Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

On 15/06/2020 at 15:21, polaki said:

Μιας και ουσιαστικά μιλάμε όλοι εδώ, ας πω και εγώ την άποψη μου έτσι να το βγάλω από μέσα μου. 

Αρχικά να πω ότι πολλές φορές διαβάζω σχόλια εδώ και είναι ακριβώς σα να ακούω τους προπονητές του καναπέ στα σχόλια του Gazzetta, ή στα σχόλια του Protothema. Μπορεί να είναι και οι ίδιοι άνθρωποι, δεν ξέρω, αλλά βλέπω ότι πολλές φορές κρίνουμε εξ ιδίων τα αλλότρια σε ότι έχει να κάνει με τη δουλειά. Ούτε "πάτα πόδι" είναι η λύση, ούτε "και ευχαριστώ να λες". Δουλειές υπάρχουν (πλέον), αρκεί να θέλει κάποιος να τις κάνει. Το αν δεν θέλει εγώ τον καταλαβαίνω, αλλά αυτό σημαίνει ότι θα υπομένει μία κατάσταση που δεν αρέσει, και η ερώτησή είναι έως πότε? 

Το αν τα 520€ είναι μισθός ή όχι, αυτό το ξέρει καλύτερα η ίδια η γυναίκα, και εμείς δεν μπορούμε να δώσουμε συμβουλή γιατί δεν ξέρουμε τα οικονομικά του καθενός. 

Το παραπανω όμως είναι η άποψη μου 100% τουλάχιστον μιλώντας για Ελλάδα. Μην περιμένετε να σας σώσει ΚΑΝΕΙΣ. Ούτε η επιθεώρηση, ούτε ο σύλλογος, ούτε το συνδικάτο, ούτε ένας σύζυγος που θα ξελασπώνει. Αν δεν σας αρέσει κάτι, η καλύτερη λύση είναι ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ να σηκωθείτε να φύγετε. Τόσο απλό, αλλά και δύσκολο ταυτόχρονα.

Όσοι προτείνετε επιθεώρηση εργασίας, έχετε πάει ποτέ, και έχετε βγάλει άκρη? Στο τέλος της ημέρας βγήκατε ΚΕΡΔΙΣΜΕΝΟΙ από αυτό? Ή απλά στη θεωρία δίνετε συμβουλές? Το λέω γιατί εδώ και 2 χρόνια μου χρωστάνε 1600€ από γνωστό ΙΕΚ της Αθήνας με ιστορικό όνομα που έχει αλλάξει 1000 ΑΦΜ αλλά το όνομα στην ταμπέλα παραμένει ίδιο, και ΟΣΕΣ μα ΟΣΕΣ φορές και αν πήγα επιθεώρηση δεν έγινε απολύτως τίποτα. 

Οπότε επειδή μιλάμε για το Ελλαδιστάν, δε νομίζω ότι νοήμον άνθρωπος μπορεί να έχει εμπιστοσύνη σε καραγκιοζιλίκια όπως η επιθεώρηση εργασίας. Και ναι είναι καραγκιοζιλίκι, γιατί εκτός απ΄τα 1600 που δεν έχω λάβει, δεν έχει γίνει και τίποτα εις βάρος της εταιρείας-σχολής που ανέφερα πιο πάνω και εξακολουθεί 2 χρόνια μετά να λειτουργεί κανονικά... Άρα πώς προτείνετε σε κάποιον άνθρωπο να βασιστεί σε αυτό το καραγκιοζιλίκι (θα το πω 17 φορές μπας και το καταλάβετε) αν δεν έχετε εσείς οι ίδιοι εμπειρία από αυτό?

Διαφωνώ κυρίως στο σημείο της «πολιτισμένης» αποχώρησης. Ειδικά αν εννοείς με παραίτηση. Για ποιο λόγο; Για να χάσει και το ελάχιστο που προσφέρει η νομοθεσία (=αποζημίωση);
 

Πολιτισμένα φεύγεις όταν όλη η συνεννόηση έχει γίνει σε πολιτισμένο επίπεδο, βλέπεις την ίδια κατανόηση από την άλλη πλευρά κι έχεις εναλλακτικές λύσεις. Όχι όταν σου κάνουν πόλεμο και στην ουσία αποχωρώντας τους κανείς το χατίρι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Δουλειές υπάρχουν (πλέον), αρκεί να θέλει κάποιος να τις κάνει.

Δουλειές ναι υπάρχουν αλλά υπάρχει και μεγάλη εκμετάλλευση. Πόσες από τις αγγελίες για εργασία δίνουν όλες τις νόμιμες απολαβές και να το κάνω και πιο συγκεκριμένο 13-14 μισθό και ένσημα? Ας πούμε ότι μπορείς να επιβιώσεις αλλά ζούμε εδώ και μια δεκαετία σίγουρα εργασιακό μεσαίωνα.

