Προς το περιεχόμενο

"Πόλεμος" σε εργασία και καλοκαιρινή άδεια


eliashadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Αν βρεθούν εκ μέρους μου άτομα που μπορούν να αποδείξουν το αντίθετο δηλαδή από αυτό που λες κερδίζω την υπόθεση. 

Δεν πάει έτσι εγώ νομίζω ότι έχει χεσμενη την φωλιά του για να μου ζητάει να παραιτηθώ. 

Μπορεις να ζητησεις αντιγραφο. Αλλα επειδη παιζονται αρκετα χρηματα καλυτερα θα ταν να μιλησεις με δικηγορο πρωτα. Και ενα μισθο να δωσεις (λεμε τωρα) μπορει να σωσεις τη θεση σου ή και την αποζημιωση που δικαιουσαι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 171
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Για ενα εργοδότη τι λες ότι είναι πιο συμφέρων;Να παραιτηθείς ή να σε απολυσει;

Τωρα σου λενε ότι θα σε υποστηρίξουν,οταν θα έρθει η ώρα θα τους ψάχνεις με το καλαμάκι.

Σωστός αλλά δεν μιλάω για τους τωρινούς... Υπάρχει ιστορικό με 15 δικαστήρια τα οποία τα κέρδισαν όλοι οι υπάλληλοι για απάτη στις συμβάσεις κ άλλα πολλά που δεν μπορώ να αναφέρω. 

Ο κολλητός μου τους πήρε 19 χιλιάρικα για τις υπερωρίες μόνο... 

16 χρόνια είμαι εκεί μην το ξεχνάς. Έχουν περάσει από εμένα ως σειρές πάνω από 50 άτομα. 

Υπάρχει ιστορικό τους ξέρει ο δικαστής σαν εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Σωστός αλλά δεν μιλάω για τους τωρινούς... Υπάρχει ιστορικό με 15 δικαστήρια τα οποία τα κέρδισαν όλοι οι υπάλληλοι για απάτη στις συμβάσεις κ άλλα πολλά που δεν μπορώ να αναφέρω. 

Ο κολλητός μου τους πήρε 19 χιλιάρικα για τις υπερωρίες μόνο... 

16 χρόνια είμαι εκεί μην το ξεχνάς. Έχουν περάσει από εμένα ως σειρές πάνω από 50 άτομα. 

Υπάρχει ιστορικό τους ξέρει ο δικαστής σαν εταιρία. 

Αυτο ειναι ΤΕΛΕΙΟ. Μιλα με παλιους και με το κολλητο σου για να σε υποστηριξουν και για να μιλησεις με καποιο δικηγορο που συνεργαστηκε. Ηδη θα εχουν πληροφοριες για την εταιρεια και θα τους χορεψουν καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Μπορεις να ζητησεις αντιγραφο. Αλλα επειδη παιζονται αρκετα χρηματα καλυτερα θα ταν να μιλησεις με δικηγορο πρωτα. Και ενα μισθο να δωσεις (λεμε τωρα) μπορει να σωσεις τη θεση σου ή και την αποζημιωση που δικαιουσαι.

Με δικηγόρο μίλησα βρε συ την ίδια στιγμή που με άλλαξε θέση... 

Όρμα του μου είπε, ξέρει ο δικηγόρος τι παίζει. 

Μου είπε, αργά κ σταθερά στο νέο σου πόστο, δεν μιλάς άσχημα, είσαι πάντα χαμογελαστός αλλά ταυτόχρονα πας με τον ρυθμό σου. 

Για ποιο εύκολη απόλυση μου είπε χαρτί από ιατρο σε τακτά διαστήματα. 

Υπόψιν είναι κοπέλα η δικηγόρος και έχει αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. 

Συνήθως οι εταιρίες χάνουν. 

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Αυτο ειναι ΤΕΛΕΙΟ. Μιλα με παλιους και με το κολλητο σου για να σε υποστηριξουν και για να μιλησεις με καποιο δικηγορο που συνεργαστηκε. Ηδη θα εχουν πληροφοριες για την εταιρεια και θα τους χορεψουν καλα

Υπόψιν μπορώ να φέρω τον ίδιο δικηγόρο αν χρειαστεί με του κολλητού μου, 19 χιλιάρικα δεν τα λες κ λίγα + την αποζημίωση μετά. 

 

Εγώ δεν θέλω να κάνω φασαρία ούτε να φύγω αλλά όταν μου λέει να παραιτηθώ οκ...ζητάει πόλεμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Boubis1411 είπε

Με δικηγόρο μίλησα βρε συ την ίδια στιγμή που με άλλαξε θέση... 

Όρμα του μου είπε, ξέρει ο δικηγόρος τι παίζει. 

Μου είπε, αργά κ σταθερά στο νέο σου πόστο, δεν μιλάς άσχημα, είσαι πάντα χαμογελαστός αλλά ταυτόχρονα πας με τον ρυθμό σου. 

Για ποιο εύκολη απόλυση μου είπε χαρτί από ιατρο σε τακτά διαστήματα. 

Υπόψιν είναι κοπέλα η δικηγόρος και έχει αναλάβει τέτοιες υποθέσεις. 

