Προς το περιεχόμενο

Nokia 9 PureView TA-1082 6GB/128GB 230€ @eglobalcentral


Blackyy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Μου απάντησαν εν τω μεταξύ πριν λίγο από  Eglobal αφού τους έχω στείλει 2-3 email ζητώντας τους να μου δώσουν διεύθυνση στην Αγγλία:

Hello, sorry but no pick-up service will be provided even the dispute case is closed afterwards.
Please note we can only allow the item to be sent to Hong Kong for dispute claim. Thank you.
 

Επομένως για αυτούς που λένε να επιμείνω ή να περιμένω επιβεβαιώνεται ότι έκανα καλά που το κλιμάκωσα.

Φανταστείτε δε να είχα ακυρώσει από μόνος το dispute, θα έπαιρνα τα 3....

Ότι θέλει ας γίνει πλέον και μακάρι να γίνει βέβαια το σωστό.

Τους είπα ότι έχω υλικό να στείλω επομένως αν μου απαντήσουν θα τους στείλω. Αν όχι θα τους ξαναστείλω email. 

Στειλε το στο service για επισκευη/αλλαγη και ασε το dispute ανοιχτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, lionheart75 είπε

Δεν μπορώ να το στείλω Hong Kong. 

Ουγγαρια δεν ειπε καποιος οτι ειναι το service?

Αλλιως βαλτο στο ταχυδρομειο με tracking number ομως. Θα περιμενεις αρκετα μεχρι να το παραλαβουν βεβαια.

Θα σου επιστρεψουν το χρηματα. Απλα επικοινωνησε με το paypal να σου επιστραφουν και τα χρηματα της επιστροφης απο το Paypal. Νομιζω ότι σου το εξασφαλιζει αυτο στους ορους του το ιδιο το Paypal.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέω να μη κάνεις άλλη ενέργεια προς το παρόν. Έχεις κάνει ήδη κάποιες ενέργειες και δε ξέρεις ακόμα τα αποτελέσματα.

Περίμενε τις απαντήσεις από Paypal και Nokia.

Ανάλογα τι θα σου πούνε και αν δε βγαίνει άκρη, σου προτείνω και κάτι ακόμα: πήγαινε το σε ένα εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό Nokia και ζήτα περίγραφή βλάβης και εκτίμηση κόστους επισκευής. Εξήγησε ήρεμα το ιστορικό και ζήτα ευγενικά και μία έκπτωση. Ναι, θα είσαι ριγμένος αλλά 1) ίσως είναι ο πιο σύντομος τρόπος επίλυσης του θέματος και 2) ίσως είναι ο μόνος τρόπος για να μη χάσεις το σύνολο των χρημάτων που πλήρωσες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, imvrios είπε

Εγώ λέω να μη κάνεις άλλη ενέργεια προς το παρόν. Έχεις κάνει ήδη κάποιες ενέργειες και δε ξέρεις ακόμα τα αποτελέσματα.

Περίμενε τις απαντήσεις από Paypal και Nokia.

Ανάλογα τι θα σου πούνε και αν δε βγαίνει άκρη, σου προτείνω και κάτι ακόμα: πήγαινε το σε ένα εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό Nokia και ζήτα περίγραφή βλάβης και εκτίμηση κόστους επισκευής. Εξήγησε ήρεμα το ιστορικό και ζήτα ευγενικά και μία έκπτωση. Ναι, θα είσαι ριγμένος αλλά 1) ίσως είναι ο πιο σύντομος τρόπος επίλυσης του θέματος και 2) ίσως είναι ο μόνος τρόπος για να μη χάσεις το σύνολο των χρημάτων που πλήρωσες.

Το έχω σκεφτεί και αυτό και πολύ σωστά το αναφέρεις. Σε περίπτωση που δεν βγάλω άκρη θα το επισκευάσω.

