Προς το περιεχόμενο

Αγορα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ μικρου αυτοκινητου


Vtsola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 ώρες πριν, Rock3ros είπε

Έτσι ωραία. Κι αν το μετάνιωσες ή βρήκες κάτι άλλο, έχεις κάθε δικαίωμα υπαναχώρησης, δεν είναι απαραίτητο να βρεις ελάττωμα στο αμάξι για να αρνηθείς την αγορά του. Βρήκες κάτι καλύτερο και ζητάς την προκαταβολή σου πίσω. Αν δεν υπέγραψες κάποιο προσύμφωνο με ρήτρα αποζημίωσης σε περίπτωση άρνησης παραλαβής οχήματος άρτιας κατάστασης, είσαι απόλυτα καλυμμένος.

δεν εχω υπογραψει κατι ωστοσο εδωσα υπευθυνη δηλωση για να βγαλει αδεια κυκλοφοριας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να κανω μια ερωτηση. Απο που πηγαζει τοση καχυποψια για καινουργιο αυτοκινητο ?

 

Επισης πολυ δυσκολο να μην εχει φυγει τετοια εκδοση ενω μιλαμε για 3+ χρονια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Vtsola είπε

δεν εχω υπογραψει κατι ωστοσο εδωσα υπευθυνη δηλωση για να βγαλει αδεια κυκλοφοριας

No problem, χωρίς τιμολόγιο πώλησης δεν εκδίδεται τίποτα, ούτε άδεια ούτε πινακίδες.

4 ώρες πριν, Shyn είπε

Να κανω μια ερωτηση. Απο που πηγαζει τοση καχυποψια για καινουργιο αυτοκινητο ?

Απ' όσα βλέπουνε τα μάτια μας κι ακούνε τα αυτιά μας. Ενίοτε και από προσωπικές εμπειρίες...

4 ώρες πριν, Shyn είπε

Επισης πολυ δυσκολο να μην εχει φυγει τετοια εκδοση ενω μιλαμε για 3+ χρονια. 

Αφού του άρεσε του παιδιού δεν υπάρχει θέμα με την παλαιότητα του μοντέλου.

Η εύλογη ανησυχία αφορά το έτος παραγωγής και την κατάσταση του οχήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Rock3ros είπε

No problem, χωρίς τιμολόγιο πώλησης δεν εκδίδεται τίποτα, ούτε άδεια ούτε πινακίδες.

Απ' όσα βλέπουνε τα μάτια μας κι ακούνε τα αυτιά μας. Ενίοτε και από προσωπικές εμπειρίες...

Αφού του άρεσε του παιδιού δεν υπάρχει θέμα με την παλαιότητα του μοντέλου.

Η εύλογη ανησυχία αφορά το έτος παραγωγής και την κατάσταση του οχήματος.

Όταν έρθει θα το ελέγξω Και αν βρω κάτι θα ακυρώσω..αμάξια υπάρχουν😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε σεις, δεν έχετε το θεό σας!!

Τι κουβεντιάζετε εδώ κ τόσες σελίδες;;; Αν είναι δυνατόν!

Φίλε, πήγαινε να παραλάβεις το αμάξι σου ήσυχος και να αφήσεις τις υστεριες που γράφονται εδώ μέσα...άκου να πάει με το μηχανικό του να παραλάβει καινούργιο αμάξι!! Που το ξανακούσατε πάλι αυτό;  Θα γελάνε κ τα τσιμέντα της αντιπροσωπίας!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sargus είπε

Ρε σεις, δεν έχετε το θεό σας!!

Αν ψάχνεις για αθεόφοβους, θα τους βρεις σε πολυτελή γραφεία αντιπροσωπειών κεντρικών λεωφόρων να μπινελικώνουν δήθεν τον υπάλληλό τους γιατί καθυστέρησε το ετοιμοπαράδοτο "καινούριο" του πελάτη (από αυτά που επιδιορθώνονται στις κρυφές μάντρες της εταιρίας τους)

1 ώρα πριν, sargus είπε

Τι κουβεντιάζετε εδώ κ τόσες σελίδες;;; Αν είναι δυνατόν!

