Προς το περιεχόμενο

Eξωδικο Διαταγη Αποδοσης Μισθιου


darkpsyelf

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Εχουμε και λέμε, νοικιαζω ενα σπιτι εδω και 16 μηνες 320 ευρω το μηνα.

Το 2019, ετυχε μια φορα να χρειαστει να κανω μια εγχειριση η οποια μου κοστισε καποια λεφτα και δεν μπορουσα να δωσω 1 ενοικιο, +1 αλλη φορά που αδυνατούσα πάλι.

Συνολο 2 ενοικια τα οποια μπορεις να πεις οτι καλυπτονται απο την εγγυηση 2 ενοικιων που ειχα δωσει μπροστα οταν μπηκα στο σπιτι.

Στο lockdown, εχασα την δουλεια μου, και ειχα μηδενικο εισοδημα για τους μηνες Μάρτιο,Απριλιο,Μαιο. ( Ξεκινησα να δουλευω παλι πριν λιγες μερες)

Οποτε δεν γινοτανε να δινω ενοικιο.

Πριν 1 μηνα μιλησαμε με τον ιδιοκτητη και συμφωνησαμε να μαζεψω λεφτα να βρω αλλο σπιτι και να φυγω μεσα στο καλοκαιρι.

Μου ειπε συγκεκριμενα να μην του δωσω αυτα που του χρωσταω αλλα να φυγω οσο πιο αμεσα γινεται.

Και εχθες μου χτυπαει το κουδουνι μια κυρια επιμελητρια με ενα εξωδικο διαταγης αποδοσης μισθιου ετσι στα ξαφνικα για συνολο 6 ενοικια ( τα 2 πρωτα που ανεφερα, + μαρτιος,απριλιος,μαιος, και ο τρεχων Ιουνιος) Συνολο 1920 ευρώ!!!

Τον παιρνω τηλεφωνο να δω τι φαση δεν μου το σηκωνει, του στελνω μηνυματα, παλι δεν απανταει.

Ειχαμε μια συφωνια και ο τυπας τωρα στα ξαφνικα μου στελνει εξωδικο οτι απαιτει τα λεφτα του ενω μου ειχε πει να μην του τα δωσω αλλα να μαζεψω λεφτα και να βρω αλλου σπιτι.

Εντωμεταξυ εγω τελος του μηνα θα εφευγα ετσι κι αλλιως.

Λεφτα για δικηγορους δεν εχω, οποτε εαν καποιος ξερεις να με κατατοπισει καπως η να μου δωσει καποια συμβουλη θα το εκτιμουσα πολυ.

Να σημειωσω επισης, πως ποτε δεν μου εχει δωσει αποδειξη απο τα ενοικια που του εχω πληρωσει ( Νομιζω  ειναι υποχρεωτικο? )

Το σπιτι ειναι κανονικα με συμβολαιο.

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

27 minutes ago, darkpsyelf said:

Γεια σας.

Εχουμε και λέμε, νοικιαζω ενα σπιτι εδω και 16 μηνες 320 ευρω το μηνα.

Το 2019, ετυχε μια φορα να χρειαστει να κανω μια εγχειριση η οποια μου κοστισε καποια λεφτα και δεν μπορουσα να δωσω 1 ενοικιο, +1 αλλη φορά που αδυνατούσα πάλι.

Συνολο 2 ενοικια τα οποια μπορεις να πεις οτι καλυπτονται απο την εγγυηση 2 ενοικιων που ειχα δωσει μπροστα οταν μπηκα στο σπιτι.

Στο lockdown, εχασα την δουλεια μου, και ειχα μηδενικο εισοδημα για τους μηνες Μάρτιο,Απριλιο,Μαιο. ( Ξεκινησα να δουλευω παλι πριν λιγες μερες)

Οποτε δεν γινοτανε να δινω ενοικιο.

Πριν 1 μηνα μιλησαμε με τον ιδιοκτητη και συμφωνησαμε να μαζεψω λεφτα να βρω αλλο σπιτι και να φυγω μεσα στο καλοκαιρι.

Μου ειπε συγκεκριμενα να μην του δωσω αυτα που του χρωσταω αλλα να φυγω οσο πιο αμεσα γινεται.