 Γνωρίζουμε που έχει εξουσιοδοτημένο nokia service στην Ελλάδα (Αθήνα κατά προτίμηση). Θα το ψάξω και εγώ, αν κάποιος έχει εμπειρία ας την καταθέσει παρακαλώ. :) 

edit: Έχει nokia care στην Λεωφόρο Αλεξάνδρας 101.  Δεν είναι εξουσιοδοτημένο και δεν έχει καλές αξιολογήσεις. 

 

 
Επεξ/σία από lionheart75
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, imvrios είπε

Εγώ λέω να μη κάνεις άλλη ενέργεια προς το παρόν. Έχεις κάνει ήδη κάποιες ενέργειες και δε ξέρεις ακόμα τα αποτελέσματα.

Περίμενε τις απαντήσεις από Paypal και Nokia.

Ανάλογα τι θα σου πούνε και αν δε βγαίνει άκρη, σου προτείνω και κάτι ακόμα: πήγαινε το σε ένα εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό Nokia και ζήτα περίγραφή βλάβης και εκτίμηση κόστους επισκευής. Εξήγησε ήρεμα το ιστορικό και ζήτα ευγενικά και μία έκπτωση. Ναι, θα είσαι ριγμένος αλλά 1) ίσως είναι ο πιο σύντομος τρόπος επίλυσης του θέματος και 2) ίσως είναι ο μόνος τρόπος για να μη χάσεις το σύνολο των χρημάτων που πλήρωσες.

Θα πάει να πει το ιστορικό  σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό εδώ Ελλάδα και θα του κάνουν έκπτωση για κινητό που έχει πάρει από παρά εισαγωγή μέσο UK ? Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα κάποιοι ζείτε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο. Εδώ τους πας αγορά που έχει γίνει εγχώρια και κοιτάνε να βρούνε 1002 τρόπους να το βγάλουν εκτός εγγύησης. Και έχω και πρόσφατη πείρα γι αυτό τα λέω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

Θα πάει να πει το ιστορικό  σε εξουσιοδοτημένο επισκευαστικό εδώ Ελλάδα και θα του κάνουν έκπτωση για κινητό που έχει πάρει από παρά εισαγωγή μέσο UK ? Χωρίς να θέλω να προσβάλω κανένα κάποιοι ζείτε σε ένα κόσμο αγγελικά πλασμένο. Εδώ τους πας αγορά που έχει γίνει εγχώρια και κοιτάνε να βρούνε 1002 τρόπους να το βγάλουν εκτός εγγύησης. Και έχω και πρόσφατη πείρα γι αυτό τα λέω.

Αν δε θες να προσβάλλεις κάποιον, να μην το κάνεις. Ούτε εγώ είμαι χθεσινός και από την μικρή μου πείρα έχω μάθει ένα-δύο πράγματα: σίγουρα αν πάει με τη νοοτροπία σου και δε ζητήσει αυτό που θέλει (μιλώντας σαν άνθρωπος "παιδιά κατανοώ ότι δεν αγόρασα από εσάς και δε μπορώ να έχω κάποια απαίτηση. Ως επίσημοι επισκευαστές Nokia σας ζητώ να ελέγξετε το τηλέφωνο, να μου πείτε αν επισκευάζεται και αν ναι να μου προσφέρετε ένα δίκαιο κόστος") δε θα μάθει ποτέ αν μπορεί να γίνει. 

Δεν είναι δεδομένο ότι θα πετύχει αλλά γιατί να πάει με τη νοοτροπία σου και να μη δοκιμάσει; Όταν μάλιστα με ένα απλό Google search εμφανίζει και επίσημους και ανεπίσημους που επισκευάζουν Nokia και είναι πιθανό να βρει άκρη με την επισκευή. Ειδικά αν μιλάμε μιλάμε για μια απλή αλλαγή μπαταρίας και δεν έχει γίνει κι άλλη ζημιά με το φούσκωμα. Κάποιοι δίνουν μέχρι και δωρεάν έλεγχο.

Μου αρέσει που σου φάνηκε παράλογο. Δε θα παρουσιαστεί σα τζαμπατζής "το πήρα από Κίνα, φτιάξτε το δωρεάν εδώ και δε καταλαβαίνω και τίποτα". Σαν κύριος θα παρουσιαστεί και θα τους δώσει χρήματα για την εργασία τους.

