Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενεργοποιήθηκε χθες γραμμή 100αρα στη NOVA, με την καμπίνα να είναι 50 μέτρα από το σπίτι και ευθεία καλώδιο που έρχεται στο σπίτι, κι δεν μπορεί καν να πιάσει 65. Πήρα στο τεχνικό τμήμα, τους λέω μπορείτε να μου αλλάξετε προφιλ στο 35b; μου λέει δεν μπορούμε γιατί είναι FTTC. Προσπάθησα να το αλλάξω από τη σελίδα του router, αλλά για κάποιο λόγο δε με αφήνει. 

νοβα.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Ενεργοποιήθηκε χθες γραμμή 100αρα στη NOVA, με την καμπίνα να είναι 50 μέτρα από το σπίτι και ευθεία καλώδιο που έρχεται στο σπίτι, κι δεν μπορεί καν να πιάσει 65.

Στην ταχύτητα σου δεν θα δεις διαφορά με το 35Β. Πρέπει να πάει πάνω από 100-150. Είχα παρόμοια γραμμή και δήλωσα βλάβη. Ήρθε τεχνικός και μέτρησε την γραμμή στον εξωτερικό τοίχο πρίν μπεί η γραμμή στο κτήριο και έπιανε 100 μου είπαν, οπότε δεν είναι στη δικαιοδοσία της Nova η γραμμή του κτηρίου και να καλέσω εξωτερικό τεχνικό ή να καλέσω τον δικό τους με χρέωση. Επειδή πιάνουν τα χέρια μου πηρα κανάλια και ηλεκτρολογικό κουτί και τράβηξα νέα γραμή (με utp καλώδιο) εξωτερικά του σπιτιού μέχρι το σημέιο που ήθελα τρυπώντας τον τοίχο. Από 52Mbps Attainable/46 Actual πήγε στα 180 Attainable/ 109 Actual με 35Β. Οπότε υποθέτω θέλει μια αναβάθμιση το καλώδιο του τηλεφώνου σου. Αν είσαι 50 μέτρα από το καφάο κατά 99% είναι θέμα του καλωδίου εντός του σπιτιού σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καπου updated firmware για το H288A; Έχω Nova, θα επηρεασει καθολου το VOIP αν κανω το update και γενικότερα τι επιπλέον μου προσφέρει; Εχω το V1.1.0_GR5.1T16

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2022 στις 1:38 ΜΜ, Athoz είπε

Στην ταχύτητα σου δεν θα δεις διαφορά με το 35Β. Πρέπει να πάει πάνω από 100-150. Είχα παρόμοια γραμμή και δήλωσα βλάβη. Ήρθε τεχνικός και μέτρησε την γραμμή στον εξωτερικό τοίχο πρίν μπεί η γραμμή στο κτήριο και έπιανε 100 μου είπαν, οπότε δεν είναι στη δικαιοδοσία της Nova η γραμμή του κτηρίου και να καλέσω εξωτερικό τεχνικό ή να καλέσω τον δικό τους με χρέωση. Επειδή πιάνουν τα χέρια μου πηρα κανάλια και ηλεκτρολογικό κουτί και τράβηξα νέα γραμή (με utp καλώδιο) εξωτερικά του σπιτιού μέχρι το σημέιο που ήθελα τρυπώντας τον τοίχο. Από 52Mbps Attainable/46 Actual πήγε στα 180 Attainable/ 109 Actual με 35Β. Οπότε υποθέτω θέλει μια αναβάθμιση το καλώδιο του τηλεφώνου σου. Αν είσαι 50 μέτρα από το καφάο κατά 99% είναι θέμα του καλωδίου εντός του σπιτιού σου.

Ο ηλεκτρολόγος πέρσι Μάρτιος 2021, είχε περάσει καινούριο utp καλώδιο για το απέναντι διαμέρισμα το μαύρο αλλά ούτε οι απέναντι έπαιζαν με 100αρα nova και αναγκάστηκαν να το γυρίσουν σε 50αρα. Μου φαίνεται περίεργο, ενώ στο ισόγειο ο ενοικιαστής παίζει με 100αρα wind μια χαρά αν δε κάνω λάθος. Επειδή μου έκαναν προσφορά από Vodafone να γυρίσω πίσω, με 100αρα γραμμή και 3 μήνες δώρο, με τελική τιμή στα 22,70 θα περιμένω να γυρίσει πάλι σε αυτούς και έχω μιλήσει να έρθει ο ηλεκτρολόγος μέσα στην εβδομάδα να κάνει τους ελέγχους γιατί αυτός έχει περάσει και τα καλώδια του σπιτιού όταν χτιζόταν. Υπάρχει ήδη utp καλώδιο, πρέπει να έχει και ελεύθερα ζευγάρια, από εκεί να τραβήξει λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, AngelOfDeath7_GR είπε

Υπάρχει ήδη utp καλώδιο, πρέπει να έχει και ελεύθερα ζευγάρια, από εκεί να τραβήξει λες;

Ναι, απλά να χρησιμοποιήσει ένα ζεύγος,  ένα καλώδιο για τάση και ένα για ουδέτερο. Αν χρησιμοποιηθούν πάνω από ένα καλώδια με τη λογική να έχουν μικρότερη αντίσταση, ίσως υπάρχει διαφορά φάσης μεταξύ καλωδίων και λειτουργεί χειρότερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το εγχειρίδιο, η θύρα usb μπορεί να πάρει εκτυπωτή; το έχει κάνει κανείς; τον αναγνωρίζει στο menu usb devices αλλά από εκεί και μετά μήπως θέλει το router Κάποια άλλη ρύθμιση;

τον κάνω εγκατάσταση με stantard tcp ip port , όχι share κλπ και δεν τυπώνει....