Και εχθες μου χτυπαει το κουδουνι μια κυρια επιμελητρια με ενα εξωδικο διαταγης αποδοσης μισθιου ετσι στα ξαφνικα για συνολο 6 ενοικια ( τα 2 πρωτα που ανεφερα, + μαρτιος,απριλιος,μαιος, και ο τρεχων Ιουνιος) Συνολο 1920 ευρώ!!!

Τον παιρνω τηλεφωνο να δω τι φαση δεν μου το σηκωνει, του στελνω μηνυματα, παλι δεν απανταει.

Ειχαμε μια συφωνια και ο τυπας τωρα στα ξαφνικα μου στελνει εξωδικο οτι απαιτει τα λεφτα του ενω μου ειχε πει να μην του τα δωσω αλλα να μαζεψω λεφτα και να βρω αλλου σπιτι.

Εντωμεταξυ εγω τελος του μηνα θα εφευγα ετσι κι αλλιως.

Λεφτα για δικηγορους δεν εχω, οποτε εαν καποιος ξερεις να με κατατοπισει καπως η να μου δωσει καποια συμβουλη θα το εκτιμουσα πολυ.

Να σημειωσω επισης, πως ποτε δεν μου εχει δωσει αποδειξη απο τα ενοικια που του εχω πληρωσει ( Νομιζω  ειναι υποχρεωτικο? )

Το σπιτι ειναι κανονικα με συμβολαιο.

Αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να ειπώθηκαν πολλά σε προφορικό επίπεδο, αλλά όπως γνωρίζεις καλά, τα προφορικά δεν μένουν. Στην ουσία προσπαθώ να καταλάβω τι ζητάς. 

Θέλεις να σου χαρίσει όλα τα ενοίκια που δεν πλήρωσες - μένοντας στην ουσία δωρεάν για μισό χρόνο στο σπίτι του; Δεν σκέφτηκες την πιθανότητα κάποιου διακανονισμού για να εξοφλήσεις το χρέος σου, ειδικά τώρα που έχεις πλέον εργασία; Εκεί που θα πας δεν θα πληρώνεις; Γιατί να ρίξεις κανόνι στον παρόντα ιδιοκτήτη;

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο το facebook μου τα είπε όλα αυτά.

Και εχω κρατήσει συνομιλίες. 

Δεν ζητάω να μου χαρίσει τα ενοίκια. Εκείνος μου είχε θέσει τις εξής 2 επιλογές.

Η μου δίνεις τα ενοίκια που χρωστας τώρα και κάθεσαι.

Η μαζεύεις λεφτά για άλλο σπίτι και φεύγεις.

Επέλεξα την δεύτερη επιλογή. Δεν τον κάνω πακέτο. Του εξήγησα την φάση, πως δεν ειχα δουλειά κλπ, και πως καποια στιγμή οταν μπορούσα θα του τα έδινα.

Τι άλλο να έκανα? Ειχα 0 εισόδημα 3 μήνες, πως να του δώσω όλα αυτα τα λεφτά και μάλιστα μαζεμένα; Είναι αδυνατον.

Εκει που θα πάω θα πληρώνω, αλλα μέχρι τέλος του μήνα θα έχω κάποια χρήματα για να νοικιάσω ενα πιο φθηνό σπίτι, και τώρα που ξαναδουλεύω δεν θα εχω πρόβλημα να πληρώνω ενοίκιο, αλλα δεν γίνεται μεχρι τέλος του μήνα να του δωσω ολα τα ενοίκια, και να μαζεψω και λεφτά για άλλο σπίτι, αλλίως θα μείνω στον δρόμο.

 

Επεξ/σία από darkpsyelf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όπως το βλέπω ο ιδιοκτήτης έχει 100% δίκιο.

Στο ποστ σου αραδιάζεις αρκετά πράγματα, είτε εντελώς λάθος (πχ ότι η εγγύηση καλύπτει οφειλόμενα ενοικια) και αρκετή σάλτσα.

Το σωστό είναι να πληρώσεις τα οφειλόμενα (αν δε μπορείς τώρα, όποτε μπορεσεις στο μέλλον, είτε φύγεις είτε μείνεις).

Το τι θα κάνεις είναι δική σου αποφαση βέβαια

Επεξ/σία από DrLo
  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DrLo είπε

Όπως το βλέπω ο ιδιοκτήτης έχει 100% δίκιο.

Στο ποστ σου αραδιάζεις αρκετά πράγματα, είτε εντελώς λάθος (πχ ότι η εγγύηση καλύπτει οφειλόμενα ενοικια) και αρκετή σάλτσα.