Ξαναλέω όμως, το κομμάτι επισκευή δες το αφού καταλήξεις ότι δε βγαίνει άλλη άκρη.

Επεξ/σία από imvrios
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1. Το κινητό είναι παραεισαγωγή και η NOKIA δεν το καλύπτει.

2. Μιλάμε για AMOLED οθόνη, μπαταρία κτλ, η επισκευή θα κοστίσει παραπάνω απο τα 230 που αγοράστηκε. Οπότε δε μπορείς να ζητήσεις partial refund επισκευής.

Eφόσον έχεις ανοίξει case στο paypal το συνεχίζεις αφού αν το κλείσεις... τέλος.

Και έχεις 2 επιλογές, 

 ή το πας μέχρι τέλος στο Paypal ισχυριζόμενος αδυναμία αποστολής στην Κίνα (ίσως να πρέπει να το αποδείξεις αυτό). Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι διάολο θα αποφασίσει το Paypal.

ή εάν μπορείς να στείλεις, το στέλνεις και αργοπορημένα ή όχι θα τα πάρεις τα λεφτά σίγουρα.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, imvrios είπε

Αν δε θες να προσβάλλεις κάποιον, να μην το κάνεις. Ούτε εγώ είμαι χθεσινός και από την μικρή μου πείρα έχω μάθει ένα-δύο πράγματα: σίγουρα αν πάει με τη νοοτροπία σου και δε ζητήσει αυτό που θέλει (μιλώντας σαν άνθρωπος "παιδιά κατανοώ ότι δεν αγόρασα από εσάς και δε μπορώ να έχω κάποια απαίτηση. Ως επίσημοι επισκευαστές Nokia σας ζητώ να ελέγξετε το τηλέφωνο, να μου πείτε αν επισκευάζεται και αν ναι να μου προσφέρετε ένα δίκαιο κόστος") δε θα μάθει ποτέ αν μπορεί να γίνει. 

Δεν είναι δεδομένο ότι θα πετύχει αλλά γιατί να πάει με τη νοοτροπία σου και να μη δοκιμάσει; Όταν μάλιστα με ένα απλό Google search εμφανίζει και επίσημους και ανεπίσημους που επισκευάζουν Nokia και είναι πιθανό να βρει άκρη με την επισκευή. Ειδικά αν μιλάμε μιλάμε για μια απλή αλλαγή μπαταρίας και δεν έχει γίνει κι άλλη ζημιά με το φούσκωμα. Κάποιοι δίνουν μέχρι και δωρεάν έλεγχο.

Μου αρέσει που σου φάνηκε παράλογο. Δε θα παρουσιαστεί σα τζαμπατζής "το πήρα από Κίνα, φτιάξτε το δωρεάν εδώ και δε καταλαβαίνω και τίποτα". Σαν κύριος θα παρουσιαστεί και θα τους δώσει χρήματα για την εργασία τους.

Ξαναλέω όμως, το κομμάτι επισκευή δες το αφού καταλήξεις ότι δε βγαίνει άλλη άκρη.

Δηλ. από την δική σου πείρα έχεις ιστορικό που με ευγένεια και καλοσύνη σου παρέχουν υποστήριξη σε αγορές εκτός Ελλάδας, εκτός ΕΕ ? Με ποιο τρόπο το εκάστοτε service θα δικαιoλογήσει την επισκευή μιας συσκευής που δεν έχει εισαχθεί νόμιμα στην χώρα ?

