Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/5/2022 στις 7:32 ΜΜ, Specs είπε

Επειδη εφτιαξα αυτο σαν οδηγο (με πληροφοριες απο το ιντερνετ), να θυμαμαι τι ειναι καλυτερο να ανεβαινει και τι να κατεβαινει,ισχυει? η εχω κατι αναποδα?

 

 

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 1252022 23351 μμ.jpg

 

καλημερα κατοχοσ τοθ μοντεμ με firmware t16 noba 100αρι καθε μερα πεφτει το ιντερνετ στο 30 λ και με restart επανερχερται αυτο πρπει να το κανω καθε πρωι αν το αφησω ανοικτο παντα πεφτει στο 30 τι να φταιει επισης εχψ ενα zyxel   απο συνεδεησ wind 100 αν το κουμποσο θα πεζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 27/5/2022 στις 8:29 ΠΜ, TED437343 είπε

 

καλημερα κατοχοσ τοθ μοντεμ με firmware t16 noba 100αρι καθε μερα πεφτει το ιντερνετ στο 30 λ και με restart επανερχερται αυτο πρπει να το κανω καθε πρωι αν το αφησω ανοικτο παντα πεφτει στο 30 τι να φταιει επισης εχψ ενα zyxel   απο συνεδεησ wind 100 αν το κουμποσο θα πεζει

Το βλέπεις μέσα από το μόντεμ η τρέχεις το οοκλα και είναι 30?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα και Καλό Μήνα. Έχω Nova VDSL από αστικό κέντρο ΚΑΙ έχω πραγματικά κάπου στα 29/4,7 Μbps.
Δεν έχω VoIP.
Παράλληλα έχω και μία δεύτερη πηγή Internet, καθώς έχω εγκαταστήσει ένα Mikrotik LTE kit στην ταράτσα το οποίο λειτουργεί με SIM από Vodafone. Mπορώ στην ελεύθερη WAN του ZTE H288A να συνδέσω το Mikrotik κι έτσι να μπορώ να διαλέγω μέσα από το Router ποια πηγή Internet από τις 2 ( Νοva VDSL ή Mikrotik) να χρησιμοποιώ?

Παρακάτω σας παραθέτω την συνδεσμολογία μου.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

20220601_145303.jpg

Επεξ/σία από IBAGASA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/5/2022 στις 10:02 ΠΜ, TED437343 είπε

 απο το ookla

Όταν βλέπεις ότι είναι χαμηλή η ταχύτητα μπες στο ρούτερ να δεις πόσο σου δείχνει, και αν στο οοκλα έχεις 30 και μέσα στο μόντεμ πχ.80 τοτε φταίει το wifi του zte

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/6/2022 στις 8:25 ΜΜ, pkout είπε

Όταν βλέπεις ότι είναι χαμηλή η ταχύτητα μπες στο ρούτερ να δεις πόσο σου δείχνει, και αν στο οοκλα έχεις 30 και μέσα στο μόντεμ πχ.80 τοτε φταίει το wifi του zte

Actual Rate(Up/Down) 10999/109998 kbps αθτο δειχνει η γραμμη στο fast δειχνει 30 αμα κανω  ρεσταρτ οκ δλδ τι ειναι χαλασμενο το wifi tou modem

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/5/2022 στις 5:33 ΜΜ, pkout είπε

Και τα δύο καλά είναι , προσωπικά εγώ με το Huawei συγχρονιζω 8-10 mbps παραπάνω από το zte και έχω μηδενικά crc errors. Τα έχω και τα δύο άλλα χρησιμοποιώ το Huawei.