Το σωστό είναι να πληρώσεις τα οφειλόμενα.

Το τι θα κάνεις είναι δική σου αποφαση βέβαια

Αφου μόνος του μου ειπε να μην του δώσω αυτα που του χρωστάω αλλα να μαζέψω λεφτά και να φύγω αμέσα να βρω αλλο σπίτι.

Ας έδειχνε λίγη κατανοήση. Στα ξαφνικά βρέθηκα χωρις δουλειά χωρις να φταίω τι να έκανα δλδ;

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, DrLo είπε

Όπως το βλέπω ο ιδιοκτήτης έχει 100% δίκιο.

Στο ποστ σου αραδιάζεις αρκετά πράγματα, είτε εντελώς λάθος (πχ ότι η εγγύηση καλύπτει οφειλόμενα ενοικια) και αρκετή σάλτσα.

Το σωστό είναι να πληρώσεις τα οφειλόμενα.

Το τι θα κάνεις είναι δική σου αποφαση βέβαια

Ακριβώς έτσι.. Και εφόσον υπάρχει κανονικά συμβόλαιο με το συγκεκριμένο ποσό δεν έχει υποχρέωση να σου δώσε κάποια απόδειξη (φαντάζομαι γίνεται μέσω τράπεζας η κατάθεση οπότε υπάρχουν αποδείξεις για το τι έχεις πληρώσει και πότε). Να προσθέσω απλός ότι το συμβόλαιο είναι για 3 χρόνια και έχει δικαίωμα να συζήσει και τα υπόλοιπα ενοίκια μέχρι αν βρει κάποιον άλλον να το νοικιάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darkpsyelf είπε

Αφου μόνος του μου ειπε να μην του δώσω αυτα που του χρωστάω αλλα να μαζέψω λεφτά και να φύγω αμέσα να βρω αλλο σπίτι.

Ας έδειχνε λίγη κατανοήση. Στα ξαφνικά βρέθηκα χωρις δουλειά χωρις να φταίω τι να έκανα δλδ;

Δεν είπε κανείς ότι φτες.

Ούτε αυτός φταίει.

shit happens

Το κατά πόσο μια συνομιλία στο facebook την θεωρείς ότι του ακυρώνει τα νόμιμα δικαιώματά του είναι κάτι που μπορείς να το δικομάσεις νομικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον, προφανως και ο ιδιοκτητης εχει 100% δικιο
2ον, ο ιδιοκτητης  απ οτι φαινεται, δεν σου εχει καθολου εμπιστοσυνη κ κινησε τις απαιτουμενες διαδικασιες για να βγεις απο το σπιτι το γρηγοροτερο δυνατον
3ον. το εξωδικο που σου εστειλε, ειναι η "πρωτη κινηση" γνωστοποιησης αρχικα της οφειλης, για να υπαρχει καταγεγραμμενη "δυστροπια" ετσι ωστε σε μελλοντικο χρονο αν δεν εχεις φυγει απο το σπιτι, να εχει αποδεικτικα στοιχεια που θα τον δικαιωσουν κ να σε βγαλει αμεσα.

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/meropi_drakoy/diatagi-apodosis-misthioy

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, darkpsyelf είπε

Αφου μόνος του μου ειπε να μην του δώσω αυτα που του χρωστάω αλλα να μαζέψω λεφτά και να φύγω αμέσα να βρω αλλο σπίτι.

Ας έδειχνε λίγη κατανοήση. Στα ξαφνικά βρέθηκα χωρις δουλειά χωρις να φταίω τι να έκανα δλδ;

Νομίζω ότι υπάρχει κάποια παρανόηση εδώ. Σου είπε ή πληρώνεις και μένεις ή φεύγεις τώρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα διεκδικήσει τα χρωστούμενα. Δηλαδή αν ήταν δικό σου το σπίτι τι θα έκανες; 

 

Μόλις τώρα, darkpsyelf είπε

Τις περισσότερες φορές τα έδινα σε έναν φίλο του, στην τράπεζα του τα είχα δώσει 4-5 φορές

Αυτό κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα για εσένα :) Τουλάχιστον φαίνεται να ζητάει μόνο ότι πραγματικά του χρωστάς.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, kallair είπε

