Προς το περιεχόμενο

ZTE H288A (Nova)


theanonymous

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας,

 

μολις χθες συνδεθηκα στη wind χρησιμοποιωντας το συγκεκριμενο ρουτερ.

Εχω κανει ηδη 4 τηλεφωνα μεσα και δεν βρισκω εναν ανθρωπο να ξερει να βοηθησει.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ,περα απο τη χαμηλη ταχυτητα wifi, ειναι οτι το desktop μου συνδεδεμενο με ethernet δεν βλεπει τη συνδεση.Βγαζει ενα ''Μη αναγνωρισμενο Δικτυο'' και ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στο γεγονος οτι εχω στατικη ip στο Pc μιας και ανηκει σε δικτυο με εκτυπωτες.Τους λεω λοιπον οτι εχω στατικη στο Pc Και μου κανουν ΟΛΟΙ reset στο ρουτερ και ζητανε να αλλαξω καλωδιο ethernet...

 

Ξερει καποιος πως ρυθμιζω τη στατικη στο ρουτερ μπας και συνδεθω ανθρωπινα με ethernet ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρέπει να τα αλλάξεις με βάση την καινούργια  ip του ρούτερ για να έχεις ίντερνετ. Αν δεν γνωρίζεις εσύ έρχεται ο τεχνικός που τα έφτιαξε και τα ρυθμίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ZXHN 288A μπορείς στη Usb na δεις τα αρχεία από usb στικ αρκει να κάνεις τα εξης  δες το manual στη σελιδα 16  https://hyperoptic.com/wp-content/uploads/2017/10/ZTE-H298A-admin-manual.pdf

Δηάδη πας στις ρυθμίσεις του ρούτερ local network -> ftp βάζεις ενα username και ενα password και ενεργοποιείς το ftp server στο on. μετά ανοίγεις τον filezilla βάζεις στο host ftp//192.168.1.1 δίπλα το username και πιο δίπλα το password και τα βλέπεις ολα με drag n drop τα παιρνεις κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να προσπεράσω το DNS του router; Με την επιλογή που έχει στο μενού, προσθέτοντας DNS το μόνο αποτέλεσμα που έχω είναι να έχω το αρχικό DNS που δίνει η Wind + ένα νέο, αλλά για λογισμικό όπως το Pi-Hole, δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά.

On 01/07/2022 at 09:03, Steliosdelas said:

Καλημέρα σας,

 

μολις χθες συνδεθηκα στη wind χρησιμοποιωντας το συγκεκριμενο ρουτερ.

Εχω κανει ηδη 4 τηλεφωνα μεσα και δεν βρισκω εναν ανθρωπο να ξερει να βοηθησει.

Το προβλημα που αντιμετωπιζω ,περα απο τη χαμηλη ταχυτητα wifi, ειναι οτι το desktop μου συνδεδεμενο με ethernet δεν βλεπει τη συνδεση.Βγαζει ενα ''Μη αναγνωρισμενο Δικτυο'' και ειμαι σιγουρος οτι οφειλεται στο γεγονος οτι εχω στατικη ip στο Pc μιας και ανηκει σε δικτυο με εκτυπωτες.Τους λεω λοιπον οτι εχω στατικη στο Pc Και μου κανουν ΟΛΟΙ reset στο ρουτερ και ζητανε να αλλαξω καλωδιο ethernet...

 

Ξερει καποιος πως ρυθμιζω τη στατικη στο ρουτερ μπας και συνδεθω ανθρωπινα με ethernet ???

