν ο άλλος είναι καθήκι, θα σου κάνει τη ζωή πατίνι, οπότε το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να ψάξεις για άλλη δουλειά!

Το παραπανω όμως είναι η άποψη μου 100% τουλάχιστον μιλώντας για Ελλάδα. Μην περιμένετε να σας σώσει ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε η επιθεώρηση, ούτε ο σύλλογος, ούτε το συνδικάτο, ούτε ένας σύζυγος που θα ξελασπώνει. Αν δεν σας αρέσει κάτι, η καλύτερη λύση είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ να σηκωθείτε να φύγετε. Τόσο απλό, αλλά και δύσκολο ταυτόχρονα.

Όσοι προτείνετε επιθεώρηση εργασίας, έχετε πάει ποτέ, και έχετε βγάλει άκρη? Στο τέλος της ημέρας βγήκατε ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ από αυτό? Ή απλά στη θεωρία δίνετε συμβουλές? Το λέω γιατί εδώ και 2 χρόνια μου χρωστάνε 1600€ από γνωστό ΙΕΚ της Αθήνας με ιστορικό όνομα που έχει αλλάξει 1000 ΑΦΜ αλλά το όνομα στην ταμπέλα παραμένει ίδιο, και ΟΣΕΣ μα ΟΣΕΣ φορές και αν πήγα επιθεώρηση δεν έγινε απολύτως τίποτα. 

Οπότε επειδή μιλάμε για το Ελλαδιστάν, δε νομίζω ότι νοήμον άνθρωπος μπορεί να έχει εμπιστοσύνη σε καραγκιοζιλίκια όπως η επιθεώρηση εργασίας. Και ναι είναι καραγκιοζιλίκι, γιατί εκτός απ΄τα 1600 που δεν έχω λάβει, δεν έχει γίνει και τίποτα εις βάρος της εταιρείας-σχολής που ανέφερα πιο πάνω και εξακολουθεί 2 χρόνια μετά να λειτουργεί κανονικά... Άρα πώς προτείνετε σε κάποιον άνθρωπο να βασιστεί σε αυτό το καραγκιοζιλίκι (θα το πω 17 φορές μπας και το καταλάβετε) αν δεν έχετε εσείς οι ίδιοι εμπειρία από αυτό?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Ακουστε παιδια, ο καθεις πραττει οπως νομιζει

Να ξερετε οτι μακροχρονια θα βγειτε κερδισμενοι αν δράτε συναινετικά,αυτο μπορω να σας μεταφερω ως μεγαλυτερος.

Δηλαδη να μην δημιουργειτε ασκοπα εντασεις,να προσπαθειτε να βρειτε λυσεις κοινα αποδεκτες ωστε και δουλεια να εχετε και να μπορειτε να διεκδικειτε πραγματα

Να μην συνδεσετε το ονομα σας και το προσωπο σας με αρνητικα αισθηματα,να μην κανετε τοξικο το περιβαλλον που εσεις εργαζεστε 

Κανεις δεν ειπε να δουλευετε σε ενα υπογειο κλειδωμενοι για 1 ευρω τη μερα χωρις αδεια

Και παντα να εχετε στο μυαλο σας οτι μπορειτε να μην τα ξερετε ολα...ο αλλος που σας λεει ενα οχι μπορει να θελει να σας εκμεταλλευτει,μπορει ομως και να μην μπορει να σας δωσει αυτο που θελετε για 1000 λογους,να ειστε παντα διαθεσιμοι για συζητηση

δηλαδη αμα ο υπαλληλος καθοταν και τον επαιζε αντι να δουλευει λες ο εργοδοτης να μην τον απολυσει για να μην συνδεσει το προσωπο του με αρνητικα συναισθηματα? στη τελικη ο υπαλληλος μπορει να μη το κανει για να τον εκμεταλευτει αλλα να χει 1000 λογους που δε δινει του εργοδοτη αυτο που θελει

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2020 στις 6:33 ΜΜ, Bruno44 είπε

*Ταμειο βγαινει με την προυποθεση ενας γνωστος να την κανει προσληψη για ενα μηνα και να την απολυσει μετα αναλαμβανοντας εσεις ενα μηνα  ενσημα 

Λίγο off topic, αλλά γιατί 1 μήνα; Δεν κάνει μια σύμβαση 3-4 ημερών; Απόλυση είναι και αυτό, και οι τελευταίοι 2 μήνες ούτως ή άλλως δεν υπολογίζονται από τον ΟΑΕΔ.

Εκτός αν έχει αλλάξει κάτι τους τελευταίους 2-3 μήνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...