Προς το περιεχόμενο

Σκέφτεστε να παντρευτείτε;


lactate

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, δεν προσφέρει τίποτα στη σχέση ο γάμος, και αν υπάρχει αμοιβαία εμπιστοσύνη τότε δεν χρειάζεται. Γιατί να βάλεις έναν τρίτο (κράτος) σαν διαιτητή, αν εμπιστεύεσαι τον/την σύντροφό σου;

Έπειτα...

Spoiler

MGTOW

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 118
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

25 λεπτά πριν, bill_zaf είπε

 και δεν ανεβηκαν καθολου τα εξοδα με το παιδι.οταν εχεις παιδι στο σπιτι

ως θειος (δεν εχω δικα μου παιδια) εδω γελαω ...η αδερφη μου εχει 3 παιδια. Ξερεις ποσο παει το χρονο ενα "καλο" ιδιωτικο σχολειο, το ιδιο που πηγα κι εγω κι η αδερφη μου ανα τεμαχιο? Αστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fredd0 είπε

ως θειος (δεν εχω δικα μου παιδια) εδω γελαω ...η αδερφη μου εχει 3 παιδια. Ξερεις ποσο παει το χρονο ενα "καλο" ιδιωτικο σχολειο, το ιδιο που πηγα κι εγω κι η αδερφη μου ανα τεμαχιο? Αστο.

Καλά το ιδιωτικό δεν είναι υποχρεωτικό. Εγώ σε δημόσιο πήγα, μια  χαρά  ήταν και  το σχολείο και ήταν πολύ όμορφη εμπειρία.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

ως θειος (δεν εχω δικα μου παιδια) εδω γελαω ...η αδερφη μου εχει 3 παιδια. Ξερεις ποσο παει το χρονο ενα "καλο" ιδιωτικο σχολειο, το ιδιο που πηγα κι εγω κι η αδερφη μου ανα τεμαχιο? Αστο.

Αδερφε μου σιγουρα υπαρχουν "λυσεις" ακριβες. Προσωπικα κ εγω κ η γυναικα μου κ ενα σωρο κοσμο που ξερω μια χαρα μεγαλωσαμε κ σπουδασαμε κ με πανεπιστημια χωρις ιδιωτικα και ιδιαιτερα μιας κ ειμαστε γεννημενοι απο φτωχα @ρχιδι@. Χωρις να θελω να προσβαλω κανεναν ,οπως οι γονεις μου αφιερωναν απειρο χρονο να με "διαβασουν" ,τον ιδιο χρονο θα διαθεσω κ γω, δεν θα πληρωσω αλλους να το κανουν

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην παντρεύεσαι,  είναι παγίδα. Όπως είπαν μετά έχουν μόνο δικαιώματα.  10 χρόνια παντρεμένος.  Ζήτησα να πάει το παιδί για κούρεμα και είπε δεν μπορεί να τον κρατήσει γιατί ο μικρός θέλει να πάμε μαζι,  ενώ πνίγομαι στη δουλειά. 

Πόσο πιο lame δικαιολογίες και τις ακούς 3 φορές τη μέρα.  Εντωμεταξύ πάντα θα είσαι ανεπαρκής,  δε πά να φέρνεις και 3 χιλιάρικα το μήνα,  δε θα είσαι τόσο ρομαντικός όσο ο άντρας της φίλης της που την βγάζει για ποτό 2 φορές την εβδομάδα.  Εντωμεταξύ ο τύπος παίρνει χαρτζιλίκι από παππούδες για να πάρει γάλα στα παιδιά....και η δική μου γυναίκα συγκαταλέγεταιστις καλές.  Στα συν του γάμου όπως είπε ο από πάνω είναι πως δε θα κουράζεσαι στο σεξ, αφού δε θα κάνεις καθόλου,  τουλάχιστον όχι με τη σύζυγο.

Κάτσε μόνος. Τέλος.

 

Επεξ/σία από ptwma
  • Like 6
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kostas_pl είπε

Είμαι 43 ετών και παντρεμένος εδώ και δώδεκα χρόνια και έχω ένα κοριτσάκι 11 ετών.Καλά ήταν αρχικά αλλά σιγά-σιγά αρχίζω και βαριέμαι την φάση με τα οικογενειακά,τα σχολικά,το ότι πηδάω την ίδια γυναίκα.

Καλός ο γάμος αλλά πρέπει να υπάρχει και η ανανέωση.Είμαι στην σκέψη να ζητήσω από την γυναίκα μου να συνεχίσουμε σε στύλ ελεύθερη σχέση και να γνωρίσουμε καινούργια άτομα τώρα που ακόμα μου σηκώνεται

Ντάξει αν το γουστάρει και η γυναίκα σου εφικτό.. αλλά αν δεν  τον  γουστάρει δεν θα το πάρει καλά :P
Φαντάζομαι ότι υπάρχει ρουτίνα..  αλλά θα αρχίσει  η εφηβεία θα ξεβαρεθείτε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και έχει άπειρες παραμέτρους.