Μήπως έχεις ρυθμίσει στατική ήδη από παλεότερα στο PC, οπότε καταλήγουν να βρίσκονται σε διαφορετικό subnet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, seithan είπε

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να προσπεράσω το DNS του router;

Δεν έχω τώρα πρόσβαση να σε κατευθύνω αλλά έχω θέσει DNS το 1.1.1.1 και το adguard dns στο ρουτερ με επιτυχία, επιβεβαιωμένο από cmd στο πισι. Κοίτα να δείς στο LAN settings ή στο DHCP καλύτερα για τον DNS που ψάχνεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, seithan είπε

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να προσπεράσω το DNS του router; Με την επιλογή που έχει στο μενού, προσθέτοντας DNS το μόνο αποτέλεσμα που έχω είναι να έχω το αρχικό DNS που δίνει η Wind + ένα νέο, αλλά για λογισμικό όπως το Pi-Hole, δυστυχώς δεν γίνεται δουλειά.

Δεν ξέρω για το pi-hole, αλλά είμαι με dns άλλων χρόνια τώρα (κατά καιρούς cloudflare, google, οτιδήποτε άλλο εκτός των "μαμά").

Κοίτα μήπως έχεις περάσει μόνο για ipv4 και έχεις ξεχάσει τους ipv6 αντίστοιχους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι,το προηγουμενο προβλημα με τη στατικη ip λυθηκε αλλαζοντας ip στους εκτυπωτες και τον υπολογιστή.

 

Αυτο που θελω να τωτησω ειναι αν το συγκεκριμενο ρουτερ παιρνει χωρις προβλημα access point γιατι θελω καποιο που να μου επιτρεπει τη λειτουργια fb/instagram wifi.

Ξερετε αν ειναι απλη διαδικασια η συνδεση ενος τετοιου acc point?(δεν ειναι ολα συμβατα,κυριως μοντελα της tp link ειναι)

Επεξ/σία από Steliosdelas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, seithan είπε

Προσπαθώ να πω στο router να χρησιμοποιεί συγκεκριμένο DNS απο local DNS server (στην περίπτωση το pi-hole)

  Δεν έχω καταλάβει που ακριβώς είναι το πρόβλημα, οπότε ας δώσω τα βήματα που θα έκανα εγώ.
1. Θέτεις στο  RPi στατική IP και της δίνεις νούμερα βάση του τοπικού σου δικτύου (πχ 192.168.1.200)
2. Βρίσκεις την σελίδα που καθορίζεις το DNS (μάλλον στη σελίδα του DHCP είναι αλλά δεν έχω πρόσβαση τώρα) και βάζεις για DNS την IP του RPi σου (πχ 192.168.1.200)

Αυτό ήταν. Τώρα όποιο μηχάνημα συνδέεται στο ρούτερ θα παίρνει από τις DHCP ρυθμίσεις του τον DNS που έχεις ορίσει. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις την RPi IP στο πισι σου απευθείας για να δεις αν παίζει (μην ξεχάσεις να κάνεις dns flush).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα σε όλους είμαι wind και έχω το εν λόγω μόντεμ δεν έχω voip και παίρνω από dslam το ερώτημα μου είναι ότι όταν κάνω επανεκκίνηση , το attenable rate συγχρονίζει πάνω από 61000 και το snr είναι 6 με 6,1 τώρα μετά από 30 ώρες έχει πέσει στην φώτο που παραθέτω θα δείτε . Μήπως ήρθε η ώρα για αντικατάσταση η αγορά καινούργιου ;  Αποσυνδέσεις δεν έχω.

Screenshot_2022-07-18-23-14-22-362_com.android.chrome.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, DJ_WOODY είπε

Καλησπέρα σε όλους είμαι wind και έχω το εν λόγω μόντεμ δεν έχω voip και παίρνω από dslam το ερώτημα μου είναι ότι όταν κάνω επανεκκίνηση , το attenable rate συγχρονίζει πάνω από 61000 και το snr είναι 6 με 6,1 τώρα μετά από 30 ώρες έχει πέσει στην φώτο που παραθέτω θα δείτε . Μήπως ήρθε η ώρα για αντικατάσταση η αγορά καινούργιου ;  Αποσυνδέσεις δεν έχω.

Screenshot_2022-07-18-23-14-22-362_com.android.chrome.jpg

Αφού αποσυνδέσεις δεν έχεις και πιάνεις το maximum  της ταχύτητας δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...