Συνήθως οι εταιρίες χάνουν. 

Υπόψιν μπορώ να φέρω τον ίδιο δικηγόρο αν χρειαστεί με του κολλητού μου, 19 χιλιάρικα δεν τα λες κ λίγα + την αποζημίωση μετά. 

Εγώ δεν θέλω να κάνω φασαρία ούτε να φύγω αλλά όταν μου λέει να παραιτηθώ οκ...ζητάει πόλεμο. 

Αμα θελει να σε ξεφορτωθει οπως λες τοτε και να θες να μεινεις απλα θα σου κανει τη ζωη πατινι. Σήμερα σ αλλαζει ποστο, αυριο σου λεει απληρωτες υπερωριες, μεθαυριο νεα καθηκοντα. ΔΕΝ μπορεις να μεινεις καπου με το ζορι αν δεν εισαι ευπροσδεκτος πλεον..

Οππτε μιλα με το δικηγορο του κολλητου, μιλα και με τους υπολοιπους και δες τι μπορεις να κανεις ωστε παντα να εισαι καλυμμενος και αν πρεπει να φυγει να εχεις οσο δυνατον μεγαλυτερη αποζημιωση

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lezantas26 είπε

Αμα θελει να σε ξεφορτωθει οπως λες τοτε και να θες να μεινεις απλα θα σου κανει τη ζωη πατινι. Συμερα σ αλλαζει ποστο, αυριο σου λεει περικοπες στις ωρες, μεθαυριο νεα καθηκοντα.

ΔΕΝ μπορεις να μεινεις καπου με το ζορι αν δεν εισαι ευπροσδεκτος πλεον..

Οππτε μιλα με το δικηγορο του κολλητου, μιλα και με τους υπολοιπους και δες τι μπορεις να κανεις ωστε παντα να εισαι καλυμμενος και αν πρεπει να φυγει να εχεις οσο δυνατον μεγαλυτερη αποζημιωση

Μα δεν μπορεί να μας αλλάξει ωράριο. 

Δουλεύουμε μόνο πρωί όλοι. 

Λεφτά δεν μπορεί να κάνει μείωση θα αρνηθώ. Δεν είναι μικρο μαγαζί είμαστε 120 άτομα. 

Θα δούμε πως θα πάει η διαγωγή του κ θα σκεφτώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Μόλις τώρα, Boubis1411 είπε

Μα δεν μπορεί να μας αλλάξει ωράριο. 

Δουλεύουμε μόνο πρωί όλοι. 

Λεφτά δεν μπορεί να κάνει μείωση θα αρνηθώ. Δεν είναι μικρο μαγαζί είμαστε 120 άτομα. 

Θα δούμε πως θα πάει η διαγωγή του κ θα σκεφτώ. 

Ναι συγνωμη τ αλλαξα, υπερωριες ηθελα να πω. Ειμαι απο κινητο και εχω εχω χοντρα δαχτυλα και παταω οτι ναναι

Επιμενω παντως και απ αυριο να μιλησεις. Ο δικηγορος που ξερει την εταιρεια θα ξερει και τυχον παγιδες που θα σου στησουν. Μη κινησε στα τυφλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lezantas26 είπε

Ναι συγνωμη τ αλλαξα, υπερωριες ηθελα να πω. Ειμαι απο κινητο και εχω εχω χοντρα δαχτυλα και παταω οτι ναναι

Επιμενω παντως και απ αυριο να μιλησεις. Ο δικηγορος που ξερει την εταιρεια θα ξερει και τυχον παγιδες που θα σου στησουν. Μη κινησε στα τυφλα

Εχω μιλήσει με την δικιά μου σου λέω, μου είπε να παίρνω αναρωτικες άδειες, εκεί δεν μπορεί να μου κάνει τίποτα όταν υπάρχει χαρτί από ιατρο. 

Θα περιμένω να περάσει ο Αύγουστος να πάρω τα +1200,μετά βλέπουμε. 

Θα μιλήσω και με τον δικηγόρο που ασχολείται με εργατικά θέματα εννοείται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Boubis1411 είπε

Δείτε λίγο αυτό 

IMG_20200614_143313.jpg

Αυτή την σύμβαση έχω 

Αυτή τη σύμβαση από πότε την έχεις; Πως γίνεται να έχεις  εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας και να παίρνεις 1025 όπως είπες πιο πριν;
Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, agrio.imeros είπε

Αυτή τη σύμβαση από πότε την έχεις; Πως γίνεται να έχεις  εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας και να παίρνεις 1025 όπως είπες πιο πριν;
Εκτός αν δεν κατάλαβα κάτι καλά...

Γίνεται ρε φίλε γιατί δε τα ξέρεις... 

Αύγουστο 2012 ο Σαμαράς ο έξυπνος μας κόψε 180 ευρώ πάνω κάτω. 

Επίσης μας έδιναν τότε κ μαύρα κάτω από το τραπέζι. 