ο λογος που εχεις 0 erros ειναι γιατι εχουν βαλει firmware που ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ οχι γιατι δεν εχει
Ετσι δεν εχουν παραπονα για errors.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/6/2022 στις 3:00 ΜΜ, IBAGASA είπε

Παράλληλα έχω και μία δεύτερη πηγή Internet, καθώς έχω εγκαταστήσει ένα Mikrotik LTE kit στην ταράτσα το οποίο λειτουργεί με SIM από Vodafone. Mπορώ στην ελεύθερη WAN του ZTE H288A να συνδέσω το Mikrotik κι έτσι να μπορώ να διαλέγω μέσα από το Router ποια πηγή Internet από τις 2 ( Νοva VDSL ή Mikrotik) να χρησιμοποιώ?

δεν έχω τώρα το ρούτερ στην διάθεση μου αλλά στη θέση σου θα δοκίμαζα να συνδέσω το Μικροτικ σε ένα PC μέσω lan για να επιβεβαιώσω πως λειτουργεί κανονικά το ιντερνετ και το DHCP. Αν παίζει κούμπωσε το στην WAN και δες αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στο routing χάνοντας την dsl. Υποθέτω η dsl έχει προτεραιότητα έναντι της wan (ίσως και να κάνω λάθος). Αν παίζει κανονικά το ιντερνετ βγάλε το καλώδιο της dsl και δες αν αυτόματα δουλεύει από το wan. Εφόσον λειτουργεί και έτσι μετά η λύση σου είναι είτε βγάζεις καλώδιο ή μέσα από το router να κάνεις disconnect το dsl.
Υπάρχει και άλλη λύση με το να βάλεις ένα load balance router για να ενώσεις τις συνδέσεις (θέλει λίγο διάβασμα σε ποιες περιπτώσεις λειτουρεγεί η τεχνική).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2022 στις 2:03 ΜΜ, stamka είπε

ο λογος που εχεις 0 erros ειναι γιατι εχουν βαλει firmware που ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΙΧΝΕΙ οχι γιατι δεν εχει
Ετσι δεν εχουν παραπονα για errors.

Με putty βλέπω τα crc errors και όχι από το μόντεμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι..

επειδη βλεπω ασχολειστε πολυ με τις ρυθμισεις του zte υπαρχει καποιος λογος που το τσιγκλατε?

δηλαδη υπαρχει κατι που χρειαζεται να αλλαξω στις default ρυθμισεις για να κερδισω ουσιαστικα κατι,

ή αλλαζετε κατι εξειδικευμενα για συγκεκριμενα πραγματα που χρειαζεστε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Είχα σετάρει WOL στο pc μου, ρυθμίζοντας το bios, ρυθμίζοντας την IP του pc, ανοίγοντας port στο ρούτερ και τέλος σεταροντας DDNS. Με το προηγούμενο router (Speedport Entry Cosmote) έπαιζε άψογα. Μπορούσα και ανοίξω το pc είτε εντός είτε εκτός LAN. Όταν ήρθε το H288A έκανα τις ίδιες ρυθμίσεις στο router και δεν παίζει εκτός LAN μετα απο κάποια λεπτά που το pc ειναι κλειστό. Αν στείλω magic packet στα πρώτα λεπτά αφού έχει κλείσει το pc, ανοίγει αλλα όχι μετά απο μισή ώρα πχ. Παρατήρησα πως το Speedport είχε ένα πεδίο στο Security tab δίπλα στο port forwarding όπου έλεγε Wake on lan και απλά το ενεργοποιούσες. Το H288A δεν το έχει καν αυτό το tab. Οι υπόλοιπες ρυθμίσεις έχουν γίνει με τον ίδιο τροπο. Τι μπορεί να φταίει? Ευχαριστώ εκ τον προτέρον.

image.png.f374c0f8878eb061ef636c8a61d11689.png

Επεξ/σία από Panoutsakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 1:28 ΠΜ, ThisIsIt είπε

image.png.2433b16a14938ae9a8aec84590ae0d26.png280m απόσταση από την καμπίνα (NOKIA ISAM), 

Καλημέρα, η πρώτη σου κίνηση πριν από όλα είναι να κάνεις επανεκκίνηση, έχεις πολύ καιρό να κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...