σύμφωνα με το εγχειρίδιο, η θύρα usb μπορεί να πάρει εκτυπωτή; το έχει κάνει κανείς; τον αναγνωρίζει στο menu usb devices αλλά από εκεί και μετά μήπως θέλει το router Κάποια άλλη ρύθμιση;

τον κάνω εγκατάσταση με stantard tcp ip port , όχι share κλπ και δεν τυπώνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, johnydre είπε

Καλησπερα εκανα αιτηση στην Nova για 100mbps το modem που θα φερουν ειναι το ZTE H288A? Ειναι καλο modem? η μπορω αν θελω να βαλω αλλο modem? 

Από αυτά που έχει δώσει μέχρι τώρα η εν λόγω εταιρεία είναι μακράν το καλύτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anton32 είπε

Από αυτά που έχει δώσει μέχρι τώρα η εν λόγω εταιρεία είναι μακράν το καλύτερο.

Μια χαρα τοτε θα ειναι οκ. Ακομα και με το H300s της vodafone δεν ειχα θεματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2022 στις 5:01 ΜΜ, johnydre είπε

Καλησπερα εκανα αιτηση στην Nova για 100mbps το modem που θα φερουν ειναι το ZTE H288A? Ειναι καλο modem? η μπορω αν θελω να βαλω αλλο modem? 

Σφαιράτο !!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/9/2022 στις 11:16 ΠΜ, Athoz είπε

Ναι, απλά να χρησιμοποιήσει ένα ζεύγος,  ένα καλώδιο για τάση και ένα για ουδέτερο. Αν χρησιμοποιηθούν πάνω από ένα καλώδια με τη λογική να έχουν μικρότερη αντίσταση, ίσως υπάρχει διαφορά φάσης μεταξύ καλωδίων και λειτουργεί χειρότερα.

Ήρθε ο ηλεκτρολόγος σήμερα, με έφτιαξε όπως έπρεπε κι είδα κι εγώ μερικά πράγματα. Συνοπτικά, υπήρχε ήδη UTP καλώδιο από το κεντρικό κουτί της πολυκατοικίας στην είσοδο, μέχρι το κουτί στον όροφο μου οπότε από το ζευγάρι από το διαμέρισμα έξω, τράβηξε μέσα UTP καλώδιο μέχρι το modem δηλαδή, το καλώδιο τώρα είναι κουμπωμένο πάνω στο modem στη μια με DSL και στην άλλη για τηλέφωνο, δηλαδή παίζω με UTP μέχρι το δωμάτιο. Στην είσοδο που βάλαμε το modem συγχρονίζει στα 95/10(down/up) και στο σπίτι επάνω συγχρονίζει στα 88/10(down/up). Θεωρώ οι απώλειες είναι λόγω χαλκού αφού η καμπίνα είναι 50 μέτρα από το σπίτι. 

 

 

Στη φώτο τα καινούρια στατιστικά της γραμμής 

γραμμη.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 hours ago, AngelOfDeath7_GR said:

Θεωρώ οι απώλειες είναι λόγω χαλκού αφού η καμπίνα είναι 50 μέτρα από το σπίτι. 

Κάτι είναι ξεσκισμένο, με 50 μέτρα απόσταση, αν δεν έρχεται καλωδιακά μέσω Λαμίας, είναι τραγικό να μην πιάνεις τέρμα 109.999 στο downstream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Thresh είπε

Κάτι είναι ξεσκισμένο, με 50 μέτρα απόσταση, αν δεν έρχεται καλωδιακά μέσω Λαμίας, είναι τραγικό να μην πιάνεις τέρμα 109.999 στο downstream.

Όπως το είπες, τραγικό. Ο ηλεκτρολόγος δεν έχει να κάνει κάτι άλλο από πλευράς του, έχει φέρει UTP καλώδιο, από το κεντρικό κουτί πάνω στο κουτί του διαμερίσματος, κι από εκεί μέσα στο modem κατευθείαν το καλώδιο στο τέλος να είναι γυμνό για να κάνει διακλάδωση, για DSL και Phone(VoIP). Εσωτερικά δεν υπάρχει κάτι άλλο, έβγαλε όλη την παλιά γραμμή και πλέον παίζω μόνο με το UTP από την είσοδο κατευθείαν. Στην είσοδο του κτηρίου που βάλαμε το modem έρχεται 95/10(down/up). Και μετά με λένε υπερβολικό που τους κράζω με τα σάπια καλώδια που μας έχουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...