Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημαντικό!!! Έχω το ρούτερ ZTE H288A και το Huawei DG8245V-10. Πρέπει να επιστρέψω ένα από τα 2. Ποιο είναι καλύτερο να κρατήσω; (σε γραμμή 50 VDSL voip) 

σας ευχαριστώ!

Επεξ/σία από eriaz
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 4/5/2022 στις 4:24 ΜΜ, eriaz είπε

Σημαντικό!!! Έχω το ρούτερ ZTE H288A και το Huawei DG8245V-10. Πρέπει να επιστρέψω ένα από τα 2. Ποιο είναι καλύτερο να κρατήσω; (σε γραμμή 50 VDSL voip) 

σας ευχαριστώ!

Και τα δύο καλά είναι , προσωπικά εγώ με το Huawei συγχρονιζω 8-10 mbps παραπάνω από το zte και έχω μηδενικά crc errors. Τα έχω και τα δύο άλλα χρησιμοποιώ το Huawei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Προσπαθώ να κάνω login στο ρούτερ με τους κωδικούς της σύνδεσης μου για να το ρυθμίσω σε bridge αλλά δεν τους δέχεται. Μπορώ να μπω μόνο ως user αλλά έτσι δεν με αφήνει να διαγράψω ενα dsl connection και να δημιουργήσω νέο. Το λογισμικό είναι το T16. Στην εξυπηρέτηση μου είπαν ότι δεν μπορούν να βοηθήσουν και πρέπει να απευθυνθώ σε δικό μου τεχνικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, μόλις έκανα αναβάθμιση σε fftc 100 nova, και μου έδωσαν το συγκεκριμένο ρούτερ, είναι ήδη στην T16, στο panel έχει κλειδώσει στα 110 αλλά στα speedtest μου πολλές φορές πέφτει μέχρι και 30, άλλες φορές λοκαρει στα 99-100, άλλες 70, άλλες 50.

Τι μπορεί να παίζει; Το καλώδιο το έχουν τραβήξει εξωτερικά και μπαίνει απέξω, παίζει να έχω κάποια παρεμβολή;

Επίσης στην εξωτερική rj11 πρίζα που έχω ο ίδιος συνδέσει πρέπει να προσέχω κάτι; Εχω πιάσει τα χάλκινα καλώδια ανάμεσα από τον χαλκό και την βίδα, είναι λάθος;

 

Ξέρω πολλές ερωτήσεις αλλά μου την έχει δώσει ειλικρινά να βλέπω τέτοιες αυξομείωσεις.

 

Edit: Δεν είναι τίποτα άλλο συνδεμένο πέρα από την συσκευή που κάνει το speedtest.

Επεξ/σία από ShadowSora94
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις τελευταίες 3 μέρες στα speedtest.net και speed.cloudflare.com η ταχύτητα είναι 4-9 σε 100ρα γραμμή στο Ηράκλειο κέντρο Κνωσσού, ενώ πριν τερμάτιζε. Παρόλαυτα όταν κατεβάζω από αλλά σάιτ πιάνω τις προβλεπόμενες ταχύτητες. Υποθέτω έχει μπει κόφτης στα speedtest sites για να περιορίσουν το άσκοπο bandwidth. Έχει κανείς παρόμοια εμπειρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο huawei router της Nova ρυθμιζεται η ενταση του ασύρματου δικτύου (wifi)? Υπάρχει  δυνατότητα την νυχτα να κλείνει αυτόματα?

Σκέφτομαι να αλλαξω το Η288Α που μου εστειλαν,γιατί συγχρονίζει 8-10 mbps χαμηλότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, GPOWERR είπε

Στο huawei router της Nova ρυθμιζεται η ενταση του ασύρματου δικτύου (wifi)? Υπάρχει  δυνατότητα την νυχτα να κλείνει αυτόματα?