Προσωπικά ο γάμος δεν μου λέει τίποτα και δεν θελω απογόνους για κανένα λόγο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, GRat είπε

Είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα και έχει άπειρες παραμέτρους.

Προσωπικά ο γάμος δεν μου λέει τίποτα και δεν θελω απογόνους για κανένα λόγο.

Σίγουρα υποκειμενικό. Γνώμες λέμε, δεν  έχει σωστό ή λάθος, ότι θέλει κάνει ο καθένας. Έχεις συγκεκριμένο λόγο που δε θέλεις απογόνους ή δεν το έχεις αιτιολογήσει μέσα σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lactate είπε

Έχω συμμαθητές που έχουν παντρευτεί (28 είμαι οπότε ελπίζω να είμαι ακόμα στην κατηγορία νέος :P). Βέβαια δεν ξέρω πόσο θα  άλλαζε η ζωή μου στα πλαίσια ενός γάμου.  Ξέρω ότι μαρέσουν πολύ τα παιδιά πάντως, ακόμα και στη δουλειά δηλαδή μαρέσει να έχω παιδιά. Η διατροφή είναι αν κάποιος χωρίσει, οπότε δεν μπορώ να τη  βάλω στα +/- του γάμου. Επίσης καταλαβαίνω ότι είναι πολλές ευθύνες και θέλεις μια α οικονομική κατάσταση. Πχ δεν έχω δικό μου αυτοκίνητο και δεν μπορώ να με φανταστώ με 2 παιδιά και τη γυναίκα μου να πάμε όλοι μαζί βόλτα με το λεωφορείο.

Να μου πουν τι; Το ότι παντρεύτηκαν το ξέρω γιατί με κάλεσαν στους γάμους τους και μετά στα βαφτήσια :P
Επίσης άλλο 10ωρο άλλο αυτό που κάνουν αυτοί. Που φεύγεις 10 μέρες Dubai γυρνάς μια μέρα και μετα ξαναχάνεσαι κάπου (ειδικά οι φτασμένοι που όλο τρέχουν σε σεμινάρια που μιλάνε στο εξωτερικό). Ξέρω έναν, από λεφτά δεν ξέρει τι έχει αλλά τι να το κάνεις; Να στέλνεις τα λεφτά σε γυναίκα και παιδί και να ζουν τη ζωή τους μόνοι τους;

Σε κάλεσαν σε γάμους και σε βαφτίσια; Και εγώ σε πίστεψα τώρα. Σε εμάς δεν ανέφεραν κουβέντα οι καθηγητές μας για τα προσωπικά τους, μια φορά ενας μας είχε πει ότι απέκτησε το πρώτο του παιδί στα 36 όταν παρουσίαζε διδακτορικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Βασίλης_29 είπε

Σε κάλεσαν σε γάμους και σε βαφτίσια; Και εγώ σε πίστεψα τώρα. Σε εμάς δεν ανέφεραν κουβέντα οι καθηγητές μας για τα προσωπικά τους, μια φορά ενας μας είχε πει ότι απέκτησε το πρώτο του παιδί στα 36 όταν παρουσίαζε διδακτορικό. 

Δεν είναι το ίδιο σε  όλους φαντάζομαι. Αλλά  εμάς και σε προαγωγές οι καθηγητές μας κάναν τραπέζια, σε γάμους, σε βαφτήσια, παντού πηγαίναμε. Ακόμα και έτσι στο άκυρο βγαίνουμε. Υπάρχει οικειότητα, δεν ειναι μαλάκες.

 

2 λεπτά πριν, GRat είπε

@lactateΥπερβολικά μεγάλη χρονική δέσμευση τα παιδιά.

Δεν είναι μόνο δέσμευση,  είναι και μεγάλη χαρά όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, lactate είπε

Δεν είναι το ίδιο σε  όλους φαντάζομαι. Αλλά  εμάς και σε προαγωγές οι καθηγητές μας κάναν τραπέζια, σε γάμους, σε βαφτήσια, παντού πηγαίναμε. Ακόμα και έτσι στο άκυρο βγαίνουμε. Υπάρχει οικειότητα, δεν ειναι μαλάκες.

Δεν είναι μόνο δέσμευση,  είναι και μεγάλη χαρά όμως.

Ελα ρε φίλε σε ποια σχολη σπουδαζες και είχατε τέτοιους γαματους καθηγητές; Σε εμας ήταν κλάφτα χαραμπελε η κατάσταση με συμπεριφορές, ευτυχώς που μετα το 1ο εξάμηνο υπήρχαν νεότεροι και όχι κάτι μεγάλοι που ήταν στραβοξυλα, αλλά και οι νεότεροι δεν ήταν όλοι τόσο cool οσο λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...