Ένα από τα θέματα αφορά στο τι κάνουν των φρονίμων τα παιδιά για να μην πατήσουν μπανανόφλουδα... Παίζει όμως να την βάζουνε και μόνοι τους! 😋

2 ώρες πριν, sargus είπε

Φίλε, πήγαινε να παραλάβεις το αμάξι σου ήσυχος και να αφήσεις τις υστεριες που γράφονται εδώ μέσα...

Με το καλό να πάει με το καλό να ρθει ο φίλος μας, αλλά στο Ελλαδομπαγλαμαδιστάν οι ευχές δεν αρκούν και μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ούτε οι... υστερίες!

2 ώρες πριν, sargus είπε

άκου να πάει με το μηχανικό του να παραλάβει καινούργιο αμάξι!!

Έχεις δίκιο! Καλύτερα να πάει με το γκομενάκι για να τσεκάρει χρώμα και ταπετσαρία... 😁

2 ώρες πριν, sargus είπε

Που το ξανακούσατε πάλι αυτό; 

Κάποιοι γραφικοί μηχανικοί με 40 και 50 χρόνια πείρας λέγανε ανέκδοτα για "καινούρια" και τους πίστεψα! Είμαι αφελής ο καημένος...

2 ώρες πριν, sargus είπε

Θα γελάνε κ τα τσιμέντα της αντιπροσωπίας!

Σπαρταράνε δεν γελάνε! Από την τρομάρα τους για το τρένο που έρχεται... Εδώ και καιρό μάλιστα τα τσιμέντα γνωστών αντιπροσωπειών έχουν χάσει την... ευθυμία τους!

Απάτη μεγατόνων στην αγορά! Πουλούσαν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα για καινούργια

 

ΥΓ. Εύχομαι απλά να μας τρολάρεις κι όχι να αβαντάρεις την ορχήστρα των μπαγλαμάδων. Εκτός κι αν είσαι ένα από τα μπουζούκια τους...  🌶️:cool:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα στην παρεα .την παρασκευη εκλεισα το c3 και μου εχουν πει σε 10 μερες το πολυ θα ειναι εδω.εδωσα προκαταβολη 2000ευρω και ολα καλα.Ελα ομως που μετανιωσα.Οι λογοι 2.Προσφορα απο opel corsa στην ιδια τιμη(13000) εκδοση elegance και η seat με προσφορα 13000 με το κλειδι στο χερι το seat ibiza 115hp.τωρα τι γινεται?μπορω να ακυρωσω αυτην την παραγγελια?με εφαγε και η κοπελα μου ακυρωσε την και ακυρωσε την και οι γονεις μου το ιδιο..τι να κανω? πως λεω στον αντιπροσωπο να ακυρωσει?

στοδελτιο παραγγελιας λεει αυτο 
Σε περίπτωση που ο αγοραστής ακυρώσει την παρούσα παραγγελία για οποιονδήποτε λόγο που ανάγεται στο
πρόσωπό του, το ποσό της προκαταβολής επιστρέφεται άτοκα σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rock3ros είπε

Αν ψάχνεις για αθεόφοβους, θα τους βρεις σε πολυτελή γραφεία αντιπροσωπειών κεντρικών λεωφόρων να μπινελικώνουν δήθεν τον υπάλληλό τους γιατί καθυστέρησε το ετοιμοπαράδοτο "καινούριο" του πελάτη (από αυτά που επιδιορθώνονται στις κρυφές μάντρες της εταιρίας τους)

Ένα από τα θέματα αφορά στο τι κάνουν των φρονίμων τα παιδιά για να μην πατήσουν μπανανόφλουδα... Παίζει όμως να την βάζουνε και μόνοι τους! 😋

Με το καλό να πάει με το καλό να ρθει ο φίλος μας, αλλά στο Ελλαδομπαγλαμαδιστάν οι ευχές δεν αρκούν και μετά την απομάκρυνση από το ταμείο ούτε οι... υστερίες!

Έχεις δίκιο! Καλύτερα να πάει με το γκομενάκι για να τσεκάρει χρώμα και ταπετσαρία... 😁

Κάποιοι γραφικοί μηχανικοί με 40 και 50 χρόνια πείρας λέγανε ανέκδοτα για "καινούρια" και τους πίστεψα! Είμαι αφελής ο καημένος...