Θέτω και ένα παράδειγμα, όταν φροντιστήρια (δουλειά που δεν είναι και του σωρού) βάζουν το δώρο στη τράπεζα και το ζητάνε πίσω δεν χρειάζεται να πούμε κάτι.

2ο παράδειγμα, όταν ζητάς υπάλληλο με όλες τις νόμιμες απολαβές και υπάρχει ο διάλογος:- ένσημα έχει, -βεβαίως, -α δεν με συμφέρει θέλω μαύρα.

Νομίζω καταλαβαίνουμε πολλά και για τους μεν και για τους δε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrFreeman είπε

Διαφωνώ κυρίως στο σημείο της «πολιτισμένης» αποχώρησης. Ειδικά αν εννοείς με παραίτηση. Για ποιο λόγο; Για να χάσει και το ελάχιστο που προσφέρει η νομοθεσία (=αποζημίωση);
 

Πολιτισμένα φεύγεις όταν όλη η συνεννόηση έχει γίνει σε πολιτισμένο επίπεδο, βλέπεις την ίδια κατανόηση από την άλλη πλευρά κι έχεις εναλλακτικές λύσεις. Όχι όταν σου κάνουν πόλεμο και στην ουσία αποχωρώντας τους κανείς το χατίρι... 

Φίλε μου η αποζημίωση πριν 10 χρόνια ήταν καλή φάση. Τώρα τί συζητάμε, είναι ψίχουλα. Η κυρία δουλεύει για 520€ και κάτα τα λεγόμενα του συζύγου της βιώνει ψυχολογικό πόλεμο. ΑΝ αυτός ο πόλεμος αξίζει τα λεφτά του δεν είναι δικό μου θέμα, αλλά το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να ψάχνει ΕΝΕΡΓΑ για άλλη εργασία και απλά να κάνει τη μετάβαση. Οτιδήποτε άλλο συζητάμε είναι χαμένος χρόνος.

Εδώ δεν έχει το σθένος να ζητήσει τα αυτονόητα και την κάνουν μπαλάκι του τένις. Πώς θα καταφέρει την απόλυση? Στις εποχές της κρίσης 2013 ένας φίλος μου δούλευε στην ***** Strom, και τους κάνανε ψυχολογικό πόλεμο για να μην τους απολύσουν. Ξέρεις πώς το κατάφερε ο γνωστός μου? Με πελάτες μες το μαγαζί, τράβαγε σέλφι τον εαυτό του ξαπλωμένο σε κρεβάτι. Τον απέλυσαν την επόμενη μέρα. 

Για μένα αυτό είναι καραγκιοζιλίκι. Βέβαια ο τύπος πήρε 6-7 χιλιάρικα αποζημίωση, άλλες εποχές και άλλη αποζημίωση τότε. Αν εσύ μπορείς να αναγκάσεις την εταιρεία να σε απολύσει οκ. Αλλά για την παραπάνω κυρία που ξαναλέω δεν έχει το σθένος να μιλήσει για άλλα και άλλα, ε δε νομίζω ότι θα αποκτήσει το σθένος να πιεσει για απόλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, polaki said:

Φίλε μου η αποζημίωση πριν 10 χρόνια ήταν καλή φάση. Τώρα τί συζητάμε, είναι ψίχουλα. Η κυρία δουλεύει για 520€ και κάτα τα λεγόμενα του συζύγου της βιώνει ψυχολογικό πόλεμο. ΑΝ αυτός ο πόλεμος αξίζει τα λεφτά του δεν είναι δικό μου θέμα, αλλά το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να ψάχνει ΕΝΕΡΓΑ για άλλη εργασία και απλά να κάνει τη μετάβαση. Οτιδήποτε άλλο συζητάμε είναι χαμένος χρόνος.

Εδώ δεν έχει το σθένος να ζητήσει τα αυτονόητα και την κάνουν μπαλάκι του τένις. Πώς θα καταφέρει την απόλυση? Στις εποχές της κρίσης 2013 ένας φίλος μου δούλευε στην ***** Strom, και τους κάνανε ψυχολογικό πόλεμο για να μην τους απολύσουν. Ξέρεις πώς το κατάφερε ο γνωστός μου? Με πελάτες μες το μαγαζί, τράβαγε σέλφι τον εαυτό του ξαπλωμένο σε κρεβάτι. Τον απέλυσαν την επόμενη μέρα. 

Για μένα αυτό είναι καραγκιοζιλίκι. Βέβαια ο τύπος πήρε 6-7 χιλιάρικα αποζημίωση, άλλες εποχές και άλλη αποζημίωση τότε. Αν εσύ μπορείς να αναγκάσεις την εταιρεία να σε απολύσει οκ. Αλλά για την παραπάνω κυρία που ξαναλέω δεν έχει το σθένος να μιλήσει για άλλα και άλλα, ε δε νομίζω ότι θα αποκτήσει το σθένος να πιεσει για απόλυση.