Σκέφτομαι να αλλαξω το Η288Α που μου εστειλαν,γιατί συγχρονίζει 8-10 mbps χαμηλότερα. 

Έχει και από τα δύο

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, GPOWERR said:

Στο huawei router της Nova ρυθμιζεται η ενταση του ασύρματου δικτύου (wifi)? Υπάρχει  δυνατότητα την νυχτα να κλείνει αυτόματα?

Σκέφτομαι να αλλαξω το Η288Α που μου εστειλαν,γιατί συγχρονίζει 8-10 mbps χαμηλότερα. 

δες αν εχει το T16 firmware που θα σου δωσει μεγαλυτερο sync>αλλιως ζητα να στο κανουν update

14 hours ago, pkout said:

Έχει η Νόβα οπτική ίνα;

εχει ξεκινησει να δινει.

On 04/05/2022 at 08:51, Rockstreamgr said:

Καταλαβαίνω, παρολαυτα εμένα δεν με ενδιαφέρει να παίρνω τηλέφωνο μέσω του δεύτερου router, μόνο internet να έχω 

θα κανεις bridge το Router της forthnet(nova) ωστε να παιζει η τηλεφωνια μεν λογω οτι ειναι στο 837 και το internet Μπορεις να το εχεις σε καποιο ρουτερ που θα κανει αυτο κληση pppoe. εκτος αν δεν θες καθολου τηλεφωνια οποτε βαζεις οτι θες απο vdsl/adsl modem router και δεν χρειαζεσαι να κανεις ουτε bridge ουτε τιποτα. ουτε χρειαζεσαι ρουτερ απο πισω.

On 03/05/2022 at 23:50, Rockstreamgr said:

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Προέρχομαι από cosmote, είχα το router στο σαλόνι. Στο γραφειακι μου που είναι σε απόσταση σε άλλο σημείο είχα πάρει άλλο router το οποίο συνεδεα αφού πρώτα είχα αποσυνδέσει αυτό στο σαλόνι. Έτσι είχα ίντερνετ και εκεί. Έχω αποτύχει με powerlines, repeaters κτλ. Τώρα έκανα αίτηση Nova, θα μπορώ να κάνω το ίδιο στην Nova και ποιο δεύτερο router πρέπει να αγοράσω; 

αν θες να κανεις αυτο και θες μονο ιντερνετ τοτε βαζεις οτι θες.απλα δεν θα παιζει καν το τηλεφωνο αφου θα εχεις κλεισει το πρωτο ρουτερ. κανονικα υπαρχουν λυσεις.ειτε powerlines ειτε Mesh(κατα καποιο τροπο σαν Repeater) ειτε να ριξεις καλωδιο και να βαλεις ενα access point.αναλογως την αποσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορουμε να ζητησουμε αλλαγη ρουτερ απο τον παροχο χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο?

Εχω τον Η288Α και ειμαι wind με 50αρα γραμμη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, anton32 είπε

Χωρίς λόγο όχι, πρέπει να επινοήσεις κάποιο...

Όπως τι?χάχα.

Αξίζει κανένα από τα άλλα 2 περισσότερο? 

Zyxel η Huawei ?

Επεξ/σία από johnnyman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μόλις έβαλα nova και έχω το h288a και επειδή ξαφνικά δεν μπορώ να κάνω cast με το chromecast στη sony tv που έχω (πριν με vodafone μπορούσα) έστειλα στο community της Google και μια πιθανή εξήγηση είναι ότι μπορεί να έχει το router device isolation στις προκαθορισμενες ρύθμισεις οπότε έκανα login στο router αλλά δεν το βρίσκω πουθενά μπορεί να με καθοδηγήσει κάποιος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εφτιαξα αυτο σαν οδηγο (με πληροφοριες απο το ιντερνετ), να θυμαμαι τι ειναι καλυτερο να ανεβαινει και τι να κατεβαινει,ισχυει? η εχω κατι αναποδα?

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1252022 23351 μμ.jpg

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...