Σπαρταράνε δεν γελάνε! Από την τρομάρα τους για το τρένο που έρχεται... Εδώ και καιρό μάλιστα τα τσιμέντα γνωστών αντιπροσωπειών έχουν χάσει την... ευθυμία τους!

Απάτη μεγατόνων στην αγορά! Πουλούσαν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα για καινούργια

ΥΓ. Εύχομαι απλά να μας τρολάρεις κι όχι να αβαντάρεις την ορχήστρα των μπαγλαμάδων. Εκτός κι αν είσαι ένα από τα μπουζούκια τους...  🌶️:cool:

Το άρθρο είναι βέβαια 6ετιας και για συγκεκριμένη αντιπροσωπεία . Επίσης δεν μιλάει για μεταχειρισμένα με χιλιάδες χιλιόμετρα που μηδένισαν αλλά για ταξινομημένα σε άλλη χώρα. Πιο πολύ είναι θέμα φοροδιαφυγής, εξαπάτησης του κράτους δηλαδή και όχι του πελάτη.

Όπως και να έχει άμα αγχώνεται τόσο ο ts ας πάει με μηχανικό να ελέγξει το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα σχόλια για γκομενάκια και μπαγκλαμαδες περισσεύουν.

Υγ. Τώρα μόλις διάβασα ότι τελικά θέλει άλλο αμάξι ,νέος tsofras μας προέκυψε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, geomos είπε

Το άρθρο είναι βέβαια 6ετιας και για συγκεκριμένη αντιπροσωπεία . Επίσης δεν μιλάει για μεταχειρισμένα με χιλιάδες χιλιόμετρα που μηδένισαν αλλά για ταξινομημένα σε άλλη χώρα. Πιο πολύ είναι θέμα φοροδιαφυγής, εξαπάτησης του κράτους δηλαδή και όχι του πελάτη.

Όπως και να έχει άμα αγχώνεται τόσο ο ts ας πάει με μηχανικό να ελέγξει το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα σχόλια για γκομενάκια και μπαγκλαμαδες περισσεύουν.

Υγ. Τώρα μόλις διάβασα ότι τελικά θέλει άλλο αμάξι ,νέος tsofras μας προέκυψε!!!

Χαχαχα😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι, ακύρωσε την παραγγελία αφού το έχεις μετανιώσει και προχώρα στο άλλο. Δεν χρειάζεται ούτε κάποια δικαιολογία και τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω. Αν θες ντε και καλά να πεις κάτι, πες ότι προέκυψε μία ανάγκη και το κεφάλαιο του αυτοκινήτου δεν είναι διαθέσιμο πλέον. Ή κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στον κόπο μεταξύ μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geomos είπε

Το άρθρο είναι βέβαια 6ετιας και για συγκεκριμένη αντιπροσωπεία . Επίσης δεν μιλάει για μεταχειρισμένα με χιλιάδες χιλιόμετρα που μηδένισαν αλλά για ταξινομημένα σε άλλη χώρα. Πιο πολύ είναι θέμα φοροδιαφυγής, εξαπάτησης του κράτους δηλαδή και όχι του πελάτη.

Όπως και να έχει άμα αγχώνεται τόσο ο ts ας πάει με μηχανικό να ελέγξει το αυτοκίνητο. Τα υπόλοιπα σχόλια για γκομενάκια και μπαγκλαμαδες περισσεύουν.

Υγ. Τώρα μόλις διάβασα ότι τελικά θέλει άλλο αμάξι ,νέος tsofras μας προέκυψε!!!

Το άρθρο λέει ρητά: «Εξουσιοδοτημένες μονάδες πωλούσαν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα ως καινούρια» και προφανώς αυτό το σκέλος αφορά στην εξαπάτηση του πελάτη/αγοραστή. Φυσικά λέει και για τα Πιστοποιητικά Συμμόρφωσης και Ταξινόμησης, για τις διπλές και τριπλές άδειες κυκλοφορίας, τις ατασθαλίες στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και την παράκαμψη αρμόδιων τελωνειακών αρχών και πολλά άλλα "δεξιοτεχνικά" που αφορούν στην εξαπάτηση του κράτους. Η παραπομπή λοιπόν στο άρθρο είναι απλά ενδεικτική για τα αδίστακτα κυκλώματα, τόσο για το white-collar crime που μαστίζει το χώρο της εμπορίας αυτοκινήτων και επιφέρει διαφυγή στα κρατικά έσοδα και άρα επιβαρύνει όλους τους πολίτες, όσο και για το κοινό έγκλημα εξαπάτησης πελατών που αφορά τον κάθε υποψήφιο αγοραστή. Καλή η προσπάθεια άμβλυνσης των εντυπώσεων αλλά δεν πείθει και αντί να εφησυχάσει, προκαλεί περισσότερη ανησυχία σε κάθε σκεπτόμενο αναγνώστη.