1ον, προφανως και ο ιδιοκτητης εχει 100% δικιο
2ον, ο ιδιοκτητης  απ οτι φαινεται, δεν σου εχει καθολου εμπιστοσυνη κ κινησε τις απαιτουμενες διαδικασιες για να βγεις απο το σπιτι το γρηγοροτερο δυνατον
3ον. το εξωδικο που σου εστειλε, ειναι η "πρωτη κινηση" γνωστοποιησης αρχικα της οφειλης, για να υπαρχει καταγεγραμμενη "δυστροπια" ετσι ωστε σε μελλοντικο χρονο αν δεν εχεις φυγει απο το σπιτι, να εχει αποδεικτικα στοιχεια που θα τον δικαιωσουν κ να σε βγαλει αμεσα.

https://www.lawspot.gr/nomika-blogs/meropi_drakoy/diatagi-apodosis-misthioy

Οκ έχεις ενα point.

Εγω όμως έτσι κι αλλιώς θα φύγω τέλος του μήνα, οπότε η έξωση μου ειναι αδιάφορη.

Εννοείς ότι το εκανε για να διασφαλίσει την εξωση μου σε περίπτωση που εγω δεν φεύγω προληπτικά;

2 λεπτά πριν, TuXaKoS είπε

Νομίζω ότι υπάρχει κάποια παρανόηση εδώ. Σου είπε ή πληρώνεις και μένεις ή φεύγεις τώρα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν θα διεκδικήσει τα χρωστούμενα. Δηλαδή αν ήταν δικό σου το σπίτι τι θα έκανες; 

Αυτό κάνει ακόμα χειρότερα τα πράγματα για εσένα :) Τουλάχιστον φαίνεται να ζητάει μόνο ότι πραγματικά του χρωστάς.. 

Όχι φιλε μου ηταν ξεκάθαρο μου είπε βρες λεφτά για άλλο σπίτι και φύγε με λίγα λόγια χωρις να μου δώσεις τα χρωστούμενα αλλα φύγε άμεσα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει σημασια τι σου ειπε. Τα γραπτα μενουν, οχι τα προφορικα. Σημασια εχει το οτι τους χρωστας 6 ενοικια και πρεπει να του τα πληρωσεις. Τι διαφορετικο να κανεις δηλαδη? Γιατι να σου χαρισει ενοικια?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, darkpsyelf είπε

Οκ έχεις ενα point.

Εγω όμως έτσι κι αλλιώς θα φύγω τέλος του μήνα, οπότε η έξωση μου ειναι αδιάφορη.

Εννοείς ότι το εκανε για να διασφαλίσει την εξωση μου σε περίπτωση που εγω δεν φεύγω προληπτικά;

ναι. για να βγαλεις εναν ενοικιαστη, υπαρχει μια συγκεκριμενη διαδικασια. δεν μπορεις να του πεις "αυριο φυγε". ακομα κ αν ειναι κακοπληρωτης. ο ιδιοκτητης εκανε το 1ο απο τα βηματα που χρειαζονται για να σε βγαλει σε περιπτωση που εσυ καθυστερεις εσκεμμενα να φυγεις. Το εξωδικο να εχεις στο μυαλο σου οτι ειναι σαν μια "επισημη" ενημερωση. Δεν εχει σοβαρος λογος να σε νοιαζει, αν δεν το συνεχισει, ασκωντας αγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, darkpsyelf είπε

Οκ έχεις ενα point.

Εγω όμως έτσι κι αλλιώς θα φύγω τέλος του μήνα, οπότε η έξωση μου ειναι αδιάφορη.

Εννοείς ότι το εκανε για να διασφαλίσει την εξωση μου σε περίπτωση που εγω δεν φεύγω προληπτικά;

Ενδεχομένως ναι. Αλλά σε κάθε περίπτωση, και ασχέτως του τι μπορεί να σου είπε προφορικά, τα 6 νοίκια τα χρωστάς και θα τα πληρώσεις. Φύγεις ή μείνεις.

Είτε με διακανονισμό, είτε δικαστικώς. Από ότι κατάλαβα, αυτό είναι που σε ενδιαφέρει περισσότερο. Και δεν παίζει να σου τα χαρίσει με τίποτα, ειδικά την στιγμή που ακόμα και δικηγόρο να πληρώσει τα λεφτά το αξίζουν στο τέλος (κοντά 2 χιλιάρικα).

Επεξ/σία από Dante80
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...