Πρόσφατη περίπτωση δική μου επί Coivd 19. Ρολόι αξίας 450 Ευρώ αγορασμένο από UK τον Ιούλιο του 2019,νεκρώνει τον Μάρτιο του 20 δηλ. κάπου στο 8μηνο. Ξεκινάω μια διαδικασία η οποία ξεκινά από το κατάστημα αγοράς, την Casio Europe και τον τοπικό αντιπρόσωπο. Αν και η αγορά ήταν μέσα στην νομοθεσία της ΕΕ είδα και έπαθα μέχρι να το δεχτούν εδώ για έλεγχο και επισκευή. Η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε πριν λίγες μέρες. Και φυσικά χρεώθηκα και το κόστος του service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
6 λεπτά πριν, Vasilis 07 είπε

που δεν έχει εισαχθεί νόμιμα στην χώρα ?

Το παράνομο που είναι δηλαδή ? Νομιμότατες εισαγωγές που δεν βολεύουν τους εδώ αντιπροσώπους. Ας αλλάξουν μυαλά γιατί ο κόσμος αλλάζει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, morfeas-dsl- είπε

Αδυναμια αποστολης υπαρχει παντως γιατι εχει μπαταρια και απαγορευεται να σταλει κατι με μπαταρια απο εδω, εκει.

E τότε είναι μια χαρά. Εγώ προτείνω να στείλει στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ στα αγγλικά και να ρωτήσει για μπαταρίες κτλ ώστε να πάρει απάντηση ή να ζητήσει χαρτί απο κατάστημα..ώστε να το στείλει κι αυτό στο Paypal. 

Mε αυτό το χαρτί θα σε δικαιώσει το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gorilas13 είπε

E τότε είναι μια χαρά. Εγώ προτείνω να στείλει στην εξυπηρέτηση των ΕΛΤΑ στα αγγλικά και να ρωτήσει για μπαταρίες κτλ ώστε να πάρει απάντηση ή να ζητήσει χαρτί απο κατάστημα..ώστε να το στείλει κι αυτό στο Paypal. 

Mε αυτό το χαρτί θα σε δικαιώσει το Paypal.

Αν φτάσω μέχρι εκεί αυτό θα κάνω. Στην παρούσα φάση έχω κάνει escalate οπότε περιμένω τι θα γίνει. 

paypal.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυθημερόν απάντηση απο την Νokia. Μπράβο τους!

Dear .......,
 
Thank you for contacting Nokia Mobile Care!
 
I absolutely understand how you feel and I am very sorry to hear about the inconvenience! 
 
In order to provide you with the best assistance, I will need some additional information: 
 
The IMEI number of your phone? It is a 15 digit long number starting with 35.
- You can find it by checking on the side of the original box.
- You can check for the IMEI number also from your proof of purchase.
 
Did you try to get in touch with your seller and inform them about this issue?
 
And I do not recommend using the device until it gets repaired. 

I am looking forward to your response!

Best regards,
Nokia Mobile Care
 
Τους απάντησα, γράφοντας αναλυτικά το story πως έχει με το άθλιο support του πωλητή, για την κλιμάκωση που αναγκάστηκα να κάνω στο paypal και το ότι δεν γνωρίζω ποια θα είναι η έκβαση αυτής.
Τους έδωσα το IMEI της συσκευής καθώς και φωτογραφίες και βίντεο με το πρόβλημα.
Επιπλέον τους έγραψα ότι σαν κατασκευαστής θέλησα να τους ενημερώσω τι εμφάνισε η καινούργια flagship συσκευή τους και αφετέρου αν με βάση το IMEI έχω κάποια κάλυψη.
Σε περίπτωση που δεν ισχύει κάτι τέτοιο πόσο θα είναι το κόστος επισκευής.
Μένει πλέον να δω τι θα γίνει. :) 
 
Επεξ/σία από lionheart75
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lionheart αν το paypal δεν σου δώσει δίκιο πάρε άμεσα τηλέφωνο στην paypal. Η αρχική απόφαση είναι από AI και μερικές φορές δεν δουλεύει όπως θα έπρεπε αλλά από την εμπειρία μου όταν μιλήσεις με άνθρωπο στο τέλος βγάζεις άκρη.

Υπάρχει και σύστημα με μηνύματα αλλά είναι αργά τα ζα και αν βγει αρνητική η πρώτη απόφαση πρέπει να το τρέξεις το πράγμα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...