Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Είτε παίζει κάπου πρόβλημα από την καμπίνα μέχρι το σπίτι και δυστυχώς δεν είναι αρκετά σοβαρό για να σκάσουν εργολάβοι για έργα είτε η απόσταση είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 50 μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Thresh είπε

Είτε παίζει κάπου πρόβλημα από την καμπίνα μέχρι το σπίτι και δυστυχώς δεν είναι αρκετά σοβαρό για να σκάσουν εργολάβοι για έργα είτε η απόσταση είναι πολύ μεγαλύτερη από τα 50 μέτρα.

Η καμπίνα είναι 50-60 μέτρα, μετρημένη η απόσταση αλλά εδώ που τα λέμε η καμπίνα αυτή είναι παλαιού τύπου από τις γκρι παλιές αν θυμάσαι και όχι καινούριες που είναι βαμμένες με μπεζ χρώμα. Κι αν όντως δεν υπάρξει σοβαρή βλάβη εκεί θα την έχουν 50 χρόνια μέχρι να λιώσει, εκτός αν τους την ξηλώσουμε εμείς μπας και έρθουν να φτιάξουν μια της προκοπής. Τέλος πάντων, περιμένω αλλαγή στην Vodafone με 100αρα γραμμή στα 22.70 το μήνα με 3 μήνες πάγιο δώρο αφού ήμουν εντός προθεσμίας και έκανα υπαναχώρηση από τη NOVA. Εν αναμονή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, AngelOfDeath7_GR said:

Η καμπίνα είναι 50-60 μέτρα, μετρημένη η απόσταση αλλά εδώ που τα λέμε η καμπίνα αυτή είναι παλαιού τύπου από τις γκρι παλιές αν θυμάσαι και όχι καινούριες που είναι βαμμένες με μπεζ χρώμα. Κι αν όντως δεν υπάρξει σοβαρή βλάβη εκεί θα την έχουν 50 χρόνια μέχρι να λιώσει, εκτός αν τους την ξηλώσουμε εμείς μπας και έρθουν να φτιάξουν μια της προκοπής. Τέλος πάντων, περιμένω αλλαγή στην Vodafone με 100αρα γραμμή στα 22.70 το μήνα με 3 μήνες πάγιο δώρο αφού ήμουν εντός προθεσμίας και έκανα υπαναχώρηση από τη NOVA. Εν αναμονή...

Άρα λογικά δεν παίρνεις από αυτή VDSL, αλλά από άλλη πιο μακρυά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγουρα παιρνεις απο την καμπινα στα 50μ; Κανουν match τα τριψηφια νουμερα στον κατανεμητη με την καμπινα που λες οτι παιρνεις; Το λεω γιατι και εγω στην Κερκυρα εχω καμπινα ακριβως απεναντι στα 20μ μαλιστα αλλα παιρνω απο αλλη, και μαλιστα η καμπινα που παιρνω ειναι παλιο καφαο και πανω απο 24αρα δεν εχω. Ακριβως απεναντι εχουν FTTC έως 200Mbps.

 

 

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Thresh είπε

Άρα λογικά δεν παίρνεις από αυτή VDSL, αλλά από άλλη πιο μακρυά.

Να υποθέσω δεν υπάρχει τρόπος να δεις με κάποιον χάρτη από που παίρνεις; πάντως στο VLAN λέει 835, οπότε από καμπίνα παίρνω από ποια είναι το θέμα. Εδώ στη γειτονιά 3 καμπίνες είναι όλες κι όλες, αλλιώς μετά πάμε για το Α/Κ που δεν έχει λογική. 

 

4 ώρες πριν, geoavlonitis είπε

Σιγουρα παιρνεις απο την καμπινα στα 50μ; Κανουν match τα τριψηφια νουμερα στον κατανεμητη με την καμπινα που λες οτι παιρνεις; Το λεω γιατι και εγω στην Κερκυρα εχω καμπινα ακριβως απεναντι στα 20μ μαλιστα αλλα παιρνω απο αλλη, και μαλιστα η καμπινα που παιρνω ειναι παλιο καφαο και πανω απο 24αρα δεν εχω. Ακριβως απεναντι εχουν FTTC έως 200Mbps.