2004 η σύμβαση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ξεμπερδέματα με το εργασιακό. Η αλήθεια είναι, δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να κυνηγήσουν κάτι οι εργαζόμενοι αν και υπάρχει πληθώρα νόμων και περιπτώσεων παρανομίας.

Γνωστη μου μηχανικός εργαζόταν σε εταιρεία σχετική με τις ΑΠΕ πριν λίγα χρόνια,, ο εργοδότης δεν τους πλήρωνε τον μισθό και έβαζε όσα ήθελε οπότε ήθελε με πολλές καθυστερήσεις, το ΤΣΜΕΔΕ είχε μείνει και αυτό απλήρωτο και ζητούσε τα οφειλόμενα από τον εργαζόμενο, το κερασάκι στην τούρτα ο εργοδότης δήλωσε στο taxis ότι πληρώθηκαν κανονικά όλα τα χρήματα και αυτοί δεν είχαν πάρει ούτε τα μισά, περνάνε αυτόματα τα ποσά στα Ε1 και τους έρχονται κανονικά φοροι και εισφορές, έκραζαν στον λογιστή της εταιρείας να διορθωσει τα ποσά που δήλωσαν και δεν εισεπραξαν τίποτε αυτός, στο τέλος έκαναν οι εργαζόμενοι επίσχεση εργασίας και πήγαν σε δικηγόρο του έρχεται το χαρτί της επίσχεσης στην εταιρεία και τους λέει τώρα δεν θα πάρετε ούτε φράγκο. Οι εργαζόμενοι προσεφυγαν σε δικαστήριο το οποίο μετα από 2 έτη αναβολές επιδίκασε να τους πληρώσει ο εργοδότης ότι όφειλε, αυτός ζήτησε διακανονισμό με δόσεις και έγινε δεκτό. Δεν τους πλήρωσε τίποτα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Βασίλης_29 είπε

Καλά ξεμπερδέματα με το εργασιακό. Η αλήθεια είναι, δεν ξέρω κατα πόσο μπορούν να κυνηγήσουν κάτι οι εργαζόμενοι αν και υπάρχει πληθώρα νόμων και περιπτώσεων παρανομίας.

Γνωστη μου μηχανικός εργαζόταν σε εταιρεία σχετική με τις ΑΠΕ πριν λίγα χρόνια,, ο εργοδότης δεν τους πλήρωνε τον μισθό και έβαζε όσα ήθελε οπότε ήθελε με πολλές καθυστερήσεις, το ΤΣΜΕΔΕ είχε μείνει και αυτό απλήρωτο και ζητούσε τα οφειλόμενα από τον εργαζόμενο, το κερασάκι στην τούρτα ο εργοδότης δήλωσε στο taxis ότι πληρώθηκαν κανονικά όλα τα χρήματα και αυτοί δεν είχαν πάρει ούτε τα μισά, περνάνε αυτόματα τα ποσά στα Ε1 και τους έρχονται κανονικά φοροι και εισφορές, έκραζαν στον λογιστή της εταιρείας να διορθωσει τα ποσά που δήλωσαν και δεν εισεπραξαν τίποτε αυτός, στο τέλος έκαναν οι εργαζόμενοι επίσχεση εργασίας και πήγαν σε δικηγόρο του έρχεται το χαρτί της επίσχεσης στην εταιρεία και τους λέει τώρα δεν θα πάρετε ούτε φράγκο. Οι εργαζόμενοι προσεφυγαν σε δικαστήριο το οποίο μετα από 2 έτη αναβολές επιδίκασε να τους πληρώσει ο εργοδότης ότι όφειλε, αυτός ζήτησε διακανονισμό με δόσεις και έγινε δεκτό. Δεν τους πλήρωσε τίποτα. 

120 άτομα έχουμε όχι μαγαζάκι. 

Αυτό που λες ναι γίνεται τα παίρνεις με δόσεις ανά δίμηνο, έτσι τα πήραν οι προηγούμενοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ μιλάω για εταιρεία 5-6 ατόμων. Αν όμως ο εργοδότης δεν πληρώσει μετα από δικαστική απόφαση τι γίνεται; Αυτοί δεν πήρανε τίποτα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ μιλάω για εταιρεία 5-6 ατόμων. Αν όμως ο εργοδότης δεν πληρώσει μετα από δικαστική απόφαση τι γίνεται; Αυτοί δεν πήρανε τίποτα.... 

5-6 άτομα φίλε άστο... Δεν τους πας καν κόντρα κάνεις την πάπια. 

Εμείς είμαστε 120 χωρίς τα στελέχη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Εγώ μιλάω για εταιρεία 5-6 ατόμων. Αν όμως ο εργοδότης δεν πληρώσει μετα από δικαστική απόφαση τι γίνεται; Αυτοί δεν πήρανε τίποτα.... 

Γι αυτο πρεπει εξ αρχης να μιλας με δικηγορο. Γνωστος την εφαγε ετσι (σα να υον ακουω μ αυτα που μολις ειπες) και αργοτερα καποιος αλλος "μακρινος" γνωστος του ειπε καποιες αλλες κινησεις που πρεπε να χε κανει (μη με ρωτας τι, κινεζικα μου φαινοντουσαν και δεν τα συγκρατησα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...