Τα «γκομενάκια» και οι «μπαγλαμάδες» θα περίττευαν ως αναφορές, εάν περίττευαν και ο «θεός», οι «υστερίες» και τα «τσιμέντα». Φαντάζομαι τα δεύτερα μάλλον έχουν λογοτεχνική χάρη και δεν ενοχλούν...

Όσο για το fan club του Τσόφρα, εγώ στη θέση του θα ζητούσα συνδρομή!

Επεξ/σία από Rock3ros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, aris_rom είπε

Φιλαράκι, ακύρωσε την παραγγελία αφού το έχεις μετανιώσει και προχώρα στο άλλο. Δεν χρειάζεται ούτε κάποια δικαιολογία και τα λεφτά σου θα τα πάρεις πίσω. Αν θες ντε και καλά να πεις κάτι, πες ότι προέκυψε μία ανάγκη και το κεφάλαιο του αυτοκινήτου δεν είναι διαθέσιμο πλέον. Ή κάτι τέτοιο. Προσωπικά δεν θα έμπαινα καν στον κόπο μεταξύ μας.

Είμαι και συναισθηματικός πφφφ πως θα του πω δεν το αγοράζω μωρεε😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Vtsola είπε

Καλημερα στην παρεα .την παρασκευη εκλεισα το c3 και μου εχουν πει σε 10 μερες το πολυ θα ειναι εδω.εδωσα προκαταβολη 2000ευρω και ολα καλα.Ελα ομως που μετανιωσα.Οι λογοι 2.Προσφορα απο opel corsa στην ιδια τιμη(13000) εκδοση elegance και η seat με προσφορα 13000 με το κλειδι στο χερι το seat ibiza 115hp.τωρα τι γινεται?μπορω να ακυρωσω αυτην την παραγγελια?με εφαγε και η κοπελα μου ακυρωσε την και ακυρωσε την και οι γονεις μου το ιδιο..τι να κανω? πως λεω στον αντιπροσωπο να ακυρωσει?

στοδελτιο παραγγελιας λεει αυτο 
Σε περίπτωση που ο αγοραστής ακυρώσει την παρούσα παραγγελία για οποιονδήποτε λόγο που ανάγεται στο
πρόσωπό του, το ποσό της προκαταβολής επιστρέφεται άτοκα σε αυτόν.

 

11 λεπτά πριν, Vtsola είπε

Είμαι και συναισθηματικός πφφφ πως θα του πω δεν το αγοράζω μωρεε😜

Στείλε με fax/email το αποδεικτικό κατάθεσης της προκαταβολής (κατέβασε το pdf από το ebanking) και πάρ' τους στο τηλέφωνο και πες τους ότι λυπάσαι πολύ αλλά για προσωπικούς λόγους είσαι αναγκασμένος να ακυρώσεις την αγορά και θα 'θελες να ενημερωθείς για τη διαδικασία επιστροφής της προκαταβολής σου, το πώς και το πότε. Τόσο απλά και τίποτα παραπάνω!

Επεξ/σία από Rock3ros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Rock3ros είπε