 

 

Ναι 835 είναι ο κωδικός του VLAN αν αυτό ρωτάς, και στο κτήριο στην είσοδο έρχεται ταχύτητα 95/10(down/up). Μετά έχω άδικο που λέω ότι τα καφαο τους και τα καλώδια που μας έχουν ακόμα είναι σάπια; 3 καμπίνες όλες κι όλες στη γειτονιά είναι, από που στον κόρακα μου δίνουν; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, AngelOfDeath7_GR said:

Να υποθέσω δεν υπάρχει τρόπος να δεις με κάποιον χάρτη από που παίρνεις; πάντως στο VLAN λέει 835, οπότε από καμπίνα παίρνω από ποια είναι το θέμα. Εδώ στη γειτονιά 3 καμπίνες είναι όλες κι όλες, αλλιώς μετά πάμε για το Α/Κ που δεν έχει λογική. 

Από το Α/Κ δεν γίνεται να παίρνεις γιατί έχεις 100αρα που χρειάζεται Vectoring, το οποίο δεν υποστηρίζει ένα Α/Κ.

Ένας τρόπος είναι να δεις μπας και στον κατανεμητή σου γράφει κάποιο τριψήφιο αριθμό ο οποίος αντιστοιχεί με την καμπίνα της γειτονιάς.

Άλλος είναι να βρεις τεχνικό του ΟΤΕ και να ρωτήσεις.

Τρίτος ίσως αν το έχει στο χάρτη FTTXgr Map

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Από το Α/Κ δεν γίνεται να παίρνεις γιατί έχεις 100αρα που χρειάζεται Vectoring, το οποίο δεν υποστηρίζει ένα Α/Κ.

Ένας τρόπος είναι να δεις μπας και στον κατανεμητή σου γράφει κάποιο τριψήφιο αριθμό ο οποίος αντιστοιχεί με την καμπίνα της γειτονιάς.

Άλλος είναι να βρεις τεχνικό του ΟΤΕ και να ρωτήσεις.

Τρίτος ίσως αν το έχει στο χάρτη FTTXgr Map

Ναι το εξωτερικό κουτί που έρχεται στο κτήριο μου λες, το έχω δει το τριψήφιο νούμερο απ'εξω δε το θυμάμαι αλλά δε ξέρω αν αντιστοιχεί στην εν λόγω καμπίνα. Στον χάρτη αυτόν έχω μπει πολλάκις, αλλά για κάποιο λόγο δεν εμφανίζεται η καμπίνα η μάλλον δεν την έχουν περάσει αφού είναι παλαιού τύπου, οι καινούριες καμπίνες όμως εμφανίζονται στον χάρτη. Θα πάω το πρωί να δω αν τα νούμερα από το καφάο του σπιτιού αντιστοιχεί στον αριθμό της καμπίνας. Πάντως είναι κρίμα να μας έχουν με σάπια καλώδια για όλη την Ελλάδα μιλάω. Ας μην φέρουν FTTH, ας φέρουν ένα αξιοπρεπές FTTB να φτάνει στο καφάο του κάθε σπιτιού, ελάχιστες θα είναι οι απώλειες από τον χαλκό του σπιτιού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

O χαλκός είναι πιο ακριβός από την οπτική κι οι επισκευές κοστίζουν σε συγχρονισμό, άσε που από την στιγμή που όλοι προς τα εκεί θα πάμε, δεν έχει νόημα να πληρώνουν για να φτιάξουν τον χαλκό ώστε αργότερα να αντικατασταθεί από την οπτική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Thresh είπε

O χαλκός είναι πιο ακριβός από την οπτική κι οι επισκευές κοστίζουν σε συγχρονισμό, άσε που από την στιγμή που όλοι προς τα εκεί θα πάμε, δεν έχει νόημα να πληρώνουν για να φτιάξουν τον χαλκό ώστε αργότερα να αντικατασταθεί από την οπτική.

Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη τίγκα είναι στην οπτική ίνα, ας κοιτάξουν λίγο τις άλλες περιοχές εν τω μεταξύ στον χάρτη βλέπεις ότι την Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα τις έχουν γεμίσει με καμπίνες VDSL & FTTH, ίσα μη φάνε τα πρόστιμα, και η Σπάρτη έχει FTTH. Αφού ακόμα και κάποιος που δεν ασχολείται, καταλαβαίνει ότι η οπτική ίνα είναι πιο φθηνή, φέρνει ταχύτητες πραγματικές, από τον χαλκό τι ακριβώς περιμένουν; μετά θα έχει άδικο ο άλλος που θα κόψει τα καλώδια στο σπίτι του και θα πάει στην Starlink; δε νομίζω....τέλος πάντων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, AngelOfDeath7_GR said:

Η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη τίγκα είναι στην οπτική ίνα, ας κοιτάξουν λίγο τις άλλες περιοχές εν τω μεταξύ στον χάρτη βλέπεις ότι την Αθήνα, Θεσσαλονίκη και Πάτρα τις έχουν γεμίσει με καμπίνες VDSL & FTTH, ίσα μη φάνε τα πρόστιμα, και η Σπάρτη έχει FTTH. Αφού ακόμα και κάποιος που δεν ασχολείται, καταλαβαίνει ότι η οπτική ίνα είναι πιο φθηνή, φέρνει ταχύτητες πραγματικές, από τον χαλκό τι ακριβώς περιμένουν; μετά θα έχει άδικο ο άλλος που θα κόψει τα καλώδια στο σπίτι του και θα πάει στην Starlink; δε νομίζω....τέλος πάντων

Μέχρι το 2027 (+παρατάσεις κλασικά) θα έχει καλυφθεί αξιοπρεπέστατο μέρος της χώρας από οπτικές για FTTH, σάλιο κι υπομονή χρειαζόμαστε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Μέχρι το 2027 (+παρατάσεις κλασικά) θα έχει καλυφθεί αξιοπρεπέστατο μέρος της χώρας από οπτικές για FTTH, σάλιο κι υπομονή χρειαζόμαστε. 

Μέχρι το 2027, Θεού θέλοντος και καιρού επιτρέποντος, θα έχω κόψει τα σάπια καλώδια από το σπίτι να μην έχουν πρόσβαση, ούτε καν για γραμμή τηλεφώνου, κι θα έχω πάει στην Starlink. Άμα πάει καλά ο Έλον με τους δορυφόρους ίσως έχουμε και επίγειο σταθμό στην Ελλάδα και πέσει η μηναία συνδρομή από 60/μήνα στα 30/μήνα. 

Επεξ/σία από AngelOfDeath7_GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εκανα αιτηση προσφατα για Fiber 50. Ειδα οτι η NOVA εχει προσυμπληρωμένα κάτι δικα της username και password ως account προσβασης στον παροχo (NOVA) στο ZTE ZXHN-H288A.
Στο αλλο που εχω ADSL Technicolor TD5136V2 ειχα βαλει τα user που ειχα διαλεξει και password που λαβει απο τη Forthnet (NOVA τώρα).
Eιναι απαραιτητο να τα ξαναβάλω ;

Επεξ/σία από Topreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2022 στις 5:32 ΜΜ, Topreader είπε

Εκανα αιτηση προσφατα για Fiber 50. Ειδα οτι η NOVA εχει προσυμπληρωμένα κάτι δικα της username και password ως account προσβασης στον παροχo (NOVA) στο ZTE ZXHN-H288A.
Στο αλλο που εχω ADSL Technicolor TD5136V2 ειχα βαλει τα user που ειχα διαλεξει και password που λαβει απο τη Forthnet (NOVA τώρα).
Eιναι απαραιτητο να τα ξαναβάλω ;

Ναι θα πρέπει να βάλεις τα δικά σου αν δεν τα έχει πάρει αυτόματα. Αν τα σε αυτά που έχει το username είναι Forthnet  τότε σίγουρα πρέπει να αλλαχτούν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...