Δεν εξετάζω μονό την συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάω γενικότερα: θεωρώ ξεφτίλα να πετάξεις (χαρίσεις στον εργοδότη δηλαδή εν προκειμένω) έστω αυτά τα 2000€ καθώς και το ταμείο ανεργίας - τα οποία αν κρίνω από το πόσο σημαντικά είναι τα 520€, τα έχει απόλυτη ανάγκη.

Τώρα το θέμα δεν είναι αν εγώ θα κατάφερνα να με απολύσουν (εφόσον εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα). Θεωρώ πως αξίζει να το παλέψει, ότι πόλεμο κι αν της κάνουν. Από ένα σημείο κι έπειτα δεν έχεις να χάσεις και πολλά. Στην τελική ας ανακατέψει γιατρούς, αναρρωτικές, ας αλλάξει στυλάκι στη δουλειά. Δεν ξέρω τι είναι διατεθειμένη να κάνει, αυτό που σίγουρα δεν αξίζει κατ' εμέ, είναι να φύγει με την ουρά στα σκέλια.

Επεξ/σία από DrFreeman
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, DrFreeman είπε

Δεν εξετάζω μονό την συγκεκριμένη περίπτωση. Μιλάω γενικότερα: θεωρώ ξεφτίλα να πετάξεις (χαρίσεις στον εργοδότη δηλαδή εν προκειμένω) έστω αυτά τα 2000€ καθώς και το ταμείο ανεργίας - τα οποία αν κρίνω από το πόσο σημαντικά είναι τα 520€, τα έχει απόλυτη ανάγκη.

Τώρα το θέμα δεν είναι αν εγώ θα κατάφερνα να με απολύσουν (εφόσον εργαζόμουν στον ιδιωτικό τομέα). Θεωρώ πως αξίζει να το παλέψει, ότι πόλεμο κι αν της κάνουν. Από ένα σημείο κι έπειτα δεν έχεις να χάσεις και πολλά. Στην τελική ας ανακατέψει γιατρούς, αναρρωτικές, ας αλλάξει στυλάκι στη δουλειά. Δεν ξέρω τι είναι διατεθειμένη να κάνει, αυτό που σίγουρα δεν αξίζει κατ' εμέ, είναι να φύγει με την ουρά στα σκέλια.

Ώπα οκ βρήκα το μπέρδεμα, εγώ δεν μίλησα για παραίτηση και να κάθεται σπίτι. Μπορεί να το έδωσα να το καταλάβεις λάθος. ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα "χαρίσει" το ταμείο ανεργίας, εγώ αυτό που λέω είναι ότι εφόσον 

α) δεν μπορεί να πατήσει πόδι (πόδι = διεκδικώ)

β) δεν μπορεί να μείνει χωρίς δουλειά

η μοναδική λύση που βλέπω εγώ είναι να ψάχνει να βρει κάτι άλλο, ενώ όμως δουλεύει εκεί. Δεν είπα ποτέ να φύγει με την ουρά στα σκέλια και να κάθεται στον καναπέ ψάχνοντας δουλειά χωρίς ούτε αποζημίωση ούτε και ταμείο ανεργίας... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, polaki said:

Ώπα οκ βρήκα το μπέρδεμα, εγώ δεν μίλησα για παραίτηση και να κάθεται σπίτι. Μπορεί να το έδωσα να το καταλάβεις λάθος. ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα "χαρίσει" το ταμείο ανεργίας, εγώ αυτό που λέω είναι ότι εφόσον 

α) δεν μπορεί να πατήσει πόδι (πόδι = διεκδικώ)

β) δεν μπορεί να μείνει χωρίς δουλειά

η μοναδική λύση που βλέπω εγώ είναι να ψάχνει να βρει κάτι άλλο, ενώ όμως δουλεύει εκεί. Δεν είπα ποτέ να φύγει με την ουρά στα σκέλια και να κάθεται στον καναπέ ψάχνοντας δουλειά χωρίς ούτε αποζημίωση ούτε και ταμείο ανεργίας... 

Δεν διαφωνούμε επί της ουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2020 στις 5:03 ΜΜ, tony81 είπε

Θέτω και ένα παράδειγμα, όταν φροντιστήρια (δουλειά που δεν είναι και του σωρού) βάζουν το δώρο στη τράπεζα και το ζητάνε πίσω δεν χρειάζεται να πούμε κάτι.. 

Εκεί του απαντάς ότι ξέρει τι θα πάρει... Και αν θέλει ας σε πάει νομικά να στο ζητήσει πίσω. Απλά λιτά και ανθρώπινα. Τραμπουκισμα και μόνο. Αλλά χωρίς να αναφέρομαι προσωπικά σε σένα δεν περιμένω και πολλά αν κρίνω από τη δουλειά τη δική μου που τους έχουν κάνει 3 μειώσεις έχουν το χέρι στον κωλο καοντο γυρνάνε και ακόμα περνούν το μέρος της εταιρίας... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...