Το άρθρο λέει ρητά: «Εξουσιοδοτημένες μονάδες πωλούσαν μεταχειρισμένα αυτοκίνητα ως καινούρια» και προφανώς αυτό το σκέλος αφορά στην εξαπάτηση του πελάτη/αγοραστή. Φυσικά λέει και για τα Πιστοποιητικά Συμμόρφωσης και Ταξινόμησης, για τις διπλές και τριπλές άδειες κυκλοφορίας, τις ατασθαλίες στις ενδοκοινοτικές συναλλαγές και την παράκαμψη αρμόδιων τελωνειακών αρχών και πολλά άλλα "δεξιοτεχνικά" που αφορούν στην εξαπάτηση του κράτους. Η παραπομπή λοιπόν στο άρθρο είναι απλά ενδεικτική για τα αδίστακτα κυκλώματα, τόσο για το white-collar crime που μαστίζει το χώρο της εμπορίας αυτοκινήτων και επιφέρει διαφυγή στα κρατικά έσοδα και άρα επιβαρύνει όλους τους πολίτες, όσο και για το κοινό έγκλημα εξαπάτησης πελατών που αφορά τον κάθε υποψήφιο αγοραστή. Καλή η προσπάθεια άμβλυνσης των εντυπώσεων αλλά δεν πείθει και αντί να εφησυχάσει, προκαλεί περισσότερη ανησυχία σε κάθε σκεπτόμενο αναγνώστη.

Τα «γκομενάκια» και οι «μπαγλαμάδες» θα περίττευαν ως αναφορές, εάν περίττευαν και ο «θεός», οι «υστερίες» και τα «τσιμέντα». Φαντάζομαι τα δεύτερα μάλλον έχουν λογοτεχνική χάρη και δεν ενοχλούν...

Όσο για το fan club του Τσόφρα, εγώ στη θέση του θα ζητούσα συνδρομή!

Εσύ χαρακτηρισες "μπουζούκι" ένα συνφορουμιτη και εμμέσως κατηγορείς εμένα ότι ρίχνω στάχτη στα μάτια του αγοραστή. Το να σε πείσω ότι δεν έχω καμία μα καμία σχέση εγώ,η οικογένεια μου και οι φίλοι μου με το επάγγελμα του εμπόρου αυτοκινήτων προφανώς είναι άνευ σημασίας. Μια φιλική συμβουλή δώσαμε στον ts , σημείωση εγώ του είπα αν φοβάται να πάρει και μηχανικό μαζί του.

Αν οι φοβίες σου σε κάνουν δύσπιστο προς το οτιδήποτε μπορείς να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου ή τουλάχιστον να μην κατηγορείς άλλα μέλη για συντεχνίες, μηχανορραφίες κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, geomos είπε

Εσύ χαρακτηρισες "μπουζούκι" ένα συνφορουμιτη και εμμέσως κατηγορείς εμένα ότι ρίχνω στάχτη στα μάτια του αγοραστή. Το να σε πείσω ότι δεν έχω καμία μα καμία σχέση εγώ,η οικογένεια μου και οι φίλοι μου με το επάγγελμα του εμπόρου αυτοκινήτων προφανώς είναι άνευ σημασίας. Μια φιλική συμβουλή δώσαμε στον ts , σημείωση εγώ του είπα αν φοβάται να πάρει και μηχανικό μαζί του.

Αν οι φοβίες σου σε κάνουν δύσπιστο προς το οτιδήποτε μπορείς να τις κρατήσεις για τον εαυτό σου ή τουλάχιστον να μην κατηγορείς άλλα μέλη για συντεχνίες, μηχανορραφίες κτλ.

Δεν θυμάμαι να χαρακτήρισα «μπουζούκι» κανέναν συμφορουμίτη. Ο συλλογισμός μου, αν και καυστικός, ήταν ξεκάθαρα υποθετικός. Το «είσαι μπουζούκι» με το «εκτός κι αν είσαι μπουζούκι» διαφέρει όσο το πραγματικό από το δυνητικό και η πραγματικότητα από τη φαντασία. Επίσης δεν διατύπωσα καμία έμμεση κατηγορία εις βάρος σου, αν θες κάνε παράθεση. Η διαπίστωση για προσπάθεια άμβλυνσης εντυπώσεων προφανώς δεν συνιστά καμία κατηγορία για εμπλοκή ατομική ή συγγενική οποιουδήποτε σε οτιδήποτε. Το τι ακριβώς είπε ο καθένας μας ας το αφήσουμε στην κρίση των αναγνωστών, δεν χρειάζεται να διυλίζουμε άλλο το κουνούπι... Κι εν πάσει περιπτώσει, αφού θίχτηκες σου ζητώ συγγνώμη, αλλά να ξέρεις ότι σφάλλεις στα συμπεράσματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...